1933.04.09 Mistrzostwa okręgowe w zapasach i podnoszeniu ciężarów
Z Historia Wisły
- 9 kwietnia. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach, boisko Wisły.
- Udział wzięli zapaśnicy: R. K. S. Legia, T. S. Mościce i Wisły.
- Wyniki zapaśników Wisły:
- w wadze koguciej mistrzem został Stanisław Zydroń;
- w wadze piórkowej mistrzem został Andrzej Woźniak (zapasy);
- w wadze lekkiej mistrzem został Władysław Bajorek, 2. miejsce Czesław Palusiński;
- w wadze półśredniej mistrzem został Antoni Pawlikowski (Konar), 2-gie miejsce Życzyński,
- w wadze średniej mistrzem został Aleksander Jaworski, 2-gie miejsce Stefan Ciechanowski (lub Jan?);
- w wadze półciężkiej mistrzem został Paweł Masny;
- w wadze ciężkiej mistrzem został Tadeusz Greczek.
- Tytuły mistrzów okręgu w podnoszeniu ciężarów zdobyli następujący zawodnicy Wisły:
- w wadze lekkiej Władysław Derbot 250 kg, a 3. miejsce Władysław Bajorek 212"5 kg;
- w wadze średniej „Elpini" 245 kg;
- w wadze półciężkiej Niwiński 242'5 kg. Podane wagi odnoszą się do sumy z trójbojów: wyciskania, rwania i pchania oburącz. W sumie Wisła uzyskała 10 zwycięstw przed Legją 8 i Mościcami 4.
„Ilustrowany Kuryer Codzienny”
1933, nr 100 (10 IV)
ZAPASY ATLETYCZNE O MISTRZOSTWO OKRĘGU KRAKOWSKIEGO rozpoczynają się dziś w niedzielę o godz. 10-tej przedpoł na boisku Wisły, Udział biorą zawodnicy Legji, Wisły i Moście.
„Ilustrowany Kuryer Codzienny”
1933, nr 101 (11 IV)
Mistrzostwa atletyczne okręgu krakowskiego.
Na boisku Wisły odbyły się doroczne zawody atletyczne o mistrzostwo okręgu krakowskiego. Tytuły mistrzowskie w zapasach uzyskali w wadze koguciej Zydroń, piórkowej Woźniak, lekkiej Bajorek, 2) Palusiński, półśredniej Konar i 2) Zyczyński, średniej Jaworski i 2) Ciechanowski, pół ciężkiej Masny i ciężkiej Greczek. Wszyscy zawodnicy Wisły. Nie stanęła do tych zawodów sekcja Legji, rezygnując z niezrozumiałych powodów z walki o tytuły mistrzowskie.
W podnoszeniu ciężarów tytuły mistrzów zdobyli w wadze koguciej: Głowacki (Legja) 205 kg., lekkiej Derbot (Wisła) 250 kg. II) Karbowiak (Mościce) 215 kg., III) Bajorek (Wisła) 212,5 kg. W wadze średniej: Elpini (Wisła) 245 kg., II) Sarna (Mości ce) 227,5 kg. Waga półciężka: I) Niwiński (Wisła) 242,5 kg., II) Młynarowicz (Legja) 202.5 kg. Waga ciężka: Spytkowski (Legja) 267.5 kg.
Sędziowali prezes inż. Łasiński, kapitan PZA Gałuszka oraz pp. Pawlikowski i Tylko. Zawody zorganizowała wzorowo sekcja atletyczna Wisły.
7 Groszy : dziennik ilustrowany dla wszystkich o wszystkiem. 1933, nr 98 ( Wydanie D E)
Wielkie zawody o mistrzostwo okręgu krakowskiego w zapasach i dźwiganiu ciężarów odbędą się 9 bm. o godz. 10 rano na boisku T. S. „Wisła“. Udział w zawodach zgłosiły najlepsze zespoły okręgu. jak T. S. „Wisła RKS, „Legja” i T. S. „Mościce“ ad Tarnów.
Walki zapowiadają się bardzo interesująco” gdyż w poszczególnych konkurencjach zobaczymy cały szereg zawodników. należących do ekstra-klasy polskiej, jak: Bajorek, Jaworski, Konar, Gross, Spytkowski in. W dźwiganiu ciężarów odbędą się próby pobicia re kordów polskich
7 Groszy : dziennik ilustrowany dla wszystkich o wszystkiem. 1933, nr 100 (Wydanie D E)
Do mistrzostw Krakowa w zapasach startowali w dn. 9 bm. jedynie zawodnicy Wisły, którzy też zdobyli wszystkie 7 tytułów mistrzostwa. Zapowiedziany Start krak. Legii I T. S. Moście (pod Tarnowem) został odwołany. tak, że walki odbyły się między zawodnikami Wisły i miały charakter zawodów wewnętrzno-klubowych. Tytuły mistrzów od wagi koguciej do ciężkiej zdobyli: Żydroń, Wożniak, Bajorek, Konar, Jaworski, Masny i Greczek (wszyscy Wisła).
Z szeregu zawodników należy wyróżnić Bajorka, który pokonał Pawlusińskiego w 6 min. suplessem, Konara, zwycięzcę Ciechanowskie” go (przez załamanie mostka w 7 min.), ora£ Jaworskiego, który zwyciężył Życińskiego W 2 min. odwrotnym pasem.
Poza konkursem odbyła się wałka w stylu wolnoamerykańskim. Konar — Jaworski, która po 15 minutach dała wynik nierozstrzygnięty.
W szerszej konkurencji rozegrano dźwiganie ciężarów (trójbój: wyciskanie, rwanie í podrzucanie). Startowali zawodnicy TS. Wisła, RKS. Legja i TS. Mościce. Wyniki przedstawiają się następująco: waga kogucia - Głowacki (Legia) 205 kg.; waga lekka — 1) Derbot (Wisła) 250 kg. 2) Karbowicz (Mościce) 215 kg. 3) Bajorek (W) 212.5 kg.; waga średnia — 1) Elpeni (Wisła) 245 kg. 2) Sarma (Mościce) 227 kg.; waga półciężka — 1) Niwiński (Wisła) 242,5 kg. 2) Młynarowicz (Legia) 202.5 kg.; waga ciężka — 1) Sypytkowski (Legia) 267,5 kg. — Arbitrami byli: kpt P. Z A. p. Gałuszka ze Śląska i pp. Pawlikowski 1 Tylko z Krakowa.