Jeździectwo

Z Historia Wisły

O sekcji hippicznej Wisły wiadomo bardzo niewiele – zachowały się tylko pojedyncze relacje prasowe o niej wspominające. Wiadomo, że założona została w 1963 roku w Wadowicach. Powstała na bazie sekcji jeździeckiej w Okocimiu, którą przejęła Wisła i przeniosła ją do Wadowic, gdzie posiadać miała „odpowiedni ośrodek”. Tam też odbywały się codzienne treningi. Zawody natomiast bardzo często odywano na bocznym boisku Wisły w Krakowie.

‎‎

Jak można wnioskować z publikacji „Historia Wojskowego Klubu Sportowego "Podhalanin" w Wadowicach Jana Gajczaka początek sekcji hippicznej tego klubu sięgał 1962 roku:

  • „Na początku 1962 r. w klubie WKS „Podhalanin” powstała nowa sekcja jeździecka. Pierwszym kierownikiem sekcji był por. Otomański. Zaraz na początku swojej działalności zarząd klubu czynił starania, aby zarejestrować sekcję jako wyczynową. Klub otrzymał w tym celu dotację w wysokości 1000 zł. Lecz okazało się, że zamiar ten przerósł możliwości finansowe i organizacyjne klubu. Z pomocą dla nowo powstałej sekcji pośpieszyło TS „Wisła”, które zajęło się organizacją pracy i fachową radą w sprawach jeździectwa. W 1962 r. na prośbę generała brygady Bronisława Kurjaty do Wadowic przeniósł się trener i rzeczoznawca koni mjr Tadeusz Tetmajer”. Ciekawostką był fakt, że nawet po zrezygnowaniu z działalności sekcji w ramach TS Wisła przez lata „mjr Tadeusz Tetmajer jakiś czas opłacany był przez TS „Wisła”, a potem przeszedł na emeryturę”.


Funkcjonowanie sekcji poza Krakowem nie było czymś niezwykłym, na podobnej zasadzie powstała na przykład filia Wisły w Zakopanem (zajmująca się – jak nietrudno zgadnąć – sportami zimowymi). W przeciwieństwie jednak do zakopiańskiej, wadowicka sekcja nie rozwinęła skrzydeł. Echo Krakowa w artykule z marca 1964 roku wspominało co prawda o trzecim miejscu w Polsce zdobytym przez Wisłę w jeździectwie, ale nie ma żadnych bliższych informacji na ten temat. W roku 1965 sekcja przekazana została do KS Podhalanin Wadowice, członkowskiego klubu Federacji Gwardia.

Tym niemniej warto odnotować, że w barwach Wisły występowało kilku znanych i uznanych potem zawodników. W tym kontekście warto wymienić choćby Mirosława Szefera i Stanisława Kumorka.


Na podstawie:

Spis treści

Kadra

Trener


Jeźdźcy Wisły


Konie

Nie do końca wiadomo skąd pochodziły konie wadowickiej Wisły, czy wraz z zawodnikami „ze stadniny koni z Chyszowa i ze stadniny ogierów z Klikowa”?. Niewykluczone…

Faktem pozostaje, że udało nam się uzyskać wyczerpujące informacje tylko jeśli chodzi o „Kanona”:

  • Ojciec: Kanonier
  • Data urodzenia: 1950
  • Data padnięcia: 1968
  • Rasa: półkrew angloarabska
  • Maść: ciemnokasztanowata
  • Hodowca: K. Drożd
  • Pochodzenie: Polska
  • Płeć: Wałach

Zanim trafił do Wadowic był już koniem doświadczonym i utytułowanym. M. in w 1959 Norbert Wieja na Mistrzostwach Europy Juniorów w skokach przez przeszkody w Londynie zdobył na nim brązowy medal indywidualnie. Podczas wiślackiej kariery zajmował czołowe miejsca w zawodach m.in. w konkursach potęgi skoku. W latach późniejszych, w wadowickim „Podhalaninie”, startował z powodzeniem w zawodach krajowych i międzynarodowych (w 1967 Mirosław Szefer w Pucharze Narodów w Wilnie wygrał na nim konkurs szybkości).

Pozostałe:

  • „Fleczer”
  • „Gladiolus”
  • „Labrador”
  • „Kmicic”
  • „Łobuz”
  • „Dwoinka”
  • „Kanina”

Informacje o koniach za:

Kronika udokumentowanych zawodów hippicznych z udziałem jeźdźców TS Wisła


Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1963, nr 108 (8 V) nr 4646

Z konferencji prasowej TS Wisła

Tak należy pojmować współpracę klubową Dwie sprawy były tematem wczorajszej konferencji prasowej: współpraca Wisły z Hutnikiem i perspektywy rozwoju nowo utworzonej sekcji jeździeckiej TS Wisła.

Nawiązana między obu klubami współpraca realizowana jest m. in. przez uzgodnioną politykę na zewnątrz — na terenie władz i związków sportowych, wzajemną pomoc w dziedzinie szkolenia sportowców (sparringi, wspólne obozy, hospitacje treningów itp.), wymianę doświadczeń w pracy ideowo-wychowawczej, wspólną platformę w walce z wszystkimi szkodliwymi zjawiskami w życiu sportowym (komercjalizm, kaperownictwo, niesportowy tryb życia itp.), pierwszeństwo w korzystaniu z obiektów sportowych partnera i wreszcie pomoc personalną.

Przedstawiciele obu klubów podkreślali, że wzajemna wy­ miana zawodników odbywa się i będzie się odbywać absolutnie w duchu wzajemnego zrozumienia, a nie na zasadzie handlowych transakcji.

Członkowie zarządu Hutnika poinformowali, że dzięki pomocy Wisły pozyskali doskonałego trenera Mieczysława Jezierskiego, który od 1 bm.

prowadzi pierwszą drużynę piłkarzy Nowej Huty.

I wreszcie ważna sprawa — obaj partnerzy chętnie widzieliby współpracę innych klubów, które zechcą realizować powyższe zasady.

W drugiej części konferencji członkowie prezydium zarządu TS Wisła i przedstawiciele Okręgowego Związku Jeździeckiego poinformowali o założeniu sekcji jeździeckiej. Wisła przejęła borykającą się z trudnościami finansowymi sekcję jeździecką w Okocimiu. Sekcja ta rozwija się obecnie w barwach Wisły, a jej siedzibą są Wadowice. W najbliższą sobotę i niedzielę sekcja jeździecka Wisły zaprezentuje swój dorobek krakowskiej publiczności w zawodach międzywojewódzkich, w których obok gospodarzy startować będą m. in.: zespoły warszawskiej Gwardii, Śląska Wrocław, KKJK i Łódzkiego Klubu Jeździeckiego. Zawody odbędą się na bocznym boisku Wisły, początek w sobotę o godz. 16, a w niedzielę o godz. 15. (wb)