Sezon 2019/2020 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Wiślacki alfabet 2019)
(Transfery)
Linia 77: Linia 77:
**[[Grafika:Flaga pol.JPG|20px]] [[Mateusz Hołownia]] ([[Legia Warszawa]]) - <small>wypożyczenie do 30.06.2020</small>
**[[Grafika:Flaga pol.JPG|20px]] [[Mateusz Hołownia]] ([[Legia Warszawa]]) - <small>wypożyczenie do 30.06.2020</small>
**[[Grafika:Flaga Słowacji.png|20px]] [[Ľubomír Tupta]] (Hellas Verona) - <small>wypożyczenie do 30.06.2020</small>
**[[Grafika:Flaga Słowacji.png|20px]] [[Ľubomír Tupta]] (Hellas Verona) - <small>wypożyczenie do 30.06.2020</small>
 +
**[[Grafika:Flaga Brazylii.jpg|20px]] [[Hebert]] (JEF United Ichihara) - <small>wypożyczenie do 30.06.2020 r.</small>
 +
**[[Grafika:Flaga Serbii.png|20px]] [[Nikola Kuveljić]] (FK Javor Ivanjica) - <small>wypożyczenie do 30.05.2020 r.</small>
 +
**[[Grafika:Flaga Izraela.jpg|20px]] [[Alon Turgeman]] ([[Austria Wiedeń]]) - <small>wypożyczenie do 30.06.2020 r.</small>
Linia 82: Linia 85:
**[[Grafika:Ghana.png|20px]] [[Emmanuel Kumah]] (Tudu Mighty Jets Accra) - <small>koniec wypożyczenia</small>
**[[Grafika:Ghana.png|20px]] [[Emmanuel Kumah]] (Tudu Mighty Jets Accra) - <small>koniec wypożyczenia</small>
**[[Grafika:Flaga pol.JPG|20px]] [[Marcin Grabowski]] ([[LKS Nieciecza|Bruk-Bet Termalica Nieciecza]]) - <small>wypożyczenie do 30.06.2020</small>
**[[Grafika:Flaga pol.JPG|20px]] [[Marcin Grabowski]] ([[LKS Nieciecza|Bruk-Bet Termalica Nieciecza]]) - <small>wypożyczenie do 30.06.2020</small>
 +
**[[Grafika:Flaga pol.JPG|20px]] [[Przemysław Zdybowicz]] ([[GKS Bełchatów]]) - <small>wypożyczenie do 30.06.2020 r.</small>
 +
**[[Grafika:Flaga pol.JPG|20px]] [[Jakub Bartosz]] ([[Stal Mielec]]) - <small>rozwiązany kontrakt</small>
 +
**[[Grafika:Flaga pol.JPG|20px]] [[Serafin Szota]] ([[Stomil Olsztyn]]) - <small>wypożyczenie do 31.12.2020 r.</small>
 +
 +

Wersja z dnia 10:12, 9 lut 2020

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze Ekstraklasa Puchar Polski Mecze towarzyskie i sparingi Mecze towarzyskie międzynarodowe
Rezerwy Juniorzy Juniorzy młodsi Trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Transfery

Ważniejsze wydarzenia

Wiślacki alfabet 2019

Minione dwanaście miesięcy obfitowało w ważne i wyjątkowe wydarzenia. Wśród różnych podsumowań, postanowiliśmy przygotować także "Wiślacki alfabet", czyli krótkie skojarzenia najlepiej opisujące to, co wydarzyło się 2019 roku. Zapraszamy do lektury!


04.01.2020r.

Redakcja


A jak ATMOSFERA. Tworzona przy R22 przez najlepszych kibiców w Polsce. Są z nami na dobre i na złe, zawsze będąc 12-tym zawodnikiem Białej Gwiazdy.

B jak BROŻEK i BUKSA. Niezwykły duet wiślackich napastników. Dzieli ich 20 lat, więc Paweł… mógłby być ojcem Aleksandra. Brożek miał kończyć karierę, a mimo to wciąż stanowi o sile ataku naszej drużyny. Jednak oprócz ważnej roli na boisku, jeszcze istotniejszą odgrywa w wiślackiej szatni, bowiem swoim doświadczeniem dzieli się z młodymi zawodnikami, w tym z Olkiem, stanowiąc dla nich prawdziwą skarbnicę wiedzy. Jesteśmy pewni, że staż u boku wiślackiej Legendy da efekty w przyszłości.

C jak CZYNY, nie słowa. Czyli hasło kampanii karnetowej sprzed roku. Fani Białej Gwiazdy potwierdzili je, pobijając rekord Ekstraklasy w liczbie sprzedanych karnetów. Kampania ta przyniosła także Klubowi wyróżnienia i nagrody w prestiżowych plebiscytach.

D jak DRUŻYNA z charakterem. Tym mianem określono nasz zespół w poprzednim sezonie, gdy mimo wielu przeciwności zawodnicy toczyli walkę na boisku. Jednak naszą drużynę tworzą tak naprawdę wszyscy, także kibice, który walczą o lepszą przyszłość krakowskiego Klubu.

E jak E-SPORT. Nowa sekcja Wisły Kraków. Barwy Białej Gwiazdy reprezentują zawodnicy rywalizujący w Fifę 20, a także zespół Counter-Strike: Global Offensive. Drużyny występują pod nazwą Wisła All in! Games Kraków. Sponsorem tytularnym sekcji jest krakowska firma All in! Games, która jest także Partnerem biznesowym Klubu.

F jak FREKWENCJA, która w 2019 roku na naszych domowych meczach wyniosła łącznie 333 836 kibicek i kibiców. To jeden z najlepszych wyników w Polsce!

G jak GOLE. Tych Biała Gwiazda w minionych dwunastu miesiącach zdobyła 55 goli.

H jak HOYO-KOWALSKI. W wieku 15 lat, 9 miesięcy i 13 dni Daniel Hoyo-Kowalski zadebiutował w oficjalnym meczu pierwszej drużyny Wisły Kraków. Młody środkowy obrońca wyszedł w podstawowym składzie w meczu 32. kolejki rodzimych rozgrywek przeciwko Zagłębiu Sosnowiec i stał się tym samym najmłodszym debiutantem w historii Białej Gwiazdy, a także Lotto Ekstraklasy w XXI wieku.

I jak IMPAS. Po dziesięciu seriach porażek Wiślacy przełamali się i na koniec 2019 roku zgarnęli bardzo ważne 6 punktów, wygrywając dwa mecze: u siebie z Pogonią Szczecin oraz na wyjeździe z ŁKS-em Łódź.

J jak JAKUB BŁASZCZYKOWSKI. Kapitan Białej Gwiazdy, członek grupy ratunkowej, który pokazuje, że na boisku i poza nim liczą się czyny, a nie słowa. W styczniu, po ponad 11 latach zawodnik wrócił do Wisły, potwierdzając status Legendy. Kibice powitali go wyjątkową oprawą.

K jak KIBICE. Prawdziwa siła Białej Gwiazdy, której idealnym przykładem jest Stowarzyszenie Socios Wisła Kraków, które wspiera Wisłę na wielu płaszczyznach. Jesienią logo Socios pojawiło się na koszulkach zawodników.

L jak LINIA ŻYCIA. Limitowana edycja wyjątkowych koszulek będących symbolem heroicznej walki o przetrwanie najstarszego Klubu w Polsce. Projekt stworzony przez kibica został sprzedany w ponad 7000 egzemplarzy, a jego autor rozpoczął pracę w naszym Klubie.

Ł jak ŁUKASZ BURLIGA, który od 2000 roku związany jest z Wisłą. W styczniu 2019 roku, po trzech latach, wrócił do ekipy Białej Gwiazdy, a następnie przedłużył wygasający kontrakt, chcąc dalej walczyć o odbudowę Klubu.

M jak MURAWA Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, która na koniec sezonu 2018/2019 znalazła się na drugim miejscu w rankingu najlepszych muraw w Ekstraklasie. Jest tak z resztą od lat, ponieważ nasz Klub może pochwalić się jednym z najlepszych zespołów greenkeeperów w Polsce.

N jak NOWAK-MOSTY. Firma, która została nowym Sponsorem Wisły Kraków. Jej logo znalazło się na rękawkach trykotów meczowych zawodników Białej Gwiazdy.

O jak OTWARTE RAMIĘ BIAŁEJ GWIAZDY. Fundacja zrzeszająca niepełnosprawnych kibiców naszego Klubu. Jej podopieczni wspierają zawodników zarówno przy R22, jak i w podczas wyjazdów. Są prawdziwym przykładem bycia z klubem „na dobre i na złe, u siebie czy na wyjeździe”.

P jak POŻYCZKODAWCY. Misja ratunkowa Wisły nie byłaby możliwa bez wsparcia Pożyczkodawców, którzy pozwolili uwierzyć w jej powodzenie. Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski w najtrudniejszym momencie roku wyciągnęli do klubu pomocną dłoń, dając impuls do działania.

R jak REYMONTA 22. Najważniejszy adres w Krakowie. Nasz dom. Nie wymaga dodatkowego komentarza.

S jak STOLARCZYK i SKOWRONEK. Dwaj trenerzy, którzy w 2019 roku prowadzili Wisłę w roli pierwszego szkoleniowca. Maciej Stolarczyk kierował drużyną od czerwca 2018 roku do listopada 2019, w tym czasie wielokrotnie udowadniając swoje świetne umiejętności trenerskie. Po serii porażek zdecydowano, że zastąpi go Artur Skowronek, który teraz pisze dalszą historię Klubu.

T jak TWITTER. Miejsce uformowania się grupy kibiców, którzy pod szyldem Fundacji ReymonTTa22 pomagają krakowskiemu Klubowi. To również tu w styczniu padła chyba najsłynniejsza deklaracja pomocy we współczesnej historii polskiej piłki.

U jak UNIKATOWA. Unikatowa koszulka retro, która wyłoniona została w toku konkursu. Niezwykły trykot, z nazwiskiem klubowej Legendy, został wyprodukowany w limitowanej liczbie sztuk.

W jak WIERNOŚĆ. Hasło towarzyszące wiślackiemu środowisku, opisujące najważniejsze z wartości.

X jak XHEVAT. Drugie imię albańskiego pomocnika Wisły - Vullneta Bashy. W zeszłym roku stanowił o sile wiślackiej pomocy, przez wielu będąc uznanym za najlepszego obcokrajowca roku.

Y jak YELLOW CARDS. W 2019 roku zawodnicy Wisły obejrzeli 80 żółtych kartek.

Z jak ZWYCIĘSTWO. Wisła Kraków po serii dziesięciu meczów z rzędu bez wygranej sięgnęła po upragnione trzy punkty, pokonując u siebie Pogoń Szczecin. Radość po ostatnim gwizdku idealnie obrazuje emocje, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu.


Do zobaczenia w 2020 roku!


Źródło: wisla.krakow.pl

Transferowe podsumowanie

Nowa runda PKO Bank Polski Ekstraklasy zbliża się wielkimi krokami. Wisła Kraków nie próżnowała na rynku transferowym, co zaowocowało zakontraktowaniem szóstki piłkarzy, którzy będą walczyć o jak najlepsze wyniki dla naszego klubu. Postanowiliśmy pokrótce przedstawić Wam sylwetki naszych nowych zawodników!


05.02.2020r.

Arek Warchał


Gieorgij Żukow urodził się 19 listopada 1994 roku w Semeju. Oprócz kazachskiego paszportu posiada także obywatelstwo belgijskie. Występuje na środku pomocy. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w młodzieżowym zespole Beerschot AC. Przed przejściem do Białej Gwiazdy grał w Kairacie Ałmaty. W zakończonym niedawno sezonie Kazach zagrał w 26 meczach tamtejszej ekstraklasy i strzelił dwa gole. Miał okazję zagrać także w 15. meczach seniorskiej reprezentacji Kazachstanu. Z Wisłą związał się rocznym kontraktem z możliwością przedłużenia umowy.

Mateusz Hołownia urodził się 6 maja 1998 roku w Białej Podlaskiej. Występuje na pozycji lewego obrońcy. Pierwsze kroki w futbolu stawiał w Niwie Łomazy, skąd szybko przeniósł się do TOP 54 Biała Podlaska. Grając w Legii Warszawa zadebiutował na szczeblu seniorskim w końcówce spotkania o Superpuchar, w którym Wojskowi mierzyli się z Zawiszą Bydgoszcz. Miał wówczas zaledwie 16 lat. Hołownia jest także młodzieżowym reprezentantem naszego kraju. Zaczynał od kadry U-15 i poprzez wszystkie szczeble drużyn młodzieżowych, dotarł aż do U-21. Do Wisły trafił na zasadzie wypożyczenia, które będzie trwać do końca obecnego sezonu.

Ľubomír Tupta na świat przyszedł 27 marca 1998 roku w Prešovie. Gra na pozycji napastnika. Swoją karierę zaczynał w TJ Jarovnice. Gdy miał 16 lat postanowił przenieść się na Sycylię. W sezonie 2015/2016 został wypożyczony do włoskiego Hellas Verona, gdzie dołączył do młodzieżowego zespołu. Rozegrał w nim 76 spotkań w których strzelił 44 bramki. Nasz nowy nabytek jest także młodzieżowym reprezentantem Słowacji. Ostatnio miał możliwość gry w eliminacjach do mistrzostw Europy U-21, które rozegrane zostaną w 2021 roku na Węgrzech i w Słowenii. Do krakowskiej Wisły przeszedł na zasadzie półrocznego wypożyczenia.

Hebert Medeiros Dos Santos urodził się 23 maja 1991 roku w Barra Mansa. Występuje na środku obrony. Miał okazję grać w młodzieżowych drużynach takich klubów jak Volta Redonda, Gremio Barueri, Ponte Preta i Vasco da Gama. Przejście do Wisły Kraków nie jest pierwszym zetknięciem się tego gracza z polską ligą. W 2014 roku trafił on bowiem z portugalskiej Bragi do Piasta Gliwice w którym przez blisko cztery lata rozegrał 121 meczów i strzelił 7 bramek. W 2018 roku przeniósł się do japońskiej drużyny JEF United Chiba, skąd zimą 2020 roku trafił do Białej Gwiazdy. Został zakontraktowany na zasadzie półrocznego wypożyczenia.

Nikola Kuveljić urodził się 6 kwietnia 1997 roku w Belgradzie. Na co dzień występuje w drugiej linii. Całą swoją dotychczasową karierę spędził w Serbii. Początkowo występował w młodzieżowym zespole FK Zemun, skąd w styczniu 2016 roku przeniósł się IMT Belgrad. Jego ostatnim klubem przed przejściem do Białej Gwiazdy był Javor-Matis Ivanjica w którym w sezonie 2019/2020 zanotował 18 meczów na 20 możliwych gier. Strzelił w nich 3 bramki i dwukrotnie zaliczył asysty. Do Wisły trafił na zasadzie wypożyczenia z opcją wykupu i zawarcia 3-letniego kontraktu w dowolnym momencie do 30 maja 2020 roku.

Alon Turgeman urodził się 9 czerwca 1991 roku w Haderze. Występuje na pozycji napastnika. W swojej dotychczasowej karierze najwięcej minut spędził na izraelskich boiskach. Podczas swojej przygody w tym kraju zdecydowanie najlepiej wiodło mu się w Maccabi Hajfa, dla którego w 130 meczach zdobył 35 bramek. W 2018 roku zawodnik będący w dobrej formie został zauważony przez austriacki klub – Austrię Wiedeń. W stolicy Austrii zdobył 10 bramek i 4 asysty w 28 rozegranych meczach. W obecnie trwającym sezonie nasz nowy zawodnik rozegrał 9 spotkań, w tym jedno w ramach krajowego pucharu. Strzelił 3 gole, a także zanotował jedną asystę. Alon Turgeman jest także dwukrotnym reprezentantem seniorskiej kadry Izraela.


Źródło: wisla.krakow.pl