Akademia Piłkarska Wisła Kraków 2017/2018

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Rocznik 2003 (U-15) [trampkarze])
Linia 173: Linia 173:
[[Aleksander Buksa|Buksik]] w kolejnych miesiącach odniósł dwa prestiżowe zwycięstwa ligowe z Cracovią. Najpierw, choć bramki nie strzelił, przyłożył się do wygrania w roczniku 2002, a później strzelił bramkę i asystę w roczniku 2003. Oba mecze Wisła wygrała 2:0. W październiku wystąpił też w Turnieju Czterech Narodów, w którym asystował w meczu z Herthą Berlin, a strzelał słowackiej Żylinie. Między innymi te czynniki miały wpływ na wybranie Buksy KURO Piłkarzem Października.
[[Aleksander Buksa|Buksik]] w kolejnych miesiącach odniósł dwa prestiżowe zwycięstwa ligowe z Cracovią. Najpierw, choć bramki nie strzelił, przyłożył się do wygrania w roczniku 2002, a później strzelił bramkę i asystę w roczniku 2003. Oba mecze Wisła wygrała 2:0. W październiku wystąpił też w Turnieju Czterech Narodów, w którym asystował w meczu z Herthą Berlin, a strzelał słowackiej Żylinie. Między innymi te czynniki miały wpływ na wybranie Buksy KURO Piłkarzem Października.
 +
 +
'''Źródło:''' [http://akademiawisly.pl ''' akademiawisly.pl ''']
 +
 +
==2017.09.01 Letnie nabytki Akademii zaprezentowane!==
 +
 +
Okienko transferowe zamknęło się do zimy, czas więc przedstawić zawodników, którzy w najbliższym sezonie wzmocnią młodzieżowe drużyny Akademii. 19 nowych osób w czterech najstarszych grupach wzięło w czwartek wieczorem udział w sesji zdjęciowej z Dyrektorem Maciejem Musiałem. Witamy Panowie!
 +
 +
Najstarszą ekipę w Akademii – rocznik 2001 – wzmocniło trzech zawodników. Od początku przygotowań pod okiem trenera Marcina Pluty trenują Jan Sejdak z Pelikana Łowicz oraz Dariusz Partyka ze Stali Rzeszów, a w ostatnich dniach rywalizację w bramce wzmocnił Maciej Kantyka, który w poprzednim sezonie reprezentował AKS SMS Łódź.
 +
 +
Drużyna trenera Adriana Filipka – Wisła Kraków 2002 straciła kilka ogniw, ale też ich sporo zyskała. Do drużyny dołączyli: Jakub Szumera oraz Szymon Nocoń z Orbity Bukowno, Kacper Wydra ze Stali Stalowa Wola oraz dwaj zawodnicy Resovii Rzeszów – Gabriel Kyciński i Bartłomiej Fluda.
 +
 +
Do Wisły występującej w Centralnej Lidze Juniorów U15 dołączyli Oskar Witek z Krakusa Nowa Huta, Michał Barć ze Stadionu Śląskiego Chorzów oraz Kacper Myszogląd z Akademii Piłkarskiej 21. Stamtąd zimą przyszedł też Patryk Warczak, który przez ponad 100 dni był – jak się później okazało – niesłusznie zawieszony przez swój poprzedni klub. Wszyscy zawodnicy to reprezentanci województw, w których w poprzednim sezonie grali. Dodatkowo w kręgu zainteresowania selekcjonerów kadry narodowej.
 +
 +
Sporo osób pojawiło się w roczniku 2004. Oprócz sztabu, którym kieruje Tomasz Tchórz, również nowi zawodnicy. Z Sądecczyzny do Krakowa zawitali Kacper Chełmecki (Dunajec Nowy Sącz) oraz Mateusz Popiela (Sokół Stary Sącz). Oprócz nich z Białą Gwiazdą występować będą Mariusz Kutwa, poprzednio Halny Kamienica, Mikołaj Zięba (Krakus Nowa Huta) oraz Oliwier Oczkowski, który na Wisłę zamienił Akademię Piłkarską 21. Bramki rocznika 2004 strzec będą Piotr Zagórowski (Okocimski Brzesko) oraz Eryk Dudek (AS Progres Kraków), którzy już to robili w rundzie wiosennej.
'''Źródło:''' [http://akademiawisly.pl ''' akademiawisly.pl ''']
'''Źródło:''' [http://akademiawisly.pl ''' akademiawisly.pl ''']

Wersja z dnia 09:48, 3 wrz 2017

Spis treści

Drużyny

Roczniki trenujące w Wiśle w sezonie 2017/2018


AP Wisła Kraków/Wisła Kraków SA
AP Wisła Kraków/TS Wisła

Rocznik 2001 i 2002 (U-17) [juniorzy młodsi]

Rocznik 2003 (U-15) [trampkarze/juniorzy U-15]

Rocznik 2004 (U-14) [trampkarze młodsi]

Rocznik 2005 (U-13) [młodzicy]

Rocznik 2006 (U-12) [młodzicy]

Rocznik 2007 (U-11) [orliki]

Rocznik 2008 (U-10) [orliki młodsze]

Rocznik 2009 (U-9) [żaki starsze]

Rocznik 2010 (U-8) [żaki młodsze]

Wydarzenia

2017.06.26 Trener Wojciech Makowski przechodzi do Rakowa

Po roku pracy przygodę z Akademią Piłkarską Wisła Kraków kończy Wojciech Makowski, trener rocznika 2000. Odchodzi do sztabu pierwszej drużyny pierwszoligowego Rakowa Częstochowa.

Wojciech Makowski dołączył do Akademii w lipcu 2016 roku, jako jeden z dwóch trenerów rocznika 2007 oraz asystent Goncalo Feio przy najstarszej grupie w Akademii. Na początku tego roku, po przejściu Feio do pierwszej drużyny, został samodzielnym szkoleniowcem Wisły 2000, z którą został wiosennym mistrzem Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych. Jednak w decydującym o awansie do Centralnej Ligi Juniorów Młodszych barażu wiślacy ulegli w dwumeczu Akademii Piłkarskiej 21 Kraków 0:3.

Akademia dziękuje trenerowi Makowskiemu za pełny profesjonalizm od początku do samego końca pracy przy Reymonta 22 oraz za wkład w rozwój zawodników i samej Akademii. Dziękujemy i życzymy powodzenia w nowym miejscu pracy.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.06.27 Blisko 150 chętnych do trenowania w Wiśle Kraków

W dniach 19-27 czerwca odbyły się treningi otwarte dla zawodników, którzy chcieliby dostać się do młodzieżowych drużyn Wisły Kraków. Treningi zgromadziły 148 uczestników w rocznikach 2001 – 2008.

Początkowo treningi miały odbywać się w dniach 19-22 czerwca, ale z uwagi na liczbę zgłoszeń postanowiono o dołożeniu dwóch dodatkowych terminów.

Testy do Akademii nie należały do najłatwiejszych – zawodnicy musieli przejść szereg testów sprawnościowych oraz technicznych, w których ich umiejętności oceniał sztab szkoleniowy oraz dyrektor Akademii. – Wśród tych wielu zgłoszeń mogliśmy spodziewać się kilku perełek. Taka objawiła nam się na przykład wczoraj, podczas kończącej trening gierki – mówi Rafał Wisłocki. – To naprawdę budujące, jak wielu chłopców marzy o grze dla tego klubu. Pomysł z organizowaniem takich treningów uważam za świetny – dodaje.

O tym, że testy to pomysł warty uwagi przekonać może również przykład Jakuba Bartosza, który miał bardzo ciężko, żeby zostać wypatrzonym przez trenerów Wisły. – Karpaty i Hejnał to kluby z okolic Krakowa, ale do Wisły trafiłem poprzez testy, nikt mnie nie wypatrzył. Powiem więcej: to Cracovia mnie chciała, ale – co tu dużo mówić – serce wybrało Wisłę – mówił w rozmowie z nami młody obrońca Białej Gwiazdy.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.07.09 Małopolska 2001 ze srebrem na mistrzostwach Polski

Kamil Broda, Adrian Gałka, Jakub Janik i Damian Korczyk wrócili ze srebrnymi medalami z rozgrywanych w Płocku i Drobinie mistrzostw Polski województw rocznika 2001. Jest to niewątpliwie sukces zawodników oraz trenerów Łukasza Szewczyka i Marcina Pasionka.

Małopolska do turnieju finałowego awansowała po tym, jak w eliminacyjnej grupie wyprzedziła województwa lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Turniej o Puchar PZPN im. Kazimierza Deyny rozpoczął się w poniedziałek – reprezentacja naszego województwa zmierzyła się z Podlasiem i choć po kwadransie gry przegrywała, to ostatecznie zdobyła trzy punkty. Kluczowa była sytuacja z 36. minuty, kiedy użyty został system VAR – sędziujący spotkanie Paweł Gil nie zauważył zagrania ręką przez bramkarza Podlasia poza polem karnym. Błąd został dostrzeżony, a z podyktowanego rzutu wolnego padła bramka na 2:1. W drugim meczu lepsza okazała się kadra Śląska. Dlatego w ostatnim starciu Małopolska musiała pokonać Wielkopolskę oraz liczyć na to, że Podlasie nie da się pokonać Śląskowi. Oba warunki zostały spełnione i podopieczni trenerów Szewczyka i Pasionka ukończyli grupę na pierwszym miejscu, co premiowało grą w sobotnim finale.

Tam jednak lepsza okazała się kadra Mazowsza, która w swojej grupie zdobyła komplet punktów z imponującym bilansem bramkowym: 11 do 2. W finale do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis. Dwie minuty po rozpoczęciu Mazowsze objęło prowadzenie, na które Małopolska odpowiedziała na dziesięć minut przed końcem meczu. Końcówka należała jednak do rywali, którzy dwukrotnie wyprowadzili skuteczne kontrataki, wygrywając ostatecznie 3:1.

Małopolskę reprezentowało czterech zawodników Wisły: Kamil Broda, Jakub Janik, Damian Korczyk oraz Adrian Gałka. Każdy mecz rozpoczynali w pierwszej składzie i oprócz Gałki, który w finale zszedł w 53. minucie, a w 60. przeciwko Śląskowi, grali w pełnym wymiarze. Ponadto Broda został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju. Gratulacje!

Wyniki reprezentacji Małopolski podczas turnieju finałowego o puchar PZPN im. Kazimierza Deyny:

Małopolska – Podlasie 3:1

Małopolska – Śląsk 1:3

Małopolska – Wielkopolska 2:1

Małopolska – Mazowsze 1:3

https://www.instagram.com/p/BWS_bdRnhjM/?taken-by=kakamil12

fot. MZPN

Źródło: akademiawisly.pl

2017.07.16 Powrót do Wisły, czyli nowy dyrektor, Maciej Musiał

Miło nam poinformować, że z dniem 15 lipca 2017 roku stery w Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków, jako Dyrektor Sportowy, objął wychowanek Maciej Musiał. Przejmie obowiązki Rafała Wisłockiego, który pozostanie w roli Dyrektora Zarządzającego.

Zmiany strukturalne w Akademii mają na celu przyspieszenie rozwój Akademii oraz danie szansy sprostać wyzwaniom: sportowym oraz organizacyjnym, których z każdym miesiącem funkcjonowania Akademii przybywa.

Nie zmienia się polityka Akademii, wciąż najważniejszym zadaniem będzie stworzenie zawodnikom odpowiedniego środowiska do pracy oraz inwestycja w czynnik ludzki poprzez rozwój trenerów. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu nowego Dyrektora Sportowego będzie to realizowane ze zdwojoną siłą. Do głównych zadań Musiała należeć będzie koordynowanie oraz ocena pracy najstarszych grup wiekowych, jak i również zarządzanie większością kwestii sportowych. Osoba nowego Dyrektora ma spoić plan szkolenia wiślackiej Akademii, tak by wychowankowie trafiali do pierwszej drużyny, stając się jej mocnym punktem. Za obszar zajmujący się kwestiami finansowymi oraz organizacyjnymi będzie odpowiadał, podobnie jak w zeszłym sezonie, Rafał Wisłocki.

Wisła od małego

Maciej Musiał urodził się 8 lutego 1977 roku. Jest trenerem z licencją UEFA A (druga w kategorii ważności po UEFA PRO). Z góry skazany był na sport – jego tata, Adam Musiał, to legenda Wisły Kraków, mistrz Polski oraz brązowy medalista mistrzostw świata. Z kolei mama Ewa Musiał była siatkarką klubu z Reymonta. Cztery lata starszy brat Tomasz jest międzynarodowym sędzią piłkarskim.

Dla Musiała jest to drugi powrót do Wisły Kraków. Swoją przygodę z Białą Gwiazdą rozpoczął w 2006 roku, kiedy to został kierownikiem drużyny, której ówczesnym trenerem był Adam Nawałka. Po sześciu latach objął funkcję asystenta szkoleniowca pierwszej ekipy, Kazimierza Moskala. W 2013 roku przejął rolę trenera rezerw Wisły, o których sile stanowili głównie juniorzy. Pracował z nimi przez trzy sezony, w trakcie których osiągnięte w III lidze wyniki, kolejno: szóste, czwarte i piąte miejsce, były uznawana za więcej niż zadowalające. W czerwcu 2014 roku juniorzy starsi Wisły, którzy regularnie występowali w drugiej drużynie, po wygranym 12:1 finałowym dwumeczu z Cracovią, zostali mistrzami Polski.

Musiał odszedł z Wisły rok temu i został asystentem Kazimierza Moskala w Pogoni Szczecin. Po sezonie szkoleniowiec zrezygnował z prowadzenia zespołu, co wiązało się również ze zmianą sztabu szkoleniowego drużyny znad morza.

Dyrektorowi Musiałowi życzymy powodzenia oraz pasma samych sukcesów w nowej roli przy Reymonta 22. Wkrótce poinformujemy również o sztabie szkoleniowym na nowy sezon.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.07.20 Rafał Wisłocki dla DP: „Chcemy mieć takiego lidera w pionie sportowym”

Zmiany strukturalne w Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków nie uszły uwadze otoczeniu. O wyborze Macieja Musiała na Dyrektora Sportowego w rozmowie z Dziennikiem Polskim mówi Rafał Wisłocki. W środowym wydaniu gazety odnosi się również do innych kwestii.

Część rozmowy na akademiawisly.pl, całość TUTAJ.

– To trener Musiał będzie teraz najważniejszą postacią, jeśli chodzi o rozwój sportowy Akademii – mówi dotychczasowy dyrektor Rafał Wisłocki. reklama On z kolei pozostaje w AP Wisła w roli dyrektora zarządzającego. – W poprzednim roku łączyłem obowiązki szkoleniowe i organizacyjne. Moja uwaga z konieczności była jednak przesunięta w kierunku organizacyjno-finansowym. Mniej czasu mogłem poświęcić na aspekty czysto sportowe – wyjaśnia Wisłocki.

Musiał ma skoncentrować się na grupach wiekowych U-14 – U-19. – Chcemy mieć takiego lidera w pionie sportowym. To ważne dla rozwoju sztabu trenerskiego. Dwa lata temu podjęliśmy decyzję o zatrudnieniu Portugalczyka Goncalo Feio, który pokazał nam ciekawy sposób szkolenia. Teraz chcemy, by liderem był trener Musiał. Przyjdzie ze świeżym spojrzeniem i powie nam, gdzie mamy rezerwy, co możemy poprawić – podkreśla Wisłocki. To nie koniec zmian w Akademii. Zatrudniony ma też zostać nowy trener dla grupy U-14. – Mamy w planach zatrudnienie Polaka, ale z doświadczeniem zagranicznym – stwierdza Wisłocki.

Ostatnio władze Akademii miały spory ból głowy związany z planowanym odejściem kilku graczy rocznika z 2002 do ekstraklasowej konkurencji – Zagłębia Lubin. Wśród nich jest m.in. bramkarz Bartosz Matoga, którego osiągnięciami wielokrotnie AP Wisła się szczyciła. Pojawiły się informacje, że on, Kacper Masny oraz Michał Supel przeniosą się do lubińskiej akademii, bo tam w przyszłości mogliby liczyć na lepsze warunki finansowe. I nie tylko. – Jest to trochę niepokojąca dla nas sytuacja. W przypadku całej trójki rodzice zawodników zdecydowali, że chcą, by wszyscy trzej razem zmienili klub. Teoretycznie jeszcze coś się w tej sprawie możne zmienić, nie jest to ostatecznie przesądzone – zastrzega Wisłocki. – Czwarty z zawodników, który przenosi się do Lubina, Patryk Zapała, jest w innej sytuacji. Tu chodzi o względy rodzinne. A rodzina jest najważniejsza, dlatego akurat Patryk otrzymał wsparcie w tej decyzji – dodaje.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.07.31 Ligowa młodzież w Wiśle Kraków SA

27 lipca 2017 roku Prezydium Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej pozytywnie rozpatrzyło wniosek i wyraziło zgodę na to, aby drużyny młodzieżowe Białej Gwiazdy, występujące w oficjalnych rozgrywkach ligowych, zostały przeniesione z Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków do Wisły Kraków SA.

Do struktur Wisły Kraków SA dołączą zatem roczniki: 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 i 2006. Pozostałe pozostaną w Towarzystwie Sportowym.

Decyzja o złożeniu wniosku była podyktowana wspólnym działaniem Akademii i Wisły Kraków SA, które jest podkreśleniem solidnej współpracy z ostatniego roku. Głównym powodem było umożliwienie migracji zawodników między drużyną występującą w Centralnej Lidze Juniorów (w chwili obecnej roczniki 1999 i 2000), a pozostałymi grupami młodzieżowymi. W szerokiej kadrze zespołu trenera Mariusza Jopa znajduje się kilku zawodników, którzy mogliby występować również w młodszym roczniku, są to m.in. Jakub Janik, Michał Cienkosz czy Kamil Broda. Z dniem 31 sierpnia musiałaby zapaść decyzja, czy zawodnicy zostają w starszym roczniku i starają się wywalczyć miejsce w składzie, czy wracają do rówieśników. Pozytywnie rozpatrzony wniosek z 27 lipca zapobiega takim problemom, co wpłynie pozytywnie na formę i rozwój zawodników. Swobodnego przepływu zabrakło w poprzednim sezonie, gdy w rundzie wiosennej aż pięciu zawodników z rocznika 2000 i jeden z 2001 trafiło do Wisły CLJ, przez co nie mogło wspomóc rówieśników w barażu o Centralną Ligę Juniora Młodszego. Mimo braku awansu, dzisiaj trzech zawodników z tego rocznika – Błażej Skórski, Kacper Laskoś, Patryk Plewka – znajduje się w szerokiej kadrze pierwszej drużyny, a pamiętać trzeba, że to właśnie jest nadrzędny cel Akademii.

– Ta zmiana stanowi filar budowy mocnej Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. Nowy układ pozwala na większą mobilność piłkarzy między rocznikami. Dzięki temu trenerzy zyskują elastyczność przy doborze składu meczowego. Klub od dłuższego czasu potrzebował tak korzystnego dla zawodników rozwiązania – powiedział Wiceprezes Wisły Kraków SA Damian Dukat.

Przejście zawodników do Wisły Kraków SA nie zmieni znacząco sposobu funkcjonowania Akademii. Wkrótce też zostanie ogłoszony sztab szkoleniowy na sezon 2017/18.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.08.17 Sześć drużyn Akademii zagra w rozgrywkach ligowych

Przed nami sezon 2017/18, w którym liczymy oczywiście na piękne bramki, liczne zwycięstwa i końcowe sukcesy, ale przede wszystkim rozwój. I raczej nie ma przypadku, że w ten sam dzień rozgrywki inaugurują Bundesliga oraz La Liga.

Dwie najstarsze drużyny Akademii – roczniki 2001 i 2002 – zagrają w Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych. Cel taki sam, jak w poprzednim sezonie – młodsi mają się ogrywać, natomiast podopieczni trenera Marcina Pluty uzyskać awans do Centralnej Ligi Juniorów Młodszych. Żeby to osiągnąć trzeba rundę jesienną skończyć na pierwszym miejscu przed takimi klubami jak: PUKS Karol Wadowice, Hutnik Kraków, AS Progres Kraków (również dwie drużyny), Limaovia Limanowa, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Dunajec Nowy Sącz, AP Profi Zielonki, Unia Tarnów, Tarnovia Tarnów, Sandecja Nowy Sącz, Dunajec Ostrowsko, Soła Oświęcim i Garbarnia Kraków. Wisła Kraków 2001 swój pierwszy mecz rozegra w sobotę, przeciwko Karolowi Wadowice, a Wisła Kraków 2002, z uwagi na turniej na Chorwacji, za tydzień w Limanowej. Jesienią liga liczyć będzie 16 zespołów i kluby rozegrają mecze ze sobą bez rewanżów, a wiosną podzielona zostanie na lepszą i gorszą ósemkę. Dokładne terminarze roczników 2001 – TUTAJ i 2002 TUTAJ.

W Centralnej Lidze Trampkarzy jest już Wisła Kraków 2003. Zawodnicy trenera Mateusza Stolarskiego jesienią będą się mierzyć w grupie D, w której oprócz dwóch przedstawicieli Małopolski (drugim jest Sandecja Nowy Sącz), zagrają również: Korona Kielce, KSZO Ostrowiec Św., Motor Lublin, TOP 54 Biała Podlaska, SMS Jarosław oraz Stal Mielec. Pierwsze spotkanie już w piątek – przeciwko drugiej drużynie z Małopolski. Terminarz 2003 – TUTAJ. Runda jesienna zakończy się 18 listopada – dwie najsłabsze drużyny zostaną relegowane do rozgrywek wojewódzkich, pozostali wiosną zagrają o mistrzostwo Polski. Wisła 2003 swoje mecze domowe rozgrywała będzie na obiekcie przy ul. Zarzecze 124.

Rozgrywki trampkarzy w roczniku 2004 zostały podzielone na dwie grupy: Wiślacy znaleźli się w grupie drugiej, w której – z uwagi na wycofanie się Raby Dobczyce – jest 11 drużyn. Podobnie jak w MLJM – w rundzie jesiennej nie ma rewanżów. Rywalami Wisły będą: ZKS Unia Tarnów, AS Progres, Okocimski Brzesko, Pogoń Skotniki, Garbarnia Kraków, Pcimianka Pcim, Górnik Wieliczka, NKP Podhale Nowy Targ oraz Borek Kraków. Pierwszy mecz zostanie przełożony z uwagi na wyjazd Wisły na turniej do Holandii, a w ramach 2. kolejki podopieczni trenera Tomasza Tchórza udadzą się 3 września do Tarnowa.

Najmłodszą drużyną Akademii rywalizującą w rozgrywkach wojewódzkich jest Wisła Kraków 2005, która w sezonie 2017/18 prowadzona będzie przez trenera Michała Janię. W Małopolskiej Lidze Młodzików wystąpi 14 drużyn, a oprócz Białej Gwiazdy: ZKS Unia Tarnów, Akademia Piłkarska 21 Kraków, Wisła Czarny Dunajec, Tarnovia Tarnów, AS Progres Kraków, Sokół Stary Sącz, Bronowianka Kraków, Sandecja Nowy Sącz, Dunajec Nowy Sącz, PUKS Karol Wadowice, Krakus Nowa Huta, Pcimianka Pcim oraz Okocimski Brzesko.

Akademia będzie miała również przedstawiciela w okręgowych rozgrywkach. Z rok starszymi rywalami mierzyć się będzie Wisła Kraków 2006. Zawodnicy trenera Patryka Jałochy w grupie pierwszej mają Wieczystą Kraków, Słowik Olkusz, Skalankę Skała, Krakus Nowa Huta, Hutnik Kraków oraz Kmitę Zabierzów. Start ligi – 31 sierpnia i mecz z Kmitą w Zabierzowie. Koniec – 4 listopada wyjazdowym meczem z Hutnikiem. Po cztery najlepsze drużyny z grupy pierwszej i drugiej zagrają ze sobą wiosną.

O występach młodzieżowych drużyn Akademii informować będziemy na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej oraz naszych mediów społecznościowych: Twitter, Facebook oraz TUTAJ.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.08.28 Aleksander Buksa KURO Piłkarzem Sezonu 2016/17 w Akademii!

Bardzo dobra skuteczność, awans do starszego rocznika, regularne powołania do kadry Polski, dobre występy na turniejach zagranicznych – to wszystko sprawiło, że trenerzy najstarszych wiślackich grup młodzieżowych wybrali Aleksandra Buksę KURO Piłkarzem Sezonu 2016/17. Gratulacje, Olek!

Aleksander Buksa urodził się 15 stycznia 2003 roku, a do Wisły trafił jak miał 11 lat. Pierwszym jego trenerem był Mateusz Stolarski, kolejnym i obecnym Adrian Filipek. Od zawsze Buksa grał na pozycjach ofensywnych – jako napastnik, coraz częściej jako prawoskrzydłowy. – Uważam, że jego atutem jest chłodna głowa. To co jest najważniejsze dla napastnika. W polu karnym nie wariuje i wie co z piłką zrobić. Ten atut może pozwolić mu grać na wysokim poziomie. Bardzo dobra lewa noga, prawa niewiele gorsza – opiniuje swojego podopiecznego trener Adrian Filipek.

Puchar, z rąk Pani Prezes Marzeny Sarapaty, otrzymał w przerwie meczu 7. kolejki LOTTO Ekstraklasy, pomiędzy Wisłą, a Lechią Gdańsk. Oprócz sternika krakowskiego klubu obecni byli również trenerzy Olka – Mateusz Stolarski i Adrian Filipek oraz szefowie KURO Detailing – Michał Mazurek i Piotr Kuciel.

Był to bardzo udany sezon dla młodego napastnika. Przygotowania zaczął w starszym roczniku, zaadaptował się dość szybko, bo już podczas sierpniowych mistrzostw Polski był ważną postacią Białej Gwiazdy. Trenował regularnie z Wisłą 2002, ale były momenty gdy pomagał rówieśnikom – tak było w meczu ligowym przeciwko Sokołowi Stary Sącz, gdy dwie bramki Buksy uratowały Wiśle remis. Buksa był też autorem jednej z ładniejszych bramek strzelonych przez drużyny Akademii w ostatnich dwunastu miesiącach. Była to bramka, która dała zwycięstwo nad chorwacką Lokomotivą Zagreb w finale Wiślackiej Olimpiady Dzieci i Młodzieży. Zbiegło się to w czasie z powołanie do reprezentacji Polski i bramką w meczu z Litwą.

Buksik w kolejnych miesiącach odniósł dwa prestiżowe zwycięstwa ligowe z Cracovią. Najpierw, choć bramki nie strzelił, przyłożył się do wygrania w roczniku 2002, a później strzelił bramkę i asystę w roczniku 2003. Oba mecze Wisła wygrała 2:0. W październiku wystąpił też w Turnieju Czterech Narodów, w którym asystował w meczu z Herthą Berlin, a strzelał słowackiej Żylinie. Między innymi te czynniki miały wpływ na wybranie Buksy KURO Piłkarzem Października.

Źródło: akademiawisly.pl

2017.09.01 Letnie nabytki Akademii zaprezentowane!

Okienko transferowe zamknęło się do zimy, czas więc przedstawić zawodników, którzy w najbliższym sezonie wzmocnią młodzieżowe drużyny Akademii. 19 nowych osób w czterech najstarszych grupach wzięło w czwartek wieczorem udział w sesji zdjęciowej z Dyrektorem Maciejem Musiałem. Witamy Panowie!

Najstarszą ekipę w Akademii – rocznik 2001 – wzmocniło trzech zawodników. Od początku przygotowań pod okiem trenera Marcina Pluty trenują Jan Sejdak z Pelikana Łowicz oraz Dariusz Partyka ze Stali Rzeszów, a w ostatnich dniach rywalizację w bramce wzmocnił Maciej Kantyka, który w poprzednim sezonie reprezentował AKS SMS Łódź.

Drużyna trenera Adriana Filipka – Wisła Kraków 2002 straciła kilka ogniw, ale też ich sporo zyskała. Do drużyny dołączyli: Jakub Szumera oraz Szymon Nocoń z Orbity Bukowno, Kacper Wydra ze Stali Stalowa Wola oraz dwaj zawodnicy Resovii Rzeszów – Gabriel Kyciński i Bartłomiej Fluda.

Do Wisły występującej w Centralnej Lidze Juniorów U15 dołączyli Oskar Witek z Krakusa Nowa Huta, Michał Barć ze Stadionu Śląskiego Chorzów oraz Kacper Myszogląd z Akademii Piłkarskiej 21. Stamtąd zimą przyszedł też Patryk Warczak, który przez ponad 100 dni był – jak się później okazało – niesłusznie zawieszony przez swój poprzedni klub. Wszyscy zawodnicy to reprezentanci województw, w których w poprzednim sezonie grali. Dodatkowo w kręgu zainteresowania selekcjonerów kadry narodowej.

Sporo osób pojawiło się w roczniku 2004. Oprócz sztabu, którym kieruje Tomasz Tchórz, również nowi zawodnicy. Z Sądecczyzny do Krakowa zawitali Kacper Chełmecki (Dunajec Nowy Sącz) oraz Mateusz Popiela (Sokół Stary Sącz). Oprócz nich z Białą Gwiazdą występować będą Mariusz Kutwa, poprzednio Halny Kamienica, Mikołaj Zięba (Krakus Nowa Huta) oraz Oliwier Oczkowski, który na Wisłę zamienił Akademię Piłkarską 21. Bramki rocznika 2004 strzec będą Piotr Zagórowski (Okocimski Brzesko) oraz Eryk Dudek (AS Progres Kraków), którzy już to robili w rundzie wiosennej.

Źródło: akademiawisly.pl

W mediach