Lekkoatletyka

Z Historia Wisły

Spis treści

Wstęp

Sekcję lekkiej atletyki w Wiśle powołano do życia oficjalnie w 1922 roku. Nie oznacza to, że wcześniej członkowie Towarzystwa nie uprawiali tej pięknej dyscypliny sportu. Uprawiali i to niemal z chwilą powstania klubu na mapie sportowej Polski (Galicji). Rzeczą charakterystyczną dla futbolistów Wisły było to, że byli sportsmenami uprawiającymi wiele dyscyplin sportu. Nie tylko zresztą lekką atletykę. Tak było zresztą aż do drugiej połowy lat czterdziestych. Pierwsza udokumentowana notka o występach lekkoatletycznych zawodników Wisły odnosi się do roku 1908!!! Wtedy to przy okazji derbowego pojedynku z Cracovią rozegrano też zawody lekkoatletyczne. Wisłę reprezentowali w nich: Wilhelm Cepurski w rzucie oszczepem, Liro, Galica i Gustaw Rogalski w rzucie dyskiem. O czym informuje krakowski "czas" (Czas z 11 października 1911 roku)...


Lata 1922 - 1935

Organizacyjnie sekcja lekkoatletyczna Wisły powstała w 1922 roku. Jednak Wisła posiadała już dużo wcześniej swoich lekkoatletów. Byli nimi bowiem nie tylko wszyscy jej piłkarze, ale też i zawodnicy innych klubów. Pierwsze zajęcia lekkoatletyczne były prowadzone w parku im. dr. Jordana pod kierunkiem prof. Emila Wyrobka już od roku 1905. Zastępy takie składały się ze studentów, którzy ćwiczyli w lecie w czasie wakacyjnym pod nadzorem starszych kolegów, jako instruktorów. Instruktorzy ci to po większej części późniejsi członkowie Wisły, Akademików i Cracovii. Ówcześni zatem lekkoatleci, to piłkarze i na odwrót - piłkarze, to lekkoatleci.

Dopiero wybudowanie w roku 1922 bieżni przez Wisłę na własnym terenie wyprowadziło na światło dzienne jej lekkoatletów, którzy dotychczas bardzo słabo dawali znać o sobie. Pierwszym takim pojawieniem się zawodników Wisły był start w dniu 23 lipca 1922 r. na zawodach lekkoatletycznych o mistrzostwo Krakowa łącznie z udziałem klubów: Cracovii, Makkabi, A. Z. S.-u, Podgórza, B. B. S. V. Bielsko, Czarnych z Jasła i Resovii. W kilkanaście dni później, bo dnia 6 sierpnia biorą udział nasi zawodnicy w wojskowych zawodach lekkoatletycznych, z okazji przybycia do Krakowa Naczelnika Państwa. W zawodach tych startowało 4-ch Wiślaków i oni też w biegach na 100, 200, 1 500 i 4x400 m. zdobyli wszystkie pierwsze miejsca.

Rok 1923 jest okresem zastoju i dopiero w roku 1924 wznawia sekcja swą działalność przez urządzenie w dniu 30 marca międzyklubowego biegu na przełaj. Trasa biegu wynosiła 3 400 m i prowadziła z boiska Wisły do Rudawy, skąd na przełaj z Błoń znowu na boisko Wisły. Udział wzięło 33 zawodników z A-Z-S-u, Cracovii, Sparty, Wawelu, 6 p. saperów, 1 p. wojsk kolejowych, 20 p. piechoty i Wisły, jako organizatorki. Sensacją był tu pierwszy występ Stanisława Ziffera z warszawskiej Legii w barwach Wisły, który też wygrał bieg w czasie 12 min. 41 sek. IV miejsce i VIII dostało się również zawodnikom Wisły tj. Dobrzańskiemu i Zapiórowi.

Dnia 27 kwietnia w czwartym biegu okrężnym „Kuriera Polskiego” w Warszawie o trasie 6 400 m zwycięża Ziffer w czasie 21 min. 37 sek. W dniach 24 i 25 maja odbyły się na boisku Wisły zawody o mistrzostwo okręgowe panów. Dnia 31 maja bierze Ziffer udział w biegu Belwederskim w Warszawie (trasa wynosiła 4 km) i zajmuje III miejsce po Łukaszewiczu i Szelestowskim (Polonia).

W zawodach eliminacyjnych dla ekspedycji lekkoatletycznej na VIII Olimpiadę w Paryżu, przeprowadzonych w Warszawie w dniach 7, 8 i 9 czerwca 1924 r. ustanowił Ziffer na przełaj na 3000 m w czasie 10 min. 10'4 sekundy nowy rekord polski. W meczu z zawodnikiem Czarnych - Kawą na 5 000 m wygrał nasz zawodnik w czasie 16 min. 57 sek. Dzięki tym wynikom wyznaczono Ziffera do udziału w O1impiadzie w Paryżu.

W dniu 7 lipca bierze Stanisław Ziffer udział w biegu 3000 m na przełaj, która to konkurencja wstawiona była po raz pierwszy do konkurencji olimpijskich w Paryżu. Nie osiąga on jednak wyniku warszawskiego, przychodząc jako piąty i ostatni w czasie 10 min. 38 sek. W biegu na 5 000 m w dniu 8 lipca 1924 roku uzyskuje miejsce 11-te na 15 zawodników z czasem 16 min. 45 sek.

Lekkoatleci Wisły w 1928 roku
Lekkoatleci Wisły w 1928 roku
W III-cim biegu okrężnym „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” w Krakowie w dniu 10 sierpnia 1924 r. na dystansie 4 240 m, zwycięzcą został Ziffer w czasie 14 min 9 i 4/5 sek., dalsze IX-te miejsce zdobył Dobrzański.Dnia 29 sierpnia 1924 r. odbył się bieg na przełaj 10 km, organizowany przez K. O. Z. L. A., w którym startowało zaledwie 6 zawodników, z tego 3-ech z Wisły, a pozostali z Katowic i Sosnowca. Pierwszy przerwał taśmę Stanisław Ziffera w czasie lepszym od uzyskanego na bieżni. Drugim i trzecim byli zawodnicy Wisły [[Witold Sałek i Jan Dobrzański.

Na mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce w Warszawie w dniu 7-go i 8-go września startowała ta sama trójka Wiślaków w biegu na 10 000 m, obsadzając wszystkie trzy miejsca, Ziffer zdobył I miejsce w czasie 39 min. 01 sek. II-gie miejsce zdobył Dobrzański, a III-cie Sałek. W biegu na 5 000 m Ziffer przyszedł, jako trzeci. Dnia 12 października odbył się w Henrykowie pod Warszawą bieg na przełaj o mistrzostwo Polski na trasie 9 km, na który Wisła wysłała znowu wszystkich trzech swoich długodystansowców. Na 17 zawodników, jako drugi po Szelestowskim (czas 34 min. 22'4 sek.) przychodzi Ziffer w czasie 34 min. 44'4 sek., zaś jako czwarty Sałek, a piąty Dobrzański.

Rok 1925 to również pracowity i pełen sukcesów okres lekkiej atletyki Wisły, aczkolwiek sukcesy naszych biegaczy nie są już tak piękne jak w ubiegłym roku. Wiosenny Bieg Okrężny Polonii w Katowicach, urządzony przez G. O. Z. L. A. w dniu 22 marca skupił na starcie 202 zawodników, dając zwycięstwo Szelestowskiemu z Polonii. Jako drugi przybył na metę Witold Sałek w 12 min. 15 sek., na szóstym miejscu Jan Dobrzański. W Nadwiślańskim biegu na przełaj, urządzonym przez krakowski AZS w dniu 5 kwietnia, a obejmującym przestrzeń 3 100 m wziął udział Sałek, zdobywając I miejsce w czasie 9 min. 52 sek. Startowało 32 zawodników. 13 kwietnia w biegu sztafetowym na przełaj na trasie długości 4 500 m wzięły udział wszystkie kluby krakowskie za wyjątkiem Makkabi i Jutrzenki. Pierwsze miejsce w tym biegu przypadło Cracovii, na drugim miejscu uplasowała się sztafeta Wisły. W następnych imprezach widzimy znowu niemal te same nazwiska, a więc Sałka, zdobywającego drugie miejsce w biegu katowickiej Polonii, pierwsze w biegu Nadwiślańskim krakowskiego AZS-u itd. Ziffera, który jest już u schyłku kariery, o czym świadczy choćby jego 19-te miejsce w biegu „Kuriera Polskiego”, 13-te w biegu okrężnym „IKC” i 7-me w biegu Belwederskim. Jedynie w biegu o puchar korporacji „Kujawja” w Cieszynie pierwsze miejsce i puchar przypadły właśnie Stanisławowi Zifferowi. Mistrzostwa okręgowe zakończyły się zdobyciem przez Wisłę drugiego po Cracovii miejsca. Wybili się tu zawodnicy, których nazwiska będą się powtarzać jeszcze długi czas istnienia sekcji lekkoatletycznej Wisły, m. in. Balcer, Chrzanowski, Nowak, Owsiak.

Grupa lekkoatletów Wisły w 1931 roku
Grupa lekkoatletów Wisły w 1931 roku
Rok 1926 i następne oznaczają pewien spadek tak co do ilości, jak i formy zawodników, im bliżej nowej Olimpiady, tym bardziej blednie gwiazda naszych lekkoatletów. Usuwają się w cień Ziffer, Sałek i Dobrzański, a w ich miejsce widzimy nowe talenty, jak np. Gorzeński, Scipio, Kowalski, Kossowski i inni. Jeden na większą miarę zawodnik, Mieczysław Balcer był raczej piłkarzem i występując ciągle w pierwszej drużynie piłki nożnej nie mógł wykazać w pełni swych możliwości. W każdym razie nowe siły przyniosły Wiśle niejedno cenne zwycięstwo, jak np. w mistrzostwach okręgowych zdobycie punktowanych miejsc przez Ruczkę, Rekuckiego. Pomimo to mistrzostwa Krakowa w 1930 roku, spychają Wisłę na trzecie miejsce poza Cracovię i AZS.

Dopiero rok 1931 przyniósł znaczną poprawę, bo wysunięcie się Wisły na pierwsze miejsce w mistrzostwach okręgu Krakowskiego. Tytuł mistrza drużynowego oddały kluby Wiśle bez walki, nie mając żadnych szans ku temu. Tytuł mistrza okręgowego przypadł również Wiśle, walczącej z AZS-em, Makkabi i Legią, gdyż Cracovia, na skutek dyskwalifikacji nie startowała. W tym roku zaznaczyć mógł swój największy sukces życiowy Balcera, który zdobył we Lwowie tytuł mistrza Polski w dziesięcioboju.

Wisła nie utrzymała już dłużej tytułu mistrza okręgu Krakowskiego w rywalizacji z Cracovią. W roku 1932 odbył się mecz lekkoatletyczny obu rywali, który wygrała Cracovia, zdobywając 234 punktów. Wisła uzyskała 193 oczka. Od tej pory hegemonia w krakowskiej lekkiej atletyce przechodzi w ręce Cracovii. Postępujące coraz większe trudności finansowe i malejące z każdym rokiem dochody nie pozwalają zarządowi Wisły na wydatki związane ze sprowadzaniem zawodników spoza Krakowa. To też nic dziwnego, iż w następnych latach jesteśmy świadkami pewnego zastoju.

Ożywienie następuje dopiero w r. 1935, jesteśmy świadkami, iż działalność sekcji zostaje ograniczona wyłącznie do młodych sił czysto krakowskich. Wśród nowych zawodników widnieją często nazwiska Mostowskiego, Komornickiego, Korosadowicza, Macheja, Rawicza, Saramyi. Ograniczając się wyłącznie do własnych sił kroczy kierownictwo sekcji konsekwentnie po raz obranej drodze, która jednak wobec wyśrubowanych w górę wszędzie wyników, jak i trudnych warunków materialnych, jest bardzo ciężką.


Lekkoatletki Wisły w 1927 roku
Lekkoatletki Wisły w 1927 roku
Wiosną roku 1926 powstaje sekcja lekkoatletyczna pań. W krótkim czasie, bo już w dniu 17 października staje ona do ogólnopolskich zawodów pań, urządzanych w Krakowie przez Makkabi. W zawodach tych wzięły udział poza zawodniczkami krakowskimi Konopacka i Wojnarowska z Warszawy oraz Gędziorowska z Torunia. W rzucie kulą uzyskuje zawodniczka Wisły – „Wiśka” III miejsce rzutem 7 m 38 5 cm. Czołowa zawodniczka Wisły uzyskuje liczne zwycięstwa i bije dawne rekordy okręgowe, a w meczu lekkoatletycznym Austria - Polska, rozegranym w Krakowie (61:45 dla Austrii), bierze ona udział w biegu na 200 m, gdzie uzyskuje wprawdzie III miejsce w czasie 28'01 sek., bije jednak tym wynikiem rekord polski. Ponadto „Wiśka” bierze udział w sztafecie 4x100 m. Osiągniętymi wynikami stanęła zawodniczka Wisły od razu w rzędzie najlepszych w Polsce, będąc w szczególności w roku 1927 pierwszą w biegu na 200 m i w skoku w dal z miejsca, oraz trzecią w biegu na 100 m.

W roku 1928 obok „Wiśki” wyróżniły się jej koleżanki, jak Kirch-Majerówna, Golkówna, Tyrałówna, Miłkowska, Bielecka, Kopeciówna, Czulakówna. W roku 1933 działalność sekcji zawieszono, wobec zauważenia, że skutkiem zakazu ze strony władz szkolnych, dawał się odczuć brak wszelkiego narybku. Zresztą tak, jak w klubie, dał się także i powszechnie zauważyć upadek kobiecej lekkiej atletyki.


Źródło: "30-lecie TS Wisła" - Księga Jubileuszowa

Dzieje wiślackiej lekkiej atletyki. Kalendarium

  • 1908 - zawodnicy drużyny piłkarskiej uczestniczą w biegach ulicznych;
  • 1922 - oddano do użytku stadion z bieżnią;
  • 1922 - powstanie sekcji lekkiej atletyki;
  • 1924 - Stanisław Ziffer bije w Warszawie rekord Polski w biegu na 3000 metrów;
  • 1924 - 7 i 8 lipca Stanisław Ziffer startuje (bez powodzenia) podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu; był to pierwszy olimpijski występ Wiślaka w konkurencjach indywidualnych;
  • 1924 - w sierpniowych Mistrzostwach Polski w Warszawie Stanisław Ziffer zdobywa złoto w biegu na 10000 metrów. Był to pierwszy mistrzowski tytuł w historii TS Wisła.
    • Na tych samych zawodach Jan Dobrzański i Witold Sałek wywalczyli kolejno srebro i brąz w biegu na 10000 metrów - oznaczało to, że w tej konkurencji całe podium należało do Wisły. Według "Stadjonu" 3. miejsce zajął w tym biegu Mieczysław Balcer.
  • 1925 - 14-16 sierpnia na stadionie Wisły w Krakowie rozgrywane są mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Nigdy wcześniej nie odbywały się one poza Warszawą.
  • 1927 - 9 października na stadionie Wisły odbywa się międzypaństwowy lekkoatletyczny mecz kobiet Polska - Austria.
  • 1931 - podczas Mistrzostw Polski we Lwowie 13 września Mieczysław Balcer zdobywa złoto w dziesięcioboju, a tego samego dnia rozgrywa w barwach Wisły mecz z Czarnymi, strzelając w 90. minucie zwycięską bramkę.
  • 1945 - pierwsze powojenne mistrzostwa rozgrywane w Łodzi - Wisła zdobywa trzy srebrne medale.
  • 1946 - Janusz Korosadowicz zostaje mistrzem Polski w chodzie na 10 km.
  • 1947 - Stefan Widerski zwycięzcą biegu na 800 m (w hali) oraz na 1500 m (na otwartym stadionie).
  • 1948 - w Mistrzostwach Polski w Poznaniu wiślackie podium w biegu na 1500 m (Stefan Widerski, Zbigniew Boczar, Tadeusz Kwapień).
  • 1949 - złoty rok Wiślaków
  • 1950 - Tadeusz Kwapień mistrzem Polski na 5000 metrów.
  • 1951 - pierwszy medal dla Wisły na imprezie rangi międzynarodowej
    • Na Akademickich Mistrzostwach Świata Zygmunt Buhl wystąpił w polskiej sztafecie 4 x100 i wywalczył srebro.
  • 1952 - Zygmunt Buhl mistrzem Polski w sprincie; na Olimpiadzie w Helsinkach dotarł ze sztafetą do półfinału.
  • 1955 - Witold Dudziak mistrzem Polski w biegu przez płotki na dystansie 80 metrów.
  • 1956 - Roman Muzyk mistrzem Polski juniorów na 200 metrów przez płotki.
  • 1957 - Roman Muzyk wicemistrzem Polski na 200 metrów przez płotki.
  • 1959 - Roman Muzyk mistrzem Polski w biegu przez płotki na dystansie 110 i 200 metrów.
  • 1960 - Roman Muzyk mistrzem Polski w biegu przez płotki na dystansie 110 metrów.
    • Roman Muzyk startuje na Olimpiadzie w Rzymie, kończy udział w ćwierćfinale.
  • 1961 - Roman Muzyk mistrzem Polski w biegu przez płotki na dystansie 110 metrów.
    • Dwukrotnie poprawiony rekord Polski.
    • Na zawodach w Łodzi Roman Muzyk ustanawia niepobity przez sześć lat rekord Polski.
  • 1965 - lekkoatleci Wisły awansują do pierwszej ligi.
  • 1971 - Janina Danilczuk-Kalina srebrną medalistką mistrzostw Polski (pchnięcie kulą).
  • 1972 - Barbara Glit-Skowronek halową mistrzynią Polski w skoku w dal.
  • 1973 - Elżbieta Katolik zostaje zawodniczką Wisły i w jednym z pierwszych startów bije rekord Europy w biegu na 400 metrów przez płotki.
    • Elżbieta Katolik poprawia rekordy Polski w biegach na 800, 1000 i 1500 metrów.
    • Elżbieta Katolik jako pierwsza Polka łamie barierę dwóch minut w biegu na 800 metrów (1.59,8)
    • Elżbieta Katolik zdobywa dwa brązowe medale mistrzostw Polski (400 m i 400 m ppł.).
  • 1974 - Elżbieta Katolik zostaje w Goeteborgu halową mistrzynią Europy na 800 metrów, bijąc w finale rekord kontynentu.
  • 1975 - Elżbieta Katolik mistrzynią Polski na 800 metrów i wicemistrzynią na 1500 metrów;
  • 1976 - Elżbieta Katolik dwa razy mistrzynią Polski - na 800 metrów w hali i na otwartym stadionie.
  • 1977 - Elżbieta Katolik brązową medalistką Mistrzostw Europy w San Sebastian (800 metrów).
  • 1977 - triumf Wisły na halowych mistrzostwach Polski w Zabrzu
  • 1977 - udane dla Wisły mistrzostwa Polski na otwartym stadionie w Bydgoszczy.
  • 1979 - Celina Sokołowska ustanowiła rekord Polski w biegu na 3000 metrów (rekord przetrwał 11 lat!).
  • 1980 - Elżbieta Katolik i Zbigniew Pierzynka biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie.
  • 1981 - Celina Sokołowska mistrzynią Polski na 1500 metrów w hali oraz w biegu przełajowym na 2 km.
  • 1983 - tragiczna śmierć Elżbiety Katolik w wypadku samochodowym 1 lipca.
  • 1988 - Zbigniew Janus halowym mistrzem Polski na 400 metrów.
  • 1989 - Zbigniew Janus halowym mistrzem Polski oraz wicemistrzem Polski na otwartym stadionie na 800 metrów.
  • 1990 - Zbigniew Janus halowym mistrzem Polski i brązowym medalistą mistrzostw Europy na 800 metrów.
  • 1991 - sekcja lekkiej atletyki liczy zaledwie dwie osoby.
    • Zbigniew Janus brązowym medalistą mistrzostw Polski na 800 metrów.
  • 1992 - Zbigniew Janus halowym mistrzem Polski na 800 metrów.
    • Z końcem roku TS Wisła zawiesza działalność sekcji lekkiej atletyki.

Źródło: "Sto lat w blasku Białej Gwiazdy", Dariusz Zastawny

Sezon po sezonie

1909 | 1910 | 1911 | 1912 | 1913 | 1914 | 1915 | 1916 | 1917 | 1918 | 1919 | 1920 | 1921
1922 | 1923 | 1924 | 1925 | 1926 | 1927 | 1928 | 1929 | 1930 | 1931 | 1932 | 1939 | 1940 | 1941 | 1942 | 1943 | 1944 | 1945 | 1946 | 1947 | 1948 | 1949 | 1950 | 1951 | 1952 | 1953 | 1954 | 1955 | 1956 | 1957 | 1958 | 1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992

Sportowcy i trenerzy


Czytaj też:

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1921/numer021/imagepages/image3.htm lekkoatletyka 1909?


2 sekcja w Wiśle, założona 1921 lub 1922


"Wiśka" rekord Polski na 200m. 28,1 sec. i wyrównanie rekordu na 80m oraz rekord i mistrzostwo okręgu w kuli 8,61m.; Sztafeta olimpijska 2:06,4


1927.

http://pbc.gda.pl/dlibra/publication?id=6685&from=pubindex&dirids=1&tab=1&lp=3418

„Stadjon” nr 10, strona 5-6: Lekka-Atletyka w 1926 (wyniki)

„Stadjon” nr 13, strona 9-10: Lekka-Atletyka w 1926 (wyniki)

„Stadjon” nr 14, strona 11: Lekka-Atletyka w 1926 (wyniki)

„Stadjon” nr 15, strona 8: Lekka-Atletyka w 1926 (wyniki)

„Stadjon” nr 16, strona 7: Lekka-Atletyka w 1926 (wyniki)

„Stadjon” nr 28, strona 8-10: Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski



W 1931 roku zwycięstwo z Cracovią. Balcer wygrywa Mp w dziesięciobuj (6546,875 pkt) tym samym ustanowił rekord kraju. Gdyby startował w każej konkurencji osobno, zdobyłby złoto, srebro i dwa razy brąz.


Zawody lekkoatletyczne Maj 1931

Zawody lekkoatletyczne 1931

Jubileusz 25-lecia i ciężko i lekkoatleci w defiladzie

1932 wyniki lekkoatletyczne

1945 - siatka i kosz; pływanie; lekkaatletyka, piłka ręczna

1947 Święta wojna: szczypiorniak!, lekkaatletyka i piłka nożna


Przegląd Sportowy nr 43 – 30 maja 1931

Lekkoatleci Wisły


Lekkoatleci Wisły wskutek wylosowania dwukrotnie walkowerów weszli bez rozgrywki do finału drużynowych mistrzostw lekkoatletycznych w okręgu krakowskim. Drużyna czerwonych opierać się będzie prawdopodobnie na następujących zawodnikach:

Balcer, Rekucki, Kosowski, należą do czołowych sprinterów Wisły. Wszyscy osiągają około 11,7 na 100 m. Nowym nabytkiem jest Rams, który wybił się na mistrzostwach klasy C. Zapowiada się on bardzo dobrze na dystansach na 100 – 400 m.

Bieg na 100 m. był dotychczas „achillesową piętą” Wisły, gdyż jedynym poważniejszym zawodnikiem był tutaj Kowalski. Obecnie nastąpi wzmocnienie składu przez Ramsa i Copika, zwycięzcę biegu na 200 m. na mistrzostwach klasy C.

W skoku wwyż startować będzie Scipio, który osiągnął już 1,715, Kowalski (160), Wolf (165), Kossowski (165). Nowym nabytkiem Wisły jest Starzycki z AZS warszawskiego, który w roku ubiegłym miał już 172.

Skok o tyczce należeć będzie również do „silnych” punktów Wisły, gdyż obok rekordzisty okręgu, posiada jeszcze Wisła kilku zawodników osiągających stale 3 m. Biegi średnie i dłuższe są obecnie w Krakowie domeną Wisły, która posiada najsilniejszą obsadę na tych dystansach. Na pierwszym miejscu jest tutaj Modzelewski, wicemistrz okręgu w biegu naprzełaj. W mistrzostwie Polski był on na 5-tem miejscu, w biegu Kurjera zajął trzecie miejsce. Oc(?)bel, pomimo braku treningu, był 4-ty w mistrzostwie okręgu, 10-ty w mistrzostwie Polski. Do Wisły wstąpili ostatnio dwaj zawodnicy będący rewelacją Krakowa. Są to Skupień i Czech, którzy zajęli jako „niestowarzyszeni” 5-te i 9-te miejsce w biegu Kurjera. Szeregi długodystansowców uzupełnia Gabryś z Zakopanego.

Kadzielawa i Ruczka będą stanowili trzon miotaczy Wisły. Kadzielawa trenuje od początku sezonu bardzo pilnie i osiągnął już na treningach 56 m. w oszczepie. Przygotowuje się on do dziesięcioboju. Ruczka trenuje mniej wskutek służby wojskowej. W każdym razie uzyskuje w dysku 36 m. Rekucki, Kossowski i Kadzielawa będą startowali do skoku wdal. Wszyscy osiągają w tej konkurencji około 6,40 m.


Przegląd Sportowy nr 49/1931 strona 3

Po mistrzostwach lekkoatletycznych Krakowa

Na podstawie tegorocznych mistrzostw nie można stwierdzić żadnego postępu lekkiej atletyki w Krakowie. Nawet usprawiedliwiając słabe wyniki dyskwalifikacją „Cracovii”, tak pochopnie powziętą przez K. O. Z. L. A., w terminie bezpośrednio przed finałem drużynowych mistrzostw okręgowych i głównych mistrzostw K. O. Z. L. A., wyniki męskie były w niektórych konkurencjach kompromitujące, a zawody pań stały na poziomie wewnętrznych zawodów „Cracovii” w r.1926 kiedy to pierwszy raz w życiu startowały „Jasna”, „Swobodna”, ś. p. „Hanka”: i t. p. Najlepiej było niestety z organizacją zawodów, która w drugi dzień zwłaszcza nie przynosi zaszczytu nikomu. Jedynie staraniom komisji sędziowskiej, która oprócz funkcyj sędziowskich musiała się starać o dysk dla pań i układać program zawodów. – zawody nie zakończyły się fiaskiem.

Kazla jest tutaj kozłem ofiarnym. Bo gdyby wtajemniczony wejrzał w akta komisji dyscyplinarnej. Przekonał by się, że oprócz „Cracovii” zawieszonych jest większość zawodników ekstra klasy krakowskiej, a więc: „Jasna”, Kosiarz, Fiałka, Lorenz, Hetpee, nie mówiąc już o organizatorach, którym K. O. Z. L. A. też nie szczędzi przymusowych odpoczynków, dyskwalifikując na jeden rok p. dr. E. Cetnarowskiego, honorowego prezesa P. Z. P. N., dr. Moroza i dożywotnio p. Seiferta, wszystkim za sprawę, która w ubiegłym roku była załatwiona przez P. Z. L. A.

Okrasą zawodów byli właściwie tylko dwaj zawodnicy: Nowak I (AZS Kr.) i świeżo pozyskany przez „Wisłę”, Balcer I. i Nowak – mimo opowiadań o durze brzusznym, który miał przejść o odżywianiu się „kleikiem” i „bułką” przez dwa tygodnie, uzyskał 7 m, w skoku wdal, rozprawił się bez trudu z Balcerem na setkę w 11,2, zostawiając go o 2 metry wtyle, wygrał skok wwyż, strącając ręką 170, i uzyskał 2 miejsce w kuli i dysku. Wyniki te, uwzględniając fatalne skocznie i bieżnie boiska Wisły, są jak na rekonwalescenta doskonałe.

Balcer odbył niemal, że przepisowy 10-ciobój, nie startując jedynie w 400, 1500 i oszczepie, do którego go ze względów formalnych nie dopuszczono. Można tylko żałować, że Balcer gra w piłkę nożną, gdzie nigdy znakomitością światową nie będzie, bo mielibyśmy obok Petkiewicza i Kusocińskiego trzeciego asa międzynarodowego w 10-cioboju. O innych nie warto wprost mówić.

W klasie B. zwartą drużyną wystąpiła robotnicza „Legia”, uzyskując piękny sukces przez zajęcie miejsca drużynowego po Wiśle. Doskonali jej zawodnicy, to Rusecki, Mytar. Z Wisły na pochwałę zasługują: Pachoń, Balcer II, Modzelewski.

O paniach trudno naprawdę coś powiedzieć. Jedynie słaba forma Freiwaldówny była sensacją, jak zresztą i jej niespodziewany start. M. Lubaczewski


Uroczystości jubileuszowe 25-lecia Wisły


Uroczystości jubileuszowe 25-cio lecia TS. Wisły wypadły nadzwyczaj udatnie. Na wyróżnienie zasługuje defilada, która odbyła się w przerwie między zawodami czterech najstarszych drużyn polskich. Czoło jej otwierała delegacja 9 gimnazjum ze sztandarami, za nią postępowały drużyny piłkarskie Czarnych, Cracovii, Pogoni, następnie cztery drużyny p. n. Wisły, potem Old Boye czerwonych, zawodniczki sekcji lekkoatletycznej, lekkoatleci, potem członkowie sekcji ciężkoatletycznej (z nich dwu w koszulkach mistrzów Polski z Białym Orłem). Pochód zamykali narciarze. Barwny ten korowód posuwał się po bieżni lekkoatletycznej wśród dźwięków wojskowej orkiestry, gorąco aplaudowany.

Miłe i sympatyczne wrażenie zrobiło wręczenie bukietu kwiatów kpt. Henrykowi Reymanowi przez drużynę Czarnych z okazji 400 meczu w barwach Wisły I.


http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1932/numer030/imagepages/image4.htm lekkoatletyka

1932:

KRAKÓW, 26.5 – Tel.wł. – Do meczu drużynowego o mistrzostwo lekkoatletyczne okręgu Cracovia wystąpiła bez Nowaka, a Wisła bez Skupienia. Wyniki były następujące: 110 mtr. przez płotki: 1) Balcer (W) 17 sek, 2) Kobiel (W). Nowosielski z czasem 16 sek. zdyskwalifikowany za strącenie trzech płotków. 5 km: 1) Fiałka (Cr) 16 min. 17,6 sek, 2) Modzelewski (W). Kula: 1) Balcer (W) 11,85, 2) Ruczka (W) 11,77. 400 mtr.: 1) Drozdowski (Cr) 51,2, 2) Kosiarz (Cr). Tyczka: 1) Balcer (W) 2,92, 2) Puchała (Cr) 2,81. 4X100 mtr.: 1) Cracovia w składzie: Puchała, Drozdowski, Ropa, Nowosielski – 45,6 2) Wisła. Dysk: 1) Balcer (W) 36,36, 2) Ruczka (W) 35,43. Skok w dal: 1) Balcer (W) 6,88, 2) Nowosielski (Cr) 6,77. Oszczep: 1) Kądziela (W) 52,51 2) Puchała (Cr) 51,21. 3X1000: 1) Cracovia w składzie: Drozdowski, Kosiarz, Fiałka – 8 min. 48,4, 2) Cracovia II. 100 mtr.: 1) Balcer (W) 11,4, 2) Ropa (Cr) 1 metr w tyle, 3) Nowosielski (Cr). Skok wwyż: 1) Ropa (Cr) 1,70, 2) Nowosielski (Cr). Sztafeta olimpijska: Cracovia w składzie: Drozdowski, Kosiarz, Nowosielski, Puchała – 3 min. 38,6 sek. (nowy rekord okręgowy), 2) Cracovia II. W ogólnej punktacji zwyciężyła Cracovia w stosunku 254:193.

W mistrzostwach klasy A Wisła – Korona 4:2

Gry sportowe w Krakowie. Siatkówka męska: Cracovia – AZS 29:20 (14:15), Skawinka – Sokół 30:14 (15:8), Cracovia – YMCA 30:23, Skawinka – Wisła 12:30 (10:15), Cracovia II – Wieliczanka 30:3 (15:0). Siatkówka kobieca: Cracovia – Sokół 24:20 (15:5), YMCA – Wisła 30:15 (15:7) i 30:12 (15:4), Cracovia – Wisła 30:18 (15:9), YMCA – Sokół 30:11 (15:3), YMCA – Cracovia 29:26 (15:11). W konkurencji prowadzi Cracovia przed Wisłą i YMCA, w kobiecej – YMCA przed męską Cracovią i Sokołem. Koszykówka męska: Cracovia II – Wieliczanka 25:17 (10:10), Cracovia I – Wisła I 38:28 (17:20), YMCA I – Makkabi I 41:12 (29:6), Garbarnia I – Sokół 40:9 (18:5), YMCA IV – Modrzejówka junj. 23:25, Modrzejówka junj. – Cracovia IV 29:18.


lekkaatletyka

lekkaatletyka


NA KRKAKOWSKIEJ FALI== Przegląd Sportowy, 1 maja 1947r. (Czwartek), Nr 35, strona 4

-KRAKÓW. (Tel. wł). Narodowy bieg na przełaj woj. krakowskiego na dystansie 4700 m. wygrał Urban (Wisła Kraków) w czasie 15:26,5. Dalszych 9-ciu zawodników, którzy wezmą udział w finale narodowego biegu na przełaj w Warszawie w dniu 19 maja przyszło do mety w następującej kolejności: 2) Zając (Brzesko) 15:54,3, 3) Kuzaj (Kraków powiat) 16:32,6, 4) Myszka (Żywiec), 5) Pudełko (Biała), 6) Rzucidzło (AZS Kraków), 7) Gajeo (Brzesko), 8) Juras ( Żywiec), 9) Biernat (Wisła Kraków), 10) Bury (Żywiec). Drużynowo: 1) Wisła, 2) Głuchoniemi (Kraków)

-...

Przegląd Sportowy, 5 maja 1947r. (Poniedziałek), Nr 36, strona 5

Na krakowskiej fali

W Krakowie pierwszy akt lekkoatletycznych mistrzostw t.zw. korespodencyjnych dał następujące wyniki: 1) Legutko (Wisła) 13.3, 2) Gorzkowska (HKS) 13.6 nowy talent krakowski. Skok w zwyż: 1) Bulżanka (HKS) 130 cm. Oszczep: 1) Stachowicz (Legia) 30.17. Drużynowo: 1) HKS - 541 p., 2) Wisła 429 p., 3) Legia 226 p. Konkurencje męskie: 200 m. rozegrano w pięciu seriach, w których zwycięzcami byli: Puzio (Cracovia) 24.4, Piaskowy (Cr) 25.8, Świeży (CR) 26.4. 1500 m.: również w pięciu seriach: Kwapień (Wisła) 4.27.5, Widel (Cr) 4.39, Urban (Wisła) 4.23.2, Laska (Cr) 4.41.2, Zastawniak (Cr) 4.46.7. Dysk 1) Stawiewski (Wisła) 29,99. Oszczep: 1) Rota (Wisła) 46,57. Drużynowo: 1) Cracovia - 12.774, 2) Wisła - 12.658, 3) HKS - 10.631, 4) Głuchomieni.


Przegląd Sportowy, 16 maja 1947r. (Piątek), Nr 39, strona 6

H.K.S. i Cracovia przodują w lekkoatletyce pod Wawelem

KRAKÓW, 15.V. (tel. wł.). W niedzielę odbyły się finały tzw. korespondecyjnych zawodów lekkoatletycznych o mistrzostwo drużynowe Polski Okręgu krakowskiego, do których stanęły zespoły HKS i Wisły w konkurencjach żeńskich a Cracovii i Wisły w konkurencjach męskich. Jak było do przewidzenia, zwycięzcami zostały HKS i Cracovia, Wisła zajeła drugie miejsce. Z wyników zasługuje na wyróżnienie Puzio (Crac.) na 200 m 23.6, oraz Widla (Crac.) na 1500 m 4.15.5, który temu obiecującemu zawodnikowi przyniósł najwyższą punktację mistrzostw 752 pkt. PANIE: 100 m 1) Legutko J. (W) 13.3, 2) Wolańska (W) 13.8, 3) Ziemborowicz 14.1; - oszczep 1) Klimowska (HKS) 31.36, 2) Legutko M. ( 26.24; - skok w zwyż: Ditkowska (W), Bulżanka (HKS), Janiszewska Janina (HKS) - po 130 cm. Ogólna puntacja dla 3 pierwszych miejsc: 1) HKS 314 pkt. 2) Wisła 290 pkt. Panowie: 200 m Puzio (Cr.) 23.6, 2) Cholewa (W) 24.3, 3) Piaskowy (Cr.), 24.8; - skok w dal: Puzio 6 m 16 cm 2) Hojnik (W) 6 m; - oszczep 1) Ropa (w) 45.84, 2) Słowik (Cr.) 42.78, 3) Sękowski (cr.) 40.31. 1.500 m Wideł (Cr.) 4.15.5, 2) Widerski (W) 4.20.7, 3) Urban (W) 4.21, - dysk: Słowik (Cr.) 34.43, 2) Czuraj (W) 32.11, 3) Stawiarski (W) 30.96. Ogólna punktacja łączna na 3 pierwsze miejsca: 1) Cracovia 8.003, 2) Wisła 7.873.


Przegląd Sportowy 2.VI.1947 (poniedziałek) Nr 44, str.2

LICZNA OBSADA "NIŻSZYCH KLAS"

Kraków, 1.6 (Tel. wł.) Dwudniowe lekkoatletyczne mistrzostwa okręgu w klasie B (kobiece) i w klasie C męskie przyniosły zwycięstwo HKS Kraków, który w ogólnej punktacji zajął obydwa pierwsze miejsca, dystansując pozostałe kluby zachodnie. W zawodach wzięło udział 225 zawodników i zawodniczek. Były to pierwsze po wojnie tak licznie obsadzone mistrzostwa lekkoatletyczne niższych klas. Również konkurencje poszczególne były masowo obsadzone. W skoku w dal startowało 34 zawodniczek, w kuli 23, na 60 m odbyło się 9 ptrzedbiegów i 3 półfinały. Z zawodniczek wyróżniła się 16-letnia Zofia Borowiec (HKS), która 60 m wygrała w czasie 8,7, a w skoku wzwyż uzyskała 137,5 cm. Borowiec, Łaptas (Wisła) i Krukowska (Wisła) uzyskały A klasę. Również w klasie C uzyskano parę dobrych wyników, w następstwie których zwycięzcy konkurencyj zaawansowali do klasy B. Jedynym zawodnikiem, który uzyskał A klasę był Markulec (Cracovia) za wynik w kuli 12,49 cm przy 29 startujących.


Przegląd Sportowy 9 VI 1947 r (poniedziałek) nr 46, str. 1

3 m 82,5 cm SKACZE MOROŃCZYK Kraków 8.6 (Tel. wł.) W mistrzostwach lekkoatletycznych Krakowapierwsze minimum olimpijskie osiągnął Morończyk (AZS), który w skoku o tyczce uzyskał b. dobry wynik 382,5 cm. Jest to zarazem nowy rekord okręgowy. W roku ub. Morończyk uzyskał 3,80 cm. Pozostałe wyniki mistrzostw pań i panów były naofół słabe. Sensacją jedynie było zwycięstwo Widzewskiego (Wisła) nad Widłem w biegu na 1500 m. Czas Widzewskiego 4:16,1, czas Widła 4:16,3. W ogólnej punktacji pierwsze miejsce w mistrzostwach męskich i kobiecych zajął HKS - Chorągiew Kraków. W konkurencjach kobiecych 518 p. przed Wisłą 252 i Legią 115,5 p. W męskich - HKS 574 p. przed Cracovią 443,5., Wisłą 371 i AZS 182,5 p.


Przegląd Sportowy nr. 82 / 13 października 1947 / strona 5

Święta wojna w Krakowie

Kraków, 12.10 (Tel wł.). Tzw. "Święta wojna" między Cracovią a Wisłą toczyła się niezwykle zacięta przez ubiegłe dwa dni na bieżni i boiskach Krakowa. Rozegrany w sobotę mecz szczypiorniaka o mistrzostwo Okręgu, zakończył się zwycięstwem Cracovii 10:4 (4:1). Mecz lekkoatletyczny przeniósł zwycięstwo Wiśle 109:90 pkt. W konkurencjach męskich zwyciężyła Cracovia 68:57, w konkurencjach żeńskich wygrała Wisła 51:22. Uzyskane wyniki byłe przeciętne, jedynie Puzio ( Cracovia ) w biegu na 400m uzyskał b. dobry czas 50,9. W sztafecie szwedzkiej Widel ( Cracovia ), biegnący na 400m uzyskał czas 51,8. Mecz piłki nożnej, rozegrany na boisku Garbarni, z którego dochód przeznaczona na odbudowę Warszawy, zakończył się zwycięstwem Cracovii 3:0 (2:0). Dwie bramki zdobył Bobula, w tym drugą bardzo piękną główką, jedną Szewczyk. Wisła wystąpiła z 6 zawodnikami z pierwszej drużyny z Rupą w obronie i Arturem i Jackowskim w ataku. Cracovia grała bez Wiecka, Rybickiego, Parpana i Jabłońskiego II. Gra ciekawa i ładna.

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1926/numer027/imagepages/image5.htm lekkoatletyka