1974.03.23 Wisła Kraków - Szombierki Bytom 1:0

Z Historia Wisły

1974.03.23, I Liga, 18. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 1.00
Wisła Kraków 1:0 (1:0) Szombierki Bytom
widzów: ok. 15.000-20.000
sędzia: Gajewski z Warszawy
Bramki
Zdzisław Kapka 37’ (g) 1:0
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Antoni Szymanowski
Henryk Maculewicz
Jerzy Płonka
Adam Musiał
Henryk Szymanowski
Ryszard Sarnat
Krzysztof Obarzanowski
Zdzisław Kapka
Kazimierz Kmiecik
Marek Kusto

trener: Jerzy Steckiw
Szombierki Bytom

Kołodziej
Szlosarek
Mierzwiak
Cygan
Bykowski
Nagiel Grafika:Zmiana.PNG (Kwiatkowski)
Wilim
Sośnica
Białas
Ogaza
Grzywaczewski

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz
Kapka dał się ubiec bramkarzowi, ale już za chwilę strzelił zwycięskiego gola
Kapka dał się ubiec bramkarzowi, ale już za chwilę strzelił zwycięskiego gola

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1974, nr 70 (23/24 III) nr 8863

PIŁKARZE Wisły stają dziś przed kolejnym trudnym zadaniem. W trzeciej serii gier wiosennej rundy ekstraklasy przyjdzie im zmierzyć siły z bytomskimi Szombierkami. Kibice liczą na zwycięstwo podopiecznych J. Steckiwa, piłkarze chcą powtórzyć rezultat z jesiennej rundy (przypomnijmy, że wiślacy wygrali wówczas 3:1).

Zespół Szombierek nie należy do łatwych przeciwników, choć mą nieustabilizowaną formę i gra, popularnie mówiąc, w kratkę. Po dobrym meczu w Zabrzu z Górnikiem (remis 2:2), przyszedł słabszy występ przed własną publicznością i nieoczekiwaną porażka z warszawskimi gwardzistami 1:2.).

Jaką formę górnicy zaprezentują dziś na stadionie przy Reymonta? Odpowiedź otrzymamy za kilka godzin.

Wiślacy trenowali cały tydzień na swym boisku. Z uwagi na naukę większości zawodników, kierownictwo sekcji zrezygnowało z stosowanych poprzednio kilkudniowych zgrupowań przedmeczowych w Myślenicach, na rzecz przygotowań na miejscu, w Krakowie.

Jak nas poinformował kierownik drużyny mjr E. KOSIBA, zespół jest w pełni sił z wyjątkiem Ryszarda Sarnata, który narzekał na ból gardła. Do meczu krakowianie wybiegną więc najprawdopodobniej w takim samym zestawieniu jak przed tygodniem przeciwko Legii: Gonet — A. Szymanowski, Maculewicz, Płonka, Musiał — H. Szymanowski, Obarzanowski, Sarnat — Kapka, Kmiecik, Kusto.

Echo Krakowa. 1974, nr 71 (25 III) nr 8864

WISŁA — SZOMBIERKI 1:0 (1:0): Bramkę strzelił w 37 min. Kapka (głową). Sędziował p. Gajewski z Warszawy. Widzów ok. 15 tys. WISŁA — Gonet, A. Szymanowski, Maculewicz, Płonka, Musiał — H. Szymanowski, Obarzanowski, Sarnat — Kapka, Kmiecik, Kusto.

SZOMBIERKI — Kołodziej — Szlosarek, Mierzwiak, Bykowski, Cygan — Nagiel (od 76 min. Kwiatkowski), W. Wilim, Sośnica, Białas, Ogaza, Grzywaczewski.

Tylko przez pierwszy kwadrans gra miała wyrównany przebieg. Obydwie drużyny przeprowadzały w tym czasie rozeznanie sytuacji, efektem czego było rozwinięcie ofensywy przez wiślaków, której nastawieni na grę defensywną bytomianie starali się ze wszystkich sił przeszkodzić. Pod bramką Kołodzieja wiele było bardzo groźnych sytuacji, jednak nie skuteczność napastników krakowskich stanęła na przeszkodzie w uzyskaniu wysokiego zwycięstwa. W 37 min. Kusto dokładnie podał piłkę ze skrzydła do środka i Kapka strzelił głową w róg bramki. Po drodze piłka dotknęła stopera gości Mierzwiaka i zmieniwszy kierunek lotu wpadła do siatki, obok zdezorientowanego Kołodzieja. W ten, dość szczęśliwy, sposób krakowianie strzelili bramkę, która dała im dwa punkty. (Punkty jak najbardziej zasłużone, gdyż w przekroju meczu byli zespołem zdecydowanie lepszym. Niestety w parze z wyszkoleniem technicznym, szybkością, różnorodnością przeprowadzanych akcji, nie szła skuteczność w sytuacjach podbramkowych i stad wygrana w nikłych rozmiarach.

W zespole krakowskim na najwyższe noty zasłużyli obrońcy Antoni Szymanowski i Musiał oraz prawoskrzydłowy Kusto. Szymanowski spełniający rolę tzw. „libero” panował niepodzielnie na przedpolu bramkowym, wygrywając wszystkie pojedynki z przeciwnikami, kilkakrotnie inicjował też szybkie rajdy na pole przeciwników. Bojowością imponował Musiał, który trzykrotnie był bliski zdobycia bramki, a Kusto zademonstrował szereg błyskotliwych akcji ofensywnych, nie umiał jednak wypracować sobie dogodnej pozycji strzałowej.

Mniej widoczny z uwagi na przebytą anginę był Sarnat, nie demonstrowali także pełni swych możliwości Kmiecik i Kapka.

Inna sprawa, że piłkarze Szombierek grali bardzo ostro (głównie Ogaza i Cygan) stąd pewna obawa wiślaków w starciach z nieprzebierającymi w środkach przeciwnikami.