Sezon 1977/1978 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Prasa o Wiśle)
(Echo Krakowa. 1977, nr 269 (29 XI) nr 9946)
Linia 125: Linia 125:
WARSZAWA. Na czoło „Ligi stadionów” — punktacji zachowania publiczności 4 organizacji piłkarskich spotkań I ligi wyszedł Ruch (10 spotkali u siebie) — 462 pkt. przed Widzewem (10 spotkań) — 452 pkt. i WISŁĄ (9 spotkań u siebie 438 pkt.
WARSZAWA. Na czoło „Ligi stadionów” — punktacji zachowania publiczności 4 organizacji piłkarskich spotkań I ligi wyszedł Ruch (10 spotkali u siebie) — 462 pkt. przed Widzewem (10 spotkań) — 452 pkt. i WISŁĄ (9 spotkań u siebie 438 pkt.
 +
 +
 +
===Echo Krakowa. 1978, nr 24 (30 I) nr 9996===
 +
 +
W SOBOTĘ PZPN ogłosił skład 44-osobowej kadry piłkarzy kandydujących do wyjazdu na Mundial 78. W kadrze tej znalazło się 9 wiślaków: A. Iwan, Z. Kapka, K. Kmiecik, H. Maculewicz, M. Motyką, A, Nawałka, Z. Płaszewski, A. Szymanowski oraz M. Wróbel, Ostateczny skład kadry na Argentynę poznamy 4 maja.

Wersja z dnia 07:46, 15 lip 2019

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Herbowa Tarcza Krakowa Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Mistrzowska drużyna
Mistrzowska drużyna

Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Przed rozpoczęciem sezonu drużynę obejmuje Orest Lenczyk.
  • 7.08 (Oficjalny) Rekord publiczności na ligowym meczu z Legią (40 tysięcy widzów). Wiślacy nie zawiedli publiczności, wygrywając 2:1.
  • Rewelacyjna jesień w wykonaniu Wisły. 18 kolejnych spotkań bez porażki i bezapelacyjne prowadzenie w tabeli.
  • Grę w Wiśle kończy Adam Musiał.
  • 15.01. Wisła wygrywa z Cracovią w meczu o Herbową Tarczę Miasta Krakowa 1:0.
  • Ligowa wiosna już nie tak dobra, choć Wisła nawet na chwilę nie oddała przodownictwa w tabeli.
  • 2.05. Ostatni mecz sezonu, wygrany u siebie z Arką Gdynia 3:1. Wisła mistrzem Polski po 28 latach przerwy. Szał radości w całym Krakowie i wielotysięczny pochód na rynek.
  • Kazimierz Kmiecik po raz drugi królem strzelców z dorobkiem 15 goli.
  • Ostatni występ w Wiśle Antoniego Szymanowskiego i debiut ligowy Marka Motyki.
  • Andrzej Iwan, Henryk Maculewicz, Antoni Szymanowski i Adam Nawałka dostąpili honoru bronienia barw narodowych na MŚ w Argentynie.

Feta Mistrzowska

Prasa o Wiśle


Puchar Wyzwolenia bez piłkarzy Wisły...

Echo Krakowa. 1977, nr 129 (10 VI) nr 9806

ZARZĄDY, Wisły i Legii porozumiały się w sprawie M. Kusty i Wisła postanowiła udzielić swemu piłkarzowi zwolnienia do klubu warszawskiego z dniem 7 czerwca br.


Echo Krakowa. 1977, nr 135 (17 VI) nr 9812

USTALONO już terminarz rozgrywek I ligi w sezonie 1977/78. Pierwszy mecz rozegra Wisła u siebie 23 lipca o godz. 19.00 ze Stalą Mielec, następnie wyjeżdża do. Zabrza na mecz z Górnikiem, a potem gra u siebie z Widzewem. Od 25 bm. wiślacy przebywać będą (bez czwórki kadrowiczów) na zgrupowaniu w Koszalinie (w ośrodku Gwardii), wrócą 8 lipca i już 11 wyjadą na tydzień do Sofii gdzie rozegrają także, dwa mecze z miejscowym Akademikiem. Po powrocie ostatnie przygotowania przebiegać będą na własnych obiektach.


Echo Krakowa. 1977, nr 161 (18 VII) nr 9838

Za niespełna tydzień rusza piłkarska ekstraklasa. Kraków z pewnym niepokojem oczekuje na wznowienie rozgrywek, x zbyt żywe są bowiem w pamięci ostatnie niepowodzenia jedynaczki krakowskiej Wisły. Porażki, cała ich seria, bardzo niska lokata w tabeli, spowodowały po zakończeniu mistrzostw falę plotek. Mówiono o rozdźwiękach w zespole, chęci odejścia kilku graczy do innych drużyn, o zmianie trenera. Kierownictwo sekcji długi czas milczało, przeprowadzając drobiazgową analizę minionego cyklu rozgrywek, szukając środków zaradczych, Pogłębiało to niepokoje kibiców, których wystawiono na długą próbę cierpliwości.

U progu nowego sezonu rzecz została jednak wyjaśniona do końca. Odszedł z klubu trener Aleksander Brożyniak, który już w połowie II rundy złożył rezygnację ze swej funkcji, jednak na prośbę działaczy klubu zgodził się do końca sezonu ligowego i „pucharu ligi” prowadzić wiślaków. Jego miejsce zajął Orest Lenczyk, który przez ostatnie dwa lata ,był asystentem Brożyniaka. A więc zadomowiony w klubie, znający zespół, jego możliwości, braki.

Drugim ubytkiem „Białej gwiazdy” jest Adam Musiał, który już przed rokiem nosił się z zamiarem wyjazdu i gry w jakimś zagranicznym zespole. Umową między klubem a zawodnikiem gwiazdy była taka, iż jeszcze jeden sezon Musiał rozegra w Wiśle a później będzie mógł bez przeszkód wyjechać i zgodnie z tą umową obrońca krakowski podpisał kontrakt na występy w Il ligowym holenderskim zespole MW Maastricht. Tyle zmian, reszta pogłosek okazała się plotkami, wszyscy piłkarze grać będą nadal w zespole krakowskim.

Analiza niepowodzeń zawarta została, w 4 punktach: 1)po dobrej rundzie jesiennej i udanych meczach pucharowych, zawodnicy zbytnio uwierzyli w swe umiejętności, siły i przestali trenować z niezbędną dozą ambicji oraz wysiłku. Doprowadziło to do Obniżenia formy fizycznej, spowodowało psychiczne załamanie i w efekcie słabą grę: 2) nietypowy, okres przygotowań do rundy wiosennej, bez trzech kadrowiczów i Kusty, który przeniósł się do Warszawy: 3) cała seria kontuzji, podstawowych graczy zespołu: Kmiecika, Goneta, Wróbla, Szymanowskiego, Płonki stworzyła konieczność uzupełniania drużyny juniorami, którzy nie potrafili podołać wymogom gry w lidze: 4) zła atmosfera w, zespole, niesnaski na linii „starzy” —młodzi”, zawodnicy — trener, kontrowersje między działaczami a kadrą szkoleniową. Wszystko to, doprowadziło do tego, iż zespół nie prezentował ani fizycznie, ani kondycyjnie, ani i psychicznie siły pozwalającej na wygrywanie spotkań.

Z powyższych mankamentów wyciągnięto szereg praktycznych wniosków które przyczyniły się do poprawy sytuacji w zespole, zażegnano różnego typu konflikty, doprowadzono do wzajemnego, zrozumienia i życzliwości, stwarzając sprzyjającą solidnej pracy atmosferę.

Piań, krótkich przygotowań do rozgrywek, „jest konsekwentnie realizowany” zawodnicy wyleczyli dolegliwości, wszystko wskazuje więc na to-— tak przynajmniej stwierdził. prezes klubu płk. Z. Jabłoński w czasie ostatniej konferencji prasowej,— że, drużyna „Białej gwiazdy” stanie się znów groźnym przeciwnikiem dla rywali. (lang)


Echo Krakowa. 1977, nr 180 (12 VIII) nr 9857

CHORZÓW. W konsultacji, z trenerem J. Gmochem uczestniczyło 38 zawodników, a wśród nich: wiślacy: Maculewicz, Nawałka i Kapka

Echo Krakowa. 1977, nr 181 (13/14 VIII) nr 9858

KALISZ. W środę. — 17 bm. i rozegrany zostanie tu mecz piłkarski drugich reprezentacji Polski i NRD. Trener R. Kulesza powołał 16 piłkarzy do kadry na to spotkanie, a wśród nich wiślaków: Kmiecika, Płaszewskiego i Iwana.


Echo Krakowa. 1977, nr 183 (16 VIII) nr 9860

Trener Jacek Gmoch powołał następujących zawodników: Henryk MACULEWICZ i Krzysztof BUDKA (obaj Wisła), rozgrywający i napastnicy — Adam. NAWAŁKA i Zdzisław KAPKA (obaj Wisła). Do reprezentacji powołanej na mecz z II zespołem NRD trener R. Kulesza powołał pierwotnie także wiślaków: Zbigniewa Płaszewskiego, Kazimierza Kmiecika i Andrzeja Iwana.


Echo Krakowa. 1977, nr 195 (30 VIII) nr 9872

PZPN podał skład kadry na mecze z ZSRR. Do I reprezentacji powołano: obrońcy — H. Maculewicz i K. Budka (Wisła), rozgrywający i napastnicy — A. Nawałka, K. Kmiecik, Z. Kapka i A. Iwan (Wisła).

Do II reprezentacji powołano m. in. Z. Płaszewskiego (Wisła).

Echo Krakowa. 1977, nr 206 (13 IX) nr 9883

Warszawa. Ustalono skład polskiej reprezentacji piłkarskiej (do 21 lat) na mecz eliminacyjny do ME z Danią. Wśród powołanych do drużyny znaleźli się: K. Budka, A. Iwan

Echo Krakowa. 1977, nr 219 (28 IX) nr 9896

WARSZAWA. Do młodzieżowej reprezentacji Polski na mecz z Rumunią trener W. Obrębski powołał m. in: L. Lipkę, M. Wróbla i A. Iwana z Wisły.

Echo Krakowa. 1977, nr 239 (21 X) nr 9916

WARSZAWA. Trener R. Kulesza powołał do piłkarskiej reprezentacji „B” na mecz z Finlandią m. in.: A. Szymanowskiego, Z. Płaszewskiego i K. Kmiecika z Wisły

Echo Krakowa. 1977, nr 269 (29 XI) nr 9946

WARSZAWA. Na czoło „Ligi stadionów” — punktacji zachowania publiczności 4 organizacji piłkarskich spotkań I ligi wyszedł Ruch (10 spotkali u siebie) — 462 pkt. przed Widzewem (10 spotkań) — 452 pkt. i WISŁĄ (9 spotkań u siebie 438 pkt.


Echo Krakowa. 1978, nr 24 (30 I) nr 9996

W SOBOTĘ PZPN ogłosił skład 44-osobowej kadry piłkarzy kandydujących do wyjazdu na Mundial 78. W kadrze tej znalazło się 9 wiślaków: A. Iwan, Z. Kapka, K. Kmiecik, H. Maculewicz, M. Motyką, A, Nawałka, Z. Płaszewski, A. Szymanowski oraz M. Wróbel, Ostateczny skład kadry na Argentynę poznamy 4 maja.