2011.04.10 Korona Kielce - Wisła Kraków 2:2

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 19: Linia 19:
W 51. minucie jubilat [[Patryk Małecki]] również zmarnował "jedenastkę", podyktowaną po faulu na [[Osman Chavez|Chavezie]] (Zbigniew Małkowski obronił).
W 51. minucie jubilat [[Patryk Małecki]] również zmarnował "jedenastkę", podyktowaną po faulu na [[Osman Chavez|Chavezie]] (Zbigniew Małkowski obronił).
}}
}}
 +
 +
==Przed meczem==
 +
===Korona Kielce-Wisła Kraków: w niedzielę starcie===
 +
 +
Bartosz Karcz
 +
 +
Po wygraniu meczu na szczycie piłkarskiej ekstraklasy tym razem Wisła Kraków zagra z drużyną, która boryka się ostatnio z ogromnymi problemami. W takiej sytuacji cel rozpędzonej "Białej Gwiazdy" może być tylko jeden - zwycięstwo. I z takim właśnie zamiarem krakowianie wybiorą się do Kielc, gdzie w niedzielę o godz. 16.45 zagrają z Koroną.
 +
"Żółto-czerwoni" nie byli w stanie wygrać żadnego z ostatnich dziewięciu spotkań. Ostatni raz z trzech punktów cieszyli się 30 października, gdy pokonali w Gdańsku Lechię 1:0 . Na stadionie w Kielcach przerwa w zwycięstwach Korony trwa jeszcze dłużej, bo od 16 października (3:1 z Bełchatowem). Jeśli idzie o ostatnią wygraną podopiecznych Macieja Sasala, miała ona miejsce w 11. kolejce. Tej samej, w
 +
której Wisła przegrała w Poznaniu z Lechem aż 1:4. Od tamtej pory w dziewięciu rozegranych meczach Korona zanotowała cztery remisy i pięć porażek. Wisła ruszyła natomiast ostro do przodu i z dziewięciu spotkań wygrała osiem, a tylko jedno zremisowała.
 +
 +
O ile po 11. kolejce Korona była druga w tabeli z przewagą ośmiu punktów nad ósmą wtedy Wisłą, o tyle teraz krakowianie są liderem i mają nad kielczanami aż trzynaście punktów przewagi. Jak widać, wszystko się pozmieniało przez tych kilka miesięcy i w niedzielę zdecydowanym faworytem będzie "Biała Gwiazda".
 +
 +
Z problemów najbliższego rywala doskonale zdają sobie sprawę w Krakowie. - Wiem, że Korona ma pewne kłopoty - stwierdził Holender. - Mieli tam m.in. zamieszanie z trenerem. Ja jednak ciągle pamiętam nasz jesienny mecz z tą drużyną, w którym byliśmy lepsi, ale jednak przeciwnik zdołał wywieźć punkt z Krakowa [było 2:2- przyp. red.].
 +
 +
Maaskant był w piątek w dobrym nastroju. Być może z powodu tego, że poprawiła się sytuacja kadrowa w jego zespole. Do normalnych treningów wrócił już Michaił Siwakow i może być brany przy ustalaniu składu na niedzielny mecz. Trudno jednak spodziewać się, żeby doszło do zmian w wyjściowej jedenastce. Wszystko wskazuje na to, że przeciwko Koronie wybiegnie dokładnie ten sam skład co w niedanym meczu z Jagiellonią.
 +
 +
Wisła po tym jak odskoczyła rywalom w tabeli, ma komfortową sytuację. Żeby była ona jednak nadal bardzo dobra, trzeba konsekwentnie zbierać punkty, a takie spotkanie jak w niedzielę koniecznie wygrywać. I to niezależnie od faktu, że dla Korony będzie to jeden z najważniejszych meczów sezonu.
 +
 +
- To nie jest dla nas problem, bo takie mecze gramy co tydzień - tłumaczy trener Wisły. - Praktycznie dla wszystkich drużyn w tej lidze mecze z Wisłą są jednymi z najważniejszych w sezonie, więc nie jest to dla mnie żadna nowość ani zaskoczenie.
 +
 +
Maaskant jasno określił cel, z jakim jego zawodnicy wyjdą w niedzielę na boisko. - Dla nas ma to być kolejny wielki mecz. Wszyscy wiemy, na jakim miejscu w tabeli się znajdujemy i jaką mamy przewagę. Chcemy ją utrzymać, więc zwycięstwo w Kielcach będzie dla nas bardzo ważne.
 +
'''Źródło:''' [http://www.gazetakrakowska.pl '''gazetakrakowska.pl''']
 +
===Zdobyć Kielce! Przed meczem Korona - Wisła ===
 +
 +
W 21. kolejce ligowej krakowską Wisłę czeka wyjazd do pobliskich Kielc. Niestety za drużyną tym razem nie pojadą kibice, bo na stadion Arena Kielc nie zostaną wpuszczeni. Trener Robert Maaskant zapowiadał jednak, że niejako w ramach rekompensaty - piłkarze postarają się przywieźć do domu trzy punkty. No to poprosimy!
 +
 +
21. kolejka ligowa znów układa się znakomicie. Znów bowiem punkty tracą zespoły, które marzą o podobnym do Wisły dorobku. Mamy więc kolejną okazję do powiększenia przewagi nad kilkoma zespołami.
 +
 +
O najwyższych laurach marzyła też Korona, w której przed wiosną zapowiadano skuteczną rywalizację o najwyższe lokaty. Rzeczywistość okazała się jednak dla kielczan bardzo brutalna. Wiosną Korona zapisała na swoim koncie zaledwie 2 punkty i z zespołu, który miał zaistnieć w czubie tabeli, stała się zespołem, który równie dobrze może za dwa-trzy tygodnie znaleźć się wśród tych drużyn, które są bezpośrednio zagrożone spadkiem.
 +
Dla Korony potyczka z liderującą Wisłą to najlepsza więc okazja na przełamanie.
 +
 +
I przyznać trzeba, że Wisła grając przeciwko kielczanom zawsze toczyła z nimi prawdziwe boje. Tym bardziej więc z należytą powagą i koncentracją powinniśmy podejść do tego spotkania. Wystarczy zresztą przypomnieć naszą rywalizację sprzed roku, kiedy to porażka w Nowej Hucie (0-1) była początkiem kłopotów Wisły, zakończonych tylko wicemistrzostwem.
 +
 +
Na dziś Korona jest wprawdzie cieniem zespołu z początku sezonu, bo tak jak Wisła ma na swoim koncie 9 kolejnych spotkań bez porażki, tak kielczanie aż 9 kolejnych spotkań zagrali bez zwycięstwa, ale to nie znaczy, że punkty dopiszemy za darmo.
 +
 +
Zapowiada nam się więc ciekawe widowisko i cóż – liczymy, że wspomniane serie Wisły i Korony, trwać będą nadal, a zapowiedź trenera Maaskanta rzeczywiście się spełni.
 +
'''Źródło:''' [http://www.wislaportal.pl '''wislaportal.pl''']
 +
 +
==Relacje z meczu==
 +
===Korona Kielce - Wisła Kraków: jeden punkt lidera ===
 +
 +
Bartosz Karcz, Kielce
 +
 +
Wisła tylko zremisowała w Kielcach z Koroną, mimo iż prowadziła już 2:0. Krakowianie mogą sobie pluć w brodę, bo mieli wystarczająco dużo sytuacji, żeby to spotkanie wygrać pewnie i wysoko.
 +
 +
Wisła tylko zremisowała w Kielcach z Koroną, mimo iż prowadziła już 2:0. Krakowianie mogą sobie pluć w brodę, bo mieli wystarczająco dużo sytuacji, żeby to spotkanie wygrać pewnie i wysoko.
 +
 +
Skoro jednak nie potrafili "dobić" "żółto-czerwonych", to stadion Korony musieli opuszczać z dużym poczuciem niedosytu.
 +
 +
Po tym jak prezentowały się ostatnio obie drużyny nie było trudno wskazać faworyta niedzielnej konfrontacji. Piłkarze Wisły mieli przy tym świadomość, że wygrywając znów mogą odskoczyć od grupy pościgowej. Jak się okazało powiększyli przewagę nad Lechią Gdańsk, utrzymali nad Legią Warszawa, ale pozwolili odrobić dwa punkty Jagiellonii Białystok.
 +
 +
Już w 5 minucie Małecki "opukał" poprzeczkę bramki Małkowskiego. Siedem minut później wiślacy przeprowadzili bardzo ładną akcję. Piłka krążyła między nimi jak po sznurku. W końcu trafiła do Małeckiego, który mocno wrzucił ją w pole karne, a tutaj snajperskim nosem wykazał się Genkow, który mocnym strzałem uzyskał prowadzenie dla gości. Ta bramka lekko wstrząsnęła Koroną...
 +
 +
Wiślacy zadowoleni natomiast z prowadzenia, cofnęli się nieco i czekali na kontry. Niewiele z nich jednak wychodziło, a kielczanie, którzy początkowo wyróżniali się jedynie licznymi faulami, po 25 minutach zaczęli składniej przeprowadzać swoje akcje. I pewnie Korona przynajmniej doprowadziłaby przed przerwą do wyrównania, gdyby w bramce Wisły nie stał Pareiko. To on był bohaterem ostatniego kwadransa pierwszej połowy. Estończyk najpierw obronił rzut karny strzelany przez Ediego (to już druga obroniona jedenastka przez bramkarza Wisły z rzędu), a chwilę później znakomicie interweniował gdy stanął oko w oko z Niedzielanem. Mogli więc być wiślacy zadowoleni po pierwszych 45 minutach, ale też pamiętać trzeba było, że to prowadzenie było dość szczęśliwe.
 +
 +
Inna sprawa, że gdyby wiślacy lepiej rozegrali końcówki kilku akcji, które zapowiadały się bardzo dobrze, to może jedna bramka nie byłaby ich jedynym zyskiem z pierwszej części. Początek drugiej połowy mógł ułożyć się dla wiślaków idealnie. W 51 minucie Lisowski zatrzymał w swoim polu karnym piłkę ręką i sędzia wskazał na jedenasty metr. Do karnego podszedł Małecki i strzelił fatalnie. Małkowski obronił i wciąż mieliśmy tylko jednobramkowe prowadzenie Wisły.
 +
 +
Jakby tych problemów było mało, sześć minut później czerwoną kartkę zobaczył Radosław Sobolewski i musiał powędrować do szatni. Grający w przewadze gospodarze ostro ruszyli do przodu, ale w 65 minucie nadziali się na kontrę Wisły, którą wyprowadził Melikson. Izraelczyk idealnie podał do Genkowa, a ten strzelił drugiego gola w tym spotkaniu. Wydawało się, że wiślacy wszystko w tym momencie mają pod kontrolą. Chyba jednak sami za bardzo w to uwierzyli, bo bardzo szybko pozwolili strzelić Koronie kontaktowego gola. Po rzucie rożnym Korzym miał stanowczo za dużo miejsca w polu karnym i na raty posłał piłkę do siatki.
 +
 +
Gospodarze jeszcze mocniej ruszyli do przodu, ale znów nadziali się na dwie kontry "Białej Gwiazdy". Znakomite sytuacje na podwyższenie prowadzenia mieli Genkow (trafił w poprzeczkę) oraz Wilk (obronił Małkowski). A jak się bramek nie strzela, to często się je traci. I tak też stało się w doliczonym czasie gry, gdy z wolnego uderzył Vuković, a Wilk pechowo zmienił tor lotu piłki. Po tej bramce radość zapanowała już tylko w obozie Korony, a w Wiśle dominowało poczucie ogromnego niedosytu…
 +
 +
Korona Kielce - Wisła Kraków 2:2 (0:1)
 +
 +
Bramki: Korzym 68, Wilk 90+3 samob. - Genkow 12, 65.
 +
 +
Sędziował: Dawid Piasecki (Słupsk).
 +
 +
Żółte kartki: Niedzielan, Malarczyk, Korzym, Vuković - R.Sobolewski.
 +
 +
Czerwone kartki: Piotr Malarczyk (78. minuta, za drugą żółtą) - Radosław Sobolewski (57. minuta, za drugą żółtą).
 +
 +
Widzów: 7500.
 +
 +
Korona: Małkowski 4 - Malarczyk 0, Hernani 3, Stano 3, Lisowski 3 - P. Sobolewski 4, Vuković 3, Lech 3 (85 Jovanović), Korzym 3 (72 Da Silva) - Niedzielan 3, Edi 3 (76 Tataj). Trener: Marcin Sasal.
 +
 +
Wisła: Pareiko 5 - Cikos 3, Jaliens 3, Chavez 3, Paljić 3 - Małecki 3 (62 Wilk), R. Sobolewski 0, Jirsak 3, Melikson 3 (89 Łobodziński), Kirm 4 - Genkow 3 (75 Siwakow). Trener: Robert Maaskant.
 +
 +
'''Źródło:''' [http://www.gazetakrakowska.pl '''gazetakrakowska.pl''']
 +
 +
===Emocje, kartki, obronione karne... Remis w Kielcach ===
 +
 +
Wyniki spotkań 21. kolejki Ekstraklasy znów ułożyły się niezwykle korzystnie dla Wisły. W pierwszych meczach weekendu punkty straciły Legia, Lech i Lechia, tak więc zwycięstwo w Kielcach miało sprawić, że nasz zespół wykona podwójny krok w kierunku mistrzowskiego tytułu. Robert Maaskant znów nie zaskoczył składem. Wychodząc z założenia, że jeśli idzie, nie należy wiele zmieniać. Przecież Wisła, choć rzadko zachwycała stylem, wygrała osiem z dziewięciu ostatnich spotkań.
 +
 +
 +
W Arenie Kielc walka od początku toczyła się cios za cios. Częściej wyprowadzali je gospodarze, jednak przed przerwą celnie trafiła tylko Wisła. W 12. minucie w drugim meczu z rzędu na listę strzelców zapisał się Cwetan Genkow. Płasko z prawego skrzydła dośrodkował Małecki, futbolówkę mądrze przepuścił Kirm, pozwalając dojść Bułgarowi do stuprocentowej okazji strzeleckiej. Okazji, której nie mógł zmarnować. Grę Wisły przez niedługi okres czasu oglądało się z przyjemnością. W środku pola mocno pracował tercet Sobolewski – Jirsak – Melikson. Groźny znów okazał się Małecki, który już na samym początku ostrzegł Małkowskiego, strzelając w poprzeczkę.
 +
 +
Nagle jednak, po upływie kwadransa od straty gola, sytuację raz za razem zaczęli stwarzać sobie kielczanie. Większość z nich Andrzej Niedzielan, próbujący szybkością górować nad silnym Chavezem. Wypracował sobie trzy okazje – jedną z nich przestrzelił, a dwukrotnie bronił Pareiko.
 +
 +
Estończyk z każdą minutą mocniej wyrastał na bohatera zespołu. W 38. minucie Chavez sfaulował w polu karnym Pawła Sobolewskiego, jednak golkiper Wisły znów nie dał się przechytrzyć z jedenastu metrów. Przed tygodniem powstrzymał Tomasza Frankowskiego, tym razem znakomicie wybronił strzał równie dobrego specjalisty od rzutów karnych – Ediego Andradiny.
 +
 +
Schodząc na przerwę, krakowianie odetchnęli z ulgą, bo ostatnie minuty pierwszej odsłony przyniosły pod ich bramką sporo nerwów. Także wówczas, gdy z pozycji spalonej wyrównującego gola strzelił Pavol Stano. Sędziowie jednak wychwycili tę sytuację.
 +
 +
Już sam początek gry po przerwie mógł dać wiślakom drugi oddech. W 49. minucie ręką w polu karnym zagrał Lisowski, zatrzymując uderzenie głową „Małego”. On sam podszedł do futbolówki na 11. metrze i zrobił to samo, co chwilę wcześniej Andradina. Trafił w Małkowskiego, który wybronił także lekką dobitkę Genkowa. Drugi rzut karny – drugi raz górą bramkarz. Nie minęło pięć minut, a Wisła skomplikowała sobie sytuację jeszcze mocniej. Po ostrym faulu na Paljiciu, na boisku wywiązała się szamotanina, po której drugi żółty kartonik obejrzał nasz kapitan – Radosław Sobolewski. Korona przez ponad trzydzieści minut miała grać w przewadze zawodnika.
 +
 +
Na murawie mnożyły się przewinienia, a Korona atakowała raz za razem. Jednak nieoczekiwany, indywidualny „błysk” Maora Meliksona sprawił, że to Wisła wyszła na dwubramkowe prowadzenie. Izraelczyk wpadł w pole karne, mijając rywali i dograł piłkę na „długi” słupek, wprost pod nogi Genkowa. Wynik 2:0 mógł rozstrzygnąć losy meczu, gdyby nie fakt, że zaledwie trzy minuty później Korona znów złapała kontakt. Pareikę mocnym uderzeniem pokonał Korzym. Na 2:2 nie zdołał wyrównać Lisowski, przegrywając z Estończykiem pojedynek „sam na sam”. Pod przeciwległym polem karnym piłkę meczową miał też Genkow. Znalazł się tuż przed Małkowskim, ale technicznym lobem trafił w poprzeczkę.
 +
 +
Druga połowa w Kielcach przyniosła kibicom ogrom emocji. Niespełna kwadrans przed końcem siły na boisku znów się wyrównały, bo drugi żółty kartonik obejrzał obrońca Malarczyk. Wisła nieco uspokoiła grę i holowała korzystny wynik do ostatniego gwizdka...
 +
 +
Niestety, nie doholowała. W 93. minucie arbiter podyktował rzut wolny dla Korony na 20. metrze od bramki. Bezpośrednio uderzył Aleksandar Vuković, jednak lot piłki zmienił jeszcze Cezary Wilk, fatalnie myląc golkipera. Piłka wpadła do siatki, pozbawiając nasz zespół dwóch cennych punktów. Remis należy uznać za sprawiedliwy, choć to wiślacy nie wykorzystali dwóch piłek meczowych, które rozstrzygnęłyby spotkanie na naszą korzyść.
 +
 +
Korona Kielce - Wisła Kraków 2:2 (1:0)
 +
 +
0:1 Cwetan Genkow 12 min
 +
 +
0:2 Cwetan Genkow 65 min
 +
 +
1:2 Maciej Korzym 68 min
 +
 +
2:2 Cezary Wilk (sam) 90+3 min
 +
 +
Żółte kartki: Niedzielan, Malarczyk, Korzym, Vuković (Korona) - Sobolewski (Wisła)
 +
 +
Czerwona kartka: Malarczyk (Korona) - Sobolewski (Wisła)
 +
 +
Korona: Zbigniew Małkowski - Piotr Malarczyk, Hernani, Pavol Stano, Tomasz Lisowski - Paweł Sobolewski, Aleksandar Vuković, Grzegorz Lech (85. Vlastimir Jovanović), Maciej Korzym (72. Junior da Silva) - Andrzej Niedzielan, Edi Andradina (76. Maciej Tataj)
 +
 +
Wisła: Sergei Pareiko - Erik Czikosz, Kew Jaliens, Osman Chavez, Dragan Paljić - Radosław Sobolewski, Tomas Jirsak, Maor Melikson (89. Wojciech Łobodziński) - Patryk Małecki (62. Cezary Wilk), Andraz Kirm, Cwetan Genkow (75. Michaił Siwakow)
 +
 +
Sędzia: Dawid Piasecki (Słupsk)
 +
Widzów: 7216
 +
 +
wislakrakow.com
 +
(redakcja)
 +
 +
'''Źródło:''' [http://www.wislakrakow.com '''wislakrakow.com''']
 +
==Minuta po minucie==
 +
Przed nami mecz w Kielcach. W 21. kolejce Wisła gra z Koroną.
 +
Do pierwszego gwizdka pozostało około 30 minut, a stadion w Kielcach świeci pustkami. Przypominamy - dzisiejszy mecz odbędzie się bez udziału kibiców z Krakowa.
 +
 +
W składzie Wisły bez niespodzianek - żelazna jedenastka trenera Maaskanta. Już kilka tygodni temu wskoczył do niej Jirsak, wygrywając rywalizację m.in. z Łukaszem Gargułą.
 +
 +
Ławka rezerwowych Wisły: Jovanić, Siwakow, Garguła, Łobodziński, Branco, Rios, Wilk.
 +
 +
Ławka rezerwowych Korony: Mech, Cebula, Jovanović, Bąk, Tataj, Janczyk, Dirceu.
 +
 +
Trwa rozgrzewka. Wiślacy, którzy zagrają w pierwszym składzie, ćwiczą dośrodkowania i wykończenie akcji. Rezerwowi grają w "dziadka"
 +
 +
Słyszeliście o powiedzeniu "piź.. jak w kieleckiem?". Dziś przekonujemy się o tym na własnej skórze :) wyjątkowo nieprzyjemna pogoda.
 +
 +
Jak wyliczyli skrupulatni statystycy, dzisiejszy mecz będzie setnym występem Patryka Małeckiego w Ekstraklasie. Mamy nadzieję, że o tym wie i uczci jubileusz jakimś golem :)
 +
 +
Spiker przedstawia ławkę rezerwowych Wisły. Przy nazwisku byłego piłkarza Korony Cezarego Wilka rozlegają się gwizdy.
 +
 +
Na żółte kartki dziś muszą uważać Czikosz, Jirsak, Kirm i Małecki. Każda kolejna eliminuje ich z występu za tydzień przeciwko GKS-owi Bełchatów.
 +
 +
Obie drużyny już na boisku.
 +
 +
Na trybunach zasiedli dziś między innymi Franciszek Smuda i Stefan Majewski.
 +
 +
Wisła zagra dziś na niebiesko, Korona w swoich w tradycyjnych trykotach.
 +
 +
Minuta ciszy dla uczczenia pamięci 96 osób, które zginęły rok temu w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
 +
 +
*1’ Gospodarze rozpoczęli spotkanie.
 +
*1’ Wisła zaczęła agresywnie, szybko atakując rywala będącego przy piłce.
 +
*2’ Nieporozumienie między Jaliensem i Czikoszem, na szczęście Słowak w porę odgrywa do Pareiki.
 +
*2’ Lech próbuje uderzać na bramkę z dystansu, piłka przechodzi jednak w bezpiecznej odległości od bramki Wisły.
 +
*2’ Wiślacy mają problemy z utrzymaniem się przy piłce.
 +
*5’ Ależ było blisko! Po bardzo dobrym zagraniu Palicjia w pole karne, świetnie z powietrza uderzył Małecki, a gospodarzy przed stratą bramki uratowała poprzeczką. Głową dobijać próbował jeszcze Genkow, ale trafił prosto w ręce Małkowskiego.
 +
*8’ Chavez wyciął tuż przed polem karnym Niedzielana, ale sędzia nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki. Po chwili brutalny faul Niedzielana na Czikoszu i napastnik Korony ukarany żółtą kartką.
 +
*9’ Sprzed pola karnego uderza Melikson, ale piłka szybuje nad poprzeczką.
 +
*12’ Gooool dla Wisły! Świetna akcja Wisły. Jirsak zagrał na prawą stronę do Małeckiego, ten od razu płasko w pole karne, Kirm przepuścił piłkę, dopadł do niej Genkow z kilku metrów uderzył nie do obrony.
 +
*12’ Niedzielan płasko uderza z około 20 metrów, Pareiko bez problemów broni.
 +
*14’ Podanie z głębi pola i na spalonym Niedzielan. Błąd arbitra.
 +
*16’ Rzut wolny dla Korony z boku boiska. Dośrodkowanie Ediego, ale piłkę wybija Genkow.
 +
*17’ Posiadanie piłki w pierwszym kwadransie: 38% - 62%.
 +
*17’ Rzut rożny dla Wisły, krótkie rozegranie i nieudane dośrodkowanie w pole karne.
 +
*18’ Melikson ładnie zagrywa do wbiegającego w pole karne Czikosza. Słowak próbuje zagrywać na środek pola karnego, ale piłka ostatecznie ląduje w rękach Małkowskiego.
 +
*22’ Małecki i Kirm zmienili się stronami.
 +
*22’ Teraz dośrodkowanie w pole karne, z powietrza uderza Małecki, ale trafia w plecy Pawła Sobolewskiego.
 +
*23’ Kolejne ostre wejście piłkarza Korony i kolejne ostrzeżenie sędziego.
 +
*25’ Małecki wywalczył rzut rożny w pojedynku ze Stano. Po dośrodkowaniu Małeckiego bez większego zagrożenia.
 +
*26’ Niezbyt dobrze rozegrana akcja przez Wisłę. Melikson długo holował piłkę, chyba zbyt późno zagrał do Kirma, który nie miał już miejsca na dokładnie dogranie w pole karne.
 +
*28’ Groźnie pod bramką Wisły. Po dośrodkowaniu Pawła Sobolewskiego z prawej strony, do piłki doszedł Niedzielan, ale w trudnej sytuacji główkował niecelnie.
 +
*30’ Dwie groźne sytuacje pod bramką Wisły. Najpierw po płaskim dośrodkowaniu Lisowskiego, jeden z wiślaków skutecznie interweniował. Po chwili piłka wróciła w szesnastkę, przy wybiciu skiksował Paljić, ale nie potrafił tego wykorzystać Paweł Sobolewski.
 +
*30’ Żółta kartka dla Radosława Sobolewskiego za faul na Korzymie.
 +
*33’ Rzut karny dla Korony po faulu Chaveza na Pawle Sobolewskim.
 +
*33’ Rzut wolny dla Korony na wysokości pola karnego. Nieudane wstrzelenie piłki przez Ediego.
 +
*34’ PAREIKO!!!! Estończyk kapitalnie broni uderzenie Ediego z jedenastu metrów.
 +
*35’ Chavez znokautowany potężnym strzałem Lisowskiego. Gospodarze nie przerywają gry. Dośrodkowanie w pole karne, główka jednego z zawodników Korony, ale piłka ląduje w rękach bramkarza Wisły.
 +
*37’ Dośrodkowanie Małeckiego z rzutu rożnego, gospodarze wybijają piłkę.
 +
*38’ Kolejna kapitalna interwencja Pareiki, który wygrał pojedynek sam na sam z Niedzielanem.
 +
*38’ Piłka w siatce Wisły. Głową celnie uderzył Niedzielan, ale gol nie został uznany. Napastnik Korony był na spalonym.
 +
*40’ Brutalne wejście Lecha w nogę Genkowa. Sędzia nie przerywa gry. Bułgar wymaga interwencji medyków. To powinna być co najmniej żółta kartka dla piłkarza Korony.
 +
*41’ Genkow wraca już na murawę.
 +
*43’ Niedzielan po raz kolejny na spalonym.
 +
*43’ Nieudane dośrodkowanie Jirsaka z rzutu wolnego.
 +
*44’ Pareiko szybszy od Sobolewskiego po prostopadłym podaniu.
 +
*45’ Ładna kontra Wisły. Genkow w pole karne do Kirma, który jednak nieczysto trafia w piłkę i nie sprawia problemów Małkowskiemu.
 +
*45’ Sędzia doliczył dwie minuty.
 +
*46+1’ Koronkowa akcja Małeckiego z Kirmem. Pierwszy z nich uderza obok bramki, ale wcześniej sędzia przerwał w grę. Kirm był na spalonym.
 +
Koniec pierwszej połowy.
 +
Piłkarze Wisły wracają na boisko.
 +
*46’ Wiślacy rozpoczynają drugą połowę.
 +
*47’ Dziś na trybunach zasiadło 7216 widzów.
 +
*47’ Kontra Wisły, ale Genkow traci piłki na skraju pola karnego.
 +
*49’ Dwa dośrodkowania w pole karne Wisły i dobre interwencje Radosława Sobolewskiego oraz Paljicia.
 +
*49’ Mocne uderzenie Lisowskiego z dystansu, Pareiko na posterunku.
 +
*50’ Żółta kartka dla Malarczyka.
 +
*51’ Nie ma gola! Małecki nie trafia z jedenastu metrów. Zły strzał pomocnika Wisły. Dobijał jeszcze Genkow, ale Małkowski ponownie skutecznie interweniował.
 +
*51’ Rzut karny dla Wisły. Małecki uderza głową i trafia w rękę Lisowskiego.
 +
*54’ Płaski strzał Korzyma z okolic narożnika pola karnego, piłka przechodzi obok brami Wisły.
 +
*56’ Ostre spięcie pomiędzy zawodnikami obu drużyn po ostrym faulu Korzyma na Paljiciu.
 +
*56’ Żółte kartki dla Korzyma i Vukovicia.
 +
*57’ Boisko musi opuścić Sobolewski, dla kapitana Wisły druga żółta kartka.
 +
*60’ Genkow wraca do gry. Gotowy do wejścia także Cezary Wilk.
 +
*60’ Na murawie leży Genkow, potrzebna interwencja lekarza Wisły.
 +
*61’ Cezary Wilk wchodzi na boisko zmieniając Małeckiego. Wilk przejmuje również kapitańską opaskę.
 +
*62’ Krótkie podanie Chaveza do Pareiki, ale bramkarz Wisły zdążył z wybiciem piłki.
 +
*63’ Niedzielan sam przed bramkarzem Wisły. Sędzia przerywa grę odgwizdując spalonego.
 +
*65’ 2:0!!! Indywidualna akcja Meliksona, który wpada w pole karne, dogrywa na dalszy słupek, gdzie piłkę do bramki z najbliższej odległości pakuje Genkow.
 +
*68’ Korona zdobywa kontaktowego gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego głową uderzał Korzym, strzał zablokował Jaliens, ale trafiła pod nogi Korzyma. Ten potężnym strzałem trafił do siatki.
 +
*70’ Rzut rożny dla Korony. Tym razem skutecznie interweniują wiślacy.
 +
*71’ Genkow wybiega z własnej połowy boiska i jest sam na sam z Małkowskim. Bułgar uderzył nad bramkarzem, ale trafił w słupek.
 +
*72’ Teraz groźnie pod bramką Wisły. Stano dochodzi do piłki po rzucie rożny, ale uderza nad bramką.
 +
*72’ Zmiana w Koronie. Dirceu zmienia Korzyma.
 +
*74’ Na boisko wejdzie Siwakow.
 +
*75’ Pareiko ponownie ratuje Wisłę broniąc w sytuacji sam na sam z Lisowskim.
 +
*75’ Zmiana w zespole Wisły. Siwakow zastępuje Genkowa.
 +
*76’ Zmiana w zespole Korony. Tataj za Ediego.
 +
*77’ Piłka trafia na prawą stronę pola karnego do Pawła Sobolewskiego, który uderza z woleja, ale nad bramką.
 +
*78’ Druga żółta kartka dla Malarczyka za faul na Meliksonie.
 +
*81’ Melikson zagrywa do Wilka, ten świetnie mija zawodnika, wpada w pole karne, ale piłkę po jego płaskim strzale wyłapał Małkowski.
 +
*82’ Rzut wolny dla Korony na wysokości pola karnego. Lisowski ostro uderza, ale kilka metrów obok dalszego słupka.
 +
*85’ Ostatnia zmiana w zespole Korony. Jovanović za Lecha.
 +
*89’ Ostatnia zmiana w zespole Wisły. Melikson zmieniony przez Łobodzińskiego.
 +
*90’ Sędzia dolicza cztery minuty.
 +
*90’ Uff. Centra z rzutu wolnego i Hernani prosto w ręce naszego bramkarza.
 +
*90+2’ Rzut wolny dla Korony z około 20 metrów.
 +
*90+3’ Gol dla Korony. Vuković uderza z rzutu wolnego i fatalnie interweniuje Wilk, który myli Pareikę.
 +
Koniec meczu.
 +
== Pomeczowe wypowiedzi trenerów==
 +
 +
===Robert Maaskant (trener Wisły):===
 +
 +
- Jak w każdym meczu w polskiej lidze, o zwycięstwo nie było łatwo. Pierwsza połowa nie była dla nas udana. Jestem zadowolony z mniej więcej dziesięciu minut. W przerwie starałem się zmotywować zawodników do lepszej gry.
 +
 +
- Obroniony karny był dla nas niezwykle ważnym momentem. Gdy padł drugi gol, byłem pewien, że wygramy. Kontrolowaliśmy grę aż do momentu czerwonej kartki Sobolewskiego. Sądzę, że sędzia powinien pokazać tego dnia więcej kartoników i to nie dla moich zawodników.
 +
 +
- Ogólnie, jestem bardzo niezadowolony, bo mieliśmy okazje, by spotkanie rozstrzygnąć na swoją korzyść. Tak czy inaczej, uważam, że jesteśmy na dobrej drodze do mistrzostwa.
 +
 +
===Marcin Sasal (trener Korony):===
 +
 +
- Mój zespół charakterologicznie zagrał świetne spotkanie. Zawodnicy w najtrudniejszych momentach dążyli do wyrównania. Graliśmy dobrze, z zaangażowaniem. Widziałem już statystyki, stworzyliśmy aż 18 sytuacji.
 +
 +
- Muszę podziękować zawodnikom za ich podejście do gry. Wydaje mi się, że po ciężkim tygodniu pojawiło się dla nas światełko na poprawę tego, co wcześniej się popsuło.
 +
 +
wislakrakow.com
 +
(PM)
 +
 +
'''Źródło:''' [http://www.wislakrakow.com '''wislakrakow.com''']
 +
 +
==Wypowiedzi zawodników==
 +
=== Melikson: To było szalone spotkanie===
 +
 +
- Cztery gole, czerwone kartki, nietrafione karne... To było szalone spotkanie – podsumowywał starcie z Koroną pomocnik Wisły, Maor Melikson.
 +
 +
W pomeczowych rozmowach, podobnie jak i pozostali zawodnicy, podkreślał, że kluczowe okazały się niewykorzystane sytuacje, które powinny przesądzić o zwycięstwie Wisły. - Tak już jest w futbolu: jeśli nie wykorzystujesz swoich okazji, za chwilę tracisz gola. Ale nie ma czasu na złość i rozczarowanie. Już w piątek kolejny mecz - mówił Izraelczyk.
 +
 +
 +
Po czerwonej kartce dla „Sobola” to właśnie Melikson raz po raz brał na siebie ciężar gry. Potrafił uspokoić poczynania zespołu, przenieść akcję na połowę rywala czy wywalczyć cenny rzut wolny. W końcu indywidualnym zrywem dał Wiśle prowadzenie 2:0.
 +
 +
- To była prosta sprawa. Pobiegłem skrzydłem, zobaczyłem wbiegającego Cwetana i zagrałem mu piłkę – komentował. Bułgar miał przed sobą już tylko pustą bramkę i musiał zrobić to, co do niego należy.
 +
 +
- Gola na 2:2 zbyt dobrze nie widziałem, ale co możemy poradzić? W poprzedniej rundzie ten sam zawodnik strzelił gola dla Korony w podobnej sytuacji. Sami jesteśmy sobie winni. Powinniśmy wcześniej wykorzystywać swoje okazje – zakończył.
 +
 +
wislakrakow.com
 +
(PM)
 +
=== Małecki: Biorę winę na siebie===
 +
 +
- Całą winę za wynik biorę na siebie – zadeklarował Patryk Małecki po meczu w Kielcach. Przy prowadzeniu naszego zespołu, „Mały” nie wykorzystał rzutu karnego, który mógł ustawić spotkanie.
 +
 +
 +
Pomocnik Wisły najbardziej obwiniał samego siebie, choć nie miał wątpliwości, że w kilku momentach cały zespół powinien zagrać inaczej i uniknąć błędów. - Po pierwszym golu, zamiast iść za ciosem, znowu stanęliśmy. Korona zaczęła stwarzać sobie sytuacje, choć to my powinniśmy kontrolować przebieg gry – analizował.
 +
 +
- Cieszyć może tylko, że Sergei znów obronił karnego, a my potrafiliśmy strzelić bramkę na 2:0, grając w dziesiątkę.
 +
 +
- Niestety, stałe fragmenty znów decydują o tym, że nie zdobywamy trzech punktów – mówił, mając na myśli swoją niewykorzystaną „jedenastkę” oraz piłkę meczową, którą do siatki Wisły wbili na spółkę Aleksandar Vuković i Cezary Wilk.
 +
 +
wislakrakow.com
 +
(PM)
 +
=== Pareiko: Nie jestem specjalistą od karnych===
 +
 +
Choć Wisła rzutem na taśmę straciła dwa punkty w Kielcach, słowa pochwały zbierał po końcowym gwizdku Sergei Pareiko. Dwukrotnie wychodził zwycięsko z indywidualnych pojedynków z napastnikami i drugi mecz z rzędu obronił rzut karny.
 +
 +
 +
- Niestety, nie mogę być zadowolony, bo straciliśmy dwa punkty. Cała drużyna jest na siebie bardzo zła. Dlatego nie czuję się żadnym bohaterem. I nie jestem wcale specjalistą od karnych. Pierwszy raz w życiu obroniłem dwa z rzędu – mówił Estończyk.
 +
 +
Po meczu z Jagiellonią przyznał, że oglądał na wideo, jak jedenastki uderza Tomasz Frankowski. Napastnika Korony – Ediego Andradiny nie wziął na swój celownik, ale intuicja znów go nie zawiodła. - Co powinno być dla nas najważniejsze, mogliśmy strzelić o dwa, trzy gole więcej i nie zrobiliśmy tego – podkreślał.
 +
 +
- Kibice obejrzeli dobry mecz. Wypada pogratulować Koronie, że walczyła do samego końca.
 +
 +
Przy drugiej bramce nie miał nic do powiedzenia. - Czarek chciał pomóc, ale zmienił lot piłki i nie mogłem już nic zrobić – podsumował Pareiko.
 +
 +
wislakrakow.com
 +
(PM)
 +
'''Źródło:''' [http://www.wislakrakow.com '''wislakrakow.com''']
 +
==Video==
 +
*[ http://www.wisla.tv/?v=234 Bramki z meczu]
 +
== 21. kolejka Ekstraklasy – podsumowanie==
 +
 +
Tabela ligowa jest bardzo spłaszczona, po części dlatego, że drużyny, które mają szansę przebić się do czołówki, zgodnie gubią punkty. Nie inaczej działo się w meczach 21. serii spotkań. Choć Wisła zaledwie zremisowała w Kielcach, to jedyną drużyną, która skorzystała na jej potknięciu, jest Jagiellonia Białystok. Lech Poznań wrócił z zerowym dorobkiem z Konwiktorskiej, Lechia dała się wysoko ograć Cracovii, GKS Bełchatów podzielił się punktami z Górnikiem Zabrze, podobnie jak Legia z Zagłębiem.
 +
 +
 +
'''W Bełchatowie najlepiej na boisku prezentowali się bramkarze'''. Mimo to bramki padły, a miejscowy GKS zremisował 1:1 z Górnikiem Zabrze. Wynik otworzyli gospodarze już w 9. minucie gry. Dawid Nowak uruchomił dobrym podaniem Marcina Żewłakowa. Napastnik w sytuacji sam na sam nie uderzył najlepiej i dał szansę na dobrą interwencję Adamowi Stachowiakowi, jednak golkiper gości był bezradny przy dobitce byłego kadrowicza. Goście wyrównali w 26. minucie. Strzał głową Daniela Sikorskiego został wybroniony przez Łukasza Sapelę, jednak dobitka Grzegorza Bonina nie dała szans bramkarzowi. Obie drużyny umocniły swoją pozycję w środku tabeli. Powoli mogą przestać martwić się o ligowy byt, ale walka o wyższe cele również zdaje się od nich oddalać.
 +
 +
'''W Warszawie szansy na wskoczenie na podium nie wykorzystał Lech Poznań''', który przegrał z Polonią 0:1. Jedyną bramkę meczu w 83. minucie zdobył Artur Sobiech, który niemal z linii bramkowej dobił ni to strzał, ni to podanie głową Bruno Coutinho. W całej sytuacji fatalnie zachowywali się defensorzy Lecha, którzy pomimo przewagi liczebnej miotali się pomiędzy trzema polonistami, którzy wymienili między sobą lekkie, długo zawieszone w powietrzu podania. Co ciekawe, Poloniści wyszli na prowadzenie pomimo gry w osłabieniu, bowiem w 62. minucie bezpośrednią czerwoną kartką ukarany został Euzebiusz Smolarek.
 +
 +
Były reprezentant został ukarany za celowe uderzenie Manuela Arboledy, nie było to zresztą pierwsze takie zagranie Smolarka w tym meczu. Po spotkaniu gracz Polonii tłumaczył, że była to reakcja na wsadzanie przez Arboledę palca, tam gdzie Smolarek sobie tego nie życzył. Po tym zajściu mecz się zaostrzył, arbiter był zmuszony pokazać sześć żółtych kartek, w tym dwie dla Rafała Murawskiego, który w doliczonym czasie gry również przedwcześnie opuścił boisko. Aktualny mistrz ma już tylko iluzoryczne szanse na dogonienie Wisły, tymczasem Polonia, nad którą jeszcze niedawno wisiało widmo spadku, dziś, po dwóch kolejnych zwycięstwach, traci już tylko 2 punkty do Lecha i zachowuje cień nadziei na walkę o europejskie puchary.
 +
 +
'''W Chorzowie w starciu dwóch śląskich ekip górą była Polonia Bytom''', która pokonała Ruch 2:0. Pierwszą bramkę w 59. minucie gry zdobył Błażej Telichowski, który po ładnym prostopadłym podaniu Łukasza Tymińskiego stanął oko w oko z Matko Perdijiciem i pokonał bramkarza pewną podcinką. Wydaje się, że strzelec bramki w momencie podania był na równi z ostatnim obrońcą gospodarzy. Zwycięstwo gości przypieczętował powracający do gry Grzegorz Podstawek. W 90. minucie na rajd prawym skrzydłem zdecydował się Marcin Radzewicz, który swoja akcję zakończył prostopadłym podaniem do Podstawka, który precyzyjnym strzałem po długim rogu pokonał bramkarza. Zwycięstwo daje Polonii bardzo cenne trzy punkty, jednak tylko nieznacznie przybliża ją do utrzymania, bowiem Cracovia również wygrała swój mecz.
 +
 +
'''Pasy przed własną publicznością pokonały ospałą Lechię Gdańsk aż 3:0'''. Przy wszystkich trafieniach lepiej zachować mógł się bramkarz gości Sebastian Małkowski. W 18. minucie z rzutu rożnego centrował Mateusz Klich, a na drugim końcu dośrodkowania znalazł się Vule Trivunović. Stoper gości agresywnie zaatakował piłkę nakładką, jednak ponieważ bramkarz nie wyraził nawet zainteresowania interwencją, sędzia nie miał najmniejszych podstaw by odgwizdać niebezpieczną grę w polu pięciu metrów. Piłka obijając się jeszcze o nogi Łukasza Surmy wpadła do bramki Lechistów. W 48. minucie Małkowski postanowił zaskoczyć wszystkich brakiem interwencji przy "strzale" Klicha z rzutu wolnego. Zawodnik Cracovii kopał z przeszło trzydziestu metrów i miał w zamyśle raczej dośrodkowanie niż strzał. Mimo to Małkowski postanowił obserwować jak bardzo długo lecąca pika wpada mu za kołnierz.
 +
 +
Dziesięć minut później było już po meczu. Kontrę gospodarzy prawym skrzydłem Saidi Ntibazonkiza, odegrał w pole karne, a tam do piłki dopadł nadbiegający Aleksejs Visnakovs. Po jego strzale piłka skozłowała jeszcze o murawę i wpadła do bramki. Bramkarz gości tym razem uznał, że co prawda mógłby pójść za akcją do samego końca i spróbować utrudnić strzał rywalowi, ale przecież piłkarz Cracovii to taki wirtuoz futbolu, że i tak byłoby to całkiem bezcelowe. Cracovia wygrywa kolejny mecz na nowym stadionie i kolejne z wiosennych spotkań. Gospodarze nie zagrali fantastycznego spotkania, ale nawet przeciętne zawody wystarczyły w sobotę na grającą bez "zęba" Lechię.
 +
 +
'''Tymczasem w Warszawie Legia udowodniła, że pucharowa wygrana nad Lechią była tylko wypadkiem przy pracy'''. Rozczarowujące na wyjazdach Zagłębie Lubin przy Łazienkowskiej zremisowało z Legią 2:2 i było bliżej zwycięstwa. W 14. minucie przed szesnastką rywali dobrze obrócił się z piłką Mouhamadou Traore, zagrał do Łukasza Hanzela a ten rozciągnął akcję do Davida Abwo. Nigeryjczyk uderzył bardzo silnie i precyzyjnie z narożnika pola karnego w długi róg bramki gospodarzy i wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Tuż przed przerwą wyrównał Ivica Vrdoljak strzałem z rzutu karnego. Jednak jedenastka się Legionistom nie należała. Michał Kucharczyk swoją bardzo dobrą akcję popsuł ordynarną "jaskółką", na którą w dodatku dał się nabrać arbiter.
 +
 +
W 87. minucie znów świetnie zachował się Traore, który znów zaczyna imponować na boiskach Ekstraklasy. tym razem perfekcyjnie przyjął piłkę na klatkę piersiową i obrócił się z nią w stronę bramki, a następnie odegrał do Kamila Wilczka. Pomocnik Miedziowych dwukrotnie był blokowany przez Inakiego Astiza, jednak po drugim uderzeniu piłka odbiła się na tyle niefortunnie dla Legionisty, że znalazła drogę do bramki. W doliczonym czasie gry wyrównał Michal Hubnik strzałem głową po dobrym dośrodkowaniu Alejandro Cabrala. Choć Legia znowu gubi punkty, to wraca na podium.
 +
 +
'''Równie ciekawie było w ostatnim sobotnim meczu. Śląsk Wrocław podtrzymał passę meczów bez porażki remisując u siebie z Widzewem Łódź 2:2'''. Jednak łodzianie byli o włos od przerwania passy gospodarzy. W 55. minucie gry po krotko rozegranym rzucie rożnym dobrze centrował Dudu, a idealną główką przy krótkim słupku popisał się Sebastian Madera. W 73. minucie było już 0:2. Dudu podał prostopadle do wprowadzonego w przerwie Niki Dzalamidze, a młody Gruzin z łatwością oszukał trzech rywali i strzałem w środek bramki ponad golkiperem zdobył swoją drugą bramkę w Ekstraklasie. W 85. minucie było już tylko 1:2 Piłkę wyrzuconą z autu przegłówkował Przemysław Kaźmierczak, a również zaczynający mecz z ławki Łukasz Madej silnym uderzeniem z ostrego kąta zdobył bramkę kontaktową.
 +
 +
Do dość nietypowej sytuacji doszło już w doliczonym czasie gry. Wychodzący sam na sam z mielcarzem Madej robił wiele by zostać sfaulowanym, jednocześnie naciskający go Wojciech Szymanek jak mógł starał się go nie sfaulować. Mimo usilnych starań w pewnym momencie doszło do kontaktu, po którym gracz gospodarzy padł na murawę, a arbiter raczej słusznie wskazał na jedenasty metr, jednocześnie musząc odesłać Szymanka do szatni z czerwoną kartką na koncie. Pewnym egzekutorem karnego okazał się Sebastian Mila, a sędzia zakończył mecz. Śląskowi nadal sprzyja szczęście, choć zawodnicy z Wrocławia jednym punktem zdobytym przed własną publicznością na pewno zadowoleni być nie mogą. Do Łodzi w smutnych nastrojach wraca też na pewno Widzew. Zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki, a zarówno Polonia Bytom jak i Cracovia nadrobiły do łodzian po dwa punkty.
 +
 +
'''Mecz w Kielcach z całą pewnością mógł się podobać bezstronnemu widzowi''', jednak kibice Wisły raczej muszą zaparzyć sobie melisę. Piłkarze miejscowej Korony i Wisły Kraków zgotowali prawdziwy piłkarski dramat zakończony rezultatem 2:2. Mecz zaczął się od zdecydowanej przewagi gości udokumentowanej bramką Cwetana Genkowa z 12. minuty gry. Bułgar zamknął kontrującym uderzeniem bardzo dobre dośrodkowanie Patryka Małeckiego. Od tego momentu jednak gra Wisły nie mogła się już podobać, a do głosu coraz częściej dochodzili gospodarze. W 34. minucie podyktowany został rzut karny dla gospodarzy, jednak w drugim meczu z rzędu jedenastkę wybronił Sergei Pareiko, który tym razem sparował uderzenie Ediego Andradiny na słupek.
 +
 +
W 51. minucie Wisła mogła i powinna prowadzić wyżej. Po strzale Małeckiego piłkę ręką w polu karnym zablokował Tomasz Lisowski, a arbiter podyktował rzut karny. Jedenastkę źle wykonał Małecki, przy dobitce Genkowa popisał się jeszcze Zbigniew Małkowski i wynik pozostał bez zmian. Sześć minut później drugą żółtą kartkę po przepychankach dostał Radosław Sobolewski i Wisła musiała kończyć mecz w dziesiątkę. Warto w tym miejscu podkreślić, że cała sytuacja była pokłosiem brutalnej gry piłkarzy Korony, na którą od początku meczu przyzwalał arbiter.
 +
 +
Mimo to Wisła w 65. minucie podwyższyła prowadzenie. Kontrę Maora Meliksona zamknął ponownie Genkow, który z niedużej odległości nie miał problemów ze skutecznym wykończeniem. Niestety trzy minuty później Korona zdobyła bramkę kontaktową. Po rzucie rożnym słabo spisała się defensywa, która pozwoliła Maciejowi Korzymowi dwukrotnie uderzyć na bramkę Pareiki. Poprawka była na tyle silna i precyzyjna, że Estończyk musiał skapitulować. Wisła mogła jednak znowu odskoczyć Koronie. Po podaniu Erika Czikosza sam na sam z Małkowskim przez pół boiska biegł Genkow. Bramkarz gości zachował się najgorzej jak mógł miotając się gdzieś na środku pola karnego, jednak efektowny lob reprezentanta Bułgarii skończył jedynie na słupku.
 +
 +
W 78. minucie stan liczebny obu drużyn wyrównał się. Sędzia postanowił poniewczasie "naprawić" swoje błędy i nieco na wyrost pokazał drugą żółtą kartkę Piotrowi Malarczykowi. Gdy wydawało się, że Wisła opanowała pożar i spokojnie dowiezie skromne zwycięstwo do końca meczu, spełniła się stara piłkarska maksyma o niewykorzystanych sytuacjach. W trzeciej minucie doliczonego czasu rzut wolny z groźnej pozycji wykonywał Aleksandar Vuković, jednak jego uderzenie w kierunku przeciwnego słupka odbił Cezary Wilk, czym kompletnie zmylił Pareikę. Wisła może narzekać na kiepski poziom sędziowania tego meczu, jednak prawda jest taka, że w Kielcach zgubiła punkty przede wszystkim na własne życzenie, m.in. ze względu na własną nieskuteczność.
 +
 +
'''Co było do przewidzenia, z potknięcia Wisły skorzystała Jagiellonia Białystok''', która na własnym obiekcie pokonała mizerni spisującą się Arkę Gdynia. Trzeba jednak podkreślić, że jest zbyt wcześnie, by mówić o przebudzeniu wicelidera. Gospodarze nie zaimponowali w meczu z outsiderem i wygrali bardzo skromnie 1:0, po golu Marcina Burkhardta z 72. minuty. Pomocnik Jagiellonii popisał się silnym uderzeniem po solowej akcji i dośrodkowaniu Tomasza Kupisza. W doliczonym czasie gry za drugą żółtą kartkę z boiska usunięty został pomocnik gości - Miroslav Bożok. Strata Jagiellonii do liderującej Wisły wynosi po tym meczu wciąż aż sześć punktów (de facto siedem, biorąc pod uwagę bilans bezpośrednich spotkań). Tymczasem w bardzo złej sytuacji znajduje się Arka Gdynia. nad ostatnią Cracovią ma już tylko oczko przewagi, a do bezpiecznego miejsca w tabeli traci już trzy punkty.
 +
 +
 +
'''Kalendarz i wyniki spotkań 21. kolejki Ekstraklasy'''
 +
 +
<br>8 kwietnia 2011 (piątek)
 +
<br>17.45 GKS Bełchatów - Górnik Zabrze 1:1
 +
<br>20.00 Polonia Warszawa - Lech Poznań 1:0
 +
<br>9 kwietnia 2011 (sobota)
 +
<br>14.45 Ruch Chorzów - Polonia Bytom 0:2
 +
<br>17.00 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0
 +
<br>18.15 Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:2
 +
<br>19.15 Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 2:2
 +
<br>10 kwietnia 2011 (niedziela)
 +
<br>16.45 Korona Kielce - '''Wisła Kraków''' 2:2
 +
<br>17.15 Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia 1:0
 +
<br>
 +
<br>
 +
'''Tabela Ekstraklasy'''
 +
<br>(miejsce, klub, mecze rozegrane-punkty-bramki zdobyte:bramki stracone)
 +
<br>1.'''Wisła Kraków''' – 21-41-33:20
 +
<br>2.Jagiellonia Białystok – 21-35-25:20
 +
<br>3.Legia Warszawa – 21-32-28:31
 +
<br>4.Lechia Gdańsk – 21-31-27:24
 +
<br>5.Górnik Zabrze – 21-31-24:32
 +
<br>6.Śląsk Wrocław – 21-30-30:27
 +
<br>7.GKS Bełchatów – 21-30-24:22
 +
<br>8.Lech Poznań – 21-29-26:18
 +
<br>9.Korona Kielce – 21-28-28:32
 +
<br>10.Zagłębie Lubin – 21-28-21:25
 +
<br>11.Polonia Warszawa – 21-27-27:22
 +
<br>12.Ruch Chorzów – 21-27-21:22
 +
<br>13.Widzew Łódź – 21-26-29:24
 +
<br>14.Polonia Bytom – 21-23-21:26
 +
<br>15.Arka Gdynia – 21-20-12:22
 +
<br>16.Cracovia – 21-19-26:35
 +
<br>
 +
<br>
 +
<br>Liderzy klasyfikacji strzelców
 +
<br>
 +
<br>10 bramek - Andrzej Niedzielan (Korona Kielce);
 +
<br>9 bramek - Tomasz Frankowski (Jagiellonia Białystok);
 +
<br>8 goli - Przemysław Kaźmierczak (Śląsk Wrocław), Artjoms Rudnevs (Lech Poznań), Artur Sobiech (Polonia Warszawa), Abdou Traore (Lechia Gdańsk);
 +
<br>7 goli - Andraż Kirm (Wisła Kraków), Patryk Małecki (Wisła Kraków), Marcin Robak (Widzew Łódź), Darvydas Šernas (Widzew Łódź);
 +
<br>
 +
<br>wislakrakow.com
 +
<br>(Uran235)
 +
<br>
 +
'''Źródło:''' [http://www.wislakrakow.com '''wislakrakow.com''']
 +
 +
-
'''Źródło:''' [http://www.wislakrakow.com '''wislakrakow.com''']<br>
 

Wersja z dnia 06:56, 11 kwi 2011

2011.04.10, Ekstraklasa, 21. kolejka, Kielce (Stadion Miejski Arena Kielce), 16:45
Korona Kielce 2:2 (0:1) Wisła Kraków
widzów: 7216
sędzia: Dawid Piasecki (Słupsk)
Bramki


Maciej Korzym 69'
Cezary Wilk (sam.) 93'
1:0
2:0
2:1
2:2
12' Cwetan Genkow
65' Cwetan Genkow
Korona Kielce
4-5-1
Zbigniew Małkowski
Piotr Malarczyk Grafika:Zk.jpg Grafika:Zk.jpg Grafika:Cz.jpg
Pavol Staňo
Hernâni
Tomasz Lisowski
Paweł Sobolewski
Aleksandar Vuković Grafika:Zk.jpg
Grzegorz Lech grafika:Zmiana.PNG (85' Vlastimir Jovanović)
Andradina grafika:Zmiana.PNG (76' Maciej Tataj)
Maciej Korzym Grafika:Zk.jpg grafika:Zmiana.PNG (72' Dirceu)
Andrzej Niedzielan Grafika:Zk.jpg

trener: Marcin Sasal
Wisła Kraków
4-5-1
Sergei Pareiko
Erik Čikoš)
Kew Jaliens
Osman Chávez
Dragan Paljić
Patryk Małecki grafika:Zmiana.PNG (62' Cezary Wilk)
Radosław Sobolewski Grafika:Zk.jpg Grafika:Zk.jpg Grafika:Cz.jpg
Tomáš Jirsák
Maor Melikson grafika:Zmiana.PNG (89' Wojciech Łobodziński)
Andraž Kirm
Cwetan Genkow grafika:Zmiana.PNG (75' Michaił Siwakow).

trener: Robert Maaskant
Patryk Małecki rozegrał swój setny mecz w ekstraklasie.
W 34. minucie Edi Andradina, napastnik Korony, nie wykorzystał rzutu karnego (Sergei Pareiko obronił).

W 51. minucie jubilat Patryk Małecki również zmarnował "jedenastkę", podyktowaną po faulu na Chavezie (Zbigniew Małkowski obronił).

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Przed meczem

Korona Kielce-Wisła Kraków: w niedzielę starcie

Bartosz Karcz

Po wygraniu meczu na szczycie piłkarskiej ekstraklasy tym razem Wisła Kraków zagra z drużyną, która boryka się ostatnio z ogromnymi problemami. W takiej sytuacji cel rozpędzonej "Białej Gwiazdy" może być tylko jeden - zwycięstwo. I z takim właśnie zamiarem krakowianie wybiorą się do Kielc, gdzie w niedzielę o godz. 16.45 zagrają z Koroną. "Żółto-czerwoni" nie byli w stanie wygrać żadnego z ostatnich dziewięciu spotkań. Ostatni raz z trzech punktów cieszyli się 30 października, gdy pokonali w Gdańsku Lechię 1:0 . Na stadionie w Kielcach przerwa w zwycięstwach Korony trwa jeszcze dłużej, bo od 16 października (3:1 z Bełchatowem). Jeśli idzie o ostatnią wygraną podopiecznych Macieja Sasala, miała ona miejsce w 11. kolejce. Tej samej, w której Wisła przegrała w Poznaniu z Lechem aż 1:4. Od tamtej pory w dziewięciu rozegranych meczach Korona zanotowała cztery remisy i pięć porażek. Wisła ruszyła natomiast ostro do przodu i z dziewięciu spotkań wygrała osiem, a tylko jedno zremisowała.

O ile po 11. kolejce Korona była druga w tabeli z przewagą ośmiu punktów nad ósmą wtedy Wisłą, o tyle teraz krakowianie są liderem i mają nad kielczanami aż trzynaście punktów przewagi. Jak widać, wszystko się pozmieniało przez tych kilka miesięcy i w niedzielę zdecydowanym faworytem będzie "Biała Gwiazda".

Z problemów najbliższego rywala doskonale zdają sobie sprawę w Krakowie. - Wiem, że Korona ma pewne kłopoty - stwierdził Holender. - Mieli tam m.in. zamieszanie z trenerem. Ja jednak ciągle pamiętam nasz jesienny mecz z tą drużyną, w którym byliśmy lepsi, ale jednak przeciwnik zdołał wywieźć punkt z Krakowa [było 2:2- przyp. red.].

Maaskant był w piątek w dobrym nastroju. Być może z powodu tego, że poprawiła się sytuacja kadrowa w jego zespole. Do normalnych treningów wrócił już Michaił Siwakow i może być brany przy ustalaniu składu na niedzielny mecz. Trudno jednak spodziewać się, żeby doszło do zmian w wyjściowej jedenastce. Wszystko wskazuje na to, że przeciwko Koronie wybiegnie dokładnie ten sam skład co w niedanym meczu z Jagiellonią.

Wisła po tym jak odskoczyła rywalom w tabeli, ma komfortową sytuację. Żeby była ona jednak nadal bardzo dobra, trzeba konsekwentnie zbierać punkty, a takie spotkanie jak w niedzielę koniecznie wygrywać. I to niezależnie od faktu, że dla Korony będzie to jeden z najważniejszych meczów sezonu.

- To nie jest dla nas problem, bo takie mecze gramy co tydzień - tłumaczy trener Wisły. - Praktycznie dla wszystkich drużyn w tej lidze mecze z Wisłą są jednymi z najważniejszych w sezonie, więc nie jest to dla mnie żadna nowość ani zaskoczenie.

Maaskant jasno określił cel, z jakim jego zawodnicy wyjdą w niedzielę na boisko. - Dla nas ma to być kolejny wielki mecz. Wszyscy wiemy, na jakim miejscu w tabeli się znajdujemy i jaką mamy przewagę. Chcemy ją utrzymać, więc zwycięstwo w Kielcach będzie dla nas bardzo ważne. Źródło: gazetakrakowska.pl

Zdobyć Kielce! Przed meczem Korona - Wisła

W 21. kolejce ligowej krakowską Wisłę czeka wyjazd do pobliskich Kielc. Niestety za drużyną tym razem nie pojadą kibice, bo na stadion Arena Kielc nie zostaną wpuszczeni. Trener Robert Maaskant zapowiadał jednak, że niejako w ramach rekompensaty - piłkarze postarają się przywieźć do domu trzy punkty. No to poprosimy!

21. kolejka ligowa znów układa się znakomicie. Znów bowiem punkty tracą zespoły, które marzą o podobnym do Wisły dorobku. Mamy więc kolejną okazję do powiększenia przewagi nad kilkoma zespołami.

O najwyższych laurach marzyła też Korona, w której przed wiosną zapowiadano skuteczną rywalizację o najwyższe lokaty. Rzeczywistość okazała się jednak dla kielczan bardzo brutalna. Wiosną Korona zapisała na swoim koncie zaledwie 2 punkty i z zespołu, który miał zaistnieć w czubie tabeli, stała się zespołem, który równie dobrze może za dwa-trzy tygodnie znaleźć się wśród tych drużyn, które są bezpośrednio zagrożone spadkiem. Dla Korony potyczka z liderującą Wisłą to najlepsza więc okazja na przełamanie.

I przyznać trzeba, że Wisła grając przeciwko kielczanom zawsze toczyła z nimi prawdziwe boje. Tym bardziej więc z należytą powagą i koncentracją powinniśmy podejść do tego spotkania. Wystarczy zresztą przypomnieć naszą rywalizację sprzed roku, kiedy to porażka w Nowej Hucie (0-1) była początkiem kłopotów Wisły, zakończonych tylko wicemistrzostwem.

Na dziś Korona jest wprawdzie cieniem zespołu z początku sezonu, bo tak jak Wisła ma na swoim koncie 9 kolejnych spotkań bez porażki, tak kielczanie aż 9 kolejnych spotkań zagrali bez zwycięstwa, ale to nie znaczy, że punkty dopiszemy za darmo.

Zapowiada nam się więc ciekawe widowisko i cóż – liczymy, że wspomniane serie Wisły i Korony, trwać będą nadal, a zapowiedź trenera Maaskanta rzeczywiście się spełni. Źródło: wislaportal.pl

Relacje z meczu

Korona Kielce - Wisła Kraków: jeden punkt lidera

Bartosz Karcz, Kielce

Wisła tylko zremisowała w Kielcach z Koroną, mimo iż prowadziła już 2:0. Krakowianie mogą sobie pluć w brodę, bo mieli wystarczająco dużo sytuacji, żeby to spotkanie wygrać pewnie i wysoko.

Wisła tylko zremisowała w Kielcach z Koroną, mimo iż prowadziła już 2:0. Krakowianie mogą sobie pluć w brodę, bo mieli wystarczająco dużo sytuacji, żeby to spotkanie wygrać pewnie i wysoko.

Skoro jednak nie potrafili "dobić" "żółto-czerwonych", to stadion Korony musieli opuszczać z dużym poczuciem niedosytu.

Po tym jak prezentowały się ostatnio obie drużyny nie było trudno wskazać faworyta niedzielnej konfrontacji. Piłkarze Wisły mieli przy tym świadomość, że wygrywając znów mogą odskoczyć od grupy pościgowej. Jak się okazało powiększyli przewagę nad Lechią Gdańsk, utrzymali nad Legią Warszawa, ale pozwolili odrobić dwa punkty Jagiellonii Białystok.

Już w 5 minucie Małecki "opukał" poprzeczkę bramki Małkowskiego. Siedem minut później wiślacy przeprowadzili bardzo ładną akcję. Piłka krążyła między nimi jak po sznurku. W końcu trafiła do Małeckiego, który mocno wrzucił ją w pole karne, a tutaj snajperskim nosem wykazał się Genkow, który mocnym strzałem uzyskał prowadzenie dla gości. Ta bramka lekko wstrząsnęła Koroną...

Wiślacy zadowoleni natomiast z prowadzenia, cofnęli się nieco i czekali na kontry. Niewiele z nich jednak wychodziło, a kielczanie, którzy początkowo wyróżniali się jedynie licznymi faulami, po 25 minutach zaczęli składniej przeprowadzać swoje akcje. I pewnie Korona przynajmniej doprowadziłaby przed przerwą do wyrównania, gdyby w bramce Wisły nie stał Pareiko. To on był bohaterem ostatniego kwadransa pierwszej połowy. Estończyk najpierw obronił rzut karny strzelany przez Ediego (to już druga obroniona jedenastka przez bramkarza Wisły z rzędu), a chwilę później znakomicie interweniował gdy stanął oko w oko z Niedzielanem. Mogli więc być wiślacy zadowoleni po pierwszych 45 minutach, ale też pamiętać trzeba było, że to prowadzenie było dość szczęśliwe.

Inna sprawa, że gdyby wiślacy lepiej rozegrali końcówki kilku akcji, które zapowiadały się bardzo dobrze, to może jedna bramka nie byłaby ich jedynym zyskiem z pierwszej części. Początek drugiej połowy mógł ułożyć się dla wiślaków idealnie. W 51 minucie Lisowski zatrzymał w swoim polu karnym piłkę ręką i sędzia wskazał na jedenasty metr. Do karnego podszedł Małecki i strzelił fatalnie. Małkowski obronił i wciąż mieliśmy tylko jednobramkowe prowadzenie Wisły.

Jakby tych problemów było mało, sześć minut później czerwoną kartkę zobaczył Radosław Sobolewski i musiał powędrować do szatni. Grający w przewadze gospodarze ostro ruszyli do przodu, ale w 65 minucie nadziali się na kontrę Wisły, którą wyprowadził Melikson. Izraelczyk idealnie podał do Genkowa, a ten strzelił drugiego gola w tym spotkaniu. Wydawało się, że wiślacy wszystko w tym momencie mają pod kontrolą. Chyba jednak sami za bardzo w to uwierzyli, bo bardzo szybko pozwolili strzelić Koronie kontaktowego gola. Po rzucie rożnym Korzym miał stanowczo za dużo miejsca w polu karnym i na raty posłał piłkę do siatki.

Gospodarze jeszcze mocniej ruszyli do przodu, ale znów nadziali się na dwie kontry "Białej Gwiazdy". Znakomite sytuacje na podwyższenie prowadzenia mieli Genkow (trafił w poprzeczkę) oraz Wilk (obronił Małkowski). A jak się bramek nie strzela, to często się je traci. I tak też stało się w doliczonym czasie gry, gdy z wolnego uderzył Vuković, a Wilk pechowo zmienił tor lotu piłki. Po tej bramce radość zapanowała już tylko w obozie Korony, a w Wiśle dominowało poczucie ogromnego niedosytu…

Korona Kielce - Wisła Kraków 2:2 (0:1)

Bramki: Korzym 68, Wilk 90+3 samob. - Genkow 12, 65.

Sędziował: Dawid Piasecki (Słupsk).

Żółte kartki: Niedzielan, Malarczyk, Korzym, Vuković - R.Sobolewski.

Czerwone kartki: Piotr Malarczyk (78. minuta, za drugą żółtą) - Radosław Sobolewski (57. minuta, za drugą żółtą).

Widzów: 7500.

Korona: Małkowski 4 - Malarczyk 0, Hernani 3, Stano 3, Lisowski 3 - P. Sobolewski 4, Vuković 3, Lech 3 (85 Jovanović), Korzym 3 (72 Da Silva) - Niedzielan 3, Edi 3 (76 Tataj). Trener: Marcin Sasal.

Wisła: Pareiko 5 - Cikos 3, Jaliens 3, Chavez 3, Paljić 3 - Małecki 3 (62 Wilk), R. Sobolewski 0, Jirsak 3, Melikson 3 (89 Łobodziński), Kirm 4 - Genkow 3 (75 Siwakow). Trener: Robert Maaskant.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Emocje, kartki, obronione karne... Remis w Kielcach

Wyniki spotkań 21. kolejki Ekstraklasy znów ułożyły się niezwykle korzystnie dla Wisły. W pierwszych meczach weekendu punkty straciły Legia, Lech i Lechia, tak więc zwycięstwo w Kielcach miało sprawić, że nasz zespół wykona podwójny krok w kierunku mistrzowskiego tytułu. Robert Maaskant znów nie zaskoczył składem. Wychodząc z założenia, że jeśli idzie, nie należy wiele zmieniać. Przecież Wisła, choć rzadko zachwycała stylem, wygrała osiem z dziewięciu ostatnich spotkań.


W Arenie Kielc walka od początku toczyła się cios za cios. Częściej wyprowadzali je gospodarze, jednak przed przerwą celnie trafiła tylko Wisła. W 12. minucie w drugim meczu z rzędu na listę strzelców zapisał się Cwetan Genkow. Płasko z prawego skrzydła dośrodkował Małecki, futbolówkę mądrze przepuścił Kirm, pozwalając dojść Bułgarowi do stuprocentowej okazji strzeleckiej. Okazji, której nie mógł zmarnować. Grę Wisły przez niedługi okres czasu oglądało się z przyjemnością. W środku pola mocno pracował tercet Sobolewski – Jirsak – Melikson. Groźny znów okazał się Małecki, który już na samym początku ostrzegł Małkowskiego, strzelając w poprzeczkę.

Nagle jednak, po upływie kwadransa od straty gola, sytuację raz za razem zaczęli stwarzać sobie kielczanie. Większość z nich Andrzej Niedzielan, próbujący szybkością górować nad silnym Chavezem. Wypracował sobie trzy okazje – jedną z nich przestrzelił, a dwukrotnie bronił Pareiko.

Estończyk z każdą minutą mocniej wyrastał na bohatera zespołu. W 38. minucie Chavez sfaulował w polu karnym Pawła Sobolewskiego, jednak golkiper Wisły znów nie dał się przechytrzyć z jedenastu metrów. Przed tygodniem powstrzymał Tomasza Frankowskiego, tym razem znakomicie wybronił strzał równie dobrego specjalisty od rzutów karnych – Ediego Andradiny.

Schodząc na przerwę, krakowianie odetchnęli z ulgą, bo ostatnie minuty pierwszej odsłony przyniosły pod ich bramką sporo nerwów. Także wówczas, gdy z pozycji spalonej wyrównującego gola strzelił Pavol Stano. Sędziowie jednak wychwycili tę sytuację.

Już sam początek gry po przerwie mógł dać wiślakom drugi oddech. W 49. minucie ręką w polu karnym zagrał Lisowski, zatrzymując uderzenie głową „Małego”. On sam podszedł do futbolówki na 11. metrze i zrobił to samo, co chwilę wcześniej Andradina. Trafił w Małkowskiego, który wybronił także lekką dobitkę Genkowa. Drugi rzut karny – drugi raz górą bramkarz. Nie minęło pięć minut, a Wisła skomplikowała sobie sytuację jeszcze mocniej. Po ostrym faulu na Paljiciu, na boisku wywiązała się szamotanina, po której drugi żółty kartonik obejrzał nasz kapitan – Radosław Sobolewski. Korona przez ponad trzydzieści minut miała grać w przewadze zawodnika.

Na murawie mnożyły się przewinienia, a Korona atakowała raz za razem. Jednak nieoczekiwany, indywidualny „błysk” Maora Meliksona sprawił, że to Wisła wyszła na dwubramkowe prowadzenie. Izraelczyk wpadł w pole karne, mijając rywali i dograł piłkę na „długi” słupek, wprost pod nogi Genkowa. Wynik 2:0 mógł rozstrzygnąć losy meczu, gdyby nie fakt, że zaledwie trzy minuty później Korona znów złapała kontakt. Pareikę mocnym uderzeniem pokonał Korzym. Na 2:2 nie zdołał wyrównać Lisowski, przegrywając z Estończykiem pojedynek „sam na sam”. Pod przeciwległym polem karnym piłkę meczową miał też Genkow. Znalazł się tuż przed Małkowskim, ale technicznym lobem trafił w poprzeczkę.

Druga połowa w Kielcach przyniosła kibicom ogrom emocji. Niespełna kwadrans przed końcem siły na boisku znów się wyrównały, bo drugi żółty kartonik obejrzał obrońca Malarczyk. Wisła nieco uspokoiła grę i holowała korzystny wynik do ostatniego gwizdka...

Niestety, nie doholowała. W 93. minucie arbiter podyktował rzut wolny dla Korony na 20. metrze od bramki. Bezpośrednio uderzył Aleksandar Vuković, jednak lot piłki zmienił jeszcze Cezary Wilk, fatalnie myląc golkipera. Piłka wpadła do siatki, pozbawiając nasz zespół dwóch cennych punktów. Remis należy uznać za sprawiedliwy, choć to wiślacy nie wykorzystali dwóch piłek meczowych, które rozstrzygnęłyby spotkanie na naszą korzyść.

Korona Kielce - Wisła Kraków 2:2 (1:0)

0:1 Cwetan Genkow 12 min

0:2 Cwetan Genkow 65 min

1:2 Maciej Korzym 68 min

2:2 Cezary Wilk (sam) 90+3 min

Żółte kartki: Niedzielan, Malarczyk, Korzym, Vuković (Korona) - Sobolewski (Wisła)

Czerwona kartka: Malarczyk (Korona) - Sobolewski (Wisła)

Korona: Zbigniew Małkowski - Piotr Malarczyk, Hernani, Pavol Stano, Tomasz Lisowski - Paweł Sobolewski, Aleksandar Vuković, Grzegorz Lech (85. Vlastimir Jovanović), Maciej Korzym (72. Junior da Silva) - Andrzej Niedzielan, Edi Andradina (76. Maciej Tataj)

Wisła: Sergei Pareiko - Erik Czikosz, Kew Jaliens, Osman Chavez, Dragan Paljić - Radosław Sobolewski, Tomas Jirsak, Maor Melikson (89. Wojciech Łobodziński) - Patryk Małecki (62. Cezary Wilk), Andraz Kirm, Cwetan Genkow (75. Michaił Siwakow)

Sędzia: Dawid Piasecki (Słupsk) Widzów: 7216

wislakrakow.com (redakcja)

Źródło: wislakrakow.com

Minuta po minucie

Przed nami mecz w Kielcach. W 21. kolejce Wisła gra z Koroną. Do pierwszego gwizdka pozostało około 30 minut, a stadion w Kielcach świeci pustkami. Przypominamy - dzisiejszy mecz odbędzie się bez udziału kibiców z Krakowa.

W składzie Wisły bez niespodzianek - żelazna jedenastka trenera Maaskanta. Już kilka tygodni temu wskoczył do niej Jirsak, wygrywając rywalizację m.in. z Łukaszem Gargułą.

Ławka rezerwowych Wisły: Jovanić, Siwakow, Garguła, Łobodziński, Branco, Rios, Wilk.

Ławka rezerwowych Korony: Mech, Cebula, Jovanović, Bąk, Tataj, Janczyk, Dirceu.

Trwa rozgrzewka. Wiślacy, którzy zagrają w pierwszym składzie, ćwiczą dośrodkowania i wykończenie akcji. Rezerwowi grają w "dziadka"

Słyszeliście o powiedzeniu "piź.. jak w kieleckiem?". Dziś przekonujemy się o tym na własnej skórze :) wyjątkowo nieprzyjemna pogoda.

Jak wyliczyli skrupulatni statystycy, dzisiejszy mecz będzie setnym występem Patryka Małeckiego w Ekstraklasie. Mamy nadzieję, że o tym wie i uczci jubileusz jakimś golem :)

Spiker przedstawia ławkę rezerwowych Wisły. Przy nazwisku byłego piłkarza Korony Cezarego Wilka rozlegają się gwizdy.

Na żółte kartki dziś muszą uważać Czikosz, Jirsak, Kirm i Małecki. Każda kolejna eliminuje ich z występu za tydzień przeciwko GKS-owi Bełchatów.

Obie drużyny już na boisku.

Na trybunach zasiedli dziś między innymi Franciszek Smuda i Stefan Majewski.

Wisła zagra dziś na niebiesko, Korona w swoich w tradycyjnych trykotach.

Minuta ciszy dla uczczenia pamięci 96 osób, które zginęły rok temu w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

  • 1’ Gospodarze rozpoczęli spotkanie.
  • 1’ Wisła zaczęła agresywnie, szybko atakując rywala będącego przy piłce.
  • 2’ Nieporozumienie między Jaliensem i Czikoszem, na szczęście Słowak w porę odgrywa do Pareiki.
  • 2’ Lech próbuje uderzać na bramkę z dystansu, piłka przechodzi jednak w bezpiecznej odległości od bramki Wisły.
  • 2’ Wiślacy mają problemy z utrzymaniem się przy piłce.
  • 5’ Ależ było blisko! Po bardzo dobrym zagraniu Palicjia w pole karne, świetnie z powietrza uderzył Małecki, a gospodarzy przed stratą bramki uratowała poprzeczką. Głową dobijać próbował jeszcze Genkow, ale trafił prosto w ręce Małkowskiego.
  • 8’ Chavez wyciął tuż przed polem karnym Niedzielana, ale sędzia nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki. Po chwili brutalny faul Niedzielana na Czikoszu i napastnik Korony ukarany żółtą kartką.
  • 9’ Sprzed pola karnego uderza Melikson, ale piłka szybuje nad poprzeczką.
  • 12’ Gooool dla Wisły! Świetna akcja Wisły. Jirsak zagrał na prawą stronę do Małeckiego, ten od razu płasko w pole karne, Kirm przepuścił piłkę, dopadł do niej Genkow z kilku metrów uderzył nie do obrony.
  • 12’ Niedzielan płasko uderza z około 20 metrów, Pareiko bez problemów broni.
  • 14’ Podanie z głębi pola i na spalonym Niedzielan. Błąd arbitra.
  • 16’ Rzut wolny dla Korony z boku boiska. Dośrodkowanie Ediego, ale piłkę wybija Genkow.
  • 17’ Posiadanie piłki w pierwszym kwadransie: 38% - 62%.
  • 17’ Rzut rożny dla Wisły, krótkie rozegranie i nieudane dośrodkowanie w pole karne.
  • 18’ Melikson ładnie zagrywa do wbiegającego w pole karne Czikosza. Słowak próbuje zagrywać na środek pola karnego, ale piłka ostatecznie ląduje w rękach Małkowskiego.
  • 22’ Małecki i Kirm zmienili się stronami.
  • 22’ Teraz dośrodkowanie w pole karne, z powietrza uderza Małecki, ale trafia w plecy Pawła Sobolewskiego.
  • 23’ Kolejne ostre wejście piłkarza Korony i kolejne ostrzeżenie sędziego.
  • 25’ Małecki wywalczył rzut rożny w pojedynku ze Stano. Po dośrodkowaniu Małeckiego bez większego zagrożenia.
  • 26’ Niezbyt dobrze rozegrana akcja przez Wisłę. Melikson długo holował piłkę, chyba zbyt późno zagrał do Kirma, który nie miał już miejsca na dokładnie dogranie w pole karne.
  • 28’ Groźnie pod bramką Wisły. Po dośrodkowaniu Pawła Sobolewskiego z prawej strony, do piłki doszedł Niedzielan, ale w trudnej sytuacji główkował niecelnie.
  • 30’ Dwie groźne sytuacje pod bramką Wisły. Najpierw po płaskim dośrodkowaniu Lisowskiego, jeden z wiślaków skutecznie interweniował. Po chwili piłka wróciła w szesnastkę, przy wybiciu skiksował Paljić, ale nie potrafił tego wykorzystać Paweł Sobolewski.
  • 30’ Żółta kartka dla Radosława Sobolewskiego za faul na Korzymie.
  • 33’ Rzut karny dla Korony po faulu Chaveza na Pawle Sobolewskim.
  • 33’ Rzut wolny dla Korony na wysokości pola karnego. Nieudane wstrzelenie piłki przez Ediego.
  • 34’ PAREIKO!!!! Estończyk kapitalnie broni uderzenie Ediego z jedenastu metrów.
  • 35’ Chavez znokautowany potężnym strzałem Lisowskiego. Gospodarze nie przerywają gry. Dośrodkowanie w pole karne, główka jednego z zawodników Korony, ale piłka ląduje w rękach bramkarza Wisły.
  • 37’ Dośrodkowanie Małeckiego z rzutu rożnego, gospodarze wybijają piłkę.
  • 38’ Kolejna kapitalna interwencja Pareiki, który wygrał pojedynek sam na sam z Niedzielanem.
  • 38’ Piłka w siatce Wisły. Głową celnie uderzył Niedzielan, ale gol nie został uznany. Napastnik Korony był na spalonym.
  • 40’ Brutalne wejście Lecha w nogę Genkowa. Sędzia nie przerywa gry. Bułgar wymaga interwencji medyków. To powinna być co najmniej żółta kartka dla piłkarza Korony.
  • 41’ Genkow wraca już na murawę.
  • 43’ Niedzielan po raz kolejny na spalonym.
  • 43’ Nieudane dośrodkowanie Jirsaka z rzutu wolnego.
  • 44’ Pareiko szybszy od Sobolewskiego po prostopadłym podaniu.
  • 45’ Ładna kontra Wisły. Genkow w pole karne do Kirma, który jednak nieczysto trafia w piłkę i nie sprawia problemów Małkowskiemu.
  • 45’ Sędzia doliczył dwie minuty.
  • 46+1’ Koronkowa akcja Małeckiego z Kirmem. Pierwszy z nich uderza obok bramki, ale wcześniej sędzia przerwał w grę. Kirm był na spalonym.

Koniec pierwszej połowy. Piłkarze Wisły wracają na boisko.

  • 46’ Wiślacy rozpoczynają drugą połowę.
  • 47’ Dziś na trybunach zasiadło 7216 widzów.
  • 47’ Kontra Wisły, ale Genkow traci piłki na skraju pola karnego.
  • 49’ Dwa dośrodkowania w pole karne Wisły i dobre interwencje Radosława Sobolewskiego oraz Paljicia.
  • 49’ Mocne uderzenie Lisowskiego z dystansu, Pareiko na posterunku.
  • 50’ Żółta kartka dla Malarczyka.
  • 51’ Nie ma gola! Małecki nie trafia z jedenastu metrów. Zły strzał pomocnika Wisły. Dobijał jeszcze Genkow, ale Małkowski ponownie skutecznie interweniował.
  • 51’ Rzut karny dla Wisły. Małecki uderza głową i trafia w rękę Lisowskiego.
  • 54’ Płaski strzał Korzyma z okolic narożnika pola karnego, piłka przechodzi obok brami Wisły.
  • 56’ Ostre spięcie pomiędzy zawodnikami obu drużyn po ostrym faulu Korzyma na Paljiciu.
  • 56’ Żółte kartki dla Korzyma i Vukovicia.
  • 57’ Boisko musi opuścić Sobolewski, dla kapitana Wisły druga żółta kartka.
  • 60’ Genkow wraca do gry. Gotowy do wejścia także Cezary Wilk.
  • 60’ Na murawie leży Genkow, potrzebna interwencja lekarza Wisły.
  • 61’ Cezary Wilk wchodzi na boisko zmieniając Małeckiego. Wilk przejmuje również kapitańską opaskę.
  • 62’ Krótkie podanie Chaveza do Pareiki, ale bramkarz Wisły zdążył z wybiciem piłki.
  • 63’ Niedzielan sam przed bramkarzem Wisły. Sędzia przerywa grę odgwizdując spalonego.
  • 65’ 2:0!!! Indywidualna akcja Meliksona, który wpada w pole karne, dogrywa na dalszy słupek, gdzie piłkę do bramki z najbliższej odległości pakuje Genkow.
  • 68’ Korona zdobywa kontaktowego gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego głową uderzał Korzym, strzał zablokował Jaliens, ale trafiła pod nogi Korzyma. Ten potężnym strzałem trafił do siatki.
  • 70’ Rzut rożny dla Korony. Tym razem skutecznie interweniują wiślacy.
  • 71’ Genkow wybiega z własnej połowy boiska i jest sam na sam z Małkowskim. Bułgar uderzył nad bramkarzem, ale trafił w słupek.
  • 72’ Teraz groźnie pod bramką Wisły. Stano dochodzi do piłki po rzucie rożny, ale uderza nad bramką.
  • 72’ Zmiana w Koronie. Dirceu zmienia Korzyma.
  • 74’ Na boisko wejdzie Siwakow.
  • 75’ Pareiko ponownie ratuje Wisłę broniąc w sytuacji sam na sam z Lisowskim.
  • 75’ Zmiana w zespole Wisły. Siwakow zastępuje Genkowa.
  • 76’ Zmiana w zespole Korony. Tataj za Ediego.
  • 77’ Piłka trafia na prawą stronę pola karnego do Pawła Sobolewskiego, który uderza z woleja, ale nad bramką.
  • 78’ Druga żółta kartka dla Malarczyka za faul na Meliksonie.
  • 81’ Melikson zagrywa do Wilka, ten świetnie mija zawodnika, wpada w pole karne, ale piłkę po jego płaskim strzale wyłapał Małkowski.
  • 82’ Rzut wolny dla Korony na wysokości pola karnego. Lisowski ostro uderza, ale kilka metrów obok dalszego słupka.
  • 85’ Ostatnia zmiana w zespole Korony. Jovanović za Lecha.
  • 89’ Ostatnia zmiana w zespole Wisły. Melikson zmieniony przez Łobodzińskiego.
  • 90’ Sędzia dolicza cztery minuty.
  • 90’ Uff. Centra z rzutu wolnego i Hernani prosto w ręce naszego bramkarza.
  • 90+2’ Rzut wolny dla Korony z około 20 metrów.
  • 90+3’ Gol dla Korony. Vuković uderza z rzutu wolnego i fatalnie interweniuje Wilk, który myli Pareikę.

Koniec meczu.

Pomeczowe wypowiedzi trenerów

Robert Maaskant (trener Wisły):

- Jak w każdym meczu w polskiej lidze, o zwycięstwo nie było łatwo. Pierwsza połowa nie była dla nas udana. Jestem zadowolony z mniej więcej dziesięciu minut. W przerwie starałem się zmotywować zawodników do lepszej gry.

- Obroniony karny był dla nas niezwykle ważnym momentem. Gdy padł drugi gol, byłem pewien, że wygramy. Kontrolowaliśmy grę aż do momentu czerwonej kartki Sobolewskiego. Sądzę, że sędzia powinien pokazać tego dnia więcej kartoników i to nie dla moich zawodników.

- Ogólnie, jestem bardzo niezadowolony, bo mieliśmy okazje, by spotkanie rozstrzygnąć na swoją korzyść. Tak czy inaczej, uważam, że jesteśmy na dobrej drodze do mistrzostwa.

Marcin Sasal (trener Korony):

- Mój zespół charakterologicznie zagrał świetne spotkanie. Zawodnicy w najtrudniejszych momentach dążyli do wyrównania. Graliśmy dobrze, z zaangażowaniem. Widziałem już statystyki, stworzyliśmy aż 18 sytuacji.

- Muszę podziękować zawodnikom za ich podejście do gry. Wydaje mi się, że po ciężkim tygodniu pojawiło się dla nas światełko na poprawę tego, co wcześniej się popsuło.

wislakrakow.com (PM)

Źródło: wislakrakow.com

Wypowiedzi zawodników

Melikson: To było szalone spotkanie

- Cztery gole, czerwone kartki, nietrafione karne... To było szalone spotkanie – podsumowywał starcie z Koroną pomocnik Wisły, Maor Melikson.

W pomeczowych rozmowach, podobnie jak i pozostali zawodnicy, podkreślał, że kluczowe okazały się niewykorzystane sytuacje, które powinny przesądzić o zwycięstwie Wisły. - Tak już jest w futbolu: jeśli nie wykorzystujesz swoich okazji, za chwilę tracisz gola. Ale nie ma czasu na złość i rozczarowanie. Już w piątek kolejny mecz - mówił Izraelczyk.


Po czerwonej kartce dla „Sobola” to właśnie Melikson raz po raz brał na siebie ciężar gry. Potrafił uspokoić poczynania zespołu, przenieść akcję na połowę rywala czy wywalczyć cenny rzut wolny. W końcu indywidualnym zrywem dał Wiśle prowadzenie 2:0.

- To była prosta sprawa. Pobiegłem skrzydłem, zobaczyłem wbiegającego Cwetana i zagrałem mu piłkę – komentował. Bułgar miał przed sobą już tylko pustą bramkę i musiał zrobić to, co do niego należy.

- Gola na 2:2 zbyt dobrze nie widziałem, ale co możemy poradzić? W poprzedniej rundzie ten sam zawodnik strzelił gola dla Korony w podobnej sytuacji. Sami jesteśmy sobie winni. Powinniśmy wcześniej wykorzystywać swoje okazje – zakończył.

wislakrakow.com (PM)

Małecki: Biorę winę na siebie

- Całą winę za wynik biorę na siebie – zadeklarował Patryk Małecki po meczu w Kielcach. Przy prowadzeniu naszego zespołu, „Mały” nie wykorzystał rzutu karnego, który mógł ustawić spotkanie.


Pomocnik Wisły najbardziej obwiniał samego siebie, choć nie miał wątpliwości, że w kilku momentach cały zespół powinien zagrać inaczej i uniknąć błędów. - Po pierwszym golu, zamiast iść za ciosem, znowu stanęliśmy. Korona zaczęła stwarzać sobie sytuacje, choć to my powinniśmy kontrolować przebieg gry – analizował.

- Cieszyć może tylko, że Sergei znów obronił karnego, a my potrafiliśmy strzelić bramkę na 2:0, grając w dziesiątkę.

- Niestety, stałe fragmenty znów decydują o tym, że nie zdobywamy trzech punktów – mówił, mając na myśli swoją niewykorzystaną „jedenastkę” oraz piłkę meczową, którą do siatki Wisły wbili na spółkę Aleksandar Vuković i Cezary Wilk.

wislakrakow.com (PM)

Pareiko: Nie jestem specjalistą od karnych

Choć Wisła rzutem na taśmę straciła dwa punkty w Kielcach, słowa pochwały zbierał po końcowym gwizdku Sergei Pareiko. Dwukrotnie wychodził zwycięsko z indywidualnych pojedynków z napastnikami i drugi mecz z rzędu obronił rzut karny.


- Niestety, nie mogę być zadowolony, bo straciliśmy dwa punkty. Cała drużyna jest na siebie bardzo zła. Dlatego nie czuję się żadnym bohaterem. I nie jestem wcale specjalistą od karnych. Pierwszy raz w życiu obroniłem dwa z rzędu – mówił Estończyk.

Po meczu z Jagiellonią przyznał, że oglądał na wideo, jak jedenastki uderza Tomasz Frankowski. Napastnika Korony – Ediego Andradiny nie wziął na swój celownik, ale intuicja znów go nie zawiodła. - Co powinno być dla nas najważniejsze, mogliśmy strzelić o dwa, trzy gole więcej i nie zrobiliśmy tego – podkreślał.

- Kibice obejrzeli dobry mecz. Wypada pogratulować Koronie, że walczyła do samego końca.

Przy drugiej bramce nie miał nic do powiedzenia. - Czarek chciał pomóc, ale zmienił lot piłki i nie mogłem już nic zrobić – podsumował Pareiko.

wislakrakow.com (PM) Źródło: wislakrakow.com

Video

21. kolejka Ekstraklasy – podsumowanie

Tabela ligowa jest bardzo spłaszczona, po części dlatego, że drużyny, które mają szansę przebić się do czołówki, zgodnie gubią punkty. Nie inaczej działo się w meczach 21. serii spotkań. Choć Wisła zaledwie zremisowała w Kielcach, to jedyną drużyną, która skorzystała na jej potknięciu, jest Jagiellonia Białystok. Lech Poznań wrócił z zerowym dorobkiem z Konwiktorskiej, Lechia dała się wysoko ograć Cracovii, GKS Bełchatów podzielił się punktami z Górnikiem Zabrze, podobnie jak Legia z Zagłębiem.


W Bełchatowie najlepiej na boisku prezentowali się bramkarze. Mimo to bramki padły, a miejscowy GKS zremisował 1:1 z Górnikiem Zabrze. Wynik otworzyli gospodarze już w 9. minucie gry. Dawid Nowak uruchomił dobrym podaniem Marcina Żewłakowa. Napastnik w sytuacji sam na sam nie uderzył najlepiej i dał szansę na dobrą interwencję Adamowi Stachowiakowi, jednak golkiper gości był bezradny przy dobitce byłego kadrowicza. Goście wyrównali w 26. minucie. Strzał głową Daniela Sikorskiego został wybroniony przez Łukasza Sapelę, jednak dobitka Grzegorza Bonina nie dała szans bramkarzowi. Obie drużyny umocniły swoją pozycję w środku tabeli. Powoli mogą przestać martwić się o ligowy byt, ale walka o wyższe cele również zdaje się od nich oddalać.

W Warszawie szansy na wskoczenie na podium nie wykorzystał Lech Poznań, który przegrał z Polonią 0:1. Jedyną bramkę meczu w 83. minucie zdobył Artur Sobiech, który niemal z linii bramkowej dobił ni to strzał, ni to podanie głową Bruno Coutinho. W całej sytuacji fatalnie zachowywali się defensorzy Lecha, którzy pomimo przewagi liczebnej miotali się pomiędzy trzema polonistami, którzy wymienili między sobą lekkie, długo zawieszone w powietrzu podania. Co ciekawe, Poloniści wyszli na prowadzenie pomimo gry w osłabieniu, bowiem w 62. minucie bezpośrednią czerwoną kartką ukarany został Euzebiusz Smolarek.

Były reprezentant został ukarany za celowe uderzenie Manuela Arboledy, nie było to zresztą pierwsze takie zagranie Smolarka w tym meczu. Po spotkaniu gracz Polonii tłumaczył, że była to reakcja na wsadzanie przez Arboledę palca, tam gdzie Smolarek sobie tego nie życzył. Po tym zajściu mecz się zaostrzył, arbiter był zmuszony pokazać sześć żółtych kartek, w tym dwie dla Rafała Murawskiego, który w doliczonym czasie gry również przedwcześnie opuścił boisko. Aktualny mistrz ma już tylko iluzoryczne szanse na dogonienie Wisły, tymczasem Polonia, nad którą jeszcze niedawno wisiało widmo spadku, dziś, po dwóch kolejnych zwycięstwach, traci już tylko 2 punkty do Lecha i zachowuje cień nadziei na walkę o europejskie puchary.

W Chorzowie w starciu dwóch śląskich ekip górą była Polonia Bytom, która pokonała Ruch 2:0. Pierwszą bramkę w 59. minucie gry zdobył Błażej Telichowski, który po ładnym prostopadłym podaniu Łukasza Tymińskiego stanął oko w oko z Matko Perdijiciem i pokonał bramkarza pewną podcinką. Wydaje się, że strzelec bramki w momencie podania był na równi z ostatnim obrońcą gospodarzy. Zwycięstwo gości przypieczętował powracający do gry Grzegorz Podstawek. W 90. minucie na rajd prawym skrzydłem zdecydował się Marcin Radzewicz, który swoja akcję zakończył prostopadłym podaniem do Podstawka, który precyzyjnym strzałem po długim rogu pokonał bramkarza. Zwycięstwo daje Polonii bardzo cenne trzy punkty, jednak tylko nieznacznie przybliża ją do utrzymania, bowiem Cracovia również wygrała swój mecz.

Pasy przed własną publicznością pokonały ospałą Lechię Gdańsk aż 3:0. Przy wszystkich trafieniach lepiej zachować mógł się bramkarz gości Sebastian Małkowski. W 18. minucie z rzutu rożnego centrował Mateusz Klich, a na drugim końcu dośrodkowania znalazł się Vule Trivunović. Stoper gości agresywnie zaatakował piłkę nakładką, jednak ponieważ bramkarz nie wyraził nawet zainteresowania interwencją, sędzia nie miał najmniejszych podstaw by odgwizdać niebezpieczną grę w polu pięciu metrów. Piłka obijając się jeszcze o nogi Łukasza Surmy wpadła do bramki Lechistów. W 48. minucie Małkowski postanowił zaskoczyć wszystkich brakiem interwencji przy "strzale" Klicha z rzutu wolnego. Zawodnik Cracovii kopał z przeszło trzydziestu metrów i miał w zamyśle raczej dośrodkowanie niż strzał. Mimo to Małkowski postanowił obserwować jak bardzo długo lecąca pika wpada mu za kołnierz.

Dziesięć minut później było już po meczu. Kontrę gospodarzy prawym skrzydłem Saidi Ntibazonkiza, odegrał w pole karne, a tam do piłki dopadł nadbiegający Aleksejs Visnakovs. Po jego strzale piłka skozłowała jeszcze o murawę i wpadła do bramki. Bramkarz gości tym razem uznał, że co prawda mógłby pójść za akcją do samego końca i spróbować utrudnić strzał rywalowi, ale przecież piłkarz Cracovii to taki wirtuoz futbolu, że i tak byłoby to całkiem bezcelowe. Cracovia wygrywa kolejny mecz na nowym stadionie i kolejne z wiosennych spotkań. Gospodarze nie zagrali fantastycznego spotkania, ale nawet przeciętne zawody wystarczyły w sobotę na grającą bez "zęba" Lechię.

Tymczasem w Warszawie Legia udowodniła, że pucharowa wygrana nad Lechią była tylko wypadkiem przy pracy. Rozczarowujące na wyjazdach Zagłębie Lubin przy Łazienkowskiej zremisowało z Legią 2:2 i było bliżej zwycięstwa. W 14. minucie przed szesnastką rywali dobrze obrócił się z piłką Mouhamadou Traore, zagrał do Łukasza Hanzela a ten rozciągnął akcję do Davida Abwo. Nigeryjczyk uderzył bardzo silnie i precyzyjnie z narożnika pola karnego w długi róg bramki gospodarzy i wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Tuż przed przerwą wyrównał Ivica Vrdoljak strzałem z rzutu karnego. Jednak jedenastka się Legionistom nie należała. Michał Kucharczyk swoją bardzo dobrą akcję popsuł ordynarną "jaskółką", na którą w dodatku dał się nabrać arbiter.

W 87. minucie znów świetnie zachował się Traore, który znów zaczyna imponować na boiskach Ekstraklasy. tym razem perfekcyjnie przyjął piłkę na klatkę piersiową i obrócił się z nią w stronę bramki, a następnie odegrał do Kamila Wilczka. Pomocnik Miedziowych dwukrotnie był blokowany przez Inakiego Astiza, jednak po drugim uderzeniu piłka odbiła się na tyle niefortunnie dla Legionisty, że znalazła drogę do bramki. W doliczonym czasie gry wyrównał Michal Hubnik strzałem głową po dobrym dośrodkowaniu Alejandro Cabrala. Choć Legia znowu gubi punkty, to wraca na podium.

Równie ciekawie było w ostatnim sobotnim meczu. Śląsk Wrocław podtrzymał passę meczów bez porażki remisując u siebie z Widzewem Łódź 2:2. Jednak łodzianie byli o włos od przerwania passy gospodarzy. W 55. minucie gry po krotko rozegranym rzucie rożnym dobrze centrował Dudu, a idealną główką przy krótkim słupku popisał się Sebastian Madera. W 73. minucie było już 0:2. Dudu podał prostopadle do wprowadzonego w przerwie Niki Dzalamidze, a młody Gruzin z łatwością oszukał trzech rywali i strzałem w środek bramki ponad golkiperem zdobył swoją drugą bramkę w Ekstraklasie. W 85. minucie było już tylko 1:2 Piłkę wyrzuconą z autu przegłówkował Przemysław Kaźmierczak, a również zaczynający mecz z ławki Łukasz Madej silnym uderzeniem z ostrego kąta zdobył bramkę kontaktową.

Do dość nietypowej sytuacji doszło już w doliczonym czasie gry. Wychodzący sam na sam z mielcarzem Madej robił wiele by zostać sfaulowanym, jednocześnie naciskający go Wojciech Szymanek jak mógł starał się go nie sfaulować. Mimo usilnych starań w pewnym momencie doszło do kontaktu, po którym gracz gospodarzy padł na murawę, a arbiter raczej słusznie wskazał na jedenasty metr, jednocześnie musząc odesłać Szymanka do szatni z czerwoną kartką na koncie. Pewnym egzekutorem karnego okazał się Sebastian Mila, a sędzia zakończył mecz. Śląskowi nadal sprzyja szczęście, choć zawodnicy z Wrocławia jednym punktem zdobytym przed własną publicznością na pewno zadowoleni być nie mogą. Do Łodzi w smutnych nastrojach wraca też na pewno Widzew. Zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki, a zarówno Polonia Bytom jak i Cracovia nadrobiły do łodzian po dwa punkty.

Mecz w Kielcach z całą pewnością mógł się podobać bezstronnemu widzowi, jednak kibice Wisły raczej muszą zaparzyć sobie melisę. Piłkarze miejscowej Korony i Wisły Kraków zgotowali prawdziwy piłkarski dramat zakończony rezultatem 2:2. Mecz zaczął się od zdecydowanej przewagi gości udokumentowanej bramką Cwetana Genkowa z 12. minuty gry. Bułgar zamknął kontrującym uderzeniem bardzo dobre dośrodkowanie Patryka Małeckiego. Od tego momentu jednak gra Wisły nie mogła się już podobać, a do głosu coraz częściej dochodzili gospodarze. W 34. minucie podyktowany został rzut karny dla gospodarzy, jednak w drugim meczu z rzędu jedenastkę wybronił Sergei Pareiko, który tym razem sparował uderzenie Ediego Andradiny na słupek.

W 51. minucie Wisła mogła i powinna prowadzić wyżej. Po strzale Małeckiego piłkę ręką w polu karnym zablokował Tomasz Lisowski, a arbiter podyktował rzut karny. Jedenastkę źle wykonał Małecki, przy dobitce Genkowa popisał się jeszcze Zbigniew Małkowski i wynik pozostał bez zmian. Sześć minut później drugą żółtą kartkę po przepychankach dostał Radosław Sobolewski i Wisła musiała kończyć mecz w dziesiątkę. Warto w tym miejscu podkreślić, że cała sytuacja była pokłosiem brutalnej gry piłkarzy Korony, na którą od początku meczu przyzwalał arbiter.

Mimo to Wisła w 65. minucie podwyższyła prowadzenie. Kontrę Maora Meliksona zamknął ponownie Genkow, który z niedużej odległości nie miał problemów ze skutecznym wykończeniem. Niestety trzy minuty później Korona zdobyła bramkę kontaktową. Po rzucie rożnym słabo spisała się defensywa, która pozwoliła Maciejowi Korzymowi dwukrotnie uderzyć na bramkę Pareiki. Poprawka była na tyle silna i precyzyjna, że Estończyk musiał skapitulować. Wisła mogła jednak znowu odskoczyć Koronie. Po podaniu Erika Czikosza sam na sam z Małkowskim przez pół boiska biegł Genkow. Bramkarz gości zachował się najgorzej jak mógł miotając się gdzieś na środku pola karnego, jednak efektowny lob reprezentanta Bułgarii skończył jedynie na słupku.

W 78. minucie stan liczebny obu drużyn wyrównał się. Sędzia postanowił poniewczasie "naprawić" swoje błędy i nieco na wyrost pokazał drugą żółtą kartkę Piotrowi Malarczykowi. Gdy wydawało się, że Wisła opanowała pożar i spokojnie dowiezie skromne zwycięstwo do końca meczu, spełniła się stara piłkarska maksyma o niewykorzystanych sytuacjach. W trzeciej minucie doliczonego czasu rzut wolny z groźnej pozycji wykonywał Aleksandar Vuković, jednak jego uderzenie w kierunku przeciwnego słupka odbił Cezary Wilk, czym kompletnie zmylił Pareikę. Wisła może narzekać na kiepski poziom sędziowania tego meczu, jednak prawda jest taka, że w Kielcach zgubiła punkty przede wszystkim na własne życzenie, m.in. ze względu na własną nieskuteczność.

Co było do przewidzenia, z potknięcia Wisły skorzystała Jagiellonia Białystok, która na własnym obiekcie pokonała mizerni spisującą się Arkę Gdynia. Trzeba jednak podkreślić, że jest zbyt wcześnie, by mówić o przebudzeniu wicelidera. Gospodarze nie zaimponowali w meczu z outsiderem i wygrali bardzo skromnie 1:0, po golu Marcina Burkhardta z 72. minuty. Pomocnik Jagiellonii popisał się silnym uderzeniem po solowej akcji i dośrodkowaniu Tomasza Kupisza. W doliczonym czasie gry za drugą żółtą kartkę z boiska usunięty został pomocnik gości - Miroslav Bożok. Strata Jagiellonii do liderującej Wisły wynosi po tym meczu wciąż aż sześć punktów (de facto siedem, biorąc pod uwagę bilans bezpośrednich spotkań). Tymczasem w bardzo złej sytuacji znajduje się Arka Gdynia. nad ostatnią Cracovią ma już tylko oczko przewagi, a do bezpiecznego miejsca w tabeli traci już trzy punkty.


Kalendarz i wyniki spotkań 21. kolejki Ekstraklasy


8 kwietnia 2011 (piątek)
17.45 GKS Bełchatów - Górnik Zabrze 1:1
20.00 Polonia Warszawa - Lech Poznań 1:0
9 kwietnia 2011 (sobota)
14.45 Ruch Chorzów - Polonia Bytom 0:2
17.00 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0
18.15 Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:2
19.15 Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 2:2
10 kwietnia 2011 (niedziela)
16.45 Korona Kielce - Wisła Kraków 2:2
17.15 Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia 1:0

Tabela Ekstraklasy
(miejsce, klub, mecze rozegrane-punkty-bramki zdobyte:bramki stracone)
1.Wisła Kraków – 21-41-33:20
2.Jagiellonia Białystok – 21-35-25:20
3.Legia Warszawa – 21-32-28:31
4.Lechia Gdańsk – 21-31-27:24
5.Górnik Zabrze – 21-31-24:32
6.Śląsk Wrocław – 21-30-30:27
7.GKS Bełchatów – 21-30-24:22
8.Lech Poznań – 21-29-26:18
9.Korona Kielce – 21-28-28:32
10.Zagłębie Lubin – 21-28-21:25
11.Polonia Warszawa – 21-27-27:22
12.Ruch Chorzów – 21-27-21:22
13.Widzew Łódź – 21-26-29:24
14.Polonia Bytom – 21-23-21:26
15.Arka Gdynia – 21-20-12:22
16.Cracovia – 21-19-26:35


Liderzy klasyfikacji strzelców

10 bramek - Andrzej Niedzielan (Korona Kielce);
9 bramek - Tomasz Frankowski (Jagiellonia Białystok);
8 goli - Przemysław Kaźmierczak (Śląsk Wrocław), Artjoms Rudnevs (Lech Poznań), Artur Sobiech (Polonia Warszawa), Abdou Traore (Lechia Gdańsk);
7 goli - Andraż Kirm (Wisła Kraków), Patryk Małecki (Wisła Kraków), Marcin Robak (Widzew Łódź), Darvydas Šernas (Widzew Łódź);

wislakrakow.com
(Uran235)
Źródło: wislakrakow.com