Sezon 1945 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, Eliminacje do klasy A, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje,
Rezerwy Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów



Ważniejsze wydarzenia

  • 28 stycznia 1945: Pierwszy derbowy mecz po zakończeniu okupacji niemieckiej. Na stadionie Wisły „Biała Gwiazda” pokonuje Pasy 2:0. W sumie na cztery spotkania derbowe z Cracovią w tym roku, Wisła wygrała trzy.
  • 5 maja 1945: Artur Woźniak odzyskuje wolność po oswobodzeniu obozu Mauthausen-Gusen.
  • 29 lipca 1945: Pierwszy powojenny mecz międzynarodowy na stadionie Wisły. W obecności 20 tysięcy widzów „Biała Gwiazda” przegrywa ze Slezską Ostrawą 2:4. Jeszcze gorzej wypada w pojedynku z praską Slavią (1:6).
  • Wiślacy nie najlepiej radzą sobie również w mistrzostwach Krakowa.
  • Wrzesień 1945: Złożenie wniosku o zarejestrowanie klubu na podstawie przedwojennego prawa o stowarzyszeniach.
  • 23 października 1945: "Start" informuje, że Zdzisław Mordarski, Mieczysław Rupa i Henryk Serafin zostali ukarani dożywotnim odsunięciem od życia sportowego za grę w niemieckich drużynach podczas wojny.
==Relacje prasowe==


Echo Krakowa. 1986, nr 12 (17/19 I) nr 12058

Nasz stadion — mówi STANISŁAW VOIGT, znany optyk krakowski — na szczęście nie został zniszczony przez okupanta, pozostawał ośrodkiem sportu dla wojska i niemieckiej ludności cywilnej z napisem nad bramą wejściową „Nur fur Deutsche”.

W lokalu klubowym przy ul. Wielopole 4 znajdował się duży zbiór pamiątek Towarzystwa, były to m. in. puchary, statuetki, proporce, obrazy. Znaczna część najcenniejszych pamiątek przechowywana była przez działaczy klubu. Mniej wartościowe i część sprzętu zostały ukryte w magazynie odlewni Krakowskich Wodociągów Miejskich przy ul. Senatorskiej, gdzie dyrektorem był dr Tadeusz Orzelski. Był on prezesem Wisły przed wybuchem II wojny światowej. Podczas okupacji dr T. Orzelski działał w ruchu oporu, pełniąc funkcję komendanta Związku Walki Zbrojnej — Armii Krajowej na Polskę Południową. Został przez gestapo aresztowany i przewieziony do obozu w Oświęcimiu. Zdołał uciec ze szpitala więziennego, a potem ukrywał się pod Warszawą. Po wyzwoleniu powrócił do Krakowa i objął ponownie funkcję dyrektora Wodociągów Miejskich, gdzie do chwili otrzymania lokalu klubowego przy ul. Retoryka gromadzili się sportowcy Wisły. Ciekawostką jest fakt, że Towarzystwo Sportowe Wisła, jako pierwsza w Krakowie organizacja sportowa, urządziło walna zebranie wszystkich swoich członków (26 lutego 1945 r. w sali Błękitnej dzisiejszej Filharmonii). Prezesem wybrano dr Tadeusza Orzelskiego.

Boisko Wisły nadawało się do gry, dlatego też właśnie piłkarze Wisły i Cracovii już w styczniu 1945 r. rozegrali pierwszy oficjalny mecz po wyzwoleniu Krakowa. Po Wiśle i Cracovii również i inne kluby, organizacje i związki sportowe reaktywowały swoją działalność sportową. W trzy tygodnie po wyzwoleniu Krakowa w sali YMCA (dzisiejsza salą MDK przy ul. Krowoderskiej) odbył się turniej koszykówki o Puchar Wyzwolenia ufundowany przez znanego działacza sportowego mgr Aleksandra Rybkę. W turnieju zwyciężyła Wisła przed Cracovią, Krowodrzą i Olszą. „Proszę sobie wyobrazić — wspomina dr Paweł Stok — jaki entuzjazm panował, jaki zapał, gdy mogliśmy po tak długim czasie znowu rozegrać mecz”.

Nie sposób wymienić w tym krótkim szkicu wszystkich pierwszych spotkań w innych dyscyplinach sportowych. Ograniczyłem się tylko do zasygnalizowania początków odradzania się sportu krakowskiego przed 41 laty.

STANISŁAW CHEMICZ