Izabela Mirus

Z Historia Wisły

Izabela Mirus, 10.12.2012.[Foto: Przemek Bobilewicz]
Izabela Mirus, 10.12.2012.
[Foto: Przemek Bobilewicz]
Izabela i Barbara Mirus, 2010
Izabela i Barbara Mirus, 2010
Izabela Mirus z nagrodą im.prof.Jana Janowskiego. Wiślacki Opłatek 20.12.2010
Izabela Mirus z nagrodą im.prof.Jana Janowskiego. Wiślacki Opłatek 20.12.2010
Senator Stanisław Bisztyga wręcza Izabeli Mirus nagrodę im.prof.Jana Janowskiego. Wiślacki Opłatek 20.12.2010
Senator Stanisław Bisztyga wręcza Izabeli Mirus nagrodę im.prof.Jana Janowskiego. Wiślacki Opłatek 20.12.2010

Izabela Daria Mirus (ur. 18 stycznia 1993 roku w Krakowie) - zawodniczka sekcji judo TS Wisła, reprezentantka Polski juniorów, laureatka nagrody im. prof. Jana Janowskiego dla Najlepszego Juniora Wisły w roku 2010.

Izabela Mirus zaczęła uprawiać judo w 2000 roku, w pierwszej klasie szkoły podstawowej - pod wpływem taty (Dariusz Mirus trenował sztuki walki) i starszej siostry Barbary. Przez siedem lat trenowała w Jordanie, była podopieczną Stanisława Bugajskiego.

Od 2007 roku Izabela związana jest z Wisłą. Początkowo jej trenerem był Piotr Weiss, następnie trafiła pod skrzydła Krzysztofa Wojdana.

Poza judo interesuje się pływaniem i piłką nożną. Jej idolką jest Justyna Kowalczyk.

Spis treści

Kronika sportowa

Rok 2007

Rok 2008

Rok 2009

Rok 2010

Rok 2011

Rok 2012

Rok 2013

Rok 2015

Dorobek medalowy w zawodach rangi mistrzowskiej

W tabeli zamieszczamy medale zdobyte podczas mistrzostw Polski oraz w Pucharze Polski.


Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
2010.09.24-26 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 57 kg Izabela Mirus
2010.11.06 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 57 kg 2. Izabela Mirus

Nagroda im. prof. Jana Janowskiego

"Dzisiejsza impreza (Wiślacki Opłatek) miała jeszcze kilka innych, bardzo ważnych elementów. Na pewno było nim wręczenie przez senatora RP Stanisława Bisztygę Nagrody im. prof. Jana Janowskiego dla Najlepszego Juniora Wisły w roku 2010. Otrzymała ją nasza nadzieja na występ w Igrzyskach Olimpijskich, judoczka Izabela Mirus. Iza w pełni zasłużyła na zdobyte wyróżnienie, była bowiem tegoroczną rewelacją mat krajowych. Najpierw zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski juniorów, startując w tej kategorii wiekowej dopiero pierwszy sezon. Potem zaś, zupełnie sensacyjnie, wywalczyła brązowy medal mistrzostw naszego kraju seniorek! Senator Bisztyga, wróżąc naszej dziewczynie sukcesy międzynarodowe, wręczył jej, oprócz nagrody pieniężnej, także specjalną maskotkę. Misia o pseudonimie „Senator Stanley”. Jego moc podobno jest nie do zmierzenia. Oby pokazał ją w 2016 roku w Rio de Janeiro. A może już w 2012 w Londynie? Kto wie?"

20 grudnia 2010, tswisla.pl

Czytaj też

Izabela Mirus, Oliwier Romaniuk, Małgorzata Tracz
Izabela Mirus, Oliwier Romaniuk, Małgorzata Tracz

Malizna, Czart i Oluś - nowe pokolenie w judo

2008-06-26

Medaliści MP marzą o podium olimpijskim. Z powodzeniem łączą treningi i starty z nauką Troje wspaniałych? Górnolotne określenie, ale nie musi być przesadzone odnośnie tercetu młodych wiślackich judoków - piętnastolatków Izabeli Tracz i Oliwiera Romaniuka oraz o rok od nich starszej Małgorzaty Tracz. Troje wspaniałych? Górnolotne określenie, ale nie musi być przesadzone odnośnie tercetu młodych wiślackich judoków - piętnastolatków Izabeli Tracz i Oliwiera Romaniuka oraz o rok od nich starszej Małgorzaty Tracz.

Iza Mirus (przez wszystkich nazywana Malizną) to wicemistrzyni Polski młodziczek w 2006 roku (waga 48 kg) oraz tegoroczna brązowa medalistka MP juniorów młodszych (waga 57 kg).

Gosia Tracz (pseudo - Czart) jest brązową medalistką MP młodziczek w 2006 roku (waga 63 kg) i także brązową medalistką tegorocznych MP juniorek młodszych (waga 70 kg). Wreszcie Oliwier Romaniuk (pseudo - Oli lub Oluś) w ubiegłym roku był mistrzem Polski młodzików (waga 73 kg), a teraz jest brązowym medalistą MP juniorów młodszych (waga 81 kg).

- Jest to tercet wybitnie utalentowanych, a jednocześnie jakże różnych nastolatków - mówi trener Piotr Weiss. - Wszyscy prezentują duże umiejętności techniczne. Ponadto Iza jest mistrzynią taktyki i konsekwencji. Gosia ma olbrzymią odporność na stres i świetnie wykorzystuje swoje warunki fizyczne. Natomiast Oliwier to wieczny poszukiwacz, eksperymentator i czasami może doprowadzić człowieka do kresu wytrzymałości nerwowej. Rozwijają się prawidłowo, bezboleśnie zmieniają kategorie wagowe.Są to zmiany naturalne, wynikające wyłącznie z ich rozwoju fizycznego. Sukcesy? Judo jest sportem indywidualnym, ale sukcesy Izy, Gosi i Oliwiera to zasługa także całej naszej grupy.

Izabela Mirus zaczęła uprawiać judo w 1. klasie szkoły podstawowej. Za zachętą taty i przykładem starszej siostry Barbary, też wiślaczki i m.in. medalistki MP. Przez 5 lat pracowała w Jordanie u trenera Stanisława Bugajskiego, a od 3 lat w Wiśle. - Marzę o mistrzostwie Polski. Tak na początek - wyznaje.

Małgorzata Tracz miała być tenisistką, jednak od 5 lat jest na tatami. Codziennie dojeżdża ze Skały. O białym sporcie jednak nie zapomniała i namiętnie ogląda wszystkie transmisje telewizyjne. Szlifuje też język angielski. - Na pewno się przyda. Jak pojadę na igrzyska olimpijskie - stwierdza z pewnością w głosie.

Oliwier Romaniuk uprawia judo od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Chciał uprawiać jakąś sztukę walki i trafiło na judo. W którym najbardziej mu odpowiada konieczność ciągłego sprawdzania się, walki także z własnymi słabościami. Podobnie jak koleżanki, bezproblemowo łączy sport z nauką. - Udział w igrzyskach olimpijskich to największe sportowe marzenie. A inne zostawię tylko dla siebie - mówi z tajemniczym uśmiechem.

Źródło: gazetakrakowska.pl
Autor: Wojciech Batko