1924.07.09 Wisła Kraków – Akademisk Boldklubben 1:3

Z Historia Wisły

1924.07.09, Mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 1:3 (0:1) Akademisk Boldklubben
widzów: 1.000
sędzia: Mund
Bramki


Stanisław Czulak 71'

0:1
0:2
1:2
1:3
17'
68'

75'
Wisła Kraków
2:3:5
Mieczysław Wiśniewski
Kazimierz Kaczor
Marian Markiewicz
Jan Kotlarczyk
Witold Gieras
Stefan Wójcik
Józef Adamek
Stanisław Czulak
Henryk Reyman
Stefan Reyman
Mieczysław Balcer

trener: brak
Akademisk Boldklubben
Rogi: 6:3

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

"Stadjon" z 1924.07.17

Może „przeładowanie” Krakowa imprezami zagranicznymi jest przyczyną ze występom mistrza Danji „Akademicki Boldklub” z Kopenhagi przeciw Wiśle poświęcono w Krakowie za mało uwagi. Może przyczyniła się do tego i ostatnia klęska Duńczyków z lwowską Pogonią (1 : 3) a szkoda, bo pierwsza ta goszcząca w Polsce drużyna duńska pokazała grę bardzo dobrą w każdym kierunku. Dobra technika, taktyka i kombinacja doskonały start i strzał słowem wszelkie przymioty wysokiej klasy. I nie dziw, gdy się zważy że Duńczycy, o których nasz ogół sportowy wie niestety nie wiele, mają częstą sposobność spotkań z zawodowymi drużynami angielskiemi. Akademicki Boldklub n. p. pokonał ostatnio w bieżącym Sezonie Huddersfield w stosunku 2:1.

Wrażanie jakie goście duńscy pozostawili po sobie każe żywić sportom polskim jaknajżywszych stosunków z piłkarzami Danji.

Zato Wisła zaprezentowała się prawie że fatalnie. Największym bywalcom meczowym trudno będzie wyszukać tak słaby dzień w historji Wisły.

Tygodnik Sportowy

ROK IV. KRAKÓW, DNIA 16 LIPCA 1924 ROKU. NR. 2 9 .

Przegląd sportowy lokalny.

9. VII. Akademisk Boldkluben (Kopenhaga) — W i s ł a 3:1 (1 :0 ). Po przegranej w Morawskiej Ostrawie 4 : 1 i we Lwowie z Pogonią 3 :1 nie spodziewano się, aby drużyna duńska odniosła nad Wisłą zwycięstwo tembardziej, że po zawodach Wisły ze Slavią liczono na inną grę. Jednak zawiedliśmy się srogo. Wisła grała w tym dniu bardzo słabo, bez najmniejszej ambicji jakby od niechcenia i temu tylko mogą Duńczycy w głównej mierze zawdzięczyć zwycięstwo.

Duńczycy posiadają doskonałego bramkarza i prawoskrzydłowego, oraz dobrą pomoc. Cała drużyna jest dobrze zgraną. Grają oni wiecej systemem long passing. We Wiśle w pierwszym rzędzie zawiódł Wiśniewski i na jego konto można zapisać wszystkie trzy bramki, uzyskane przez Duńczyków. Obrona Wisły dobra, pomoc, ta bolączka drużyny, w ostatnich tygodniach z wyjątkiem Gierasa zła i przez jej słabą grę cierpi cały napad, w tyra dniu grający bez najmniejszej ambicji. Reyman II. jakoś nie może się z tą linją napadu zrozumieć i przez jego słabą grę cierpiał Balcer. Reyman I za ciężki, jakby odrabiał w tym dniu pańszczyznę, Czulak tchórzliwy i nie może się odzwyczaić od ustawicznego niepotrzebnego obracania się do piłki, przez co nietylko traci moc czasu ale i w międzyczasie daje sposobność przeciwnikowi do odebrania mu jej. Jedynym graczem w napadzie, w tym dniu, był Adamek, który kilkakrotnie stwarzał groźne, jednak niewyzyskane pozycje podbramkowe.

Gra toczy się przez długi czas na środku boiska. W 10 Balcer podjeżdża pod bramkę I), silny jego strzał broni fenomenalnie bramkarz. Duńczycy więcej atakują, Markiewicz i Kaczor spisują się dobrze. W 17 środkowy napastnik D. strzela, Wiśniewski broni, wypuszcza jednak piłkę z rąk i nadlatujący prawy łącznik strzela 1 goala. Gra toczy się następnie na połowie Wisły. W 2 l Reyman II, sam stojąc pod bramką Duńczyków, psuje sobie dobrą pozycję. W 25’ strzał Czulaka paruje bramkarz na róg. Wisła zabiera się do gry, lecz bramkarz D. spisuje się dzielnie i kilkakrotnie broni, zdawałoby się, już pewne bramki.

Po pauzie Wisła przestawia swoją linję napadu. Adamek gra prawego łącznika. Czulak lewego łącznika, Reyman II prawe skrzydło, W tej połowie gry mają D. przewagę nad blado grającą Wisłą W 23 centra prawoskrzydłowego i środek napadu strzela 2 goala dla D. W 3 min. później, z centry Reymana II, zdobywa Czulak jedynego w tym dniu goala dla Wisły. Kilka dobrych pozycji psuje sobie sam atak i w 30 lewy łącznik gości ustanawia wynik 3 :1 . Gdyby Wisła była na tych zawodach tak grała, jak ze Slavią w drugim dniu, wynik byłby zupełnie inny. Sędziował p. Mund. Publiczności około 1 000 osób



"Przegląd Sportowy" nr 28

Drużyna duńska zaprezentowała doskonałą technikę, grę elegancką i poprawną - choć irytowała obserwatorów zbytnia hyperkombinacja i próby wjechania z piłką do siatki. Wisła zmęczona po meczu z Slavią miała jeden z swych słabszych dni. Błędy Wiśniewskiego zadecydowały o wyniku. Atak "poza Reymanem i Balcerem" zawiódł. Gra toczona była przy przewadze Duńczyków. I. gol po wypuszczeniu piłki z rąk przez Wiśniewskiego. Bramkarz Akademisk z kolei łapał silne strzały Reymana z dystansu, gdyż obrona nie dopuszczała Wiślaków w pole karne. Po przerwie gole padły w 23 i 30'. Honorowy gol dla Wisły Czulaka padł z podania Adamka. Widzom podobała się gra gości i nagrodzili ich oklaskami.

"Sport Ilustrowany" nr 22

Duńczycy zagrali ambitnie, ale bez rewelacji. Wisła zlekceważyła rywala. Gra była otwarta, a jej przebiego stanowi nauczkę dla Wisły, by nie lekceważyć rywali. 6:3 w rogach dla Wisły.