TS Wisła 1923

Z Historia Wisły

Poprzedni rok Powrót Następny rok

Spis treści

Zarząd TS Wisła

O punkty na boiskach, parkietach, matach ...

Wydarzenia

  • 1923.01.27 - TS Wisła organizuje w budynku Sokoła "Maskaradę" połączoną z tańcami.
  • 1923.03. - Z inicjatywy TS Wisła zaczynają wychodzić w Krakowie "Wiadomości Sportowe".
  • 1923.03. - Zarząd TS Wisła omawia propozycję "połączenia się "Sokoła" z "Wisłą" w jedno Towarzystwo"...
  • 1923.04.01-02 - Wisła organizuje piłkarski Turniej Wielkanocny na własnym stadionie.
  • 1923.04.20 - Jan Weyssenhoff reprezentuje PZPN na kongresie FIFA.
  • 1923.06.03 - Techniczna strona organizacji biegu okrężnego „Ikaca” została powierzona TS Wisła.
  • 1923.06.24 - Wisła po pokonaniu w ostatniej kolejce bielskiego Sturmu 4:0 po raz pierwszy zwycięża w rozgrywkach A klasy i awansuje do gier finałowych o mistrzostwo Polski.
  • 1923.07.14-15 - "Wiadomości Sportowe" organizują na stadionie Wisły turniej piłkarski. Równocześnie odbyły się w tych dniach na naszym obiekcie mistrzostwa KOZLA.
  • 1923.09.25 - Dwie bramki Władysława Kowalskiego w meczu przeciwko Estonii – były to pierwsze bramki zdobyte przez Wiślaka w Reprezentacji. W tym samym meczu trafienie samobójcze zaliczył Kazimierz Kaczor.
  • 1923.09.23 - Pięciu zawodników Wisły broni barw Polski w meczu z Finlandią.
  • 1923.11.04 - po porażce w barażowym meczu z Pogonią Lwów 1:2 Wisła zdobyła tytuł wicemistrza Polski.
  • 1923.12.02 - Odbywa się Walne Zebranie TS Wisła. Prezesem zostaje wybrany ponownie Aleksander Dembiński. Przez aklamację Członkiem Honorowym TS Wisła zostaje mianowany inż. Ludwik Christelbauer, a Członkiem Założycielem TS Wisła Franciszek Wojas.
  • 1923.12.07 - Zarząd mianuje członkami honorowymi TS Wisła "ministra Osieckiego i p. Dyr. Bieżeńskiego i dyr. inż. Rączkowskiego".

W 1923 odeszli na zawsze

W 1923 urodzili się

Artykuły prasowe

Nieuczciwość publicystyczna!


Wiadomości Sportowe Nr. 3. Kraków, wtorek 13 marca 1923. Rok II.


Otrzymaliśmy następujący list z prośbą o zamieszczenie. Wszelkie komentarze są tu zbyteczne.

Wielmożny Panie Redaktorze !

W Nrze 8 „Tygodnika Sportowego” z dnia 3. bm. w artykule zatytułowanym „Przegląd sportowy lokalny” została umieszczona wiadomość, jakobym miał z moimi licznymi zwolennikami” opuścić „Wisłę i przenieść się do ,,Cracovii” z powodu „osobistej konkurencji wpływów” z prezesem p. Dembińskim.

Każdemu, znającemu bliżej sportowe stosunki krakowskie było wiadomem, iż należałem do tych, którzy podnieśli myśl oddania prezesury T. S. Wisła w ręce jednego z najlepszych i najgodniejszych sportowców i organizatorów w Krakowie p. Dembińskiego. Należałem dalej do tych licznych członków naszego Towarzystwa, którzy p. Dembińskiego skłonili do przyjęcia tej godności. Jako wiceprezes T. S. „Wisła” jestem dobrze poinformowany o działalności Towarzystwa i z całym naciskiem podkreślam, iż pomiędzy panem Dembińskim a mną, jak również kimkolwiek z Towarzystwa najmniejsza scysja nie miała miejsca, a mający zaszczyt i sposobność współpracy z naszym prezesem, pozwolę sobie na podstawie dotychczasowego współdziałania być wyrazicielem przekonania wszystkich członków, iż żadne nieporozumienia, nie będą na pewne miały miejsca, z tego choćby powodu, iż w T. a. „Wisła” istnieje konkurencja, ale w pracy nad rozwojem sportu polskiego i własnego klubu — a nie wpływów.

Artykuł wyżej wymieniony „Tygodnika Sportowego” zaznacza dalej, iż moim kapitałem zostały wybudowane trybuny u Wisły”. Pozwolę sobie tylko w kilku słowach sprostować powyższy wiadomość: Trybuny T. S. „Wisła” ma do zawdzięczenia tylko pracy i ofiarności licznych swych członków, a że wybrano i obdarzono mnie godnością, przewodniczącego Komisji Gospodarczej Towarzystwa, poczytuję to sobie za zaszczyt, iż mogłem dzięki zwłaszcza usilnej współpracy innych członków nie zawieść położonego we mnie zaufania i oddać Towarzystwu trybuny. Dodam, że skromna pożyczka nie może być braną w rachubę wobec kapitału uzyskanego przez świadczenia innych członków Towarzystwa.

Zdziwiony, iż omówiona notatka mogła znaleźć się na szpaltach pisma, którego Redakcja znajduje się w Krakowie, bez uprzedniego sprawdzenia, pozwolę sobie na zakończenie zaznaczyć, iż cała wiadomość o przejściu ({mandatarjuszy” z „Wisły” do „Cracovii” jest tylko zwykłą a złośliwą plotką, pozbawioną wszelkich podstaw. Nie chcąc pozostawiać bez odpowiedzi nieprawdziwych, bałamucących opinję wieści i celem sprostowania plotki, która w dużej mierze narusza dobro imię dwu klubów krakowskich i dąży najwidoczniej do wywołania rozdźwięku między p. Dembińskim a mną— uprzejmie proszę o zamieszczenie na łamach cennego pisma w najbliższym numerze treści niniejszego listu. Z wys. poważaniem

F. Wojas

Wiceprezes T. S. „Wisła”

Otrzymują Redakcje; „Przeglądu Sportowego“ , „Sportu” , „Tygodnika Sportowego” i „Wiadomości Sportowych” .

T. S. „Wisła" zawiadamia o zmianie adresu Sekretarjatu

Sport lwowski

Nr. 45. Lwów, niedziela 1. kwietnia 1923. Rok II.

T. S. „Wisła" zawiadamia o zmianie adresu Sekretarjatu. Wszelkie pisma i telegramy przesyłać należy pod adresem: „Gustaw Kornaś, Kraków, ul. Kościuszki 1. 34, I. p.“ Wśród lwowskich klubów „C“ klasy. Wśród klubów


Galeria



Poprzedni rok Powrót Następny rok