1972.11.19 Wisła Kraków - Hutnik Kraków 3:0

Z Historia Wisły

1972.11.19, mecz towarzyski charytatywny, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 3:0 (2:0) Hutnik Kraków
widzów: 2.000
sędzia: Suchanek z Krakowa
Bramki
Marek Kusto 6'
Kazimierz Kmiecik 35'
Zdzisław Kapka
1:0
2:0
3:0
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet grafika: Zmiana.PNG (Józef Sikorski)
Antoni Szymanowski grafika: Zmiana.PNG (Henryk Szymanowski)
Henryk Maculewicz
Wiesław Lendzion
Jerzy Płonka grafika: Zmiana.PNG (Tadeusz Michaliszyn)
Zbigniew Krawczyk grafika: Zmiana.PNG (Bogusław Stolczyk)
Marek Kusto
Zdzisław Kapka
Kazimierz Kmiecik
Ryszard Sarnat
Andrzej Garlej

trener: Jerzy Steckiw
Hutnik Kraków

Tutaj
Drobny
Bielewicz
Krzyżanowski
Czenczek
Kowalczyk grafika: Zmiana.PNG (Błachno)
Stępkowski
Szewczyk
Ząbek
Ankus grafika: Zmiana.PNG (Sacher)
Herisz

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Dochód z meczu przeznaczono na fundusz odbudowy pomnika grunwaldzkiego.

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1972, nr 269 (16 XI) nr 8451

Wisła - Hutnik na Pomnik Grunwaldzki

Dwie aktualnie najlepsze krakowskie jedenastki piłkarskie — Wisła i Hutnik, odpowiadając na apel krakowskiego komitetu FJN w sprawie odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego, spotkają się w .swych najsilniejszych składach w najbliższą sobotę o godz. 16 na stadionie Wisły przy ul. Reymonta. Całkowity dochód z meczu został przeznaczony na odbudowę Pomnika. Ze względu na cel meczu, Wszelkie karty wolnego wstępu nie będą uwzględniane.

W przerwie meczu prof. dr WIKTOR ZIN opowie widzom o historii Pomnika i planach związanych z Jego odbudową.


Echo Krakowa. 1972, nr 270 (17 XI) nr 8452

Jak już Informowaliśmy piłkarze Wisły I Hutnika rozegrają jutro (w sobotę) towarzyski mecz z którego dochód przeznaczony zostanie w całości na odbudowę Pomnika Grunwaldzkiego. Piękny to gest, piękna inicjatywa, za którą piłkarzom i ich opiekunom należą się słowa uznania. Mamy nadzieję, że dopiszą też krakowscy kibice i tłumnie zjawią się na spotkaniu, by dołożyć swoją cegiełkę do szybkiego powrotu Pomnika Grunwaldzkiego na Plac Matejki.

Obydwie drużyny zapowiadają wystąpienie w , najsilniejszych składach, z kadrowiczami, reprezentantami, medalistami, słowem wszystkimi najlepszymi. Będą więc występować złoci medaliści z Monachium — Szymanowski i Kmiecik, reprezentant Polski — Musiał, reprezentanci młodzieżówki — Bielewicz, Pionka, juniorów — Kapka, Garlej, leader tabeli strzelców I ligi — Sarnat, II ligi — Herisz, dwie drużyny, które swą postawą sprawiły, oceniając całokształt. I rundy, sporo przyjemnych niespodzianek i radości. Towarzyski charakter meczu. pozwala mieć nadzieję, gra będzie stała na wysokim poziomie, że zawodnicy obydwóch drużyn pozbawieni ciężaru odpowiedzialności, jaki towarzyszy im nieustannie podczas ligowych bojów, dadzą pokaz swych umiejętności, pełniej inwencji, technicznych sztuczek gry.

Dla naszej redakcji, dla Czytelników „Echa” będzie mecz ten znakomitym przeglądem niemal wszystkich potencjalnych kandydatów do zwycięstwa w III Plebiscycie „Echa”, który ma wyłonić najlepszego — zdaniem Czytelników — piłkarza krakowskiego w roku 1972.

Mamy nadzieję. że także ten aspekt, doda piłkarzom bodźca do zademonstrowania obserwatorom sobotniego spotkania footballu wysokiej klasy.

Z uwagi na społeczny cel tego meczu, wszelkie karty wolnego wstępu tracą ważność, dla wszystkich obserwatorów meczu wprowadzono natomiast jednolite ceny biletów — po 10 zł. Raz jeszcze zachęcając kibiców do obejrzenia jutrzejszych zawodów, przypominamy, że mecz rozpocznie się o godz. 16-tej, przy świetle elektrycznym. (LANG).

PS. W przerwie spotkania prof. W. Zin opowie o historii Pomnika Grunwaldzkiego i niektórych problemach Związanych z jego odbudową.


Echo Krakowa. 1972, nr 272 (20 XI) nr 8454

Zdecydowane zwycięstwo nad Hutnikiem 3:0

Dla krakowskich drużyn piłki nożnej zakończył się Już sezon mistrzowski, Niemniej jednak w sobotę, mimo paskudnej pogody: przenikliwego zimna i deszczu, jedenastki Wisły i Hutnika wybiegły na boisko przy ul. Reymonta. Spotkanie miało charakter towarzyski i było wkładem krakowskich piłkarzy na fundusz odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego.

Pewne zwycięstwo odniosła Witta 3:0 (2:0). Bramki strzelili: Kusto w 11 min., Kmiecik w 34 min.

oraz Kapka w 83 min. Sędziował p. Suchanek z Krakowa.

WISŁA: Gonet (Sikorski) Szymanowski (H. Szymanowski), Maculewicz, Płonka (Michaliszyn), Lendzion, Krawczyk (Stolczyk), Sarnat, Garlej, Kusto, Kapka, Kmiecik.

HUTNIK: Tutaj, Drobny, Bielewicz, Czenczek, Krzyżanowski, Kowalczyk (Błachno), Szewczyk, Ankus (Sacher), Stępkowski, Ząbek, Herisz.

Grząska murawa utrudniała zawodnikom obu zespołów prowadzenie składnych akcji. Jednak widzieliśmy wiele szybkich podań i pomysłowych kombinacji, głównie w wydaniu piłkarzy Wisły, i-ligowcy byli wczoraj dużo lepszą drużyną. Sobotni mecz potwierdził nasze opinie z ostatnich spotkań mistrzowskich: Wisła znajduje się obecnie w dobrej formie, zaś drużyna z Nowej Huty jest wyraźnie przemęczona sezonem.

A oto. historia bramek: 6 min. po silnej centrze Kapki, do piłki doszedł Kusto i posłał ją do siatki, nie bez winy był tu Tutaj, 34 min. Garlej bardzo precyzyjnie wykonał rzut rożny a Kmiecik w zamieszaniu podbramkowym dopełnił formalności, 83 min. Kusto podał piłkę Kapce, który zaskakującym strzałem zdobył trzeciego gola.

Wszyscy zawodnicy zasługują, za grę w ciężkich warunkach atmosferycznych, na pochwałę Wybijającymi się zawodnikami byli jednak: w Wiśle - Kusto, Kmiecik, A. Szymanowski, w Hutniku — Herisz.

PS. Podczas przerwy prof. Wiktor Zin wygłosił ciekawą prelekcję na temat historii Pomnika Grunwaldzkiego.