1941.09.20-21 Turniej jubileuszowy Wisły i Zwierzynieckiego

Z Historia Wisły

1941.09.20-21 Turniej jubileuszowy Wisły i Zwierzynieckiego

Roman Bober i drużyny AKSu i Zwierzynieckiego
Roman Bober i drużyny AKSu i Zwierzynieckiego

Turniej jubileuszowy TS Wisła i KS Zwierzyniecki odbył się w przerwie w rozgrywkach o okupacyjne mistrzostwo Krakowa w dniach 20 i 21 września 1941 r. w parku sportowym "Juvenia".

Udział wzięły w nim cztery zespoły: Amatorski Klub Sportowy, Wisła Kraków, Zwierzyniecki Kraków i Cracovia. Zawody nieoczekiwanie wygrał zespół AKS.

Tak o okolicznościach i przebiegu tego turnieju pisał Stanisław Chemicz:

"Drugą imprezą na terenie Parku Sportowego „Juvenia" w roku 1941, która wywołała duże zainteresowanie entuzjastów piłki nożnej, byl czwórmecz piłkarski zespołów: Amatorskiego Klubu Sportowego, KS „Cracovia”, TS „Wisła" i KS „Zwierzyniecki”, w ramach wspólnych obchodów jubileuszowych: 35-lecia TS „Wisła" i 20-lecia KS „Zwierzyniecki”.

O tej imprezie sportowej zostali powiadomieni działacze wszystkich klubów sportowych w Krakowie dzięki K. Kozłowskiemu, który wydrukował w drukarni UJ specjalne zawiadomienie o następującej treści:

W sobotę dnia 20 i w niedzielę dnia 21 września 1941 r. odbędzie się, w ramach uroczystości jubileuszowych 35-lecia TS „Wisła" i 20-lecia KS „Zwierzyniecki”, czwórmecz zespołów: Amatorskiego Klubu Sportowego, KS „Cracovia”, TS „Wisła" i „Zwierzynieckiego" KS. Program zawodów: sobota 20 września o godz. 14.30, TS „Wisła" – Amatorski Klub Sportowy, godz. 16.30, KS „Cracovia” - KS „Zwierzyniecki”, niedziela 21 września o godz. 14.30, KS „Cracovia”Amatorski Klub Sportowy, godz. 16.30, TS „Wisła" - KS „Zwierzyniecki”.

Organizatorami jubileuszu 35-lecia działalności TS „Wisła" byli: kpt. Roman Bober, Stefan Dyras, Jan Ławnik i zawodnicy: Mieczysław Bieniek, Władysław Giergiel I, i Józef Worytkiewicz. Zgodnie z ustalonym programem obchodów jubileuszowych obu klubów sportowych zostały one zapoczątkowane w sobotę dnia 20 września, „pod wrażeniem wiadomości o aresztowaniu niemal w przeddzień jubileuszu zawodnika TS „Wisła" Władysława Szumilasa, który został potem rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu".

Pierwsze spotkanie zespołów Amatorskiego Klubu Sportowego z TS „Wisła" zakończyło się zwycięstwem pierwszego w stosunku 3:1, po uzyskaniu bramek przez W. Cholewę, A. Łykę i T. Roczniaka, a dla TS „Wisła" przez M. Gracza. W drugim meczu drużyna KS „Zwierzyniecki” odniosła zwycięstwo nad drużyną KS „Cracovia” w stosunku 2:1, uzyskując bramki przez M. Ostrowskiego i E. Pieglowskiego, a dla KS „Cracovia” jedyną bramkę uzyskał Cz. Szeliga.

"W niedzielę dnia 21 września odbyła się główna uroczystość jubileuszowa. „Została zapoczątkowana nabożeństwem w kościele SS. Norbertanek na Zwierzyńcu, skąd uczestnicy tłumnie przeszli wałami Rudawy do Parku Sportowego „Juvenia", gdzie na boisku tenisowym odbyła się skromna uroczystość jubileuszowa."

Jubileuszowe przemówienie do niemal tysięcznej rzeszy publiczności wygłosił Roman Bober, kapitan wojsk polskich. Byl on najstarszym stażem,w okresie okupacji, działaczem TS „Wisła", gdyż był członkiem Towarzystwa już w okresie przed pierwszą wojną światową. Od chwili powrotu do Krakowa w roku 1933 z Nowego Sącza, gdzie po zakończeniu pierwszej wojny światowej pełnił służbę wojskową w I Pułku Strzelców Podhalańskich, brał czynny udział w działalności Towarzystwa. W okresie okupacji, po aresztowaniu przez gestapo dr. Tadeusza Orzelskiego w roku 1941, był uważany przez działaczy i zawodników TS „Wisła" za nieoficjalnego prezesa Towarzystwa.

Przemówienie swoje zakończył wezwaniem obecnych do „uczczenia pamięci sportowców, którzy oddali życie w walce z hitlerowskim barbarzyńcą", a w tym czasie tuż obok Parku Sportowego „Juvenia" odbywały się ćwiczenia trzech kompanii oddziałów SA. Dlatego wydawało się początkowo, że dalsze rozgrywki jubileuszowe po południu nie będą się mogły odbyć. „Na szczęście po południu Niemcy przerwali ćwiczenia i było można kontynuować turniej jubileuszowy."

W pierwszym spotkaniu drużyna KS „Cracovia” uzyskała wynik remisowy 2:2 z drużyną AKS, zdobywając bramki przez H. Bobulę i B. Młynarka, a drużyna AKS przez W. Cholewę i K. Cisowskiego. Drugie spotkanie między drużynami TS „Wisła" i KS „Zwierzyniecki” zakończyło się zwycięstwem pierwszej w stosunku 7:0, a bramki zdobyli: M. Gracz, K. Obtulowicz, A. Woźniak -po 2, Wł. Giergiel - 1.

...

Zawodnicy drużyny TS „Wisła" przed spotkaniem z KS „Zwierzyniecki” otrzymali pamiątkowe srebrne sygnety, wszyscy uczestnicy turnieju - odznaki klubowe TS „Wisła", a pięciu działaczom, którzy położyli największe zasługi dła TS „Wisła" w okresie okupacji, wręczono dyplomy wykonane ręcznie przez artystę malarza Marka Szczerbińskiego. Dyplomy „za zasługi położone dla sportu polskiego" otrzymał również A. Wódka od obu klubów obchodzących jubileusz. Następnie przedstawiciele „wszystkich czynnych wówczas w Krakowie klubów sportowych złożyli na ręce kpt. Romana Bobera i mgr Zygmunta Halamy, działacza KS „Zwierzyniecki”, życzenia i upominki. Szczególnie serdeczne życzenia złożyli zawodnikom i działaczom TS „Wisła" działacze KS „Cracovia”: inż. Józef Wilk i Zygmunt Chruściński, wręczając obu drużynom obchodzącym jubileusz puchary ufundowane przez KS „Cracovia”.

Natomiast Aleksander Żaczek wręczył kilkaset pocztówek z fotografiami jedenastu zawodników drużyny TS „Wisła", uczestniczących w czwórmeczu, i kierownika drużyny Jana Ławnika na tle fragmentu gry z meczu TS „Wisła" -KS „Wodociągi"... Zostały one rozsprzedane wśród publiczności po 5 zł, a dochód przeznaczono na fundusz pomocy zawodnikom Towarzystwa".

Zostało również wykonane specjalne, jubileuszowe tableau drużyny piłkarskiej z fotografiami jedenastu zawodników TS „Wisła" i jej kierownika J. Ławnika.

O zainteresowaniu obchodami jubileuszowymi świadczy fakt, że dobrowolne datki publiczności wyniosły 1508,70 zł, najwyższą kwotę, jaką uzyskano w roku 1941, z której zapłacono 100 zł A. Wódce za wynajęcie boiska, a pozostałe 1408,70 zł została podzielona w równej wysokości między kluby obchodzące jubileusz, gdyż działacze AKS i KS „Cracovia” zrzekli się udziału tych klubów w dochodach na rzecz jubilatów...”


Za: S. Chemicz, SPORT W KRAKOWIE W LATACH 1939-1945, s. 92-95


Mecze turnieju:


Tabela turnieju jubileuszowego

Tabela turnieju jubileuszowego
msc drużyna m pkt zw r p br
1 Amatorski Klub Sportowy 2 3 1 1 0 5-3
2 Wisła Kraków 2 2 1 0 1 8-3
3 Zwierzyniecki Kraków 2 2 1 0 1 2-8
4 Cracovia 2 1 0 1 1 3-4


źródło: Kronika Sportowa KS "Bloki" (1940-1945), str. 111