Akademia Piłkarska Wisła Kraków 2018/2019

Z Historia Wisły

Spis treści

Drużyny

Roczniki trenujące w Wiśle w sezonie 2018/2019


Od 1 września 2018 roku w Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków nastąpiły zmiany strukturalne, które dotyczą najmłodszych grup. Po przedstawieniu przez Władze Akademii projektu, Zarząd Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków zdecydował, po ponad trzech latach przerwy, powołać Szkółkę Piłkarską TS Wisła Kraków, która obejmie szkolenie grup młodzieżowych do U11. Wszystkie zajęcia tych grup odbywać się będą na boisku przy ul. Na Błonie 15B. Trenerami odpowiedzialnymi za te grupy będą osoby, które będą w strukturach Akademii. Jednocześnie w strukturach Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków pozostaną drużyny w tych kategoriach wiekowych, jednak będą zdecydowanie mniej liczne. Zmiany mają na celu podwyższenie jakości treningu, co w perspektywie najbliższych lat ma sprawić wzrost liczby wychowanków w pierwszej drużynie Wisły Kraków. Krokiem w tym kierunku ma być ograniczenie liczby miejsc w najmłodszych grupach Akademii, w których trenować będzie wąska grupa zawodników, ograniczona do ok. 12 osób (wyjątek to grupa U7 – naborowa), z którymi pracować będzie trzech trenerów, co daje doskonałe warunki do pracy indywidualnej. Liczba zawodników w kolejnych drużynach będzie rosnąć w zależności do potrzeb oraz wyzwań stawianych przed poszczególną drużyną. Równocześnie uruchomiona zostanie Szkółka Piłkarska TS Wisła Kraków, w której będą trenowali wszyscy chętni, którzy oczywiście, w przypadku rozwoju oraz pozytywnej opinii trenerów, będą mieli możliwość promocji do wąskich grup Akademii.Zmiany dotyczą również kwestii finansowych oraz organizacyjnych, z którymi zapoznali się już rodzice dzieci zaproszonych do Szkółki Piłkarskiej TS Wisła Kraków. Od tej chwili wszelkie zapisy dzieci do grup wiekowych U8 – U11 prowadzić będzie Szkółka Piłkarska. Kontakt: szkolka@tswisla.pl.



Wisła Kraków SA
Akademia Piłkarska Wisła Kraków
Szkółka Piłkarska TS Wisła Kraków

Rocznik 2003 i 2002 (U-17) [juniorzy młodsi]

Rocznik 2004 (U-15) [trampkarze/juniorzy U-15]

Rocznik 2005 (U-14) [trampkarze młodsi]

Rocznik 2006 (U-13) [młodzicy]

Rocznik 2007 (U-12) [młodzicy]

Rocznik 2008 (U-11) [orliki]

Rocznik 2009 (U-10) [orliki młodsze]

Rocznik 2010 (U-9) [żaki starsze]

Rocznik 2011 (U-8) [żaki młodsze]

Rocznik 2012 (U-7)

Sztab szkoleniowy

[ostatnia edycja 15.09.2018]

Dyrektor Zarzadzający

Koordynator ds. Sportowych U14-U17

Wisła Kraków U17

Wisła Kraków U15

Wisła Kraków U14

Wisła Kraków U13

Wisła Kraków U12

Wisła Kraków U11

Wisła Kraków U10

Wisła Kraków U9

Wisła Kraków U8

Wisła Kraków U7:

Trenerz bramkarzy:

Trener przygotowania motorycznego:

Fizjoterapeuci:

Psychologowie:

Wydarzenia

2018.07.30 Nowa rola Adriana Filipka

Ławkę trenerską zamieni na biurko. Adrian Filipek, który przez ostatnie trzy lata pracował z młodzieżą w Akademii jako trener, w sezonie 2018/19 będzie Koordynatorem ds. Sportowych Drużyn U14-U17.

Adrian Filipek urodził się 7 lipca 1990 roku, pochodzi z Sędziszowa Małopolskiego. Posiada licencję UEFA A, a dzisiaj rozpoczął kurs UEFA A Elite Youth. W Wiśle zaczyna właśnie swój czwarty sezon. Do tej pory pracował głównie z rocznikiem 2002, zaczynając na etapie U14, prowadząc również w U15 i U16. Na początku tego roku, w wyniku połączenia roczników 2001 i 2002, został jednym z dwóch głównych trenerów drużyny U17, która wiosną wywalczyła awans do Centralnej Ligi Juniorów.

– Chcę być osobą, która będzie łączyła myśli, wiedzę i doświadczenie trenerów U14, U15 i U17. Żebyśmy wspólnie rozwijali nasz model gry i usystematyzowali współpracę między rocznikami – mówi Filipek.

Do najważniejszych obowiązków Filipka będzie należało zarządzanie pod względem sportowym drużynami Akademii, grającymi po jedenastu, czyli U14, U15 i U17. W poprzednim tygodniu odbyło się już pierwsze spotkanie z Arkadiuszem Głowackim oraz Maciejem Stolarczykiem. Do takich ma dochodzić częściej, żeby praca wykonywana w Akademii nie odbiegała od oczekiwań i potrzeb pierwszej drużyny. Dlatego też Filipek raz w tygodniu będzie obecny w Myślenicach na treningu pierwszej drużyny. – Myślę, że dzięki temu będę mógł pomóc naszym zawodnikom i trenerom, podpatrując to, co się dzieje na treningach pierwszej drużyny i jakie są realne wymagania wobec piłkarzy – mówi Filipek, który podobnie jak w poprzednim sezonie będzie pracował z najzdolniejszymi zawodnikami w ramach projektu Profix Perfect Skills.

Dwie drużyny Akademii – U17 i U15 – jesienią wystartują w Centralnej Lidze Juniorów. Zespół U15 w poprzednim sezonie dwukrotnie wygrał swoją grupę, dochodząc do półfinału, w którym ulegli Escoli Varsovia, natomiast dla U17 jest to debiut w tych rozgrywkach. – Będę oczekiwał od zawodników – podkreślam – od zawodników, że na każdy mecz wychodzić będą po to, żeby go wygrać. Natomiast chciałbym, żeby trenerzy wygrywali poprzez wdrażanie naszego sposobu gry. Ale przede wszystkim najważniejszy będzie rozwój zawodników, żeby zawodnicy robili takie postępy, które wywindują ich w trakcie sezonu do starszych zespołów – podsumowuje.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.09.15 Prezentacja drużyn Akademii

2018.09.18 Zima i Warczak na treningu Wisły

Po raz pierwszy w swojej przygodzie z piłką 15-letni Patryk Warczak i rok starszy Jakub Zima wzięli udział w treningu pierwszej drużyny Wisły Kraków. Do Myślenic zostali wezwani we wtorek, stawić się mają również jutro.

Obaj zawodnicy trenować będą też jutro, a jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań od fizjoterapeutów, to dołączy do nich też Aleksander Buksa. Młodzi zawodnicy Akademii, którzy na co dzień występują w CLJ U17, korzystają z szansy od trenera Macieja Stolarczyka. Warczak stał się pierwszym zawodnikiem ze swojego rocznika, który wziął udział w treningu pierwszej drużyny. Wiślacy po serii dobrych meczów przygotowują się do piątkowego meczu z Pogonią Szczecin.

Patryk Warczak to urodzony 3 października 2003 roku obrońca, który w poprzednim sezonie występował głównie na środku defensywy, ale radzi sobie dobrze również na obu bokach. W obecnym sezonie jest podstawowym lewym obrońcą drużyny U17. Do Wisły trafił w listopadzie 2016 roku z Akademii Piłkarskiej 21, a w marcu tego roku został wybrany KURO Piłkarzem Miesiąca. To wyróżnienie, ale w maju 2017 roku, przypadło Jakubowi Zimie, który urodził się 1 sierpnia 2002 roku. W Wiśle jest od początku sezonu 2014/15, wcześniej reprezentował barwy Borka Kraków. Od przyjścia do Wisły jest podstawowym środkowym obrońca, który może zagrać również jako defensywny pomocnik.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.09.18 Wisłocki i Filipek o Akademii w Zabrzu

Adrian Filipek oraz Rafał Wisłocki wzięli udział w konferencji Ekstraklasy dla Piasta Gliwice, Górnika Zabrze, Zagłębia Sosnowiec i Wisły Kraków, poświęconej szkoleniu młodzieży w tych klubach. Koordynator oraz Dyrektor Akademii opowiedzieli w Zabrzu o metodach pracy w Krakowie.

Filipek oraz Wisłocki przedstawili zgromadzonym dziennikarzom strukturę Akademii oraz jej główne cele, czyli sprawienie, aby co roku drużynę występującą w Centralnej Lidze Juniorów U18 zasilało co najmniej dziesięciu zawodników z drużyny U17. Następnie trzech z nich trafiało do pierwszej drużyny, a minimum dwóch osiągało status zawodnika profesjonalnego, przez co działacze Akademii rozumieją grę na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce lub Europie.

W dużym skrócie przedstawione też zostały drużyny Akademii, czyli między innymi ilu zawodników trenuje w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz ilu trenerów z nimi pracuje. Na zgromadzonych spore wrażenie zrobił fakt, że najmłodsze grupy liczą po 12 zawodników, na których przypada trzech trenerów. Przedstawiony został również model współpracy z pierwszą drużyną, za który odpowiada Adrian Filipek i który mógł szczegółowo wyjaśnić, jak wygląda jego rola w łączeniu pracy pierwszej drużyny i Akademii. Zarządzający przyznali, że na tę chwilę największy problem to infrastruktura, która nie sprzyja nie tylko w planowaniu treningów, ale też rozwijaniu indywidualnych umiejętności. Zapewnili jednak, że w klubie poczynione zostały starania, żeby ten fakt uległ zmianie.

Dziennikarzy szczególnie interesowały kwestie skautingu oraz pozyskiwania zawodników do wyżej wymienionych klubów. Po pytaniu pana Michała Treli z Przeglądu Sportowego rozgorzała dyskusja, w której kluby przyznały, że interesuje ich głównie obszar skupiony wokół ich miast, poza Wisłą, która kieruje swoje zainteresowanie na niemal całą południowo-wschodnią Polskę.

Konferencja organizowana przy okazji Ekstra Talentu, projektu Fundacji Ekstraklasy oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, była świetną okazję do przybliżenia innym pracy z młodzieżą w Wiśle, poznania stylu innych oraz do samej dyskusji, z której zawsze można wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Źródło: akademiawisly.pl

2018.09.19 Akademia Wisły zaprezentowała się podczas Ekstra Talentu

We wtorek 18 września w Zabrzu przedstawiciele Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków Dyrektor Akademii Rafał Wisłocki i Koordynator ds. sportowych U-14-U-17 Adrian Filipek wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Ekstraklasę, która ma na celu przybliżenie działalności szkolenia młodzieży. Spotkanie to odbyło się w ramach cyklu Ekstra Talent organizowanego przez Ekstraklasę SA we wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wisłocki oraz Filipek przedstawili zgromadzonym dziennikarzom strukturę Akademii oraz jej główne cele. Jednym z nich jest doprowadzenie do sytuacji, aby co roku drużynę występującą w Centralnej Lidze Juniorów U-18 zasilało co najmniej dziesięciu zawodników z drużyny U-17. Następnie trzech z nich trafiało do pierwszej drużyny, a minimum dwóch osiągało status zawodnika profesjonalnego.

Wisła Kraków prowadzi klubową akademię złożoną z dziesięciu grup rocznikowych. Łącznie w zespołach Białej Gwiazdy trenuje 205 zawodników. Za największy sukces uznaje się dwukrotne zwycięstwo w grupie D Centralnej Ligi Juniorów U-15 w sezonie 2017/18 i tym samym występ w półfinale Mistrzostw Polski. Klub jest dumny także z posiadania drużyn we wszystkich rozgrywkach CLJ. W pierwszej drużynie zadebiutowali piłkarze z rocznika 2000 - Kacper Laskoś i Patryk Plewka. Zawodnicy spoza regionu trafiają do Akademii Wisły w wieku 13 lat (drużyna U14), natomiast pierwszym kierunkiem poszukiwań jest południowy-wschód i województwa: podkarpackie, małopolskie i śląskie. Zawodnicy grup od rocznika U-13 chodzą do wiślackich klas sportowych, w ramach których trenują w Akademii. Ci spoza Krakowa (od 50 km) mieszkają w internacie, zlokalizowanym w budynku klubowym. Na stałe współpracuje z klubem trzech psychologów, których pracę koordynuje prof. Jan Blecharz. Budżet akademii wynosi ponad 1,5 mln zł.


Przedstawiony został również model współpracy z pierwszą drużyną, za który odpowiada Adrian Filipek. Mógł więc szczegółowo wyjaśnić, jak wygląda jego rola w łączeniu pracy przy drużynie seniorskiej i Akademii. Zarządzający przyznali, że na tę chwilę największy problem to infrastruktura, która nie sprzyja planowaniu treningów oraz rozwijaniu indywidualnych umiejętności. Zapewnili jednak, że w klubie poczynione zostały już odpowiednie starania.

Źródło: Ekstraklasa SA, Akademia Piłkarska Wisła Kraków

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA

Źródło: wisla.krakow.pl

W mediach