Zdzisław Styczeń

Z Historia Wisły

Zdzisław Witold Styczeń
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 16.09.1894, Przemyśl
zmarł 20.12.1978, Kraków
miejsce pochówku Cmentarz Salwatorski, kwatera SC3, rząd 1, grób 15.
wzost/waga 168/72
pozycja prawy pomocnik
reprezentacja Raprezentacja Polski
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1909-1913 RKS Kraków
1913-1924 Cracovia
1924-1926 Wisła Kraków
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.


Zdzisław Styczeń - ur. 16.09.1894 w Przemyślu, zm. 20.12.1978 w Krakowie, piłkarz Wisły, pomocnik (choć niejednokrotnie grywał też na innych pozycjach), Reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.

Zdzisław Witold Styczeń urodził się 16 września 1894 roku w Przemyślu. Nie wiadomo kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach przeprowadził się do Krakowa, jednak od 1909 roku pojawia się w składzie Robotniczego Klubu Sportowego i z podwawelskim grodem pozostaje związany do końca życia.

W RKS grał między innymi z Józefem Kałużą i Michałem Szubertem. Od 1913 roku przez przeszło 10 lat występuje w barwach Cracovii, z którą sięga po mistrzostwo Polski w 1921 roku (historyczne, pierwsze rozgrywki o ten tytuł). Mimo tak długiego stażu Styczeń rozstaje się w 1924 roku z Pasami w burzliwych okolicznościach. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, planował przenosiny za pracą do Rzeszowa i starał się o przejście do tamtejszej Resovii. Cracovia nie zgadzała się jednak na udzielenie mu zwolnienia, co zgodnie z ówczesnymi przepisami oznaczało okres przymusowej karencji. Pikanterii sprawie dodawał fakt, że Styczeń był wówczas bardzo mocnym kandydatem do Reprezentacji Polski, szykującej się na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Karencja, równoznaczna z piłkarską tymczasową banicją, odbierana być mogła jako swoista zemsta poprzedniego klubu na zawodniku. Szczęśliwie dla Stycznia te regulaminowe przepychanki nie odebrały mu powołania na Igrzyska. W nieznanych bliżej okolicznościach Styczeń zrezygnował z akcesji do Resovii i pozostał pod Wawelem. O powrocie do Cracovii nie mogło być mowy i z końcem marca 1924 roku w prasie pojawiły się informacje o jego zgłoszeniu do Wisły. Cały czas jednak obowiązywało wykluczenie. W kolejnych tygodniach pojawiały się sprzeczne doniesienia - Styczeń miał odwoływać się do PZPN a centrala piłkarska ponoć nawet pozytywnie rozpatrzyła jego wniosek, umożliwiając mu grę już w kwietniu. Ostatecznie jednak Styczeń debiutował w Wiśle po 6 miesiącach od ostatniego występu w Cracovii, a więc po wypełnieniu karencji. Czy Styczeń stanowił poważne wzmocnienie Wisły? Na pewno był zawodnikiem bardzo doświadczonym, jednak skromne doniesienia prasowe nie pozwalają precyzyjniej ocenić jego roli w drużynie Białej Gwiazdy.

Zdzisław Styczeń zapisał bardzo ładną kartę w historii Reprezentacji Polski. Co prawda zaliczył jedynie 5 występów, ale w tej liczbie znajdują się pierwszy mecz reprezentacji (w 1921 roku, z Węgrami) i pierwszy występ na Igrzyskach Olimpijskich (w 1924 roku, również z Węgrami).

Zdzisław Styczeń
Zdzisław Styczeń

Spis treści

Historia występów w barwach Wisły Kraków

 • Statystyki rozgrywek A-klasy z lat dwudziestych zamieszczamy osobno. Nie są one uwzględniane w ogólnych zestawieniach, gdyż nie udało nam się skompletować wszystkich składów meczowych Wisły w tych rozgrywkach (zobacz listę spotkań z brakującym składem).
Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
A 1926.03.21 Dom Cracovia 1-2      
A 1926.04.11 Wyjazd Jutrzenka Kraków 2-1      

Galeria reprezentacyjna

Galeria

Mecze w Reprezentacji Polski

Zdzisław Styczeń wystąpił w pięciu spotkaniach Reprezentacji Polski, w trzech pierwszych jako piłkarz Cracovii, w dwóch ostatnich już jako Wiślak. Grał w historycznym, pierwszym meczu Polski: z Węgrami w 1921 roku, brał też udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924.

Pogrubiono występy Stycznia jako Wiślaka.

Komentarze prasowe po występach w reprezentacji:

 • 1924.05.26 Węgry - Polska 5:0
  • W 24 min. Hirtzer mijając naszą pomoc i obronę usiłuje piłkę wprowadzić do naszej siatki, w czem dopomaga mu Styczeń, kopiąc piłkę z odległości kilku kroków do bramki własnej w zamiarze podania Wiśniewskiemu. Ten jednak nie zdołał piłki chwycić i Węgrzy, uzyskują czwartą bramkę dla siebie.
  • Najlepszymi na boisku z naszych byli Styczeń w pomocy i Wacek na skrzydle.
  • W drużynie polskiej wyróżnia się przedewszystkiem dobra gra pomocy, szczególnie Stycznia, który był przez cały czas bardzo dobry.
  • Wogóle, prawa strona ataku od Kałuży począwszy, trzyma się doskonale, popierana wydatnie przez Stycznia, który ma wybrany rzeczywiście dzień.
  • Z naszej drużyny najlepsi byli Kuchar oraz Styczeń, który wydał na tym meczu olbrzymi zapas sił i wyjaśnił — zwłaszcza przed pauzą — szereg krytycznych sytuacyj.
 • 1924.06.10 Polska - USA 2:3
  • W naszym teamie najlepiej grali Kuchar i Adamek. Czulak niezły, Styczeń dobry, po przerwie słabszy.
  • Czulak dobry, choć zbytnio nerwowy. W pomocy Styczeń dobry.

Olimpiada 1924

Zdzisław Styczeń jest w gronie pierwszych polskich olimpijczyków - reprezentował nasz kraj na Igrzyskach w Paryżu w 1924 roku. Występ Polski trudno jednak zaliczyć do udanych: reprezentacja odpadła z turnieju po porażce 0:5 z silnymi Węgrami. Styczeń grał wtedy pełne 90 minut.

Doniesienia prasowe

Requiescat in pace

Cmentarz Salwatorski, kwatera SC3, rząd 1, grób 15.

Grób Zdzisława Stycznia na Cmentarzu Salwatorskim (14.11.2014)

Grób Zdzisława Stycznia na Cmentarzu Salwatorskim (Listopad, 2019)