Sezon 1974/1975 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Herbowa Tarcza Krakowa Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje halowe Rezerwy Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

 • Sierpień: Tournee piłkarzy po Hiszpanii.
 • 18. sierpnia 1974: Nieudana inauguracja ligi. Bez bramek w Rybniku.
 • 1. października 1974: Umiera Józef Adamek, prawoskrzydłowy Wisły.
 • 3. października: Piłkarze Wisły, wykorzystując przerwę w rozgrywkach ligowych, wyjechali na krótkie zgrupowanie treningowe do Zakopanego.
 • 20. października 1974: Wysoka porażka z Lechem w Poznaniu. Jerzy Steckiw traci pracę trenera w Wiśle.
 • 27. października 1974: Debiut Jana Jałochy w lidze w przegranym meczu z Górnikiem 0:2.
 • 2. listopada 1974: Umiera Stanisław Czulak, łącznik Wisły.
 • 2. grudnia: [[Aleksander Brożyniak] podjął pracę w krakowskiej Wiśle i prowadzić będzie pierwszą drużynę piłkarzy.
 • Grudzień: Najlepszym sportowcem województwa krakowskiego, wyłonionym w plebiscycie „Tempa”, okazał się Antoni Szymanowski.
 • Luty: Piłkarze szlifują formę w Zakopanem i Bułgarii.
 • 26. kwietnia 1975: Debiut w lidze Krzysztofa Budki w wygranym meczu z ŁKS-em.
 • 25. maja 1975: Debiut Adama Nawałki w meczu z Górnikiem.
 • Juniorzy Wisły znowu najlepsi w Polsce.
 • 18. czerwca 1975: Wisła kończy na niesatysfakcjonującym 4. miejscu.

Prasa o Wiśle

ATRAKCYJNE, lecz chyba i męczące, tournee czeka piłkarzy krakowskiej Wisły. VIII

Echo Krakowa. 1974, nr 182 (6 VIII) nr 8975

ATRAKCYJNE, lecz chyba i męczące, tournee czeka piłkarzy krakowskiej Wisły, którzy w trakcie króciutkiej, bo niespełna 11-dniowej przerwy między rozgrywkami sezonu 1973/74 a 1974/75 wystąpią 5 razy w Hiszpanii.

Tuż po dzisiejszym meczu z Odrą, krakowianie spakują walizki i już w dniu następnym rano odlatują z Warszawy do Madrytu, skąd autokarem udadzą się na pierwszy mecz do Sewilli,. który rozegrany zostanie jeszcze tego samego dnia wieczorem! W końcu przyszłego tygodnia jedenastka „Białej Gwiazdy” wraca do Krakowa a w niedzielę, tj. 18 bm. nastąpi już inauguracja ekstraklasy, Do Hiszpanii wyjeżdżają następujący zawodnicy: Gonet, Adamczyk, Antoni i Henryk Szymanowscy, Płonka, Maculewicz, Musiał, Obarzanowski. Garlej, Krawczyk, Kmiecik, Kapka, Kusto, Gazda, B. Stolczyk, M. Stolczyk, Surowiec i Gacek. Kierownictwo ekipy stanowią: W. Konicki, mjr E. Kosiba, J. Steckiw i A. Leonardi.

Mówi się, że tournee po Hiszpanii jest niezwykle atrakcyjne. To fakt! Także opłacalne, gdyż PZPN otrzyma 3 tys. doi.

od gospodarzy a krakowianom wypłaci ekwiwalent w złotówkach. Oby w parze z tymi walorami szły też względy szkoleniowe! Na koniec warto nadmienić, iż krakowianie. otrzymali szereg dalszych atrakcyjnych propozycji, m. in. z RFN, USA, Szkocji i z Anglii a nawet z Kuwejtu. Być może, że właśnie nad Zatokę Perską wyjadą wiślacy w trakcie ferii zimowych (F)


W lidze stadionów

Echo Krakowa. 1974, nr 185 (9 VIII) nr 8978

WARSZAWA. W lidze stadionów 6 lokatę zajęła Wisła a konkretnie jej kibice. Piłkarze „Białej Ą Gwiazdy” uplasowali się na 5 m., a więc o jedną lokatę wyżej od swych kibiców


Startuje piłkarska ekstraklasa

Echo Krakowa. 1974, nr 192 (17/18 VIII) nr 8985

Już jutro, tj. w niedzielę 18 sierpnia, startuje piłkarska ekstraklasa. Szczególnie krakowianie wiążą z sezonem 1974/75 wielkie nadzieje... Wiadomo, jedenastka „Białej Gwiazdy" winna wreszcie okrzepnąć i zademonstrować bardziej skuteczną grę, niż w minionych rozgrywkach.

Nową edycję piłkarskiej ekstraklasy rozpoczyna krakowska Wisła od wyjazdowego meczu z ROW-em w Rybniku. Gospodarze nie zaliczają się wprawdzie do grupy „silnych”, lecz nie raz i nie dwa zalewali sadła za skórę nawet najsilniejszym. Wystarczy przypomnieć, że i w wiosennych bojach „Biała Gwiazda” wróciła z Rybnika aa tarczy — W jakiej jesteście formie? — zapytałem trenera J. STECKIWA po ostatnim meczu hiszpańskiego tournee.

— Chyba w niezłej. W zasadzie drużyna prezentuje się zupełnie dobrze. Zawodnicy potrafią grać rozsądnie, nie szafować siłami. I wydaje mi się, że w Rybniku nie powinno być źle, choć zdajemy sobie sprawę, iż w naszej grze trudno się będzie doszukać polotu i... świeżości. Przypuszczam jednak, że po kilku dniach zacznie procentować przygotowanie:, Oby trener miał rację, szczerze mu tego życzymy. Pragniemy jeszcze nadmienić, iż w meczu z ROW-em w zespole krakowskim może zabraknąć Maculewicza i Płonki, choć kierownik drużyny mjr E. Kosiba wierzy, że do. niedzieli nie zostanie śladu po drobnych kontuzjach odniesionych przez wspominaną dwójkę Jeśli więc wszystko pójdzie., po myśli, to Wisła wybiegnie z na boisko rybnickiego ROW-u w niedzielę o godz. 17-tej w składzie: Gonet — H. Szymanowski, A. Szymanowski, Maculewicz, Musiał — Obarzanowski lub Krawczyk, Gazda lub Płonka, Garlej — Kmiecik, Kapka, Kusto.

Nadchodzące rozgrywki będą 48 edycją zmagań o tytuł mistrza Polski. Przypomnij my, że w okresie międzywojennym walczono o ten cenny tytuł 17 razy (w 1939 r. nie zakończono rozgrywek) a po wyzwoleniu 29. Pierwszy w historii tytuł MP zdobyła Cracovia, która w sumie 5 razy wpisała się do złotej księgi. Rekordzistą jest tu jednak Ruch Chorzów z 11 tytułami MP, przed Górnikiem — 10 razy. Piłkarze „Białej Gwiazdy” 4 razy zdobywali MP w tym dwa razy w latach międzywojennych i dwa razy po wyzwoleniu.

Dodajmy, że 5 razy zwyciężali w rozgrywkach I-ligowych, jednak w 1951 r. tytuł mistrza Polski przyznano w Pucharze Polski. Poza tym w 1939 r. wiślacy, z układu tabeli i rozegranej ilości spotkań, byli najbliżsi zwycięstwa, lecz najazd hitlerowski stanął na przeszkodzie w dokończeniu rozgrywek.

Nadchodzący sezon będzie też okazją do kolejnej. rywalizacji.. miano „króla strzelców”. Na liście tej przewodzi H. Reyman (Wisła) z 38 Ramkami, przed J. Kohutem (Wisła) z 33 bramkami. Rekordzistą pod względem ilości, nie bramek, lecz zdobytych tytułów, jest W. Lubański (Górnik)j który 4 razy okazał się najlepszym strzelcem, choć jego rezultat wy-: niósł 24 bramki.


Inauguracja sezonu

Echo Krakowa. 1974, nr 195 (21 VIII) nr 8988

WPRAWDZIE przed trzema dniami nastąpiła inauguracją nowego sezonu w piłkarskiej ekstraklasie, ale w Krakowie zobaczymy naszych ulubieńców dopiero dzisiaj (tj. w środę). Będzie to oczywiście już druga seria gier mistrzowskich, która winna rzucić więcej światła na formę „Białej Gwiazdy”.

Sezon 1974/75 miał być, zgodnie z zapowiedzią trenera mgr Jerzego Steckiwa, jak i całego kierownictwa sekcji piłkarskiej Wisły, przełomowy. Czekaliśmy bowiem na okrzepnięcie młodych zawodników, na nabranie przez nich doświadczenia. A więc... mamy prawo oczekiwać, że kolektyw, w kto rym aż się roi od reprezentantów i kadrowiczów, zacznie grać szybciej, bardziej zespołowo i przede wszystkim zdecydowanie! Brak siły przebojowej, brak odwagi, kiedy trzeba przejąć odpowiedzialność za powodzenie danej akcji i oddać silny, zaskakujący strzał, były dotychczas „piętą Achillesa” wiślaków.

Czy coś się w tej materii zmieni, czy poprawi na lepsze? Zobaczymy! Jedenastkę Wisły prześladuje trochę pech, bo właśnie podczas hiszpańskiego tournee kilku graczy doznało kontuzji i to graczy odgrywających w zespole raczej czołową rolę. Mowa o Maculewiczu, Płonce i Gaździe. — Maculewicz ma tylko naderwany mięsień uda — mówi nam lekarz zespołu, dr JERZY JASIEŃSKI. Będzie zdolny do gry nie wcześniej, niż za 4 dni tj., w niedzielę przeciwko Arce w Gdyni, natomiast kontuzję Płonki i Gazdy są nieco poważniejsze i wymagają dłuższego leczenia.

Naszej rozmowie, która miała miejsce na stadionie, wtorkowego treningu przysłuchiwała się grupa kibiców.

Kiedy zorientowali się, iż wymienionej trójki zabraknie w meczu dzisiejszym przeciwko Śląskowi, nie omieszkali napomknąć, że miast wozić się po świecie (mowa o piłkarzach Wisły), trzeba budować kolektyw na miarę ambicji i możliwości wielkiego klubu. Kto wie, czy nie mieli... trochę racji?! W remisowym meczu z ROWem wiślacy nie zdobyli uznania i w oczach niektórych sprawozdawców. Wytykano im zbyt wolną grę i całkowity brak skuteczności. Ciekawe co sami, piłkarze krakowscy o tym myślą? Jedno jest tylko pewne, że. mecz ze Śląskiem Wrocław będzie .trudniejszy, niż w Rybniku, ponieważ dzisiejszy przeciwnik zebrał sporo pochwał za inauguracyjny występ, choć przegrał ze Stalą Mielec 1:2. Obserwatorzy podkreślają dużą szybkość wojskowych, którzy przez pierwsze 45 min. zepchnęli mielczan do obrony. Prowadzili 1:0, później było 1:1 i dopiero na 3 min. przed końcem spotkania, kiedy przeszli do obrany, wymknął im się z rąk niemal pewny 1 pkt. Doskonałą formę zademonstrowali w Śląsku: Peterek, Rachwalski i Wanat w liniach obronnych oraz Kwiatkowski na skrzydle. Natomiast słabiej spisywał się utalentowany Gawłowski, którego jednak nie radzimy pozostawić bez opieki Dzisiejszy mecz (początek o godz. 19-tej) śledzić więc będziemy z niezwykłą uwagą. Raz, chodzi o dobry start do arcyważnego sezonu, a dwa — to czekamy na pierwsze symptomy spełnienia przez „Białą Gwiazdę” pokładanych, od pewnego czasu, nadziei!Krótkie zgrupowanie treningowe. X

Echo Krakowa. 1974, nr 231 (4 X) nr 9024

Piłkarze Wisły, wykorzystując przerwę w rozgrywkach ligowych wyjechali na krótkie zgrupowanie treningowe do Zakopanego. Nie w pełnym jednak składzie, gdyż poza Antonim Szymanowskim (powołany do kadry przygotowuje się w Poznaniu do meczu z Finlandią-w ramach eliminacji do mistrzostw Europy),. nie pojechali do stolicy Tatr także Kmiecik, Maculewicz, Kapka i B. Stolczyk.

Jak nas poinformował... lekarz drużyny dr Jerzy Jasieński męcz w Łodzi z ŁKS-em przyniósł wiślakom sporo urazów. Najgorzej czuje się lider tabeli strzelców — Kazimierz Kmiecik, który ma naderwaną wiązadło w Stawie skokowym i założony opatrunek gipsowy, na razie na 7 dni. Henryk Maculewicz ma krwawy wylew w okolicach kostki a Zdzisław Kapka kuruje się po silnym zaziębieniu. Cała trójka jest pęd opieką lekarza klubowego, który ma nadzieję, że do meczu z mielecką Stalą (13 bm.) piłkarze będą już w dobrym zdrowiu. Na dłuższy czas wyłączony jest z gry B. Stolczyk, który musiał się poddać w szpitalu MSW operacji wyrostka robaczkowego i przez kilka tygodni będzie skazany tylko na kibicowanie kolegom.

Piłkarze „Białej Gwiazdy” pozostaną w Zakopanem do przyszłego czwartku, a piątek i sobotę spędzą w Krakowie na ostatnich. treningach przed trudnym spotkaniem z drużyną Laty i Kasperczaka.W Ośrodku PISiT przy ul. Bronisława Czecha, zastaliśmy tylko trenera Jerzego Steckiwa.

Echo Krakowa. 1974, nr 235 (9 X) nr 9028


Piłkarze mieli wolne przedpołudnie i po porannym : rozruchu wybrali się gremialnie na zakupy, jako że był to dzień targowy.

— Warunki treningowe mamy ciężkie, stwierdził trener Steckiw. Dopiero wczoraj pokazało się trochę słońca. W poprzednich-dniach trenowaliśmy ~ w deszczu, na błotnistym boisku a przez trzy dni na! śniegu, którego pokrywa na boisku sięgała 20 cm. Nie mam też, tu całego zespołu. A. Szymanowski przebywa z. kadrą w poznaniu, a Maculewicz, Kapka i, Garlej postali w, Krakowie. Pierwszy z tej trójki miał krwiaka na nodze i musiał przebywać pod kontrolą lekarza, pozostali dwaj mają egzaminy w szkole.. Trenują jednak pilnie pod, kierunkiem Henryka Stroniarza.

— A co z K. Kmiecikiem? — Dojechał do nas po zdjęciu gipsu 2 kontuzjowanej nogi i już rozpoczął lekkie, treningi.

Trochę jeszcze narzeka na ból ale myślę, że do meczu ze Stalą wydobrzeje całkowicie i będzie mógł grać.

Rozmowę naszą przerywa wejście lekarza klubowego Wisły: dr J. Jasieńskiego, który przywozi-najświeższe wieści o pozostałych w Krakowie wiślakach. A więc Maculewicz dołączył do pary Kapka — Garlej i już trenuje z myślą o niedzielny m występie. Doktor dopytuje się o stan zdrowia „zakopiańczyków”, lecz zanim trener zdążył odpowiedzieć, do hallu, ośrodka w którym siedzieliśmy, wracają z zakupów piłkarze.

Na czele Stanisław Gonet wygrywający na drewnianej fujarce, za nim pozostali koledzy.

Wszyscy roześmiani, w. świetnych nastrojach, swoim humorem i werwą dają najlepszą odpowiedź na pytanie o samopoczucie.

Chwila relaksu w ośrodkowej kawiarence i przygotowania do sparringowego meczu, z Hutnikiem, który przyjechał do Zakopanego by rozegrać zawody z wiślakami. Mecz kończy się zwycięstwem I-ligowców 3:2, a trenerzy obu zespołów wypróbowali licznych graczy rezerwowych.

Dziś plan zajęć przewiduje, jak zwykle dwa treningi a ponadto cały zespół oglądać będzie transmisję z poznańskiego występu naszej reprezentacji.

Jutro powrót do Krakowa, by przez dwa dni przyzwyczaić się do krakowskiego klimatu.

W niedzielę bardzo trudny, bardzo ważny mecz z mielczanami.

(LANG)Rezygnacja Steckiwa. 22 X

Echo Krakowa. 1974, nr 246 (23 X) nr 9039

Od wczoraj na skutek rezygnacji J. Steckiwa z opieki nad I zespołem piłkarzy Wisły, treningi objął były reprezentant Polski i jednocześnie zawodnik „Białej Gwiazdy” — H. Stroniarz.


Steckiw w Hutniku

Echo Krakowa. 1974, nr 247 (24 X) nr 9040

JAK się dowiadujemy, b. trener I-ligowej Wisły mgr Jerzy Steckiw po zrezygnowaniu z opieki nad piłkarzami „Białej Gwiazdy” postanowił podpisać kontrakt z III-ligowym Hutnikiem. Kierownictwo klubu ma nadzieję, że nowy szkoleniowiec pomoże zahamować regres W jedenastce i Suchych Stawów i dzięki swemu doświadczeniu przyczyni się do powrotu hutników do II ligi. Dodajmy, że J.

Steckiw jest mieszkańcem dzielnicy, w której rozwija swą działalność Hutnik


HENRYKA Stroniarza czeka ogromna ilość pracy

Echo Krakowa. 1974, nr 251 (29 X) nr 9044

HENRYKA Stroniarza czeka ogromna ilość pracy. Oczywiście wspólnie z zawodnikami, którzy są w większości bardzo wolni, mało zwrotni, a poza tym grają fatalnie pod względem taktycznym. W niedzielę, w kilku wynikach aż prosiło się skierować piłkę prostopadłym, bądź poprzecznym podaniem do wybiegającego na pozycję napastnika. Tymczasem nawet wyróżniani z reguły obrońcy, nie mówiąc już o pomocnikach, zatrzymywali się z piłką, rozglądali, aż... kolega z napadu zrezygnował z szybkiego rajdu, bo znalazłyby się na spalonym.

CORAZ częściej na stadionie GTS Wisła mecze piłkarskie odbywają się podczas deszczu bądź tuż po deszczu. Murawa boiska znajduje się w fatalnym stanie i aż się prosi, aby największy obok Legii klub w kraju, jako pierwszy pomyślał o jej przykryciu. W Częstochowie prosperuje zakład, który wykonuje balony, przykrycia nad boiskami do koszykówki itp. Nie stoi więc nic na przeszkodzie, aby wykonał przykrycie boiska piłkarskiego.


Aleksander Brożyniak podjął pracę w krakowskiej Wiśle. XII

Echo Krakowa. 1974, nr 280 (3 XII) nr 9073

BYŁY trener mieleckiej -Stali — Aleksander Brożyniak podjął pracę w krakowskiej Wiśle i wraz z. H. Stroniarzem prowadzić będzie pierwszą drużynę tego klubu.Podsumowanie rundy jesiennej

Echo Krakowa. 1974, nr 281 (4 XII) nr 9074

Udany początek

Gros zainteresowania skupiała jednak Wisła. Występy młodej krakowskiej drużyny śledzone były z ogromną ciekawością, a świetny start dał podstawy do snucia marzeń o mistrzowskim nawet tytule.

Zaczęli wiślacy sezon bardzo udanie. 7 spotkań, 11 punktów, ani jednej porażki. Od bezbramkowego rezultatu z ROW-em w Rybniku poprzez wygraną u siebie ze Śląskiem 3:0, remis z Arką w Gdyni 1:1, zwycięstwo nad Ruchem 2:1,j remis z Gwardią 0:0 w stolicy, wygraną z Polonią w Krakowie 2:1 i z ŁKS-em w Łodzi 2:Ó, aż do meczu z mielecką Stalą w Krakowie, który miał być kolejnym popisem piłkarzy „Białej Gwiazdy”.

Spotkanie z drużyną Laty i Kasperczaka wywołało w Krakowie ogromne zainteresowanie, na trybunach zebrał się kom-: piet widzów, przyjechały liczne grupy mielczan. Wiślacy byli o krok od sukcesu, ale tuż przed końcowym gwizdkiem Sędziego Lato zdołał uprzedzić obrońców Wisły i strzelił bramkę. Mecz zakończył się remisem, wiślacy byli nadal jedyną drużyną ligową bez porażki i zajmowali w tabeli 2 lokatę za Ruchem, który był o 1 pkt. lepszy

Gdy brakło sił Mecz ze Stalą wykazał jednak, że drużyna krakowska jest zmęczona, brak ,.jej „świeżości, brak, kondycji. Kontuzje, występy w drużynie reprezentacyjnej, napięcie nerwowe towarzyszące każdemu spotkaniu mocno nadwerężyły siły młodych zawodników krakowskich — zarówno fizyczne jak i psychiczne. Brakło odporności, wiary w powodzenie, akcje zaczęły trącić dynamikę i przyszedł kryzys. Po remisie ze Stalą nastąpiło załamanie formy i cztery kolejne przegrane: w Sosnowcu z Zagłębiem 1:2, z Lechem w Poznaniu 1:4, u siebie z Górnikiem 0:2 i w stolicy z Legią 1:2.

Do kłopotów z formą doszły i zmartwienia innego rodzaju.

Adam Musiał spowodował kraksę samochodową, w wyniku której doznał, szeregu obrażeń i dostał-się do szpitala na długą kurację, trener Jerzy Steckiw zrezygnował z pracy w Wiśle. Na finiszu jesiennej rundy czarne chmury zgromadziły się nad krakowską jedynaczką ligową. Ale zła passa wreszcie opuściła wiślaków. W meczu z Pogonią krakowianie odnieśli zwycięstwo 3:0, w tydzień później wygrali na wyjeździe z Szombierkami 1:0, by skończyć rundę remisowym pojedynkiem z GKS Tychy 1:1.


Rozwiane marzenia

Echo Krakowa. 1974, nr 281 (4 XII) nr 9074


W sumie zdobyli wiślacy punktów, co dało im 4 lokatę tabeli, o 10 punktów za liderem rozgrywek — Ruchem. Strata ogromna, marzenia o mistrzowskim tytule trzeba chyba odłożyć co najmniej do przyszłego sezonu ligowego. Choć w sporcie wszystko jest możliwe, także i kryzys formy Ruchu, który — według zapowiedzi — ma opuścić doskonały szkoleniowiec M. Vican. Czyj nowy Opiekun potrafi należycie przygotować chorzowian do wiosennej rundy, czy znajdzie wspólny język....z piłkarzami tak jak Vican, czy...

Pytań wiele, a odpowiedź poznamy dopiero za kilka miesięcy, kiedy piłkarze wznowią rozgrywki.

Na potknięcia Ruchu liczą nie tylko wiślacy. Także Stal, druga drużyna jesiennej rundy z dorobkiem 22 pkt., także Lech, który uzbierał 18 pkt., Śląsk z takim samym dorobkiem co wiślacy. A na poprawę lokat liczą przecież kibice i piłkarze Górnika, Legii, Zagłębia. Piłkarska wiosna w lidze będzie Więc doprawdy interesująca. Nie tylko z uwagi na ligowe zmagania. Czekają nas jeszcze eliminacje mistrzostw Europy, mecze z Włochami, Holandią.

JERZY LANGIER


Podsumowanie rundy jesiennej

Echo Krakowa. 1974, nr 282 (5 XII) nr 9075

We wczorajszym „Echu" omawialiśmy jesienną rundę ligowych rozgrywek, głównie w aspekcie występów krakowskiej Wisły i ewentualnych szans naszej ligowej jedynaczki w rundzie wiosennej. Wspomniałem o kryzysie formy zespołu, który-przyniósł w połowie rundy cztery kolejne przegrane wiślakom, pisałem o kłopotach kadrowych kierownictwa drużyny.

Ma Wisła w chwili obecnej młodą drużynę, złożoną z wielce utalentowanych piłkarzy. Ma zaplecze, w którym dojrzewają talenty, ale nie ma, w chwili obecnej silnej rezerwy pierwszej drużyny. A młodzi zawodnicy nie zawsze potrafią udźwignąć na swych barkach ciężar odpowiedzialności za : losy meczu, nie zawsze w trudnym Ligowym pojedynku, wobec renomowanych przeciwników, utytułowanych graczy, wobec tysięcy widzów na trybunie potrafią grać tak jak podczas treningu. Kiks, jeden czy drugi, gwizdy Widowni, krytyczna uwaga starszego kolegi, powodują jeszcze większe zdenerwowanie całkowite zagubienie się w grze.

Stąd piłkarze, którzy zbierają pochwały, w drużynie juniorów, czy nawet w zespole młodzieżowym, którzy wyróżniają się w kadrze, nierzadko na meczu ligowym, w barwach swej drużyny, grają, źle.

Czasem wydaj e im się, że posiedli już całą Wiedzę futbolową, że są asami. Opuszczają treningi, nie pracują rzetelnie nad swym talentem i nagle orientują się, że sam talent to bardzo mało. Refleksja przychodzi niekiedy w porę, zdarza się, że młody zawodnik zabrnął już tak daleko, iż na powrót do twardej piłkarskiej szkoły jest za późno.

Gościem w klubie

Z takimi i podobnymi kłopotami muszą się borykać szkoleniowcy „Białej Gwiazdy”. Doprawdy krótkie są w roku okresy, kiedy trener klubowy ma do swej dyspozycji całą drużyną, może ćwiczyć planowo, zgrywać poszczególnych zawodników ze sobą, łączyć poczynania całych formacji w jedną .Wspólnie, czającą i realizującą zadania drużyną. To zgrupowanie kadry narodowej, to młodzieżowej, to juniorów, to mecz międzypaństwowy, to konsultacją kadrowiczów. A w Wiśle talentów wiele, sporo graczy w reprezentacjach, stąd sytuacja klubowa mocno skomplikowana.

Na dodatek prawie wszyscy chłopcy studiują, uczęszczają do rozmaitych szkół. Więc kiedy między zgrupowaniami kadry zjawiają się w domu, muszą nadrabiać szkolne czy studenckie braki, uczyć się, uczyć. Bo trzeba to podkreślić z naciskiem, że kierownictwo klubu bardzo dba o kształcenie swych członków nie tylko w sportowym kunszcie. Zainteresowanie postępami w szkole czy na uczelni, wieloraka pomoc ze strony klubu dla uczących się, pilnowanie by chłopcy, nie zaniedbywali nauki, zmuszanie ich do pracy nad sobą godne są najwyższego uznania.

W tej sytuacji życie klubowego trenera nie jest usłane różami. A dodatkowe zajęcia reprezentacyjne, zwiększona ilość meczów jakie, rozgrywają wiślacy, powoduje szybsze zmęczenie, pewien przesyt piłki, wzrost liczby kontuzji.

Wszystko to nakłada się wzajemnie, zazębia i powoduje, że wiślacy nie grają tak równo jak Ruch.

Ale ich formę cechują wahania.

Stąd ciesząc się z udanych występów Musiała czy Szymanowskiego W pierwszej drużynie, z ich doskonałej gry podczas mistrzostw świata, z wysokich ocen wiślackich juniorów Budki czy Targosza w reprezentacji „Orlików”, czy masowego doprawdy udziału graczy tego klubu w -drużynie młodzieżowej (H. Szymanowski, Kapka, Kusto, Kmiecik, Garlej, Maculewicz, Gazda) trzeba sobie uzmysłowić, że za wiele od tych piłkarzy wymagać nie można.

Medalowe aspiracje W dzisiejszym futbolu, gdzie gra się po kilkanaście meczy międzypaństwowych rocznie, gdzie piłkarzy ma kilkadziesiąt występów ligowych, oraz rozmaitego rodzaju mecze towarzyskie, pucharowe itp., utrzymanie przez calutki rok równej, wysokiej formy jest rzeczą niesłychanie trudną. Udaje się to kilku, może kilkunastu piłkarzom w świecie. Przykład Ruchu, który nie mając graczy zaangażowanych w turniej o mistrzostwo świata, (poza jednym Maszczykiem) zaprezentował w jesiennych rozgrywkach znakomitą, w porównaniu z innymi, formę,. jest w dużej mierze poparciem wspomnianej wyżej tezy.

Biorąc więc pod uwagę ogromnie pracowity sezon naszych piłkarzy, trzeba czwarte miejsce Wisły na półmetku ligowych rozgrywek uznać, za dobre.

I mieć nadzieję, że przerwa miedzy rundową uda się trenerom Brożyniakowi i Stroniarzowi właściwie wykorzystać, by w wiosennych rozgrywkach pupile Krakowa zdołali zapewnić sobie jedno z trzech pierwszych miejsc ekstraklasie. Taki plan wydaje się realny, jeden z „medali” winien usatysfakcjonować kibiców „Białej Gwiazdy” i być dobrym prognostykiem na przyszłość. Pozwoli uwierzyć, że z chwilą okrzepnięcia wiślackiej młodzieży nabrania sił i rutyny, zespół ten zdoła za rok czy dwa wywalczyć tak upragniony tytuł mistrza Polski.

JERZY LANGIER


NAJLEPSZYM sportowcem województwa krakowskiego — ANTONI SZYMANOWSKI.

Echo Krakowa. 1975, nr 1 (2 I) nr 9096

NAJLEPSZYM sportowcem województwa krakowskiego, wyłonionym w plebiscycie „Tempa”, okazał się członek srebrnej drużyny piłkarskich mistrzostw świata, kapitan zespołu „Wisły” — ANTONI SZYMANOWSKI.Trzech wiślaków w kadrze Górskiego. II

Echo Krakowa. 1975, nr 29 (4 II) nr 9124


TRENER piłkarskiej kadry narodowej K. Górski ustalił skład 18-osobowej kadry zawodników, którzy 17 bm. udadzą się na dwutygodniowe tournee europejskie, celem przygotowania się do meczu z Włochami. W kadrze (bez zawodników Ruchu, przebywających w Ameryce) znalazło się trzech wiślaków: obrońcy Szymanowski i Maculewicz oraz napastnik Kmiecik


„Echo” rozmawia z mgr H. Stroniarzem

Echo Krakowa. 1975, nr 52 (4 III) nr 9147


Już tylko 4 dni (cztery), dzielą nas od inauguracji wiosennej rundy rozgrywek mistrzowskich w I lidze piłkarskiej. Z jakimi szansami staje do nich jedyny zespół reprezentujący Krakowskie? Jak „Białej Gwieździe” minęła zima? Na wspomniane tematy rozmawiamy z pierwszym trenerem piłkarzy Wisły, mgr Henrykiem STRONIARZEM.

— Po rozgrywkach jesiennych, w których Wisła sprawiła zawód swym sympatykom, zajmujecie dopiero 4 lokatę, ze stratą do leadera — Ruchu aż 10 pkt., do wiceleadera — Stali — 5 pkt. i do trzeciego w tabeli— Lecha — 1, pkt. Czy widzi Pan szanse na poprawę lokaty? Oczywiście, jestem przekonany iż wiosną zdobędziemy więcej niż 17 pkt., które wywalczyła drużyna jesienią.

Przędę wszystkim grać będziemy aż 8 spotkań na własnym boisku (z ROW-em, Arką, Gwardią, ŁKS-em, Zagłębiem, Lechem, Legią i Szombierkami) a tylko 7 na wyjazdach (ze Śląskiem, Ruchem, Polonią, Stalą, Górnikiem, Pogonią i Tychami). Jednak nie na tej przesłance opieram swe przekonanie. Uważam, że zespół solidnie, pracował w dwa zimowe miesiące mimo perypetii z lokalizacją zgrupowania zagranicznego. W Zakopanem mieliśmy świetne warunki treningowe, w Bułgarii, a konkretnie ,W Kazanłyku,. nie było wprawdzie wiosennej pogody, lecz kto wie, czy gra w trudnych warunkach nie zahartowała zespołu jeszcze bardziej, niż się tego spodziewałem.

— A propos przygotowań — niezbyt imponująco wypadły wasze sprawdziany.

Gdyby na ich podstawie oceniać formę wiślaków, należałoby mieć wiele obaw! — Owszem, pozornie nie wygląda to wszystko wesoło, gdyż poza remisem 1:1 i wygraną 3:1 z Zagłębiem Sosnowiec w Zakopanem, przegraliśmy najpierw z Cracovią, a w Bułgarii pozą trzema remisami z zespołami Ii-ligowymi, przegraliśmy dwa mecze w tym z I-ligowym Akademikiem aż 0:3. Proszę jednak pamiętać, że we wszystkich spotkaniach najmniej zależało mi na końcowym rezultacie, a poza tym, w Bułgarii drużyna występowała bez 4 najlepszych graczy — A.

Szymanowskiego, Maculewicza, Kmiecika (I kadra narodowa) i bez Gazdy (kadra młodzieżową.

— Drużyna jest więc należycie przygotowana do sezonu? — W zasadzie tak, bo wszyscy dysponują dobrą kondycją, są wybiegani i szybsi niż w pełni jesiennych rozgrywek.

Na mój gust: przydałoby się więcej zdecydowania w poczynaniach ofensywnych, lecz wierzę, że w momencie wzmocnienia drużyny przez kadrowiczów, nie tylko blok obronny nabierze spoistości, lecz także atak stanie się groźną formacją, mogącą przejąć na swe barki ciężar gry.

— Jest Pan więc optymistą? gdyż w drużynie — Jestem, panuje bojowy duch! — Ostatnie pytanie: proszę podać skład zespołu! — W bramce mamy Goneta, Adamczyka i młodego Holochera, w obronie — braci Szymanowskich, Maculewicza, Gazdę, Surowca i Musiała, tu pragnę, dodać, iż Adam trenuje nadzwyczaj solidnie i w połowie sezonu na pewno będzie naszym silnym punktem, w pomocy — Krawczyka, Obarzanowskiego, B. Stolczyka oraz Płonkę (kończy kurację i już trenuje) oraz w ataku — Kapkę, Kmiecika, Kustę, Krasnego i Gacka. Ponadto w rezerwie są utalentowani juniorzy: Budka, Wróbel, Nawałka i Targosz, który po wyleczeniu złamanej nogi powróci do zespołu.

Rozmawiał: (J. F.)Podsumowanie występów jedenastki „Białej Gwiazdy”. VI

Echo Krakowa. 1975, nr 142 (27/29 VI) nr 9237 Dziś pora na podsumowanie występów jedenastki „Białej Gwiazdy”. Jaki jest jej bilans w minionym sezonie? W porównaniu do poprzedniego poprawa o jedno miejsce, z piątej lokaty na czwartą.

Wiślacy odnieśli 12 zwycięstw przy 10 remisach i aż 3 porażkach. Na własnym boisku zdobyli 22 pkt strzelając przeciwnikom 24 bramki, a tracąc 10.

Za dorobkiem tym kryje się 9 zwycięstw, 4 remisy i,„ 2 przegrane (z Górnikiem i Zagłębiem po arcyfatalnej grze). Natomiast dużo gorzej prezentuje się bilans spotkań wyjazdowych, w których krakowianie uciułali zaledwie 12 pkt, strzelając 16 goli, a tracąc a 21. Wspomnę jeszcze, że poza domem podopieczni mgr H Stroniarza zdołali pokonać tylko ŁKS, Szombierki i Stal, natomiast w 6 wypadkach podzielili się punktami, i w tyluż wypadkach wrócili do podwawelskiego grodu z pustymi rękami.

Jak na zespół pretendujący ubiegłej jesieni do mistrzowskiego tronu, skromny to dorobek , i odległa lokata. Jakże to, aby zespół posiadający w swym składzie aż 5 uczestników mistrzostw świata: A. Szymanowskiego, Musiała, Kustę, Kapkę i Kmiecika prezentował huśtawką formy, jak miało to miejsce. A należy dodać, że poza wymienionymi w młodszych drużynach narodowych występowali także Garlej, Maculewicz, Gazda, Gacek, Budka, Nawałka i kilku innych. Można więc śmiało zaryzykować opinię, że indywidualne walory całej wiślackiej kadry upoważniają nas do stawiania zespołowi jak najwyższych wymagań! Już przed laty utarł się i nie bez słuszności pogląd, że „Biała Gwiazda” ma drużynę wielkich nadziei. Czyżby jednak na nadziejach miało się skończyć? Talenty bowiem dorosły i, aby nikogo nie urazić, wkrótce się postarzeją, a wyników na ich miarę jak nie było, tak nie ma. Poprawa o 1 lokatę w porównaniu do poprzedniego sezonu nie powinna nikomu zamydlić oczu. Prawda jest, niestety, przykra: mamy talenty a nie mamy na ich miarę zespołu! Dlaczego? Nie łatwo jest na to pytanie odpowiedzieć i wydaje się, że kierownictwo GTS Wisła szuka nań odpowiedzi. Można oczywiście dopatrywać się słabej, a przede wszystkim nierównej gry w problemie zabierania zawodników do reprezentacji i uniemożliwieniu szkoleniowcom zgrania drużyny. Można zrzucać wiele, na karb kontuzji i wypadków „losowych (vide: Musiał, Płonka, Targosz i kilku innych).

Ale byłaby to tylko maleńka cząstka prawdy.

Rację też ma trener Henryk Stroniarz kiedy twierdzi, że w chwili objęcia zespołu zawodnicy nie byli przygotowani do solidnego treningu, że spora ich część nastawiona była na łatwiznę nie rozumiejąc, bądź nie chcąc rozumieć, że o sukcesach decyduje nie tylko talent, lecz także i może głównie niezwykle solidna i wytężona praca.

Może i ma rację trener, gdy wspomina o kłopotach pozasportowych kilku graczy, którym nie przyszło się z należytą pomocą a co spędza zawodnikom sen z głowy.

Nie sposób docenić wszystkich najdrobniejszych spraw, które mogą i— jak się okazuje wpływają na sportową formę. To jest zadanie dla szkoleniowców i opiekunów drużyny. Jedno jest tylko pewne, że „Biała Gwiazda” od kilku już lat, bodaj od sezonu olimpijskiego, nie spełnia takiej roli w ekstraklasie do jakiej pretendują ją indywidualne umiejętności poszczególnych zawodników. Czy tkwi to w sferze pozasportowej, czy winni są szkoleniowcy prowadzący w tym czasie zespół, czy też należy mieć pretensję do samych piłkarzy? Najprawdopodobniej na prezentowany poziom i wyniki sportowe mają wpływ wszystkie ogniwa wiślackiego kolektywu.

Ale nie o wytykanie błędów, i doszukiwanie się winowajców nam chodzi. Intencją jest poprawa sytuacji, konieczność szybkiej naprawy, aby o zawodnikach z „Białą Gwiazdą” przestano mówić: „wieczne talenty” bądź „drużyna niespełnionych nadziei”! (JAF)


Wśród piłkarzy Wisły największy sukces w minionym sezonie odnotował Antoni Szymanowski. Ten etatowy reprezentant Polski wywalczył „Złote Buty” w plebiscycie i katowickiego „Sportu” z przewagą aż 12 pkt nad Bulą oraz 13 nad G. Lato. Przeciętna Szymanowskiego w jednym meczu wynosiła aż 6,46. Prawy obrońca Wisły wygrał też plebiscyt trenerów na „Piłkarza Wiosny” z przewagą 7 pkt nad G. Lato i aż 34 pkt nad B. Bulą. W klasyfikacji na „Złote Buty” K. Kmiecik zajął 9 lokatę a Gonet 15-tą.

Natomiast w plebiscycie trenerów Kmiecik był 12-ty, Gonet 14-ty, a Kapka 25-ty.