2024.11.13 II Filmowa Jesień z Historią Wisły - wieczór 1
Z Historia Wisły
Trzeci wieczór filmowy w ramach projektu Filmowa Jesień z Historią Wisły, pierwszy w ramach jego drugiej edycji.
13 listopada 2024 roku w Kinie Agrafka przy ul. Krowoderskiej w Krakowie odbył się pokaz trzech filmów dokumentalnych Per aspera ad astra - Dzieje Wisły Kraków składających się na opowieść o początkach Wisły Kraków.
Na pokazie byli obecni między innymi Kazimierz Kmiecik, Marek Motyka, Kazimierz Moskal, Mariusz Jop, Alan Uryga, Adam Zdziechowicz, Damian Urbaniec, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego wraz z dyrektorem Krzysztofem Kożyczkowskim.
Relacja
Dla Wiślaków listopad to bardzo intensywny czas. Nie tylko pod względem sportowym, ale także… historycznym. A to za sprawą Stowarzyszenia Historia Wisły, które właśnie na listopad zaplanowało szereg wydarzeń popularyzujących dzieje Towarzystwa Sportowego. W środę 13 listopada o godzinie 19:06 odbył się pierwszy wieczór kinowy z drugiej edycji cyklu „Filmowa Jesień z Historią Wisły”.
Pokaz w kinie Agrafka składał się z trzech krótkometrażowych filmów dokumentalnych opowiadających o powstaniu Wisły oraz o losach jej pierwszego i drugiego stadionu. Seans przeniósł widzów sto lat w przeszłość i stanowił niejako wstęp do zaplanowanego na sobotę 16 listopada retro meczu Wisła Kraków - Pogoń Lwów.
Pierwszy film omawiał założenie Wisły przez profesora Tadeusza Łopuszańskiego w kontekście ogólnego rozwoju kultury fizycznej na przełomie XIX i XX wieku. Mowa była więc nie tylko o piłce nożnej, ale także… o wioślarstwie, gimnastyce czy taternictwie! Drugi odcinek przedstawiał krótką historię Parku Sportowego Wisły na Oleandrach - miejsca, które piłkarzom służyło krótko, ale które zapisało się w historii Polski jako punkt uformowania Pierwszej Kompanii Kadrowej. Ta część seansu dużo uwagi poświęcała zatem I Wojnie Światowej, odzyskaniu przez Polskę niepodległości i roli zawodników Wisły w tym procesie. Ostatni film wieczoru przybliżał wygląd drugiego stadionu Wisły, zlokalizowanego przy alei 3 Maja.
Wśród widzów w sali kina Agrafka byli między innymi Marek Motyka, Kazimierz Kmiecik, Kazimierz Moskal, trener Mariusz Jop i Alan Uryga. Obecni byli także przedstawiciele Rady Seniorów TS Wisła oraz uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Mieliśmy więc prawdziwą sztafetę wiślackich pokoleń. Miłym i symbolicznym momentem było przekazanie przez Adama Zdziechowicza na ręce Mariusza Jopa szalika Rady Seniorów - oczywiście wraz z życzeniami jak najlepszych wyników boiskowych. Przedstawiciele Stowarzyszenia Historia Wisły odpowiadali też na pytania widzów - wiele z nich dotyczyło sobotniej rekonstrukcji meczu Wisła - Pogoń Lwów.
Filmy zaprezentowane 13 listopada zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Historia Wisły już wcześniej, natomiast na drugi tegoroczny wieczór kinowy zaplanowano premierę zupełnie nowego materiału, nad którym prace trwały kilkanaście miesięcy. W środę 27 listopada - ponownie w kinie Agrafka przy ulicy Krowoderskiej 8 i ponownie o symbolicznej godzinie 19:06 - widzowie będą mogli po raz pierwszy zobaczyć film „Wawelskie Smoki. Koszykarska Elita”. Jak łatwo zgadnąć, film przybliżać będzie dzieje męskiej sekcji basketu Wisły.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w ramach projektu „Filmowa Jesień z Historią Wisły” premierę miał dwuczęściowy film dokumentalny o rodzinie Reymanów, a całe przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków miasta Krakowa.