Mistrzostwa Galicji

Z Historia Wisły

Mistrzostwa Galicji w piłce nożnej zorganizował Związek Polski Piłki Nożnej w roku 1913. Zawody dla najlepszych klubów galicyjskich miały rozgrywać się cyklicznie, z roku na rok. Wybuch I Wojny Światowej spowodował, że do końca rozegrano jedynie I edycję, natomiast II została przerwana. Jako, że zorganizowano tylko jedną edycję, Mistrzem Galicji został tylko jeden klub.

Spis treści

1. Mistrzostwa Galicji w piłce nożnej klasy I (1913 rok)

Srebrny Puchar ufundowany przez "IKC", dla zwycięzcy Mistrzostw Galicji
Srebrny Puchar ufundowany przez "IKC", dla zwycięzcy Mistrzostw Galicji

Pierwsza edycja rozpoczęła się dokładnie 8 maja 1913 roku. Zawody, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadzono dla zespołów I klasy, wg austriackiego podziału klubów. W ówczesnej Polsce takich klubów było jedynie cztery. Obok Wisły, znalazły się jeszcze: lwowskie Pogoń i Czarni oraz Cracovia. W tym miejscu warto odnotować, że rok wcześniej odbyły się eliminację zwane "zapasami kwalifikacyjnymi o I klasę". Eliminacji tych nie dokończono. Więcej o całych eliminacjach tutaj.

Mimo iż cztery kluby posiadały status pierwszo-klasowy, mistrza, wyłoniono jedynie z trzech z pośród nich. Klub Czarni Lwów, bowiem został zawieszony w prawach członka ZPPN, za rozgrywanie meczów z drużynami zrzeszonymi z UIAFA i w mistrzostwach uczestniczyć nie mógł. Do rywalizacji stanęły więc trzy najmocniejsze kluby w Galicji, a może nawet w całej Polsce. Wspomnianego wcześniej 8 maja, odbył się pierwszy mecz Mistrzostw. Na boisku Cracovii spotkał się gospodarz obiektu oraz Wisła. Mecz był emocjonujący do samego końca, o czym donosiły ówczesne gazety. Dzień po meczu, "Czas" relacjonował: "(…) z obu stron starali się gracze wydobyć całą swą umiejętność i można powiedzieć, że tak małą przegraną zawdzięcza "Wisła" tylko szczęściu. "Cracovia" pokonała "Wisłę" w stosunku 2:1. Przebieg gry do ostatniej chwili był bardzo interesujący". Nie inaczej o meczu przeczytać można było w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym": "Na wczorajsze zawody, mimo fatalnej aury przybyła wcale liczna publiczność, która z napięciem śledziła bieg bardzo interesujących zawodów". Podsumowując, Wisła przegrała z Cracovią na jej boisku 1:2. Interesującą potyczkę oglądało mnóstwo kibiców.

Wisła w tych pierwszych mistrzostwach, to był swoisty fenomen. Pozbawiona własnego stadionu, została zmuszona do gry wszystkich czterech spotkań "na wyjeździe" (dwa na stadionie "Pasów" oraz dwa we Lwowie na boisku Pogoni). Mimo to rywalizację "Biała Gwiazda" zwyciężyła w pięknym stylu (3 zwycięstwa i 1 porażka). W decydującym meczu, Wiślacy, pokonali Cracovię na jej terenie 1:0, a bramkę przesądzająca o mistrzostwie zdobył Tadeusz Przystawski w 70 minucie. Wisła odebrała przechodni, srebrny puchar (rys. obok) ufundowany przez "Ilustrowany Kurier Codzienny", podziękowała za gratulację, a tymczasem ZPPN zweryfikował wygrany mecz z Cracovią na 0:5 (walkower orzeczono w okolicach 15 grudnia 1913). Walkowerem Wisłę ukarano za udział w meczu nieuprawnionych do gry zawodników. Pierwszym i jak się później okazało ostatnim Mistrzem Galicji, przy "zielonym stoliku", została Cracovia.


Przebieg zawodów:


Tabela końcowa
L.p. Nazwa Drużyny Mecze pkt. w-r-p Bramki
1. Cracovia 4 6 2-2-0 10-4
2. Wisła Kraków 4 4 2-0-2 5-8
3. Pogoń Lwów 4 2 0-2-2 4-7


2. Mistrzostwa Galicji w piłce nożnej klasy I (1914 rok)

Herb Galicji
Herb Galicji

Druga edycja rozpoczęła się 17 maja 1914 roku. Drużyny pierwszo-klasowe przystąpiły do rywalizacji w komplecie, a więc do Wisły, Pogoni i Cracovii dołączyli jeszcze Czarni Lwów. Zawody rozpoczęły się meczem dwóch lwowskich drużyn. W meczu tym Czarni pokonali Pogoń 4:3 i zostali pierwszymi liderami. Aż do przerwania turnieju, drużyna Czarnych nie przegrała żadnego meczu. Po drodze zremisowała z Cracovią 0:0 oraz pokonała lokalnego rywala 3:1. Następny mecz Czarnych wypadał 21 czerwca z Wisłą. Mecz ten nie odbył się z powodu nieporozumienia co do godziny rozgrywania spotkania.

Wisła w drugiej edycji nie grała już tak wyśmienicie jak rok wcześniej. Rozegrała jedynie dwa spotkania (najmniej z całej stawki) i oba przegrała. W derbach Krakowa uległa Cracovii 1:3 choć prowadziła. Nie powiódł się także mecz z Pogonią, gdzie również, Wiślacy zanotowali porażkę (0:1), a wspomniana już konfrontacja z Czarnymi nie doszła do skutku. I tak siłą rzeczy, w chwili przerwania zawodów, Wisła okupowała ostatnia lokatę w tabeli. Bilans tragiczny: dwa przegrane mecze, stosunek bramek 1:4 i zero punktów. Z racji tego, że nie dokończono zawodów, mistrz nie został wyłoniony. W publikacjach Cracovii, a także w internetowej encyklopedii tegoż klubu stwierdzono, że prowadzenie "Pasów" było "zdecydowane", tymczasem Cracovia wyprzedzała Czarnych jedynie lepszym bilansem bramek.

Przebieg zawodów:

Tabela końcowa
L.p. Nazwa Drużyny Mecze pkt. w-r-p Bramki
1. Cracovia 3 5 2-1-0 5-1
2. Czarni Lwów 3 5 2-1-0 7-4
3. Pogoń Lwów 4 2 1-0-3 5-9
4. Wisła Kraków 2 0 0-0-2 1-4

Zobacz też

Źródła

"Czas"
"Ilustrowany Kurier Codzienny"
wikipedia