2015.10.10 Wisła Kraków - Gwiazdy Białej Gwiazdy 6:1

Z Historia Wisły

2015.10.10, spotkanie towarzyskie, Kraków, Stadion miejski im. Henryka Reymana, 15:30, sobota, 10°C
Wisła Kraków 6:1 Gwiazdy Białej Gwiazdy
widzów: 15 068
sędzia: Sebastian Krasny
Bramki
Tomasz Cywka 8'
Paweł Brożek 34'
Paweł Brożek 36'

Boban Jović 86'
Kamil Kuczak 87'
Wawrzyniec Rajchel 88'
1:0
2:0
3:0
3:1
4:1
5:1
6:1



75'(k) Maciej Żurawski
Wisła Kraków
Cierzniak Grafika:Zmiana.PNG 31' Miśkiewicz Grafika:Zmiana.PNG 62' Buchalik
Boban Jović
Arkadiusz Głowacki
Piotr Żemło
Maciej Sadlok Grafika:Zmiana.PNG (83' Szymon Witek)
Rafał Boguski Grafika:Zmiana.PNG (71' Jakub Mordec)
Łukasz Burliga
Tomasz Cywka
Denis Popovič Grafika:Zmiana.PNG (46' Kamil Kuczak)
Marszalik (40' Sz.Machaczka Grafika:Zmiana.PNG 46' Marszalik Grafika:Zmiana.PNG (86' Rajchel)
Paweł Brożek Grafika:Zmiana.PNG (71' Grzegorz Gulczyński)

Trener: Kazimierz Moskal
Gwiazdy Białej Gwiazdy
Pawełek Grafika:Zmiana.PNG 23' Pareiko Grafika:Zmiana.PNG 46' Majdan Grafika:Zmiana.PNG 65' Sarnat Grafika:Zmiana.PNG 86' Sakłak
Baszyński Grafika:Zmiana.PNG 32' Pi.Brożek
Marcelo Grafika:Zmiana.PNG 46' Kłos
Cléber Grafika:Zmiana.PNG 46' Jop Grafika:Zmiana.PNG 66' Matyja
Mijailović Grafika:Zmiana.PNG 46' Stolarczyk Grafika:Zmiana.PNG 82' Pater
Pater Grafika:Zmiana.PNG 23' Gorawski Grafika:Zmiana.PNG 67' Motyka
Sobolewski Grafika:Zmiana.PNG 46' Bukalski Grafika:Zmiana.PNG 61' Zieńczuk
Szymkowiak Grafika:Zmiana.PNG 23' Moskalewicz Grafika:Zmiana.PNG 83' Moskal
Marek Zieńczuk Grafika:Zmiana.PNG 23' Kosowski
Żurawski Grafika:Zmiana.PNG 46' Kmiecik Grafika:Zmiana.PNG 67' Zurawski
Frankowski Grafika:Zmiana.PNG 40' R.Machaczka Grafika:Zmiana.PNG 46' Kuźba Grafika:Zmiana.PNG 83' Frankowski

Trener: Franciszek Smuda

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Projekt „Wisła Kraków to nasza historia”

„Wisła Kraków to nasza historia”

Data publikacji: 09-09-2015


Wisła Kraków to nasza historia. Historia, która nie pozwala na przeciętność. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy projekt „Wisła Kraków to nasza historia” mający na celu odbudowę wiślackiej potęgi. Każdy, kto czuje, że Wisła to również jego historia, może stać się częścią tego projektu. Dołącz na FANS4CLUB.COM i weź udział w wyjątkowym meczu gwiazd.

Jeszcze niedawno nasi piłkarze nie mieli sobie równych na ligowych boiskach, regularnie świętując tytuły mistrzowskie. Spełniały się nasze marzenia. Wszystkie, poza jednym – awansem do Ligi Mistrzów. Byliśmy gotowi do rywalizacji z najlepszymi zespołami kontynentu. Jednak faza grupowa tych rozgrywek nigdy nie zagościła przy Reymonta 22, choć zabrakło tak niewiele. Wisła za wszelką cenę chciała dołączyć do zespołów rywalizujących w Lidze Mistrzów. W tych elitarnych rozgrywkach upatrywaliśmy szansy regularnego rozwoju, który otworzyłby nam bramy piłkarskiego raju. Klub zainwestował ogromne środki finansowe. Dalszą część tej historii wszyscy już znamy. Za wielkie marzenie przyszło nam zapłacić wysoką cenę.


Mimo goryczy tamtych chwil Wisła Kraków to historia, która nie pozwala na przeciętność.

Zjednoczmy całą wiślacką społeczność i spowodujmy, aby Biała Gwiazda odzyskała swój dawny blask.


„Zainaugurowaliśmy innowacyjny projekt „Wisła Kraków to nasza historia”. To wspólna akcja, która łączy byłych i obecnych piłkarzy Białej Gwiazdy, kibiców oraz sympatyków naszego klubu. Razem chcemy pokazać, że Wisła Kraków to historia, która nie pozwala na przeciętność i od nas wszystkich będzie zależało powodzenie tego projektu. Wierzymy, że nasi kibice przyłączą się do akcji, której zwieńczeniem będzie mecz „Gwiazdy dla Białej Gwiazdy” - powiedział Robert Gaszyński, prezes Wisły Kraków SA.

10 października 2015 roku, o godzinie 15.30, na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana odbędzie się wyjątkowy mecz „Gwiazdy dla Białej Gwiazdy”. Legendy Wisły Kraków - zawodnicy, których wielokrotnie podziwialiśmy, stawią czoła obecnej drużynie Białej Gwiazdy. Będzie to nasze wspólne święto – wszystkich, którzy mają w sercu Wisłę! W Drużynie Gwiazd zagrają min. Tomasz Frankowski, Kamil Kosowski, Mirosław Szymkowiak oraz Maciej Stolarczyk. W każdą środę o godzinie 19.06 będziemy Was informować o kolejnych zawodnikach, którzy dołączą do zespołu Legend.


Oprócz biletów, dostępne są również wyjątkowe nagrody. Zdjęcie każdego kibica, który zakupi bilet lub voucher na mecz, znajdzie się na olbrzymiej panoramie obiektu im. Henryka Reymana. Na wirtualnym stadionie będzie można na bieżąco śledzić ilu kibiców dołączyło do wydarzenia oraz jak zapełniają się poszczególne sektory. Wybierając nagrodę "Imię i nazwisko na pamiątkowej tablicy Wisła Kraków to moja historia", kibice będą mogli na stałe zapisać się w historii klubu. Na FANS4CLUB.COM znajdziecie również limitowaną serię koszulek z wizerunkiem klubowej legendy – Henryka Reymana oraz wybranym przez kibica numerem, oznaczającym ważną dla niego datę w historii klubu. Dostępne będą również nagrody, związane z tym wyjątkowym wydarzeniem. Któż z Was nie marzył, by jako pierwszy kopnąć piłkę podczas meczu lub wykonać rzut monetą? Który z najmłodszych fanów nie chciałby wyprowadzić kapitana Wisły na murawę lub wziąć udziału w rozgrzewce przed meczem? Do kogo trafią koszulki i piłki z meczu „Gwiazdy dla Białej Gwiazdy"? Więcej nagród znajdziecie na stronie projektu.

Dochód uzyskany z biletów i nagród pozwoli na spłatę części zobowiązań, przyczyniając się do stopniowej odbudowy wiślackiej potęgi.

Pierwszym celem akcji „Wisła Kraków to nasza historia” będzie zgromadzenie kwoty 380 tys. PLN lub zapełnienie trybun odpowiadające najwyższej średniej frekwencji po przebudowie stadionu, to jest 16 126 kibiców. Cel drugi to przekroczenie kwoty 520 tys. PLN lub zapełnienie trybun odpowiadające frekwencji na marcowym meczu z Cracovią, tj. 23 307 kibiców. Ostatnim celem jest zgromadzenie 740 tys. PLN lub całkowite zapełnienie stadionu.

Jak dołączyć do projektu „Wisła Kraków to nasza historia”?

Wystarczy wejść na Fans4club.com, następnie wybrać nagrodę, którą chce się otrzymać w zamian za udział w projekcie i dokonać płatności wybierając jedną z dostępnych metod płatności (przelew bankowy, karta kredytowa/płatnicza, PayPal oraz przekaz pocztowy). Zakup nagrody gwarantuje jej otrzymanie w terminie określonym w opisie nagrody.


Fans4club.com to pierwsza w Polsce platforma zajmująca się finansowanie społecznościowym klubów sportowych. Finansowanie społecznościowe (crowdfunding) to forma finansowania projektów przez społeczności, które są wokół tych projektów zorganizowane. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Finansowanie społecznościowe nie jest zbiórką publiczną, gdyż w przypadku akcji crowdfundingowej każdy jej uczestnik dostaje za swój udział tzw. nagrodę. Finansowanie społecznościowe klubów sportowych to nowa forma współpracy klubu oraz kibiców zarówno w Polsce jak i na świecie. Przez ostatni rok przeprowadziliśmy z sukcesem kilkanaście akcji i widzieliśmy niezwykłe efekty wspólnych działań klubu oraz kibiców. Projekt Wisły Kraków jest jednak unikatowy w światowej skali, gdyż projektu mogącego osiągnąć taką skalę, jak dotąd nie przeprowadził żaden klub” – przyznaje Filip Karkosz, członek zarządu Fans4Club.com.

Źródło: wisla.krakow


Kolejne legendy dołączają do Drużyny Gwiazd

Data publikacji: 16-09-2015

Bramkarz, środkowy i prawy obrońca oraz środkowy i prawy pomocnik - znamy kolejnych piłkarzy Drużyny Gwiazd Wisły Kraków, która 10 października stawi czoła obecnej drużynie Białej Gwiazdy! CAŁA WIŚLACKA SPOŁECZNOŚĆ już wkrótce ponownie obejrzy ich w akcji!

>>>

Bramkarza oraz prawego pomocnika łączy podobna wiślacka przeszłość. Artur Sarnat i Grzegorz Pater rozpoczynali swoją przygodę w czasach, gdy Wisła nie była w krajowej czołówce. Przyczynili się do jej powrotu do ekstraklasy, a później tworzyli trzon drużyny świętującej pierwsze poważne sukcesy na przełomie wieków. Obu łączy też wyjątkowa rywalizacja z FC Barceloną w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Kibice na stadionie przy Reymonta przecierali oczy ze zdumienia, gdy 8 sierpnia 2001 roku po dwóch bramkach Patera Wisła prowadziła w 32. minucie z "Dumą Katalonii" 2:1. Hiszpanie wygrali wówczas 4:3, ale i w rewanżu wiślacy dzielnie stawiali czoła jednemu z najlepszych klubów Europy. To wtedy, na Camp Nou, Sarnat bohatersko strzegł wiślackiej bramki przed atakami Kluiverta, Savioli, Rivaldo czy Xaviego. Pokonał go dopiero rezerwowy Luis Enrique na nieco ponad kwadrans przed końcem meczu. Dziś Luis Enrique prowadzi pierwszą drużynę Barcelony.

Szkoleniowcem Wisły jest za to Kazimierz Moskal, wtedy także podstawowy zawodnik "Białej Gwiazdy", przez lata ulubieniec kibiców. Jak obecny trener Wisły poradzi sobie w starciu z zawodnikami, których dziś sam trenuje w Ekstraklasie?

Legendom będzie o tyle łatwiej, że na ich prawej obronie znów wystąpi Marcin Baszczyński. Podczas swoich dziewięciu sezonów spędzonych w koszulce z Białą Gwiazdą na piersi sześciokrotnie cieszył się z tytułu mistrza Polski, rozegrał rekordowe w historii klubu 50 spotkań w europejskich pucharach. Gdy kończył karierę, przed meczem z Legią koledzy z Wisły wybiegli na boisko w koszulkach z numerem 4 i napisem "Legenda". Bo Baszczyński to Legenda, a skoro tak - nie może go zabraknąć w legendarnym meczu! Status gwiazdy do dziś zachowuje wychowanek słynnego Santosu, a obecnie piłkarz Hannoveru 96 - Marcelo. Kilka sezonów temu tworzył znakomity duet środkowych obrońców z Arkadiuszem Głowackim, teraz zagrają przeciwko sobie, ale ze wspólną ideą. BO WISŁA KRAKÓW TO TAKŻE ICH HISTORIA!

Źródło: wisla.krakow


Ludwik Miętta-Mikołajewicz Ambasadorem naszej akcji!

Data publikacji: 18-09-2015

Wisła Kraków to moja historia. Wisła Kraków TO MOJE ŻYCIE – to słowa człowieka od blisko 70 lat związanego z Białą Gwiazdą. Legendarny trener i prezes Ludwik Miętta-Mikołajewicz został Ambasadorem naszej akcji!

Wisła Kraków nigdy nie była przeciętnym klubem. Miała wiele sekcji, zawsze któraś dominowała w kraju, a czasem poważnie liczyła się w Europie” – przypomina Honorowy Prezes Wisły Kraków, który w 1970 roku doprowadził drużynę koszykarek do finału Klubowego Pucharu Europy. „Wyróżniało nas to, że byliśmy wielką wiślacką społecznością, wspieraliśmy się nawzajem. Jedni kopali piłkę, inni odbijali, kolejni rzucali, razem pracując dla wspólnej idei Wielkiej Wisły” – dodaje.

>>>

Ludwik Miętta-Mikołajewicz w latach 1990-2015 był prezesem Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków, a w międzyczasie trzykrotnie stawał na czele zarządu piłkarskiej spółki Wisła Kraków SA. „Ten klub zawsze mógł i może liczyć na moje wsparcie i doświadczenie. Cieszę się, gdy widzę, że podobnie myślą kolejne pokolenia w znajomych mi wiślackich rodzinach” – mówi Miętta-Mikołajewicz.

Jeśli czujesz, że Wisła Kraków to także część Twojego życia, że idee Ludwika Miętta-Mikołajewicza są Tobie bliskie – stań się częścią projektu CAŁEJ WIŚLACKIEJ SPOŁECZNOŚCI! Wejdź na www.Fans4Club.com, wybierz jedną z wyjątkowych nagród i przyjdź na NIECODZIENNY MECZ, który już 10 października odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana

Źródło: wisla.krakow


Oprawa na mecz Gwiazdy dla Białej Gwiazdy

Data publikacji: 21-09-2015

Wyjątkowy klub, wyjątkowi ludzie, wyjątkowa historia, wyjątkowy mecz. 10 października na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana Legendy Wisły Kraków stawią czoła obecnej drużynie „Białej Gwiazdy”. Będzie to święto CAŁEJ WIŚLACKIEJ SPOŁECZNOŚCI. Dla wszystkich KIBICÓW mamy dodatkową niespodziankę, która jeszcze bardziej uatrakcyjni mecz „Gwiazdy dla Białej Gwiazdy”.

Zrealizowanie pierwszego celu w projekcie „Wisła Kraków to nasza historia”, czyli zebranie kwoty 380 tys. złotych oznaczać będzie, że przekażemy 5 000 złotych na specjalną oprawę tego fantastycznego widowiska. Jeśli zrealizujemy drugi cel i zbierzemy 520 tys. złotych, na oprawę zostanie przeznaczone 7 000 złotych. Wreszcie przekroczenie kwoty 740 tys. złotych, czyli zrealizowanie celu numer trzy, pozwoli na przekazanie 10 000 złotych na oprawę wyjątkowego meczu, jakiego nigdy jeszcze nie było! Jeśli WISŁA TO TAKŻE TWOJA HISTORIA, dołącz do akcji!

Źródło: wisla.krakow


Kolejne legendy dołączają do Drużyny Gwiazd

Data publikacji: 23-09-2015

Ilu piłkarzy będzie liczyła Drużyna Gwiazd Wisły Kraków w wyjątkowym spotkaniu z obecnym zespołem Białej Gwiazdy? Na boisku – jedenastu, a gotowych do gry – co najmniej drugie tyle. Do dziewięciu znanych już nazwisk dziś dołącza pięć kolejnych. Uwaga, uwaga! 10 października na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana zobaczycie zawodników, którzy niedawno byli WASZYMI IDOLAMI!

Tym razem nowych piłkarzy zaczynamy przedstawiać wyjątkowo nie od formacji defensywnej, ale od ataku. Wiemy już, że obok Tomasza Frankowskiego zagra nie kto inny, jak MACIEJ ŻURAWSKI! W swojej karierze „Żuraw” dziewięciokrotnie był mistrzem Polski, Szkocji i Cypru, pięć z tych tytułów wywalczył z Wisłą. W ekstraklasie zdobył w sumie 121 bramek. U jego boku terminował przed laty Paweł Brożek, który dzięki dwóm trafieniom w Bielsku-Białej wyprzedził o jednego gola swojego dawnego idola – teraz obecny napastnik Wisły ma 122 gole w ekstraklasie. Który z nich więcej strzeli 10 października? Jedno jest pewne – WISŁA KRAKÓW TO ICH HISTORIA!

>>>

W środku pomocy znów zobaczymy RADOSŁAWA SOBOLEWSKIEGO. Przez 8,5 roku zostawiał zdrowie na boisku i wylewał pot dla Wisły, słynął z tego, że nigdy nie odstawiał nogi. Swoją postawą na boisku motywował zespół i zjednywał sobie kibiców, dla których do dziś jest idolem. Jako wieloletni kapitan krakowskiej drużyny dawał przykład innym piłkarzom, jak z zaangażowaniem i honorem występować w koszulce z białą gwiazdą na piersi. Choć bramki zdobywał rzadko, to były one wyjątkowej urody i niezwykłej wagi. Sobol – PRAWDZIWA LEGENDA WISŁY!

Za plecami „Sobola” pojawią się JACEK MATYJA i TOMASZ KŁOS. Ten drugi, wybitny reprezentant Polski, kierował obroną Wisły w mistrzowskich latach 2004 i 2005. Do Krakowa przyjechał po kilku sezonach spędzonych we Francji i Niemczech, gdzie swoją grą dwukrotnie zasłużył, zdaniem dziennikarzy „Piłki Nożnej”, na tytuł najlepszego obrońcy roku. Jacek Matyja koszulkę z białą gwiazdą zakładał dekadę wcześniej – w trudnych latach 90-tych, gdy pierwsze sukcesy WIELKIEJ WISŁY poprzedził spadek z ekstraklasy. Od dziecka był kibicem klubu z ulicy Reymonta 22, a już po zakończeniu kariery – w 2013 roku – jako trener doprowadził drużynę juniorów młodszych Wisły do tytułu mistrza Polski!

W Drużynie Gwiazd zaprezentuje się także MARIUSZ PAWEŁEK. Trzykrotny mistrz Polski z Wisłą nieraz podkreślał, że wywalczone wraz z kolegami z drużyny tytuły odegrały w jego piłkarskiej karierze znaczącą rolę. Dzięki swoim interwencjom pozostał nie tylko w pamięci kibiców, ale i zapisał się na kartach historii klubu.

Źródło: wisla.krakow


Kolejne legendy dołączają do Drużyny Gwiazd

Data publikacji: 30-09-2015

Było ich do tej pory czternastu – świetnych piłkarzy, którzy mogą w każdej chwili powiedzieć: „WISŁA KRAKÓW TO MOJA HISTORIA”. Już wkrótce, 10 października wezmą udział w wyjątkowym meczu Wiślackich Legend z obecną drużyną „Białej Gwiazdy”. Dziś możemy już powiedzieć, że kadra tej fantastycznej drużyny powiększa się o siedmiu kolejnych graczy. Musisz znów ujrzeć ich w akcji!

W historii każdego wielkiego klubu jest kilku zawodników, do których idealnie pasują określenia ikona czy żywa legenda. W przypadku Wisły jest nim na pewno KAZIMIERZ KMIECIK, strzelecki fenomen, który pod względem liczby zdobytych bramek wciąż pozostaje w klubowych kronikach numerem jeden. W koszulce z białą gwiazdą rozegrał w sumie 350 spotkań, zdobył 180 goli, w tym aż 153 w lidze. Szybki i zwinny, łatwo uciekał obrońcom, którzy starali się dotrzymać mu kroku. Czterokrotnie był najlepszym strzelcem ekstraklasy, a raz do tego miana zabrakło mu jednego gola. Wybitny snajper Wisły jest szczupły, nie wyglądał jak współcześni gladiatorzy – koledzy wołali na niego „Suchy” lub „Badyl”. Spryt i szybkość – to były atuty pana Kazimierza, który po raz kolejny wystąpi w WIŚLACKICH BARWACH!

>>>

Wisła z lat 70. była zespołem grającym piękną, techniczną piłkę. Dostarczała reprezentacji Polski, czołowej wtedy drużynie świata, wielu znakomitych graczy. Sama ich wychowywała, w większości byli to gracze z Krakowa lub regionu. Bogatsze kluby, jak Legia czy Górnik, ściągały graczy z całej Polski, ale monopolu na mistrzowskie tytuły nie miały. W 1978 roku najlepsza w kraju była Wisła, a obok gwiazd pokroju Kmiecika, Iwana, Maculewicza, Szymanowskiego czy Musiała rozwijał się talent MARKA MOTYKI. Nie był gwiazdą, ale u kibiców zyskał ogromny szacunek za wyjątkową ambicję, za to, że po każdym meczu miał czarną, wybrudzoną koszulkę od jeżdżenia po murawie. Z klubem zdobył mistrzostwo Polski, ale też zaznał goryczy spadku do drugiej ligi. Mimo wielu propozycji nie zdecydował się na opuszczenie klubu, bo jak mawiał, „czuł się odpowiedzialny za powrót Wisły na właściwe jej miejsce”. To jest właśnie WIŚLACKI CHARAKTER!

W meczach z Realem Saragossa, Hajdukiem Split, Barceloną czy Interem Mediolan „Białą Gwiazdę” reprezentował OLGIERD MOSKALEWICZ. To była już Wisła z wieloma znakomitymi zawodnikami, ale także tworząca na boisku monolit – efektem były kolejne tytuły mistrzowskie i niezapomniane pucharowe emocje. Czego po latach żałuje „Olo” Moskalewicz? Tego, że nie zagrał na przebudowanym, nowoczesnym stadionie przy Reymotna. 10 października dostanie więc szansę występu przed NAJLEPSZYMI KIBICAMI w Polsce!

Młodsze pokolenie sympatyków 13-krotnych mistrzów Polski powinno doskonale pamiętać MARKA ZIEŃCZUKA, RADOSŁAWA MAJDANA, DAMIANA GORAWSKIEGO i przede wszystkim – NIKOLĘ MIJAILOVICIA. Niesforny serbski obrońca szybko stał się ulubieńcem trybun – za oddanie wiślackim barwom, za brawurę na boisku, za... „Białą Gwiazdę” wystrzyżoną na skroni. Przez blisko cztery lata spędzone w Wiśle zdobył tylko dwa gole, ale oba w niezwykłych meczach. Najpierw w ligowej potyczce w Zabrzu, gdy minął trzech rywali, pokonał bramkarza, by po chwili... zobaczyć czerwoną kartkę. Później zaś w 93. minucie meczu w Salonikach, cudownym uderzeniem z rzutu wolnego przedłużając szansę Wiślaków na pierwszy awans do fazy grupowej w europejskich pucharach. Kilkanaście minut później po trafieniu Mauro Cantoro awans ten stał się faktem. W Grecji Wisła mogła też awansować do Ligi Mistrzów, ale w starciu z Panathinaikosem skrzywdził ją angielski sędzia. Któż nie pamięta łez Radosława Majdana po tym spotkaniu albo cudownych asyst Marka Zieńczuka czy rajdów Damiana Gorawskiego? Jeśli WISŁA KRAKÓW TO TAKŻE TWOJA HISTORIA, jeśli WISŁA KRAKÓW JEST W TWOIM SERCU, dołącz do akcji CAŁEJ WIŚLACKIEJ SPOŁECZNOŚCI na FANS4CLUB.COM i weź udział w wyjątkowym meczu. Cudowne chwile, wielkie emocje, niezapomniane wrażenia – już 10 PAŹDZIERNIKA na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana!

Źródło: wisla.krakow


Rafał Sonik Ambasadorem naszej akcji!

Data publikacji: 29-09-2015

Wisła Kraków to także historia Rafała Sonika. Jedyny polski zwycięzca Rajdu Dakar dołącza do grona Ambasadorów wyjątkowego projektu CAŁEJ WIŚLACKIEJ SPOŁECZNOŚCI!

>>>

„To klub z fantastyczną i wielką historią” – mówi dzisiaj Rafał Sonik, który sam tworzy historię, ale innej dyscypliny. Na początku roku spełnił swoje wielkie marzenie i wygrał prestiżowy Rajd Dakar w kategorii quadów. Ambasador projektu „Wisła Kraków to nasza historia” podkreśla, że ten wyjątkowy Klub ma ogromne znaczenie nie tylko dla samego Krakowa, ale i całej południowej Polski. „Bez wahania przyłączyłem się do tej akcji!" – zapewnia Rafał Sonik.

Jeśli czujesz, że i TY JESTEŚ CZĘŚCIĄ WISŁY KRAKÓW, przyłącz się do akcji klubu na www.Fans4Club.com, wybierz przynajmniej jedną z nagród i weź udział w wyjątkowym meczu Legend Białej Gwiazdy z obecną drużyną!

Źródło: wisla.krakow


Siedmiu Mecenasów dołączyło do naszej akcji!

Data publikacji: 06-10-2015

Wisła Kraków to prawie 110 lat historii wielu pokoleń kibiców pochodzących nie tylko z Krakowa czy Małopolski, ale również z całego kraju. Wisła Kraków to instytucja, która jest ważna dla wielu znakomitych firm działających zarówno na rynku Polskim, jak i ogólnoświatowym. Jest nam niezwykle miło poinformować, że do projektu całej WIŚLACKIEJ SPOŁECZNOŚCI dołączyło siedem bliskich nam marek, które uzyskały status MECENASÓW akcji „Wisła Kraków to nasza historia”!

Poniżej krótka charakterystyka naszych MECENASÓW:

COCA COLA – polskim przedstawicielem The Coca-Cola Company jest firma Coca-Cola Poland Services Sp. z o.o., a producentem i dystrybutorem napojów – Coca-Cola HBC Polska. Ta jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek napojów gazowych na świecie egzystuje na rynku polskim od 1972 roku. Współpraca między podmiotami wielkiego koncernu opiera się na strategicznym partnerstwie, co wpływa na sukces całej firmy w skali światowej.

Od 2003 roku na krakowskim rynku nieruchomości działa DASTA INVEST SP. Z O.O., która realizuje inwestycje mieszkalne, zapewniając przy tym wysoką jakość świadczonych usług. Dowodzi tego choćby trzecie miejsce w małopolskim rankingu Gazel Biznesu w 2011 roku.

FOODCARE to polska firma z branży spożywczej założona ponad 30 lat temu. Jest to firma pochodząca z Małopolski, działająca w poprzednich latach pod nazwą Gellwe. FoodCare oferuje produkty dobrze znane krajowym konsumentom: 4MOVE, BLACK Energy Drink, Fitella, FRUGO, Gellwe i N-GINE. Poza tym Foodcare jest największym w Europie Centralnej producentem marek własnych w kategoriach deserowych. Sport w strategii marki Foodcare odgrywa ważną rolę, o czym świadczy fakt, iż twarzą napoju izotonicznego 4Move został manager Chelsea Londyn – Jose Mourinho.

GALECO SP. Z O.O. zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją profesjonalnych systemów rynnowych ze stali, tworzywa PCV, a także dekoracyjnej podsufitki dachowej. To firma o kilkunastoletnim doświadczeniu, pozwalającym stosować innowacyjne i przełomowe rozwiązania o wysokich, światowych standardach.

KIM GROUP KUCZEK I GAWEŁ SP. J. to największy Partner Play, posiada sieć stu punktów dealerskich oraz stu dwudziestu doradców biznesowych w całym kraju. Firma działa także w branży IT – jej działalność polega na produkcji oraz obsłudze oprogramowania do zarządzania relacjami z klientem GoNet CRM.

W 1989 roku w Bielsku Podlaskim państwo Urszula i Edward Siecińscy założyli przedsiębiorstwo SUEMPOL, które oferuje dziś wyroby z łososia pod wszelkimi możliwymi postaciami: świeżego, wędzonego na zimno i na gorąco, marynowanego, a także pstrąga i halibuta. Suempol oferuje najlepsze gatunkowo ryby z wód obok północnej Norwegii i Alaski!

TYSKIE to jedno z najpopularniejszych piw w Polsce. Wyróżnia je jasnozłoty kolor oraz wyraźna, chmielowa goryczka. Smak Tyskiego został wielokrotnie doceniony nagrodami branży piwowarskiej na całym świecie.

Źródło: wisla.krakow


Bilety dla szkół ufundowane przez Jakuba Błaszczykowskiego!

Data publikacji: 07-10-2015

Ambasador projektu Klubu oraz całej Wiślackiej społeczności – KUBA BŁASZCZYKOWSKI – przyłączył się do akcji „Wisła Kraków to moja historia” i ufundował grupom szkolnym 500 biletów na mecz Gwiazdy dla Białej Gwiazdy! Spotkanie zostanie rozegrane 10 października o godzinie 15.30 na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie.

Źródło: wisla.krakow


Ostatnie legendy dołączają do Drużyny Gwiazd!

Data publikacji: 07-10-2015

Jest ich 27 – WIŚLAKÓW – dla których TEN KLUB to część życia. Już w sobotę zobaczymy ich w wyjątkowym meczu. Spotkaniu, które stanie się finałowym etapem projektu „Wisła Kraków to nasza historia”. Rywalizacji, która na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana zjednoczy całą wiślacką społeczność!


Dziś podajemy nazwiska sześciu ostatnich piłkarzy, którzy znaleźli się w kadrze meczowej Legend Białej Gwiazdy. Łączy ich jedno – WSZYSCY byli mistrzami Polski jako piłkarze Wisły. Pierwszy doświadczył tego KRZYSZTOF BUKALSKI w 1999 roku. Kilkanaście miesięcy wcześniej wrócił do rodzinnego Krakowa po okresie spędzonym w belgijskim KRC Genk i choć ówczesnego reprezentanta Polski chciał pozyskać utytułowany Club Brugge, pan Krzysztof zdecydował się na transfer do Wisły. Ten ruch uznał później za „doskonałe posunięcie”, bo z Białą Gwiazdą wywalczył upragniony tytuł mistrza Polski.

>>>

Dwa lata później Wisła znów wygrała rozgrywki ligowe, a w jej składzie na początku sezonu był MARIUSZ JOP. Rosły stoper miał jednak zdecydowanie większy wpływ na tytuły wywalczone w 2003 i 2004 roku, podobnie jak i na sukcesy w dwumeczach z Parmą czy Schalke. Do drużyny coraz odważniej wchodził PIOTR BROŻEK. Razem z bratem Pawłem do Wisły trafili jako niespełna 15-latkowie, ich talent dostrzegł Adam Nawałka. Paweł od zawsze był napastnikiem, Piotr – pomocnikiem, obrońcą, a za czasów Dana Petrescu... partnerem Pawła w ataku. W Wiśle rozegrał blisko 250 oficjalnych spotkań, miał udział w zdobyciu czterech mistrzowskich tytułów. W sobotę zagra przeciwko bratu-bliźniakowi – kto będzie w tej potyczce górą?

Piękne lata Wisły to również historia MARCINA KUŹBY – członka zabójczego duetu napastników Żurawski–Kuźba z sezonu 2003/04. Nie było bramkarza w ekstraklasie, który byłby spokojny przed meczem z ówczesną Wisłą, taka była siła ataku Białej Gwiazdy. Dziś można tylko gdybać jak potoczyłaby się dalsza kariera Marcina Kuźby, gdyby nie problemy z kontuzjami. Jedno jest pewne: w sobotę bramkarze Wisły znów muszą mieć się na baczności, bo duet Żurawski-Kuźba wraca na boisko!

Nieco nowsza historia Wisły to występy CLEBERA i SERGEIA PAREIKI. Stoper z Brazylii i bramkarz z Estonii – dwaj panowie, którzy z powodzeniem strzegli dostępu do bramki Białej Gwiazdy. Cleber w Wiśle spędził ponad pięć lat, z kilkumiesięczną przerwą na występy w Tereku Grozny. Wyróżniał się siłą, ambicją, poświęceniem, ale w drużynie był uważany za skromnego człowieka, całkowicie odpowiedzialnego za resztę zespołu. Zyskał tym też szacunek wśród kibiców. Tym większa była szkoda, że pechowa kontuzja w meczu z Lechem Poznań przedwcześnie zakończyła jego profesjonalną karierę, którą i tak ukoronowało zdobycie tytułu mistrza Polski w 2011 roku. Wtedy bramkarzem był już Sergei Pareiko, który starał się wprowadzić drużynę do Ligi Mistrzów. Do szczęścia w Nikozji zabrakło wówczas kilku minut.

Drużynę Legend Białej Gwiazdy do boju poprowadzi FRANCISZEK SMUDA – również mistrz Polski z Wisłą, którą zna jak mało kto. W końcu trzykrotnie był jej trenerem.

Kto będzie sędzią głównym sobotniej potyczki? Wisła Kraków to również jego historia! SEBASTIAN KRASNY przez 12 lat był bramkarzem w młodzieżowych drużynach Białej Gwiazdy, dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Wtedy jego partnerami w drużynie byli bracia Brożkowie. Teraz oni staną po dwóch stronach boiska, on zaś – pośrodku.

Przyjdź na Reymonta w sobotę 10 października i weź udział w ŚWIĘCIE CAŁEJ WIŚLACKIEJ SPOŁECZNOŚCI. Warunek – musisz mieć WISŁĘ KRAKÓW w swoim SERCU!

Źródło: wisla.krakow


Tomasz Schimscheiner Ambasadorem naszej akcji!

Data publikacji: 08-10-2015

Wisła Kraków to historia kolejnego rewelacyjnego aktora teatralnego i filmowego – Tomasza Schimscheinera. Oddany kibic Białej Gwiazdy dołącza do grona Ambasadorów wyjątkowego projektu CAŁEJ WIŚLACKIEJ SPOŁECZNOŚCI!

>>>

„Jestem kibicem i sympatykiem Wisły Kraków. To mój klub i moje miasto. Jako Ambasador tego projektu chciałem zaprosić na najbliższe wydarzenie, które będzie miało miejsce już w sobotę przy Reymonta 22 o godzinie 15.30. Zapraszam Was wszystkich serdecznie!” – zaapelował Tomasz Schimscheiner. Aktor znany z wielu wybitnych ról, którego kreacjom telewidzowie mogą przyglądać się w takich serialach, jak: „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz” czy „Komisarz Alex”, nie kryje przywiązania do wiślackim barw klubowych. Wielokrotnie brał udział w okolicznościowych produkcjach Wisły Kraków, użyczając swojego głosu jako lektor lub uczestnicząc w klubowych wydarzeniach.

Źródło: wisla.krakow


Andrzej Sikorowski Ambasadorem naszej akcji!

Data publikacji: 08-10-2015

Grona Ambasadorów projektu „Wisła Kraków to nasza historia” poszerzyło się o kolejnego świetnego artystę – kompozytora, autora tekstów, piosenkarza i gitarzystę – Andrzeja Sikorowskiego!

>>>

„Chciałem podziękować za zaufanie, jakim mnie obdarzano. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w sobotnich zawodach, bo to będzie jedyna okazja, żeby zobaczyć ludzi, którym jesteśmy wdzięczni. Dostarczali nam przez lata fantastycznych wrażeń. Przyjdźmy jeszcze raz ich oklaskiwać i podziwiać” – zaznaczył Andrzej Sikorowski. Muzyk związany jest od 1977 roku z zespołem „Pod Budą”, utwory jego autorstwa śpiewały tak znane osobistości, jak: Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Irena Santor, Danuta Rinn, Zbigniew Wodecki czy Jacek Wójcicki. Krakowski bard z gitarą, bo tak nazywany jest nowy Ambasador akcji, od wielu lat jest zdeklarowanym kibicem Białej Gwiazdy, dlatego z dumą przyłączył się do wyjątkowego projektu WIŚLACKIEJ SPOŁECZNOŚCI.

Źródło: wisla.krakow


Robert Korzeniowski Ambasadorem naszej akcji!

Data publikacji: 09-10-2015

Do grona Ambasadorów wyjątkowego projektu całej WIŚLACKIEJ SPOŁECZNOŚCI dołącza jeden z najlepszych polskich sportowców w historii – Robert Korzeniowski!

„Kiedyś , dawno, dawno temu kibicowałem Wiśle jako nigdy niespełniony podwórkowy piłkarz. Po latach, gdy zamieszkałem już w Krakowie i trenowałem na Błoniach przygotowując się do kolejnych igrzysk czułem, że nasze gwiazdy były sobie szczególnie bliskie.

Dziś znów razem możemy pisać nową historię Białej Gwiazdy, pamiętając o tym, że żaden dotychczas zdobyty przez nas tytuł nie był dziełem przypadku, a każdy zdobyty gol czy wygrany mecz przychodził dzięki tytanicznej pracy i bezcennemu wsparciu kibiców. Ja już nie zdobędę kolejnego mistrzostwa, ale Wy możecie. Trenujcie, walczcie, wygrywajcie, a ja obiecuję Wam kibicować najszczerzej i najmocniej jak tylko potrafię.

Robert Korzeniowski – lekkoatleta, chodziarz na 20 i 50 km Czterokrotny mistrz olimpijski Trzykrotny mistrz świata Dwukrotny mistrz Europy Piętnastokrotny mistrz Polski na 20 km”.

Udział wybitnego chodziarza, wielokrotnego mistrza olimpijskiego, świata i Europy w akcji „Wisła Kraków to moja historia” pokazuje, że sport jednoczy przedstawicieli różnych dyscyplin i środowisk, zwłaszcza, gdy przyświeca mu szczytny cel.

Źródło: wisla.krakow


Marcin Daniec Ambasadorem naszej akcji!

Data publikacji: 09-10-2015

Wśród Ambasadorów projektu „Wisła Kraków to nasza historia” nie mogło zabraknąć Marcina Dańca – satyryka i artysty kabaretowego, wiernego sympatyka Białej Gwiazdy!

>>>


"Kto lubi Wisłę, powinien być na meczu 10 października. Tym bardziej, że prawdziwych przyjaciół poznaje się na stadionie!” – powiedział w swoim stylu Marcin Daniec. Stand-uper często widywany jest na meczach swojej ukochanej drużyny z ulicy Reymonta 22, uświetnia także swoją obecnością ważne klubowe uroczystości. Jego program artystyczny cieszy się dużą popularnością, a najbardziej znaną są jego cztery estradowe wcielenia: „Pan Ignacy”, „Waldemar K.”, „Marcinek” oraz „Góral”.

Źródło: wisla.krakow


Gwiazdy dla Białej Gwiazdy!

Data publikacji: 09-10-2015

Wielkie kluby kreują wybitnych piłkarzy, a wybitni piłkarze wznoszą kluby na sam szczyt. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że właśnie takim zespołem jest Wisła Kraków. To prawie 110 lat wspaniałej historii, wielu zwycięstw i sukcesów, ale również i niepowodzeń. Od ponad wieku Wisła to klub, który bije się o najwyższe cele, to drużyna, która przetrwała wiele zawirowań, a kibiców i piłkarzy ze stadionu przy Reymonta cechuje wierność, nieustępliwość i wola walki w każdej sytuacji.


Takie tradycje i lata mozolnych treningów przyniosły krakowskiemu klubowi wielu wybitnych zawodników, którzy nie raz dawali swoim kibicom wiele radości. Czar wspomnień powróci już w najbliższą sobotę, kiedy to przy R22 staną naprzeciwko siebie: obecna drużyna krakowskiej Wisły i zespół zbudowany z byłych, wspaniałych piłkarzy Białej Gwiazdy. O tym, kto zagra od pierwszej minuty dowiemy się dopiero w sobotę, ale już teraz chcielibyśmy Państwu przybliżyć piłkarzy, którzy wystąpią w drużynie Gwiazd Białej Gwiazdy!

Radosław Majdan
Radosław Majdan
Artur Sarnat
Artur Sarnat


Tradycyjnie zaczniemy od pozycji bramkarza, na której wystąpi czterech zawodników, mających łącznie 562 występy w barwach Wisły. Najstarszy w tym gronie jest rodowity krakus, czyli Artur Sarnat, który z białą gwiazdą na piersi występował w latach 1993 - 2003, rozgrywając w tym czasie 257 spotkań. Sarnat jako jedyny z tego zacnego grona reprezentował Wisłę zarówno na boiskach Ekstraklasy jak i I ligi, a w swoim dorobku ma dwa tytuły mistrza kraju i jeden Puchar Polski, wywalczone oczywiście z Białą Gwiazdą.


Kolejny bramkarz to Radosław Majdan, który grał przy R22 w latach 2004 – 2006. W tym okresie Majdan reprezentował Wisłę 85 razy, dając poznać się jako profesjonalista i pełen zaangażowania w swoją pracę piłkarz. Z Białą Gwiazdą zdobył dwa tytuły mistrzowskie.


Mariusz Pawełek
Mariusz Pawełek

Następnym zaproszonym na to szczególne spotkanie bramkarzem jest obecny piłkarz Śląska Wrocław, Mariusz Pawełek, który koszulkę Wisły zakładał 132 razy w latach 2005 – 2010. „Mario” z krakowską drużyną trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium ligowych rozgrywek.


Sergei Pareiko
Sergei Pareiko

Ostatnim golkiperem, który dołączył do Drużyny Gwiazd jest Sergei Pareiko, 64-krotny reprezentant Estonii, występujący w zespole Białej Gwiazdy w latach 2011 -2013. W tym czasie Sergei rozegrał dla Wisły 88 spotkań i zdobył jedno mistrzostwo Polski.













Marek Motyka
Marek Motyka

Defensywa zespołu legend, niewątpliwe będzie stanowić linię trudną do sforsowania przez obecnych zawodników Białej Gwiazdy. W tej formacji do dyspozycji trenera Smudy będzie dziesięciu piłkarzy, którzy na swoim koncie mają łącznie 1690 występów i 109 bramek dla Wisły. Na początek najstarszy z piłkarzy występujący w tej części boiska czyli Marek Motyka. „Marcyś”, jak nazywali go koledzy z boiska, reprezentował Białą Gwiazdę w latach 1977 – 1990. Przez 13 lat Motyka zagrał dla krakowskiego zespołu 370 razy oraz zdobył 20 bramek i raz zdobył mistrzostwo.

Jacek Matyja
Jacek Matyja


Kolejnym obrońcą, który wystąpi w meczu gwiazd jest Jacek Matyja. Zawodnik Wisły w latach 1993 – 1998, który koszulkę z białą gwiazdą na piersi zakładał 173 razy, zdobywając przy tym 7 bramek i jeden tytuł mistrzowski. Matyję i wspomnianego wyżej Motykę łączy fakt, że oboje reprezentowali Wisłę zarówno w Ekstraklasie jak i na boiskach I ligi.


Tomasz Kłos
Tomasz Kłos







Za formację defensywną w sobotę odpowiadać będzie również Tomasz Kłos, wybitny reprezentant Polski, który w kadrze narodowej wystąpił 69 razy. Zawodnikiem krakowskiej Wisły był w latach 2004 – 2006. W tym czasie zagrał dla Białej Gwiazdy 87 spotkań, 7 razy trafiając do bramki przeciwnika. Kłos zdobył z Wisłą dwa mistrzostwa Polski.



Być może obok „Kłosika”, w pierwszym składzie wybiegnie Mariusz Jop. Środkowy obrońca rozegrał 117 spotkań dla krakowskiego zespołu, którego był zawodnikiem w latach 1999 – 2004 i w sezonie 2009/2010. Jop dla Białej Gwiazdy zdobył 10 bramek, a także miał okazję świętować trzy tytuły najlepszej drużyny w kraju i dwa Puchary Polski.


Cleber
Cleber



A może na środku obrony wystąpi dwóch Brazylijczyków? Starszy z nich - Cleber - reprezentował Wisłę, z krótką przerwą, w latach 2006 – 2010. W tym czasie wystąpił w 118 spotkaniach, w których strzelił 13 bramek, a najbardziej pamiętna, to ta strzelona przy Reymonta Barcelonie, dająca zwycięstwo 1:0. Jeden z najtwardszych obrońców w historii Wisły zdobył z nią trzy Mistrzostwa Polski.

Marcelo
Marcelo

Obok Clebera może wystąpić 13 lat od niego młodszy Marcelo, który ciągle jest czynnym zawodnikiem, a na co dzień gra dla Hannoveru 96. Brazylijczyk był zawodnikiem Wisły tylko przez dwa sezony, w latach 2008 – 2010, ale stanowił o sile wiślackiej defensywy, ubierając koszulkę z biała gwiazdą 63 razy i zdobywając w niej 10 goli. Marcelo zdobył przy Reymonta jedno mistrzostwo Polski i wyruszył na podbój Europy, nie zapominając jednak nigdy o czasie spędzonym w Krakowie.



Piotr Brożek
Piotr Brożek




Spotkania, w których bracia Brożkowie stawali po przeciwnych stronach barykady można policzyć na palcach jednej ręki. Sobotni pojedynek uświetni właśnie takie starcie, gdyż wspierający defensywę Drużyny Gwiazd Piotr Brożek będzie starał się przeszkadzać swojemu bratu Pawłowi w zdobywaniu bramek. „Pietia” reprezentował Wisłę, z krótkimi przerwami, w latach 2001 – 2010 oraz w sezonie 2013/2014. Z białą gwiazdą na piersi rozegrał 247 spotkań, w których zdobył 16 bramek. Piotrek wraz z Wisłą pięciokrotnie zdobywał tytuł mistrzowski.


Nikola Mijailović
Nikola Mijailović



O pozycję lewego obrońcy z „Pietią” powalczy ulubieniec trybun, pochodzący z Serbii Nikola Mijalović. Znany ze swej zadziorności piłkarz zagrał dla Wisły 79 spotkań, w których zdobył 2 bramki. Nikola grał dla Wisły w latach 2004 – 2007 i dwukrotnie poznał smak tytułu dla najlepszej drużyny w Polsce.



Marcin Baszczyński
Marcin Baszczyński







Po przeciwnej stronie murawy dostępu do bramki zespołu Gwiazd bronił będzie Marcin Baszczyński, niezaprzeczalna legenda Białej Gwiazdy. „Baszczu” przy Reymonta grał od 2000 do 2009 roku, ubierając koszulkę w barwach Wisły 334 razy i zdobywając w niej 12 bramek.



Maciej Stolarczyk
Maciej Stolarczyk


W sobotnie popołudnie na boisku zobaczymy również Macieja Stolaryczka. Popularny "Stolar" w barwach Wisły występował przez pięć lat, w trakcie których zagrał w 102 spotkaniach, zdobywając 11 bramek. Stolarczyk to również ośmiokrotny reprezentant Polski. Z Wisłą zdobył 3 tytuły mistrzowskie oraz świętował wygraną w Pucharze Polski.









„Krakowska piłka” – tak w Polsce zwykło się nazywać szybką i ofensywną grę. Na to przez lata pracowali piłkarze, którzy wystąpią w drugiej linii wiślackich gwiazd. A do wyboru trener będzie miał dziesięciu zawodników, którzy koszulkę Wisły zakładali 1764 razy i strzelili w niej 272 bramki. Na początek dwóch piłkarzy urodzonych w Krakowie. Pierwszym z nich jest Krzysztof Bukalski, który w Wiśle, z krótką przerwą, grał miedzy 1998 a 2001 rokiem i był kluczowym elementem zespołu zdobywającego w 1999 roku pierwszy od 20 lat tytuł Mistrza Polski. Koszulkę z białą gwiazdą na piersi zakładał 44 razy i strzelił 2 bramki.


Drugi krakus w pomocy to wychowanek Wisły, Grzegorz Pater. Od 1993 do 2003 roku piłkarz pierwszego zespołu Białej Gwiazdy, w którym rozegrał 336 spotkań, zdobywając przy tym 57 bramek. Wisłę reprezentował zarówno w Ekstraklasie, jak i na boiskach I ligi, nie oddając nawet na chwilę miejsca nowoprzybyłym zawodnikom o głośnych nazwiskach. Z krakowskim zespołem wywalczył cztery tytuły mistrzowskie i dwa Puchary Polski.


Najstarszym zawodnikiem w tym gronie jest obecny trener krakowskiej Wisły, Kazimierz Moskal. Szef sztabu szkoleniowego Białej Gwiazdy swoją karierę przy Reymonta rozpoczął na początku lat 80. jeszcze w drużynie juniorów. Od 1984 do 1990 roku był już członkiem pierwszej drużyny, z którą rozstał się później na 9 lat. Do Wisły powrócił w 1999 roku i występował przy R22 nieprzerwanie aż do końca sezonu 2002/2003, pełniąc rolę kapitana drużyny, z która zdobył dwa tytuły mistrzowskie i dwa Puchary Polski. Łącznie w koszulce z biała gwiazdą na piersi zagrał 289 razy strzelając przy tym 55 bramek.


Kolejny piłkarz drugiej linii, który zasili Drużynę Gwiazd to Olgierd Moskalewicz, będący zawodnikiem Wisły w latach 1998 – 2002. W tym czasie „Olo” zagrał dla Białej Gwiazdy 118 spotkań, strzelając w nich 27 goli. Z krakowską Wisłą zdobył dwa mistrzostwa i jeden Puchar Polski.


Mistrz prostopadłych podań i strzałów z rzutów wolnych, czyli Mirosław Szymkowiak, będzie w zbliżającym się spotkaniu odpowiadał za środek pola. „Szymek” barwy Wisły reprezentował w latach 2001 – 2004, rozgrywając w tym czasie 146 spotkań, w których zdobył 16 bramek. Z Białą Gwiazdą Szymkowiak wywalczył cztery mistrzowskie tytuły i jeden krajowy puchar.


Na skrzydle złamać wiślacką obronę próbować będzie Damian Gorawski, który koszulkę Wisły zakładał 49 razy, zdobywając 11 bramek. W Krakowie spędził zaledwie półtorej roku, reprezentując Białą Gwiazdę w sezonie 2003/2004 i w rundzie jesiennej rozgrywek 2004/2005. Mimo tak krótkiego epizodu w Wiśle dał się poznać jako solidny i kreatywny pomocnik, pomagając drużynie w zdobyciu dwóch tytułów Mistrza Polski.


Po przeciwnej stronie boiska wystąpi Kamil Kosowski, skrzydłowy z krwi i kości, jeden z najlepszych jakiego Biała Gwiazda miała w swojej historii. „Kosa” zagrał dla Wisły w 186 meczach, zdobywając 21 bramek. W latach 1999 – 2003 zdobył z klubem ze stadionu przy ulicy Reymonta dwa krajowe mistrzostwa i dwa Puchary Polski, a w pierwszej połowie sezonu 2007/2008 walnie przyczynił się do zdobytego na koniec rozgrywek kolejnego tytułu dla najlepszej drużyny w Polsce.


Jeśli mowa o skrzydłowych to nie można zapomnieć o Marku Zieńczuku, który był jednym z najlepszych dośrodkowujących w historii Wisły. „Zieniu” to wychowanek gdańskiej Lechii, a przy R22 zjawił się w roku 2004, reprezentował Białą Gwiazdę nieprzerwanie aż do 2009 roku, rozgrywając w tym czasie 189 spotkań i strzelając 44 goli. Z biała gwiazdą na piersi trzykrotnie został Mistrzem Polski.


„Serce i płuca drużyny” – tak określano Radosława Sobolewskiego, którego kibice kochali za twardy charakter i walkę na boisku. „Sobol” w koszulce krakowskiej Wisły grał nieprzerwanie od 2005 do 2013 roku, przez trzy lata pełniąc rolę kapitana. W zespole Białej Gwiazdy rozegrał 246 spotkań, w których zdobył 17 bramek. W ciągu 8 lat spędzonych przy R22 cztery razy sięgał z Wisłą po tytuł najlepszej drużyny w Polsce.


Nie ma sukcesów bez goli, a goli bez napastników. Tych w sobotnim meczu trener Franciszek Smuda do dyspozycji będzie miał czterech, i to z najwyższej półki. Trzech z nich to ligowi królowie strzelców oraz członkowie elitarnego grona piłkarzy, którzy strzelili sto goli w ekstraklasie. Wszyscy razem zagrali dla Wisły 945 razy i zdobyli 523 bramek. Najwięcej z tej puli ma Kazimierz Kmiecik, który barwy krakowskiej Wisły, z roczną przerwą, reprezentował w latach 1966 – 1983. W tym czasie Kmiecik rozegrał dla Białej Gwiazdy 350 spotkań, w których strzelił 180 goli. Z krakowskim klubem zdobył tylko jedno mistrzostwo Polski, ale za to aż cztery razy wywalczył tytuł Króla Strzelców polskiej ligi.


Drugi w tym zestawieniu jest Tomasz Frankowski, który z białą gwiazda na piersi grał od 1998 do 2005 roku. W tym czasie wystąpił w 253 meczach i zdobył w nich 156 bramek. „Franek”, mimo filigranowej, postawy był bezlitosny dla bramkarzy, co pozwoliło mu czterokrotnie sięgnąć po nagrodę dla Króla Strzelców ekstraklasy. Z drużyną Białej Gwiazdy Frankowski pięć razy sięgnął po tytuł mistrzowski i dwukrotnie zdobywał Puchar Polski.


Kolejny członek „klubu stu”, który zagra w sobotnim meczu, to Maciej Żurawski. Reprezentował on barwy Wisły w latach 1999 – 2005 oraz w sezonie 2010/20011. „Żuraw” zagrał dla Wisły w 259 meczach, zdobywając w nich 150 bramek. Były napastnik Białej Gwiazdy to dwukrotny król strzelców ekstraklasy, pięciokrotny Mistrz Polski oraz zdobywca dwóch krajowych Pucharów w barwach Wisły. „Magic” – jak zwykło się o nim mówić w Szkocji za czasów gry dla Celtic’u Glasgow, to również były kapitan i wybitny reprezentant Polski z 17 bramkami w 72 występach.


Ostatni z napastników to Marcin Kuźba, grający dla Wisły w sezonie 2002/2003 oraz w latach 2004 – 2006. W koszulce z białą gwiazdą na piersi zdobył 37 bramek w 83 meczach. Szczególnie w pierwszym sezonie był z wyżej wymienionym Maciejem Żurawskim nie do zatrzymania, co zaowocowało zdobyciem przez Wisłę Mistrzostwa oraz Pucharu Polski. Po powrocie z Grecji „Kuźbik” przyczynił się do zdobycia jeszcze jednego tytułu najlepszej drużyny w kraju.


Wszyscy zawodnicy, którzy wybiegną w sobotę na murawę w barwach Drużyny Gwiazd rozegrali łącznie 4 961 spotkań i zdobyli 904 bramki.


Historia Wisły Kraków to wiele wspaniałych wydarzeń, wielu wybitnych ludzi. To sukcesy, porażki i sportowe emocje. Najważniejsza jednak jest atmosfera, która przyciąga na stadion przy ulicy Reymonta jak magnes. Klimat, którego nie ma żadna inna sportowa arena na świecie. Przed nami wielki mecz, wielkie widowisko, które wymaga odpowiedniej oprawy. Nikt nie ma wątpliwości, że tylko kibice krakowskiej Wisły są w stanie sprawić, żeby to wydarzenie stało się prawdziwym świętem. Gwiazdy specjalnie zaproszone na to spotkanie i obecni piłkarze Wisły liczą i czekają na Was! Dlatego jeśli Wisła Kraków to również twoja historia, to widzimy się w sobotę na R22!


Mecz Gwiazdy dla Białej Gwiazdy rozpocznie się w najbliższa sobotę 10 października 2015 roku o godzinie 15:30.

Musisz być tu razem z nami!

MH
Biuro Prasowe Wisły Kraków SA
Źródło: wisla.krakow