Stanisław Rudek

Z Historia Wisły

Stanisław Rudek urodził się 3 kwietnia 1910 roku na Grzegórzkach (obecnie dzielnica Krakowa). Zginął śmiercią męczeńską w KL Auschwitz 15 czerwca 1942 roku. Z zawodu urzędnik. Mieszkał w Krakowie przy ul. Chodkiewicza.

Stanisław Rudek, oficer Wojska Polskiego, był współzałożycielem i pierwszym trenerem sekcji bokserskiej TS Wisła.

Syn Jana i Zofii z Wojakowskich. Urodzony 3 kwietnia 1910 roku na Grzegórzkach. Sytuacja finansowa jego rodziny zapewne była trudna, gdyż na świadectwie urodzenia wystawionym w 1927 roku przez Urząd Parafialny św. Mikołaja w Krakowie widnieje adnotacja "na podstawie świadectwa ubóstwa wolne od stempla".

W latach 1927-31 Rudek uczył się w Szkole Ekonomiczno-Handlowej w Krakowie uzyskując dobre wyniki i wykształcenie średnie, a na podstawie zdanego egzaminu końcowego przysługiwało mu prawo do zajmowania stanowiska urzędniczego II kategorii w państwowej służbie cywilnej. Pracował jako urzędnik bankowy.

Od 29 sierpnia 1931 roku do 30 czerwca 1932 roku uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty Nr. 7a w Jarocinie uzyskując lokatę 49/130 i tytuł podchorążego rezerwy.

Opinia przełożonego z 17 lutego 1936:
Inteligencja dość duża. Charakter bez wad. Rzutki i energiczny, fizycznie b. silny, w pracy zapalczywy i twardy. [...] Koleżeński, usposobienie pogodne. Dyscyplina b. duża. Lojalność ?? b. duża. Pracowity. Orientuje się w terenie dość dobrze. Umiejętność wydawania poleceń dobra. Decyzje podejmuje szybko i logicznie. Wychowawca dobry i sprawiedliwy względem podwładnych. Troskliwy o podwładnych. Zna przepisy regulaminowe i fachowość służb mundurowych. Dowodził plutonem b. dobrze. Umiał utrzymać dyscyplinę, porządek w plutonie. W polu wykazał b. dobre opanowanie plutonu, dużo pracy i inicjatywy w zakresie swych czynności służbowych i dowódczych. Pogłębił w czasie ćwiczeń rezerwy wiadomości o dowodzeniu plutonem. Opanował b. dobrze regulamin piechoty w zakrese dowodzenia plutonem i kompanią. Nadaje się w zupełności na dowódcę plutonu strzeleckiego. Ogólna ocena: ppor. rez. i dowódca plutonu bardzo dobry.


Kronika sportowa

1933

  • Styczeń. Założenie sekcji bokserskiej TS Wisła.
    • Zasila ją kilku zawodników z sekcji bokserskiej WKS. Wawel: Stanisław Rudek

Galeria


Wojenne losy

Fotografia obozowa Stanisława Rudka nr 9305Informacja o więźniach Auschwitz.
Fotografia obozowa Stanisława Rudka nr 9305
Informacja o więźniach Auschwitz.

8 sierpnia 1940 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu Montelupich w Krakowie. Przetransportowany do KL Auschwitz 10 stycznia 1941 roku (w tym samym transporcie znajduje się Tadeusz Orzelski. Rudek otrzymał numer obozowy: 9305. Zmarł 15 czerwca 1942 roku na terenie obozu.

Informacja o więźniach Auschwitz.
krakowianie1939-56.mhk.pl



Sygnet wykonany w obozie Auschwitz dla więźnia Stanisława Rudka (nr obozowy 9305) podarowany przez jego krewną. Znajdują się na nim inicjały „RS”, numer więźniarski, a także daty aresztowania i osadzenia w więzieniu Montelupich w Krakowie „8 VII 1940”. Sygnet został dostarczony do Krakowa przez nieznanego z nazwiska więźnia zwolnionego z KL Auschwitz i oddany siostrze Stanisława Rudka. Przekazując go do Muzeum, rodzina uznała, że przedmiot ten powinien wrócić w miejsce, gdzie został wykonany i gdzie 15 czerwca 1942 r. Stanisław Rudek został zamordowany.

Sygnet wykonany w obozie KL Auschwitz.
Sygnet wykonany w obozie KL Auschwitz.