TS Wisła 1922

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Nadzwyczajne Halne Zgromadzenie T. S. Wisły.)
Aktualna wersja (06:43, 18 sie 2022) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Artykuły prasowe)
 
(Nie pokazano 15 wersji pośrednich.)
Linia 29: Linia 29:
*1922.11.26 - Odbyło się doroczne [[Zarząd 1922|Walne Zgromadzenie TS Wisła]]. Prezesem zostaje wybrany [[Aleksander Dembiński]].
*1922.11.26 - Odbyło się doroczne [[Zarząd 1922|Walne Zgromadzenie TS Wisła]]. Prezesem zostaje wybrany [[Aleksander Dembiński]].
*1922.12.31- TS Wisła organizuje w budynku Sokoła "Noc Sylwestrową".
*1922.12.31- TS Wisła organizuje w budynku Sokoła "Noc Sylwestrową".
 +
 +
==W 1922 odeszli na zawsze==
 +
*1922.04.24 - [[Grafika:Mogiła.jpg|16px]] [[Bolesław Kotapka]], napastnik Wisły.
==W 1922 urodzili się==
==W 1922 urodzili się==
Linia 43: Linia 46:
==Artykuły prasowe==
==Artykuły prasowe==
-
===Fałszywa metoda===
+
*[[:Kategoria:Prasa 1922|Prasa 1922 (skany gazet)]]
-
<br>WIADOMOŚCI SPORTOWE
+
*[[Artykuły prasowe o Wiśle i nie tylko. 1922]]
-
<br>Nr 1. Kraków, sobota 25 marca 1922 r. Rok 1.
+
-
 
+
-
 
+
-
W dniu 25 i 26 bm. otwiera T. S. Wisła swe trybuny i boisko meczem z Pogonią lwowską. Jest to dzień dla Wisły, przełomowy, a zarazem bardzo uroczysty, co każdy zdrowo myślący a niezacietrzewiony sportowiec przyznać musi. Wobec tego, iż tego samego dnia zjeżdża do Krakowa Slavia morawska również na dwudniowe zawody, dla K- S. Cracovia powstała kwestja rozłożenia godzin. Jeden z członków T. S. Wisła zgłosił się do K. S. Cracovia, by w odpowiedni sposób ponaznaczać godziny meczów, aby zadowolić publiczność, nie stawać się niepotrzebnym konkurentem— dając wybór godzin K. S. Cracovia.
+
-
 
+
-
Jednakowoż .K.S. Cracovia, mimo głoszonych oficjalnie przez usta nowego Zarządu haseł (na Walnem Zgromadzeniu), iż dawne tarcia między powyższymi dwoma klubami, należą do niepowrotnej przeszłości, kategorycznie odmówił, motywując to tem, iż afisze „już drukują” nikt nie wie gdzie i t. p. szczutki — My tylko patrząc na całą tą kwestję z platformy czystego sportu pozwolimy zauważyć, iż wypadek identyczny miał miejsce 19 marca. Chodziło o przesunięcie godzin meczu Jutrzenka — Makkabi na późniejszą godzinę i pomimo, iż afisze były nie tylko wydrukowane, ale nawet rozlepione, K. S. Jutrzenka bez żadnych trudności na propozycję T. S. Wisła się zgodził.
+
-
 
+
-
Fakt ten podajemy bez żadnych komentarzy do wiadomości P. T. Czytelnikom, iść bowiem chcemy drogą prostą, szczerością i prawdą a nie bawić się w zakulisowe swary. Mamy jednak wrażenie iż metoda taka jest z gruntu fałszywą i nieodpowiednia klubowi jak poważnemu jak K. S. Cracovia. Nie winimy tu wszystkich, tyko te jednostki, którym rozwój innego towarzystwa jest solą w oku, mimo iż na ustach stale noszą wyrazy sport, zasady, przekonanie i t. p. słówka. Jeżeli na takich podstawach opierać się ma stosunek Klubów do siebie, to musimy nazwać otwarcie fałszywą metodą podobne postępowanie.
+
-
 
+
-
Uwaga: Z powodu niepewnej pogody uroczystość otwarcia boiska odłożona do dni najbliższych.
+
-
 
+
-
Oset
+
-
 
+
-
+
-
===T. S. „Wisła". ===
+
-
<br>WIADOMOŚCI SPORTOWE
+
-
<br>Nr 1. Kraków, sobota 25 marca 1922 r. Rok 1.
+
-
 
+
-
 
+
-
Dzisiejszy dzień dla T. S. „Wisła“ stanowi nową epokę rozwoju Towarzystwa. Własne boisko z trybunami, własny kąt i miejsce do ćwiczeń oto rezultat żmudnej pracy i zaparcia się siebie, a owoc wysiłków szczupłego grona ludzi czynu i inicjatywy. Dzisiejsze ciężkie warunki, które uniemożliwiają obecnie tego rodzaju przedsięwzięcia, były widocznie tym bodźcem, który poruszył ambicje „Wisły” tak, iż bez niczyjej pomocy własnemi siłami i własną pracą wzniosła godła swego herbu, na własny maszt. Dumnie powiewa sztandar „Wisły“ bo też i duma rozpiera pierś „Wiślaków“ gdy patrzą na uwieńczenie owoców swej pracy po długim lat szeregu.
+
-
 
+
-
Zaczęło się to skromniej przed 16 laty przy braniu pierwszych lekcji od „Czarnych” ze Lwowa, którzy zbrojni w nowe reguły przebojem zburzyli stare przesądy w piłce nożnej. Bo przecież trudno było przedtem zrozumieć, że bramka musi być szersza niż na cztery kroki, nie mówiąc już o tem, że jej wysokość dowolnie określano, tak samo jak czas gry, ilość graczy i t. d. Kopało bractwo zwykle taki balon wedle reguł- dowolnie określanych i zmienianych, a gra n. p. do pięciu lub dziesięciu bramek służyła przeważnie za miarę czasu. Po przyjeździe „Czarnych” stosunki te uległy kompletnej zmianie, lecz długi czas jeszcze gra ówczesnych futbalistów dla dzisiejszego widza byłaby farsą bogatą w rozweselające epizody.
+
-
 
+
-
W tym czasie na widownię dziejów piłki nożnej w Krakowie wystąpiła „Wisła”, założona początkowo jako studencki klub II. Szkoły, Realnej, przez ówczesnego profesora tej szkoły a dzisiejszego wiceministra Tadeusza Łopuszańskiego. Jemu to zawdzięcza „Wisła” swój byt i swoją organizację, a Jego zapał i praca nad sportem nadały później „Wiśle” charakter poważnej placówki na terenie pracy nad fizycznym rozwojem młodzieży. W ciągłym kontakcie z młodzieżą prof. Łopuszański starał się wyrabiać w młodych adeptach sportu, poczucie karności i dyscypliny, ukochanie sportu, oraz barw swego klubu. Praca jego na marne nie poszła a wpajane przez niego zasady wnikając w podatny grunt młodzieży, wydają dziś chlubne owoce, świadczące o nim, jako założycielu, jak i o jego uczniach i wychowankach. W uznaniu też jego zasług na tem polu położonych, nadała „Wisła” swemu ukochanemu założycielowi i pierwszemu prezesowi, dyplom honorowego członka Towarzystwa. Obok prof. Łopuszańskiego w dziejach rozwoju „Wisły” występuje wielu ludzi, których nazwiska uszeregowane tworzą poniekąd historję „Wisły”. Trudno wszystkich wymieniać, lecz grono ludzi tak jak Weyssenhoff Stoeger, Dr. Szneider, Jała, Ustjanowicz, Dr. Strojek, Orzelski, Januszewski, Szkolnikowski, to szereg indywidualności nie przeciętnych, a każdy z nich to nierozerwalna część historji rozwoju „Wisły”. Wymieniając już nazwiska, trudno pominąć tych, którzy długi czas występując w barwach klubu, bronili jego sportowej sławy. Obok wymienionego już Weyssenhoffa do szeregów starej gwardji należą: Cepurski, Pustelnik, Poznański, Górski, Bujak, Brożek, Stolarski, Dynowski, Polaczek, Rutkowscy, Cudek, Adamski, Dominiak, Łuska, Cudek, Rutkowski, Dymowski, Stolarski, Polaczek, Bujak, Brożek, Cepurski. I. Drużyna „Wisły" z 1911 roku. Łuska, Adamski, Romański, Śliwa, Szubert i cały szereg innych, którzy długi czas zachowali się w pamięci, jako dzielni obrońcy „białej gwardji”.
+
-
 
+
-
Pomijając tutaj wyniki zawodów jakie uzyskała „Wisła" przez szereg lat swego istnienia, a które postawiły ją w szeregu najlepszych drużyn polskich, stwierdzić należy, że przez cały czas swego istnienia pozycję jaką wywalczyła sobie „Wisła" w szeregu polskich drużyn, zawdzięcza jedynie własnym rodzimym siłom, a nie elementom importowanym. Dalszą chlubną zasługą „Wisły" na gruncie sportu polskiego to inicjatywa i zapoczątkowanie już w r. 1910, stworzenia Polskiego Związku Piłki Nożnej, niezależnego od Austrjackiego „Verbandu“. Tę śmiałą myśl poparło jednak, obok „Czarnych" ze Lwowa, zaledwie kilka drużyn prowincjonalnych, tak że z powodu bierności reszty klubów, no i ze względów finansowych, powstały P. Z. P. N. musiano po pewnym czasie zlikwidować. W tym jednak okresie weszła „Wisła" w bliższy kontakt z drużynami czeskimi, najlepszemi na kontynencie, a zawodami takiemi jak ze „Sławią", „Spartą, „Unionem", wreszcie z angielską drużyną „Aberdeen" przyswoiła sobie nowoczesną technikę i metodę gry, wykazując już wtedy wysoką swoją klasę. Wyniki bowiem takie jak ze „Spartą” 5 : 1 , ze „Sławią" 7 :0 , z reprezentatywną drużyną Czech 8 :1 , z „Aberdeen" 9 : 0 i 8 :1 to jak na ówczesny poziom gry wyniki nie najgorsze. W r. 1914 uzyskała „Wisła" własne boisko i wybudowała trybuny, lecz pożar zniszczył całkowicie cały ten dobytek, a rozszalała wojna dokonała reszty, kładąc na parę lat tamę rozwojowi Towarzystwa. Dopiero teraz danem jest „Wiśle" na własnym terenie rozpocząć na nowo przed wojną zaczętą pracę, aby uzyskać na niem wyniki, trwalsze i lepsze niż przedtem.
+
-
 
+
-
Old boy.
+
-
 
+
-
====PIEŚŃ KLUBU „WISŁA"====
+
-
(Głośna w latach ubiegłych, gdy „Wisła" dzierżyła prym w sporcie piłki nożnej. Ciekawy przyczynek do studjów nad historją Klubów).
+
-
<br>Wisła w Galicji najlepsza drużyna,
+
-
<br>Wszak o tem dzisiaj nawet dziecko wie,
+
-
<br>U członków Wisły zawsze pewna mina,
+
-
<br>Chociaż silniejszy klub z nimi grać chce.
+
-
<br>Wisła nie zlęknie się nawet i czarta,
+
-
<br>Bo trening długi już za sobą ma;
+
-
<br>Niechaj przyjedzie Slawia, Kladno, Sparta,
+
-
<br>Kto wie czy Wisła im się pobić da?...
+
-
<br>Lecz goń, lecz goń Za piłkę tu i tam,
+
-
<br>Im rób, swej broń, Zwycięstwo przyjdzie nam !
+
-
<br>Wisła chcąc zostać drużyną światową,
+
-
<br>Tylko silniejszym wezwania swe śle;
+
-
<br>„Cracowia" za to trudni się obmową,
+
-
<br>A coraz słabsze kluby do się zwie.
+
-
<br>W szpaltach dzienników rozgrywają mecze,
+
-
<br>Obniżać wartość klubu Wisły chcą;
+
-
<br>Gdy Wisła do nich z wezwaniem kołacze,
+
-
<br>Gracze „Cracowji" z przerażenia drżą...
+
-
<br> Więc graj, więc graj Lecz nie na papierze,...
+
-
<br>To raj, to raj Będąc w graczów sferze!
+
-
<br>21/IV. 911 Polaczek
+
-
 
+
-
===O przełożeniu otwarcia boiska===
+
-
WIADOMOŚCI SPORTOWE Nr. 2. Kraków, Poniedziałek 27 marca 1922. Rok I
+
-
 
+
-
T. S. „Wisła “ z powodu niepewnej aury odłożyło termin uroczystego otwarcia boiska na dzień 16 i 17 kwietnia.
+
-
 
+
-
===Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie===
+
-
<br>WIADOMOŚCI SPORTOWE
+
-
 
+
-
<br>Nr 3- Kraków, sobota 1 kwietnia 1922 r. Rok I.
+
-
 
+
-
<br><br> Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie T. S. Wisły, odbędzie się dnia 9 kwietnia o godzinie 10 rano w sali Techników ul. Straszewskiego.
+
-
 
+
-
===K O N K U R S na dzierżawę bufetu===
+
-
 
+
-
<br>WIADOMOŚCI SPORTOWE
+
-
 
+
-
<br>Nr 3 Kraków, sobota 1 kwietnia 1922 r. Rok I.
+
-
 
+
-
<br><br> TOW. SPORT. „WISŁA“ W KRAKOWIE ogłasza niniejszem K O N K U R S na dzierżawę bufetu na własnem boisku sportowem. Czas dzierżawy 1-roczny. Oferty z podaniem ceny i warunków należy skierować pod adresem: Marjan Kopeć, sekretarz T. S. „Wisła”, Kraków-Czarna Wieś, ul. Miechowska 6. — Nieuwzględnione pozostaną bez odpowiedzi. Kwota dzierżawna po przyjęciu oferty wpłaconą być musi w całości po zawiadomieniu o przyjęciu do dni trzech.
+
-
 
+
-
<br><br> K. S. Cracovia i T. S. Wisła. Pierwszy kończy rozpoczęte naprawki koło boiska, — drugi kończy budowę trybun i boiska, których uroczyste otwarcie nastąpi podczas świąt Wielkanocnych.
+
-
 
+
-
 
+
-
===Otwarcie boiska===
+
-
<br>WIADOMOŚCI SPORTOWE Nr. 4. Kraków, Poniedziałek 3 kwietnia 1932. Rok I.
+
-
 
+
-
<br><br> Drobne wiadomości. Otwarcie boiska T. S. „Wisła”. T. S. Wisła otwiera uroczyście boisko w dniu 8 kwietnia b. r. następującym programem: 9'30 msza św. w Kościele OO. Kapucynów w kaplicy Loretańskiej, 10'30 uroczyste poświęcenie boiska przy udziale reprezentantów władz i towarzystw sportowych. Popołudniu mecz z Pogonią lwowską. Jak słyszeliśmy uroczystość proponowana była na 2 dni t. j. na 8 i 9 kwietnia, jednak z powodu odmowy K. S. Jutrzenka co do meczu o mistrzostwo 9 bm., T. S. Wisła zmuszona była w sobotę urządzić otwarcie.
+
-
 
+
-
===Uroczyste otwarcie boiska sportowego T. 5. „Wisła”.===
+
-
<br>WIADOMOŚCI SPORTOWE Nr. 4. Kraków, Poniedziałek 3 kwietnia 1932. Rok I.
+
-
 
+
-
Dnia 8 kwietnia b. r. odbyła się w Krakowskim świecie sportowym rzadka uroczystość otwarcie nowego sportowego parku gier. Na torze powyścigowym, tuż za parkiem Dra Jordana znajduje się obszerny plac z nowymi bardzo efektownymi trybunami i boiskiem do zawodów w piłkę nożną należący do najstarszego w Krakowie Klubu piłki nożnej T. S. „Wisła”. Ks. Anioł dokonuje poświęcenia boiska T. S. „Wisły”. Wiśniewski trzyma wręczony przez L. K. S. „Pogoń” pamiątkowy proporzec. Uroczystość miała przebieg następujący:
+
-
 
+
-
9:30 rano msza św. w kościele 00 . Kapucynów, w kaplicy loretańskiej, przy udziale reprezentantów władz sportowych między innymi prezesa P. Z. P. N. Dra Cetnarowskiego i prezesa K. Z. O. P. N. p. Dembińskiego i licznym udziale członków „Wisły” i zaproszonych gości pierwszej drużyny „Pogoni” lwowskiej.
+
-
 
+
-
O godz. 10:30 odbyło się poświęcenie nowego boiska; przemawiali O. Anioł, Kapucyn, który podniósł, iż rozpoczęcie działalności na nowym terenie, w ten sposób, pozwala przypuszczać, że nowo zbudowany park gier stanie się ośrodkiem wychowania fizycznego polskiej młodzieży. Wiceprezes „Wisły“ p. Wojas Franciszek złożył w imieniu towarzystwa podziękowanie licznie zebranym delegatom władz, klubom i prasy za łaskawe przybycie, kończąc okrzykiem na cześć Naczelnika Państwa Józefa Piłsudzkiego szczerego opiekuna sportu.
+
-
 
+
-
Dr Cetnarowski w imieniu P. Z. P. N, z radością z radością powitał fakt otwarcia nowego boiska i wyraził nadzieję, iż stanie się ono placówką dla rozwoju piłki nożnej. P. Dembiński jako prezes K. Z. O. P. N. życzył T. S. Wisła, by na nowem boisku odpowiednio reprezentowała barwy swego klubu. W końcu p. Parylak wiceprezes Pogoni lwowskiej w imieniu tejże dziękował za zaproszenie rozegrania zawodów przez obie drużyny właśnie w tak uroczystym dniu.
+
-
 
+
-
===Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie T. S. Wisły.===
+
-
<br>WIADOMOŚCI SPORTOWE Nr. 4. Kraków, Poniedziałek 3 kwietnia 1932. Rok I.
+
-
 
+
-
Z powodu wyjazdu z Krakowa, a z tem złączonej rezygnacji p. Wilhelma Śliwińskiego z godności prezesa, jakoteż z powodu rozrastania się Towarzystwa zwołał Wydział T. S. Wisła Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie celem wyboru prezesa i kilku członków powiększonego wydziału. Wybrani zostali prezesem Dr Szczepański komendant Policji Państwowej, prezes Oddziału Wioślarskiego Sokoła krakowskiego, znany w szerokich kołach sportowiec, wiceprezesem kpt. Fryderyk Schwenk, przewodniczącym sądu honorowego asyst. Uniw. Jag. Dr Biernacki. Pozatem pozostał wydział w swym dotychczasowym składzie.
+
-
 
+
-
Po Nadzwyczajnem Walnem Zgromadzeniu odbyło się zebranie członków sekcji piłki nożnej podczas którego wybrano kierownikiem p. Tadeusza Orzelskiego, zastępcą p. Stolarskiego, sekretarzem. Kowalskiego II.
+
-
 
+
-
===Zabawa taneczna===
+
-
Wiadomości Sportowe Nr. 34. Kraków, poniedziałek 30 października 1922. Rok I.
 
-
<br><br> Towarzystwo Sportowe Wisła urządza w dniu 18 listopada br. „Pierwszą zabawę taneczną” w salach Sokoła Krakowskiego. Należy pod kreślić, iż zabawy T. S. Wisła cieszą się w Krakowie jak najlepszą opinią.
 
<gallery>
<gallery>
 +
Grafika:Sporttagblatt 1922-02-02.jpg‎
Grafika:Sport Lwów 1922-03-17b.jpg‎|marzec 1923. Z życia klubowego (zebrania i zabawy)
Grafika:Sport Lwów 1922-03-17b.jpg‎|marzec 1923. Z życia klubowego (zebrania i zabawy)
Grafika:Wiadomości Sportowe 1922-03-22a.jpg‎|Marzec. O konflikcie z Cracovią na tle rozgrywania meczów w tym samym czasie
Grafika:Wiadomości Sportowe 1922-03-22a.jpg‎|Marzec. O konflikcie z Cracovią na tle rozgrywania meczów w tym samym czasie
Linia 161: Linia 63:
Grafika:Wiadomości Sportowe 1922-04-01g.jpg‎|W karykaturze o otwarciu boiska
Grafika:Wiadomości Sportowe 1922-04-01g.jpg‎|W karykaturze o otwarciu boiska
</gallery>
</gallery>
-
*[[:Kategoria:Prasa 1922|Prasa 1922]]
 
==Galeria==
==Galeria==
Linia 171: Linia 72:
Grafika:Reprezentacja 1922 Polska Węgry.jpg|Wiślacy - Henryk Reyman i Stefan Śliwa - po raz pierwszy występują w Reprezentacji Polski
Grafika:Reprezentacja 1922 Polska Węgry.jpg|Wiślacy - Henryk Reyman i Stefan Śliwa - po raz pierwszy występują w Reprezentacji Polski
Grafika:Aleksander Dembiński.jpg|Aleksander Dembiński prezesem Wisły
Grafika:Aleksander Dembiński.jpg|Aleksander Dembiński prezesem Wisły
 +
Grafika:1922 - pieczęć TS Wisła.jpg|Pieczęć TS Wisła z 1922 roku
 +
Grafika:1922 - pieczęć TS Wisła2.jpg|Pieczęć TS Wisła z 1922 roku
</gallery>
</gallery>

Aktualna wersja

Poprzedni rok Powrót Następny rok

Spis treści

Zarząd TS Wisła

O punkty na boiskach, parkietach, matach ...

Wydarzenia

  • 1922.04.08 - Następuje otwarcie i poświęcenie nowego stadionu Wisły przed meczem z Pogonią Lwów. Stadion mieścił się u zbiegu al. 3 Maja i ul. Miechowskiej (dzisiaj Reymana).
  • 1922.04.09. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie TS Wisła po wyjeździe z Krakowa Wilhelma Śliwińskiego dokonuje wyboru nowych władz. Prezesem zostaje Kazimierz Szczepański, a wiceprezesem Fryderyk Schwenk.
  • 1922.05.14 - Henryk Reyman i Stefan Śliwa zostali pierwszymi Wiślakami reprezentującymi barwy narodowe w meczu Polska - Węgry (0:3) na stadionie Cracovii.
  • 1922.05.21 - Pierwszy mecz o punkty na nowym stadionie, Wisła Kraków - Makkabi Kraków zakończył się w 6. kolejce pewnym zwycięstwem gospodarzy 5:0.
  • 1922.05.27-28 - Turniej o puchar "Wiadomości Sportowych" odbywa się na stadionie Wisły.
  • 1922.06. - Franciszek Pawlikowski organizuje sekcję ciężko atletyczną w ramach TS Wisła.
  • 1922.07.09 - Przed spotkaniem piłkarskim Wisła — Slavia Morawska Ostrava sekcja ciężkoaltetyczna urządza wewnątrzklubowe zawody o charakterze propagandowym, w których biorą udział pierwsi zapaśnicy Wisły.
  • 1922.07.23 - Pierwsze mistrzostwa KOZLA z udziałem Wiślaków i pierwsze miejsca na podium dla naszych lekkoatletów .
  • 1922.08 - prasa donosi, że Wisła kończy budowę bieżni lekkoatletycznej.
  • 1922.11.18- TS Wisła organizuje w budynku Sokoła "Zabawę taneczną".
  • 1922.11.26 - Odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie TS Wisła. Prezesem zostaje wybrany Aleksander Dembiński.
  • 1922.12.31- TS Wisła organizuje w budynku Sokoła "Noc Sylwestrową".

W 1922 odeszli na zawsze

W 1922 urodzili się

Artykuły prasowe


Galeria



Poprzedni rok Powrót Następny rok