Jan Ciesielka
Z Historia Wisły
Jan Ciesielka (ur. 15.06.1913 w Szczawnicy, zm. 4.01.1998) - kajakarz, instruktor kajakarstwa szczawnickiego oddziału Wisły, żołnierz I pułku Strzelców Podhalańskich, kurier, partyzant w AK, rolnik. Syn Antoniego i Teresy Walkowskiej, brat Franciszka
Spis treści |
Młodość i okres przedwojenny
Sport i nauka
Ukończył szkołę powszechną, po czym pozostał przy rodzicach wpierając ich w prowadzeniu gospodarstwa. od 1934 roku wraz z bratem Franciszkiem uprawiał kajakarstwo górskie na Dunajcu. W barwach szczawnickiego oddziału Wisły zdobył cztery razy mistrzostwo Polski. W okresie tym szkolił także początkujących kajakarzy.
Pogranicznik
Z uwagi na dogodną lokalizację przystani, w której był aktywny, znajdującej się w sąsiedztwie granicy ze Słowacją, rozpoczął akcję obserwacji pogranicza. Miało to miejsce po uprzednim zaprzysiężeniu przez dowódcę Straży Granicznej. W ramach służby w asyście kolegi wykrył stacjonujacych w Czerwonym Klasztorze żołnierzy niemieckich przygotowujących się do ataku. Ponadto brał udział w ujawnieniu niemieckich agentów przebranych za śpiewaków ulicznych. 31.08.1939 wcielony do Komisariatu Straży Granicznej w Krościenku nad Dunajcem.
Wojenne losy
Wybuch wojny zastał go w Komisariacie Straży Granicznej w Krościenku nad Dunajcem. Ze względu na dysproporcję sił już w pierwszym dniu walk obrońcy przez góry wycofali się do Nowego Sącza.
Jan oraz strażnik Wawrzyniak otrzymał zadanie ochrony pułkowych dokumentów. Wyruszyli z nimi w konwoju na wschód, lecz po ciężkim bombardowaniu w okolicy Lwowa konwój przestał istnieć. Jan zamierzał przekroczyć granicę, jednakże dowiedziawszy się że Rumuni wszystko rekwirują zawrócił do Nowego Sącza. Miał ze sobą część uratowanych istotnych dokumentów pułkowych.
Po dotarciu do domu wstąpił do Służby Łączności ZWZ. Pomagał uchodźcom w pokonywaniu granicy ze Słowacją, był również kurierem. Dołączył do oddziału partyzanckiego AK, dowodzonego przez "Rysia". Pełnił rolę kwatermistrza o pseudonimie "Kuś".
Okres powojenny
Po zakończeniu wojny pracował jako rolnik
Medale i Odznaczenia
- Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
- Odznaka Grunwaldzka
- Honorowa Odznaka Jubileuszowa TS Wisła Kraków z okazji 40-lecia klubu
Requiescat in pace
Jan Ciesielka został pochowany na Cmentarzu w Szczawnicy.
Źródła
Stanisław Korusiewicz - “Apel Podhalański”, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2018.