Dzieje sekcji szachowej

Z Historia Wisły

(Przekierowano z Szachy)
alt=In English
6.10.2013, prezentacja sekcji.
6.10.2013, prezentacja sekcji.
8-15.08.2013, IV Międzynarodowe Mistrzostwa Krakowa w Szachach.
8-15.08.2013, IV Międzynarodowe Mistrzostwa Krakowa w Szachach.

Historia

Szachiści w wiślackich barwach
2 marca 2010

Towarzystwo Sportowe Wisła poszerza swoją działalność. Na mocy uchwały Zarządu powołana została do życia sekcja szachowa.

Wiślaccy szachiści mają bardzo ambitne plany. Przede wszystkim chcieliby zainteresować królewską grą jak najszerszą rzeszę dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie ulega wszak wątpliwości, że nic nie rozwija tak intelektu, jak umiejętność przesuwania figur i pionów po sześćdziesięciu czterech polach szachownicy. Oprócz zamierzeń edukacyjno-wychowawczych, istotne są także plany czysto sportowe sekcji. Ponieważ sezon w szachach jest zbieżny z rokiem kalendarzowym, w bieżącym roku nasz zespół nie będzie mógł wystartować w rozgrywkach ligowych. W przyszłym roku natomiast nasi szachiści chcieliby zgłosić się do rozgrywek drugoligowych, i jeśli wszystko poszłoby po ich myśli, powalczyć o awans do I ligi. A stąd byłby już tylko krok do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju, czyli Ekstraligi. Szanse na realizację powyższego scenariusza są niemałe. Inicjatorem powstania sekcji jest bowiem mistrz międzynarodowy Dariusz Mikrut (niezorientowanym należy przy tym objaśnić, że tytuł mistrza międzynarodowego jest drugim od góry szczeblem wtajemniczenia szachowego – wyżej jest już tylko arcymistrz). Dariusz Mikrut to zawodnik utytułowany, zwycięzca kilkunastu międzynarodowych turniejów w szachach klasycznych (w tym zawodów Liberec Open 2007) oraz kilkudziesięciu w szachach szybkich. Był trzykrotnym finalistą mistrzostw Polski juniorów, uczestnikiem mistrzostw Europy w szachach szybkich. Drugim filarem sekcji jest Maciej Woźniak, kandydat na mistrza krajowego, dwukrotny uczestnik mistrzostw Europy w szachach szybkich. Wymienieni wyżej zawodnicy wraz z Violettą Hosiawą stanowią zarząd nowopowstałej sekcji.

Warto wspomnieć, że szachy nie są białą plamą w historii TS Wisła. W latach 1979-1989 istniało Koło Szachowe przy Sekcji Krzewienia Kultury Fizycznej. Nasi szachiści uczestniczyli w rozgrywkach regionalnych, największy sukces odnosząc w roku 1985, kiedy to seniorzy zajęli czwarte miejsce w lidze okręgowej, a juniorzy zostali wicemistrzami województwa. Indywidualnie nasi zawodnicy kilkakrotnie stawali na podium mistrzostw województwa i Krakowa. Liczymy, że ich spadkobiercy powtórzą te sukcesy w skali ogólnopolskiej; a kto wie, może i międzynarodowej?

źródło: www.tswisla.plPoznajmy się lepiej z... Sekcją Szachową. Wywiad z Dariuszem Mikrutem, 21.07.2014

Piłka nożna Futsal Koszykówka Gimnastyka Pływanie Strzelectwo Judo Boks Zapasy Brydż Siatkówka Inne