Ultra Wisła

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 81: Linia 81:
-
'''Jak układają Wam się obecnie stosunki z działaczami Wisły? Kiedyś było bardzo dobrze, od kilkunastu miesięcy słychać jednak coraz więcej o rozmaitych konfliktach...?''
+
'''Jak układają Wam się obecnie stosunki z działaczami Wisły? Kiedyś było bardzo dobrze, od kilkunastu miesięcy słychać jednak coraz więcej o rozmaitych konfliktach...?'''
- Idealnie nigdy nie było, a obecnie jest w klubie kilka osób, które utrudniają życie WSZYSTKIM kibicom Wisły. Bierze się to z faktu, że kibice z zasady w swoim klubie są zakochani więc patrzą na ręce, tym którzy z tego klubu biorą pieniądze. Resztę dopowiedzcie sobie sami.
- Idealnie nigdy nie było, a obecnie jest w klubie kilka osób, które utrudniają życie WSZYSTKIM kibicom Wisły. Bierze się to z faktu, że kibice z zasady w swoim klubie są zakochani więc patrzą na ręce, tym którzy z tego klubu biorą pieniądze. Resztę dopowiedzcie sobie sami.

Wersja z dnia 14:12, 18 lut 2009

Spis treści

Wywiad z UW

Kiedy została założona Wasza grupa i ile osób liczy? W jakim przedziale wiekowym są członkowie grupy? Kiedy nastąpił debiut "UW" na trybunach?

- Ultra Wisła powstała w 2003 roku i jest kontynuatorem wszystkich wcześniej działających grup na Wiśle. Za pierwszą oprawę uznajemy, przygotowaną przez "Wiśl@ków'01", choreografię na meczu z Odrą Wodzisław. w 2002 roku. Wcześniej było kilka opraw na Wiśle.


Ile i jakie grupy angażowały się w tworzenie opraw od początku narodzin zorganizowanego ruchu ultras na Reymonta?

- Jeśli chodzi o pierwsze oprawy to początki należy zaliczyć nieformalnej grupie osób, które przygotowały oprawę na II-ligowym meczu z Jeziorakiem Iława w 1996 roku. Po 5 latach powstaje pierwsza formalna grupa "Wiśl@cy'01", która na początku wiedzie prym. Rok później zaistnieli "Dark Dogs", którzy do dziś razem z W'01 tworzą trzon Ultra Wisły. Było jeszcze kilka mniejszych grup (warto chociażby wspomnieć o "Młodej Krwi") ale większość z nich nie przetrwała próby czasu. W 2003 roku wszystkie grupy oraz osoby niezrzeszone łączą się pod nazwą Ultra Wisła, jednocześnie dalej istnieją W'01 czy DD. Osobną kwestią jest grupa Beer Boys '98, która w początkach swego istnienia przejawiała częściowo postawę Ultras (w latach '90 to słowo miało trochę inne znaczenie niż dzisiaj). Są jeszcze dziewczyny z Ultra Girls, o których mogliście poczytać w jednym z wcześniejszych numerów TMK.


W jakim celu zjednoczyliście się pod tak ogólną nazwą Ultra Wisła ? Czy może nie chcieliście doprowadzać do podziałów wśród fanów Wisły zainteresowanych ruchem ultras? Czy macie flagi, koszulki, bluzy, szaliki itp. z nazwą Waszej grupy? Czy jesteście zwolennikami eksponowania silnej przynależności do grupy, czy raczej preferujecie tradycyjny polski model (czyli nazwa klubu przede wszystkim)?

- Celem powstania Ultra Wisły było skupienie wszystkich osób zainteresowanych ruchem Ultras na Wiśle w jednej organizacji. Drugim powodem było wykreowanie innego stylu Ultras niż preferowany na innych stadionach w Polsce. Mamy tu na myśli nieograniczanie ultrasów tylko do tworzenia opraw. Podziałów na Wiśle wśród fanatyków nie było nigdy. Mamy kilka elementów takich jak szale czy polówki, ale na wszystkich Wisła Kraków jest najważniejszym elementem. Nazwa grupy schodzi na dalszy plan.


Która z zaprezentowanych przez Was choreografii wyszła Waszym zdaniem najlepiej, a która najgorzej?

- "Opętani", "Urban Fighters", "Bene Nati", "1906-2006 Sephia"(derby 2006)... i długo by jeszcze wymieniać :-) A co do najgorszych opraw to nie ma takich, są tylko te które forumowiczom nie przypadły do gustu ;-)


A która z nich wymagała najwięcej pracy?

- Najwięcej pracy to chyba "Urban Fighters", "Plaża" (dwustrona kartoniada z 24 kombinacjami kolorów ;-)) i "Opętani". Trochę się nad nimi narobiliśmy i trochę kasy na nie poszło.


Dwa-trzy lata temu imponowaliście całej Polsce ilością prezentowanych przez Was choreografii. Praktycznie każdy mecz był dla Was okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i zaangażowania. Ostatnio jednak częstotliwość prezentowania oprawy na Reymonta wyraźnie zmalała. Jaka jest tego przyczyna?

- Przyczyna jest prosta - wymiana pokolenia. Każda grupa, która istnieje dłużej niż 2-3 lata, ma to za sobą albo przed sobą. Nie znaczy to jednak, że wszyscy którzy kiedyś działali dziś przestają się udzielać, ale nowe twarze są faktem.


Ile osób jest bezpośrednio zaangażowanych w mozolne przygotowywanie wiślackich opraw? Pytam zarówno o pracę w dniach poprzedzających mecz, jak i o rozkładanie poszczególnych elementów na trybunach.

- Od 30 do 100 w zależności od ciśnienia.


Na ile godzin przed meczem trzeba przyjść, aby perfekcyjnie przygotować zaplanowane choreo?

- Podobno żadna oprawa nie wyszła nam perfekcyjnie więc nie wiemy ;-)


Na najważniejszych meczach kibice Wisły prezentują po kilka ciekawych choreografii. Czy dużo trudniej jest ułożyć skomplikowane choreo w trakcie meczu (np. w II połowie) niż na początku spotkania?

- Ciężko powiedzieć bo to zależy od pomysłu jednak najtrudniej jest zrobić oprawę na meczach derbowych gdzie większość fanatyków ma trochę inne priorytety.


Rysunki na sektorówkach, transparentach - malujecie je sami, czy też korzystacie z usług firm, graficiarzy tp?

- Firmy nie wchodzą w grę, bo kłóci się to z ideą. Pomagają nam czasem utalentowani kibice nie wchodzący w skład grupy.


Skąd czerpiecie środki na sfinansowanie Waszych opraw?

- Gentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają :-)


Czy poza tworzeniem opraw Wasza grupa zajmuje się innymi aspektami kibicowskiej działalności?

- Tak, w końcu po to między innymi powstała "Ultra Wisła".


Jak ważne są dla was wyjazdy?

- Zaraz po samym klubie najważniejsze. Szczycimy się tym, że mamy w swoich szeregach ludzi, którzy zaczynając jeździć w 2001-2002 roku mają ich dziś po 60-70.


Pod koniec rundy jesiennej z przyczyn niezależnych od Was musieliście przenieść młyn na zadaszoną trybunę za bramką. Wydaje się, że skorzystał na tym doping, a i np. racowiska wyglądają tam bardzo okazale. Czy zamierzacie wykorzystywać tę, jak i najnowszą (przeciwległą) trybunę do Waszych choreografii?

- Nie jest to jeszcze oficjalnie "klepnięte" przez SKWK ale prawdopodobnie słynna, niezdobyta "X" zostanie przeniesiona na nową trybunę za bramką od ul. Reymonta.


Jakie jeszcze macie cele na przyszłość?

- Chcemy stworzyć na Wiśle młyn na wzór St. Etienne - zawsze wierny, zawsze pełny. Z samej Ultra Wisły chcemy stworzyć organizację, która przez następne naście lat będzie tym młynem kierować. Częściowo się to już udaje, mamy nadzieję że uda się w całości.


Czy macie swoją stronę internetową?

- Nie mamy i nie planujemy mieć. Nasze oprawy można oglądać na nieoficjalnych stronach Wisły, prywatnych stronach wiślackich foto, YouTube, TMK ect. Ogólnie od lat prezentujemy negatywne stanowisko do "ultrasowania w internecie", mamy tu na myśli różnego rodzaju rankingi (jedynym chyba wiarygodnym jest ranking TMK, gdzie środowisko ultrasów ocenia samych siebie, chociaż idealnego rankingu nie ma i nie będzie) i forumowe wypowiedzi anonimów podszywających się pod Ultra Wisłę.


Jak układają Wam się obecnie stosunki z działaczami Wisły? Kiedyś było bardzo dobrze, od kilkunastu miesięcy słychać jednak coraz więcej o rozmaitych konfliktach...?

- Idealnie nigdy nie było, a obecnie jest w klubie kilka osób, które utrudniają życie WSZYSTKIM kibicom Wisły. Bierze się to z faktu, że kibice z zasady w swoim klubie są zakochani więc patrzą na ręce, tym którzy z tego klubu biorą pieniądze. Resztę dopowiedzcie sobie sami.


Macie okazję do licznych podróży za swoim klubem na stadiony Europy. Jakie zagraniczne ekipy, które odwiedziliście zrobiły na Was najlepsze wrażenie i dlaczego?

- Wrażenie zrobiły: Hajduk Split ogólnie. Omonia Nikozja w Krakowie za fanatyczny doping mimo ch*** wyniku. PAO za doping u siebie. NEC Nejmegen za próbę ataku pod naszym stadionem, chociaż wiadomo, że z kiepskim dla siebie skutkiem ;-) Więcej jest jednak rozczarowań. Inne mieliśmy wyobrażenie o fanatykach na południu czy zachodzie Europy, niż to, co zobaczyliśmy na własne oczy: Konfidenci z PAO na komisariacie w Atenach dzień po meczu, zaraz po próbie ataku ich pubu przez Wisłę, Olympiakos i 2 gości z Creveny Zvezdy (pozdro). Niektórzy z UW odczuli to na własnej skórze. PAO w Krakowie za wołanie Policji po stracie flag. Kibice Schalke opuszczający gremialnie stadion w 75 min przy stanie 3:1 dla Wisły. Przy 4:1 to zostało może 30%. Lazio za brak kibiców w centrum Rzymu (co nie tylko my stwierdziliśmy). Anderlecht za przekopanie skutych przez psy kibiców Wisły. Real czy Barcelona za brak jakiegokolwiek kibicowskiego klimatu.


Miejsce polskiego ruchu ultras w Europie - czy Waszym zdaniem faktycznie jako kraj dobiliśmy już do czołówki Starego Kontynentu? Jakie są plusy i minusy polskiego ruchu kibicowskiego?

- Czołówka na pewno. Naprawdę marnie jest na niektórych stadionach w Europie. Plusem jest pasja ludzi, którzy ciągną to wszystko do przodu, minusem infrastruktura i mendy zatrudnione w klubach, PZPN i firmach ochroniarskich. Miłym zaskoczeniem dla nas była znajomość polskiego ultra (w szczególności Legii i nas) w różnych miejscach Europy, które odwiedziliśmy na kibicowskim szlaku.


Czy ruch ultras w Polsce rozwija się, cofa, czy może znajduje w fazie zastoju? Jakie polskie ekipy kibicowskie robią naprawdę "dobrą robotę" w kwestii opraw?

- W kwestii opraw to wszystkim dobrze znane Legia, Widzew czy Lech. Jeśli chodzi o całość ultras w takim charakterze jak my to widzimy, to jest wiele ciekawych mniejszych i większych ekip, wszędzie się znajdą charakterni ludzie. Generalnie w długim okresie czasu wszystko wg. nas wszystko idzie do przodu. Nie wszędzie udałyby się takie akcje jak ultraprotest.pl. Minusem jest sprowadzanie ruchu ultra do "kartoników", co w pewien sposób czuć nawet w niektórych artykułach TMK, nie wspominając o internecie czy idiotycznych "nagrodach i wyróżnieniach" przyznawanych przez Pomarańczę.


W jakim kraju Waszym zdaniem kibice prezentują się na trybunach najefektowniej?

- Na podstawie tego co sami widzieliśmy, a także tego co możemy zaobserwować w różnego rodzaju wydawnictwach, klimatycznie jest w Serbii, Turcji, Rosji i Chorwacji. Podobnie jak większość ultrasów w PL cenimy także nieliczne ekipy z Europy zachodniej takie jak St. Etienne, PSG, Zurich, Napoli czy oba kluby z Genui.


Dziękuję za wywiad.

- Pozdrowienia dla Lechii, Śląska i Unii Tarnów.

"J"

Wywiad zamieszczony w nr 2, magazynu "To My Kibice!" (luty 2007)

Ekipy wchodzące w skład UW

Wiśl@cy'01 | Dark Dogs | Beer Boys '98 | Młoda Krew | Ultra Girls

Zobacz też