1977.08.07 Wisła Kraków - Legia Warszawa 2:1

Z Historia Wisły

1977.08.07, I Liga, 4. kolejka, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 2:1 (1:1) Legia Warszawa
widzów: 40.000
sędzia: Stec
Bramki

Zdzisław Kapka 39’
Kazimierz Kmiecik (k) 73’
0:1
1:1
2:1
39' Jerzy Banaszak
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Leszek Lipka
Henryk Maculewicz
Krzysztof Budka
Zbigniew Płaszewski
Henryk Szymanowski
Zdzisław Kapka
Adam Nawałka
Andrzej Iwan
Kazimierz Kmiecik
Michał Wróbel grafika: Zmiana.PNG (46’ Jan Jałocha)

trener: Orest Lenczyk
Legia Warszawa

Krzysztof Sobieski
Adam Topolski
Tadeusz Cypka
Franciszek Smuda grafika: Zmiana.PNG (77' Jerzy Jagiełło)
Stanisław Sobczyński
Janusz Baran
Kazimierz Deyna
Waldemar Tumiński
Tadeusz Nowak
Jerzy Banaszak
Krzysztof Lasoń grafika: Zmiana.PNG (77' Ryszard Milewski)

trener: Andrzej Strejlau

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje z meczu

TwieR22dza Derbów Polski #4: Rekord frekwencji i antybohater... Franz Smuda!

Data publikacji: 19-10-2017 18:00


Być może dla niektórych Derby Polski to starcie Legii Warszawa z Lechem Poznań. Nie dla nas! Mecze Białej Gwiazdy z rywalką z Łazienkowskiej 3 od zawsze elektryzowały fanów obu drużyn. Stawka tych spotkań zwykle była ogromna, a ważniejszy od prestiżu był prymat w całej Polsce. TwieR22dzą Wisły w tych prestiżowych potyczkach zawsze był własny stadion. Wisła - Legia już w niedzielę. A od poniedziałku do soboty wracamy pamięcią do najciekawszych Derbów Polski przy R22!

7 sierpnia 1977 hitem 4. kolejki I ligi był pojedynek Białej Gwiazdy ze stołecznym klubem. Dopisała zarówno aura, jak i kibice - tych przy Reymonta było aż 40 000, co do dziś jest oficjalnym ligowym rekordem widzów na stadionie Wisły! Krakowianie pod wodzą Oresta Lenczyka wygrali wcześniejsze trzy spotkania ligowe i byli stawiani w roli faworyta. Legia z niezawodnym Kazimierzem Deyną chciała jednak w Krakowie namieszać - i w pierwszej połowie jej się to udało. W 39. minucie po rajdzie Barana lewą flanką i dokładnym dośrodkowaniu, piłkę do siatki głową wbił debiutant, Jerzy Banaszak.

Stracony gol momentalnie podrażnił piłkarzy Białej Gwiazdy. Dość powiedzieć, że po 20 sekundach już był remis! Piłkę ze środka wznowił Zdzisław Kapka, który zagrał do Kazimierza Kmiecika, a sam pognał do przodu. „Badyl” obsłużył idealnym podaniem „Bełkota”, a ten minął Krzysztofa Sobieskiego i trafił do pustej bramki. Chwilę później tylko z sobie wiadomego powodu sędzia D. Stec z Lublina nie odgwizdał przewinienia Banaszaka na Nawałce w polu karnym. Legioniści trenowani przez Andrzeja Strejlaua dotrzymali do przerwy z wynikiem remisowym, ale w drugiej części spotkania nie dali rady utrzymać wyniku.

Winowajcą porażki warszawian był… Franciszek Smuda. Grający w latach 1975-1977 zawodnik, który później kilkukrotnie trenował Wisłę Kraków powalił w polu karnym Andrzeja Iwana, co tym razem nie uszło uwadze arbitra. Piłkę na wapnie ustawił Kazimierz Kmiecik i nie pomylił się! Wisła przy 40 000 kibiców pokonała Legię i po 4 kolejkach mogła poszczycić się kompletem punktów. Doskonały start sezonu przekuł się później w coś jeszcze piękniejszego - pierwsze od 27 lat mistrzostwo Polski!

7.08.1977

Wisła Kraków - Legia Warszawa 2:1 (1:1)

0:1 Banaszak 39’

1:1 Kapka 39’

2:1 Kmiecik 73’

Wisła: Gonet - Lipka, Maculewicz, Budka, Płaszewski - Szymanowski, Kapka, Nawałka - Iwan, Kmiecik, Wróbel (46’ Jałocha)

Dotychczasowy bilans meczów z Legią u siebie to 41 zwycięstw, 23 remisy i 15 porażek. Z Waszą pomocą Wiślacy zrobią wszystko, by zmienić pierwszą z tych liczb. Kto już ma bilet, niech szykuje się na niedzielę, kto jeszcze nie ma, musi to nadrobić. Razem #ZR22óbmyKomplet i ponieśmy Białą Gwiazdę do triumfu!

Jakub Pobożniak

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA



Źródło: wisla.krakow.pl