Sezon 2013/2014 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze Ekstraklasa Puchar Polski Mecze towarzyskie i sparingi Mecze towarzyskie międzynarodowe
Rezerwy Juniorzy Trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów
Juniorzy Wisły mistrzami Polski!
Juniorzy Wisły mistrzami Polski!

Spis treści

Transfery

Ważniejsze wydarzenia

  • 2014.06.25 - Wisła Kraków zwycięzcą pierwszej edycji Centralnej Ligi Juniorów! Juniorzy Wisły zdobywają mistrzostwo Polski po wygranym finale z Cracovią (2 mecze) w stosunku bramkowym 12:1!

Podsumowanie rundy jesiennej

Data publikacji: 05-11-2013 07:37


Wyjazdowym remisem z Podbeskidziem Bielsko-Biała drużyna Wisły zakończyła rundę jesienną sezonu 2013/2014, która finiszowała w tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już na początku listopada. Biała Gwiazda na półmetku sezonu zasadniczego zajmuje 2. pozycję w tabeli T-Mobile Ekstraklasy, lecz odpadła z rozgrywek Pucharu Polski.

T-Mobile Ekstraklasa:

Podopieczni Franciszka Smudy rozgrywki rozpoczęli już 19 lipca, co wiązało się z reformą ligi, która weszła w życie od obecnego sezonu. Na inaugurację ligi przy Reymonta Wisła zremisowała bezbramkowo z Górnikiem Zabrze prowadzonym przez obecnego selekcjonera Reprezentacji Polski, Adama Nawałkę.

Po pierwszym spotkaniu w Krakowie Biała Gwiazda zagrała dwa mecze wyjazdowe. W pierwszym z nich wyszła zwycięsko w pojedynku z Koroną, w którym emocje trwały dosłownie do ostatniej sekundy, kiedy w doliczonym czasie gry Złocisto-Krwiści sfaulowali w polu karnym Burligę, a jedenastkę na bramkę zamienił Chrapek. Drugi mecz z rzędu poza domem wiślacy rozegrali we Wrocławiu. Był to wielki powrót Pawła Brożka, który po zagranicznych wojażach postanowił wrócić do Wisły. Jednak ani jemu, ani jego kolegom z drużyny nie udało się trafić do bramki Śląska i tym samym podopieczni Smudy odnotowali drugi bezbramkowy remis w tym sezonie.

Czwarta i piątka kolejka to z kolei dwa mecze przy Reymonta. Najpierw do Grodu Kraka przyjechała Jagiellonia Białystok. Gdy w 78. minucie meczu bramkę dla gospodarzy zdobył Patryk Małecki, wszystkim wydawało się, że trzy punkty zostaną dopisane wiślakom. Niestety, tak się nie stało, a to za sprawą Bekima Balaja. Potężne uderzenie tego zawodnika z rzutu wolnego bez problemów przedarło się przez ustawiony mur i wpadło do bramki Miśkiewicza. Remis. Na rehabilitację trzeba było czekać aż szesnaście dni, tyle bowiem trwała przerwa związana z meczami reprezentacji. Jednak warto było czekać. Pod Wawel przyjechała drużyna Lecha Poznań. Mecze z "Kolejorzem" zawsze dostarczają podwójną dawkę emocji, i nie inaczej było tym razem. Po świetnej grze, szczególnie w pierwszej połowie, niesiony głośnym dopingiem kibiców zespół gospodarzy zwyciężył 2:0. Do siatki pierwszy raz po powrocie do polskiej ligi trafił Paweł Brożek. Drugą bramkę zdobył Łukasz Garguła i Wisła wskoczyła na czwartą lokatę w tabeli.

W ostatni dzień sierpnia wiślacy udali się do dalekiego Szczecina. Po słabym meczu, i szczęściu w ostatnich minutach spotkania, Biała Gwiazda przywiozła cenny punkt, remisując z "Portowcami" 0:0.

W siódmej kolejce naszej ekstraklasy do Krakowa przyjechał zespół Piasta Gliwice. Przed spotkaniem piłkarze Wisły przybrali rolę szkolnych nauczycieli, czym chcieli zachęcić młodzież powracającą do szkół do przybycia na stadion. Również w trakcie meczu zawodnicy wczuli się w swoje promujące futbol role, nie pozostawiając szans swoim uczniom, dając im lekcję strzelania. Tego wieczoru profesorami byli: zdobywca dwóch bramek, Paweł Brożek, oraz debiutujący w drużynie Wisły Donald Guerrier. Dzięki tej wygranej Biała Gwiazda po 838 (!) dniach powróciła na fotel lidera ligi!

Ósma seria gier oznaczała tylko jedno. Mecz z Cracovią. Pojedynek Wisły z Pasami w ramach 186. meczu derbowego nie zdołał wyłonić zwycięzcy i piłkarze obu drużyn musieli zadowolić się podziałem punktów. Jako pierwsza cios zadała Biała Gwiazda w 31. minucie potyczki za sprawą Chrapka, ale walcząca do końca Cracovia zdołała doprowadzić do wyrównania.

Następny mecz, to mecz przyjaźni. Do Krakowa przyjechała gdańska Lechia. Na boisku jednak na próżno było szukać tej przyjaźni - Biała Gwiazda po bramkach Chrapka oraz dwóch Pawła Brożka pokonała gości prowadzonych przez byłego trenera krakowian, Michała Probierza, 3:0. Po tym spotkaniu drużyna Franciszka Smudy pojechała do Chorzowa, gdzie gospodarze pod wodzą nowego szkoleniowca nie zamierzali tanio sprzedać skóry. Mimo kilku bardzo dogodnych sytuacji wiślacy zdołali wywalczyć tyko remis, pomimo prowadzenia po bramce zdobytej przez Arkadiusza Głowackiego.

W 11. kolejce nadszedł czas wielkiego hitu! Bo inaczej nie da się nazwać pojedynku pomiędzy Wisłą i Legią. Spotkanie to było wyjątkowe nie tylko z tego powodu. Po pierwsze, na stadionie im. Henryka Reymana po raz pierwszy zasiadł komplet publiczności! Prawie 32,5 tysiąca kibiców wspierających naszych piłkarzy stworzyło niesamowitą atmosferę. Po drugie, po raz pierwszy miała miejsce prezentacja wszystkich sekcji sportowych TS Wisła, które zademonstrowały siłę Białej Gwiazdy! Na boisku również było gorąco. A najbardziej w 82. minucie, kiedy do bramki gości trafił Paweł Brożek, dając tym samym zwycięstwo i wielką radość! "Piłkarski klasyk dla Wisły!" - pisaliśmy na łamach naszej strony, po naprawdę niezwykłym meczu.

Następna seria gier nakazywała piłkarzom Wisły udać się do Bydgoszczy. Wiślacy z pewnością nie będą dobrze wspominali tego meczu, to tam bowiem zanotowali jedyną dotychczas porażkę w sezonie. Miejscowy Zawisza, mimo niekorzystnego wyniku po pięknej akcji i bramce Łukasza Garguły, zdołał nie tylko odrobić straty, ale również przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Sprawę gospodarzom ułatwił Gordan Bunoza, który już w 56. minucie spotkania ujrzał drugą żółtą kartkę i musiał opuścić plac gry.

Na szczęście wiślacy szybko wrócili na właściwe tory. W dwóch następnych kolejkach, które zostały rozegrane w Krakowie, Biała Gwiazda zdobyła sześć punktów, strzelając cztery bramki i nie tracąc żadnej. Najpierw poradziła sobie z Zagłębiem Lubin, któremu bramkę z rzutu wolnego strzelił Garguła. Kilka dni później nie dała szans łódzkiemu Widzewowi. Bohaterem tego meczu był Donald Guerrier - strzelec dwóch bramek. Przypomniał o sobie również Paweł Brożek, który dołożył jedno trafienie, choć tak on jak i jego koledzy mieli jeszcze kilka dogodnych sytuacji do podwyższenia rezultatu.

W ostatnim meczu rundy jesiennej Biała Gwiazda zremisowała w Bielsku-Białej z drużyną Podbeskidzia. W spotkaniu tym nie padły bramki, a największa w tym zasługa Michała Miśkiewicza, który rozegrał kolejne niesamowite zawody w tym sezonie.

W sumie, w piętnastu spotkaniach, Wisła zdołała zdobyć dwadzieścia osiem punktów, co daje średnią 1,86 punktu na mecz i stawia krakowską drużynę na pozycji wicelidera tabeli. We wszystkich meczach wiślacy zdołali dwadzieścia razy pokonać bramkarzy rywali. Oznacza to średnio 1,33 gola na mecz. Najlepszym strzelcem naszej drużyny na półmetku sezonu zasadniczego jest Paweł Brożek, który siedmiokrotnie trafiał do siatki. Najostrzej grającym piłkarzem był natomiast Gordan Bunoza, który dotychczas ujrzał siedem żółtych kartek, a raz musiał opuszczać plac gry przed upływem regulaminowego czasu. Michał Miśkiewicz zaś może się cieszyć z tytułu najskuteczniejszego golkipera: Wisła jako jedyny zespół straciła w ciągu rundy mniej niż 10 bramek, Miśkiewicz tylko osiem razy wyciągał piłkę z siatki. Drugi w tym rankingu Lech Poznań ma na minusie piętnaście goli. "Misiek" między słupkami i defensywa Białej Gwiazdy bezapelacyjnie najlepsi! Bramkarz Wisły trzy razy znalazł się w jedenastkach kolejek.

Puchar Polski:

Piłkarze Wisły w obecnym sezonie rozegrali tylko dwa mecze w ramach Pucharu Polski. Pierwszy z nich odbył się jeszcze w połowie sierpnia. Rywalem wiślaków było Zagłębie Sosnowiec, które na co dzień gra w II lidze. Mecz rozegrany został w Sosnowcu, gdzie podczas przebudowy obiektu przy Reymonta, swoje spotkania rozgrywała Wisła. Po dwóch bramkach Garguły oraz po jednym trafieniu Chrapka i Pawła Brożka Biała Gwiazda pewnie awansowała do 1/8 finału rozgrywek, gdzie rywalem okazała się Lechia Gdańsk. W kolejnym meczu przyjaźni, tym razem lepsza okazała się Lechia, która po bramce Buzały mogła się cieszyć z awansu do ćwierćfinału.

A. Koprowski

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA

Źródło: wisla.krakow.pl

Taki był 2013 rok

Data publikacji: 31-12-2013 10:30


Rozstania, powroty, emocjonujące mecze, zwycięstwa, porażki i wiele innych ciekawych wydarzeń… Tak w kilku słowach można podsumować upływający pod znakiem Białej Gwiazdy rok 2013. To wszystko i tak wiele już za nami. Co ważnego wydarzyło się w świecie Wisły Kraków, które fakty należy odnotować w tym krótkim kalendarium dwunastu miesięcy przy Reymonta? Zapraszamy do lektury.


Styczeń:

• 19:06 z Wieży Mariackiej rozbrzmiewa hymn Białej Gwiazdy (11 stycznia)

• Kosowski wraca do Wisły (12 stycznia)

• Obóz w Belek (14 - 27 stycznia)

• Melikson w Valenciennes FC (15 stycznia)

Zapowiada się trudny rok, warto wrócić do korzeni, by uświadomić sobie, że ponad wiekowa tradycja zobowiązuje. Narodziny Wisły: 1906 rok, więc o 19:06 płynie z Wieży Mariackiej magiczne „Jak długo na Wawelu…”. W styczniu wiślacki świat obiegła informacja o przyjściu Kamila Kosowskiego. Kolejna klubowa legenda powróciła na Reymonta. Wrócił pomocnik, który trzykrotnie zdobył z Białą Gwiazdą mistrzostwo Polski, a z Wisły odszedł ten, który przez dwa lata czarował kibiców talentem i umiejętnościami. Maor Melikson, izraelski piłkarz posiadający polskie obywatelstwo, przeniósł się do francuskiego Valenciennes.

Luty:

• Belek po raz drugi (3 -14 lutego)

• Pierwszy mecz na wiosnę, pierwszy punkt (24 lutego)

• Wygrana z Jagiellonią w Pucharze Polski 2:0 (28 lutego)

Luty to miesiąc krótki, więc nie przyniósł wiele ze sobą. Piłkarze po raz drugi w tym roku zawitali do Belek, gdzie w komfortowych warunkach „oszukiwali” polską zimę. Ryszard Pilch zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Wisły Kraków SA, jego obowiązki powierzono Jackowi Bednarzowi. Po powrocie z Turcji, pod koniec miesiąca, Wisła zagrała pierwszy mecz o ekstraklasowe punkty z drużyną z Bełchatowa. Ta potyczka zakończyła się remisem 0:0.

Marzec: • Cezary Wilk najlepszym piłkarzem Małopolski (5 marca) • Wybory kobiecej eskorty (8 marca) • „To jest miejsce wyjątkowe, tu się mogą ziścić sny, za te barwy, herb, tradycję, zostaw serce, pot i łzy” (9 marca) • Trampkarze Wisły z tytułem mistrzów Małopolski (10 marca) • Dzień wagarowicza przy R22 (21 marca) Boiskowe osiągnięcia Wisły nie były zadowalające, ale miało miejsce kilka wydarzeń, z których każdy kibic był dumny. W marcu Cezary Wilk został wybrany najlepszym piłkarzem Małopolski, a wiślaccy trampkarze poszli w ślady pomocnika i także objęli prym w województwie po halowych mistrzostwach. Wisienką na torcie tego miesiąca były ponowne wybory kandydatek do kobiecej eskorty. O podniesienie jakości gry walczono także przy pomocy hasła w szatni, wybranego drogą konkursu.

Kwiecień:

• Pięćdziesiąta rocznica śmierci Henryka Reymana (11 kwietnia)

• Przegrana z Legią 1:2 – (13 kwietnia)

• Porażka w Pucharze Polski ze Śląskiem 2:3 - (17 kwietnia)

• Cracovia Maraton na stadionie (28 kwietnia)

W hołdzie dla wybitnego Wiślaka i polskiego oficera ogłoszono rok 2013 Rokiem Henryka Reymana. Obchody trwały cały rok; w kwietniu w intencji Patrona oraz tragicznie zmarłych kibiców Lechii Gdańsk odbyła się msza św. na stadionie, w sektorze C. Delegacje TS Wisła złożyły wieńce na grobie legendarnego Wiślaka. Przy Reymonta Wisła gościła Legię Warszawa. Władze ligi postanowiły trochę poeksperymentować, więc mecz sędziowało aż 6 arbitrów (jeden główny, dwóch liniowych, dwóch bramkowych oraz sędzia techniczny). Biała Gwiazda ten mecz przegrała 1:2, jednak w absurdalnych okolicznościach. Stare polskie przysłowie mówi: „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”. Eksperyment się nie udał i wielka szkoda, że operacja ta odbyła się na żywym organizmie piłkarzy Wisły Kraków oraz jej sympatyków.

Maj:

• Przegrana z Lechem 0:1 (4 maja)

• Wisła Krakbet mistrzem Polski (12 maja)

• Nowy format rozgrywek

• Pożegnanie Sergieja Pareiko(28 maja)

• Pożegnanie Kamila Kosowskiego (31 maja)

Maj to miesiąc, w którym Wisła zdobyła mistrzostwo Polski. Stało się tak, tym razem, za sprawą futsalowców. Musieliśmy pożegnać się z kilkoma piłkarzami. Pierwszymi zawodnikami, z którymi przyszło się rozstać, byli Kamil Kosowski oraz Sergei Pareiko. Wartym odnotowania faktem było też ustalenie w tym miesiącu nowego, rewolucyjnego formatu rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy.

Czerwiec:

• Koniec sezonu, Wisła na 7. miejscu kończy rozgrywki (2 czerwca)

• Koniec przygody Ivicy Ilieva z Wisłą (5 czerwca)

• Powrót białej gwiazdy na koszulki (11 czerwca)

• Franciszek Smuda trenerem (11 czerwca)

• Specjalna konferencja - pożegnanie Sobola (20 czerwca)

• Podpisanie porozumienia w sprawie budowy bazy w Myślenicach (24 czerwca)

• Juniorzy młodsi ze złotym medalem mistrzostw Polski (25 czerwca)

Czerwiec obfitował w wiele wyjątkowych wydarzeń. Po pierwsze, skończył się sezon, po którym Wisła uplasowała się na 7. miejscu w tabeli. Cezary Wilk jest autorem najsłynniejszego i najbardziej lakonicznego podsumowania wydarzeń: „…co za sezon…!”. Kolejne powody do wzruszeń: ostatni raz z Białą Gwiazdą na piersi wybiegł na murawę Ivica Iliev, który wiele razy powtarzał, że zakochał się w Wiśle i Krakowie. Na osobny artykuł zasługuje Radosław Sobolewski, legenda z Reymonta, nikomu nie trzeba go przedstawiać. Jego okres gry w Wiśle także dobiegł końca. Czerwiec to miesiąc zmian nie tylko personalnych: na koszulki pierwszej drużyny wróciła biała gwiazda, a na ławce trenerskiej zasiadł Franciszek Smuda.

Lipiec:

• Prezentacja strojów z białą gwiazdą (13 lipca)

• Stjepanović piłkarzem Wisły (14 lipca)

• Prezentacja drużyny przed sezonem (18 lipca)

• 300. mecz Głowackiego w ekstraklasie (19 lipca)

• Sobol, nie zapomnij ! Sobol , dziękujemy!!! (19 lipca)

• Jedyna wygrana wyjazdowa z Koroną Kielce (29 lipca)

• Paweł Brożek wraca do Wisły (30 lipca)

W połowie lipca nastąpiła prezentacja strojów Wisły na najbliższy sezon, a pięć dni później cały wiślacki piłkarski skład zaprezentował się kibicom w hali TS Wisła. 19 lipca podczas meczu z Górnikiem Zabrze Arkadiusz Głowacki rozgrywał swój mecz numer 300 w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, a kibice i piłkarze żegnali Sobola grającego w tym spotkaniu w barwach Górnika. Głowacki po tym meczu powiedział: „Załatwić napastnika i do boju”. Słowa te były prorocze, gdyż kilka dni później szeregi Wisły zasilił Paweł Brożek. W tym miesiącu Biała Gwiazda wygrała mecz wyjazdowy z Koroną Kielce, jak się później okazało, jedyny mecz na obcym terenie w sezonie 2013/2014 do końca roku 2013.

Sierpień:

• Patryk Fryc w Wiśle (14 sierpnia)

• Pierwszy trening Donalda (19 sierpnia)

• 25 lat Stanisława Sękiewicza z Wisłą (22 sierpnia)

• Wisła Kraków - Lech Poznań 2:0 (25 sierpnia) - według kibiców, najlepszy mecz roku 2013

Sierpień to także miesiąc, w którym byliśmy świadkami kolejnego jubileuszu. Stanisław Sękiewicz- znany bardziej jako Wiślacki Smok – świętował 25 lat, odkąd jego miłością życia stała się właśnie Wisła Kraków. 19 sierpnia pierwszy raz na wiślackie boiska wybiegł także ten, który przebojem wdarł się do składu Białej Gwiazdy. Sympatyczny przybysz z Haiti – Wilde Donald Guerrier już w debiucie zdobył swoją pierwszą bramkę. Koniec miesiąca to pamiętny mecz z Lechem Poznań, który Wisła pewnie i w świetnym stylu wygrała 2:0.


Wrzesień:

• Remis w Derbach (21 września)

• Wystawa poświęcona Henrykowi Reymanowi (26 września)

We wrześniu przyszedł czas na kolejne derby Krakowa. Cracovia po rocznej banicji w pierwszej lidze wróciła do T-Mobile Ekstraklasy prowadzona ponownie przez trenera Stawowego, który już raz przywrócił tę drużynę do najwyższej polskiej ligi. 186. derby Krakowa nie wyłoniły zwycięzcy. W Hali Głównej TS Wisła otwarto wystawę poświęconą legendarnemu zawodnikowi Wisły – Henrykowi Reymanowi. Piłkarze obejrzeli ją cztery dni później.

Październik:

• Wisła 1:0 Legia (6 października)

• Zwycięstwo z VFL Wolfsburg (13 października)

• Pierwsza porażka w sezonie, z Zawiszą Bydgoszcz (19 października)

• Piotr Brożek wraca do Wisły (28 października)

• Setny mecz Smudy jako trenera Wisły (Zagłębie Lubin, 26 października)

Od momentu wybudowania nowego stadionu Wisły nie było takiego wydarzenia, jakiego doświadczyliśmy w październiku. Podczas meczu z Legią Warszawa głośnym dopingiem Białą Gwiazdę poprowadziło do zwycięstwa 32 500 kibiców ! Był to rekord frekwencji na nowym obiekcie. Niestety, fortuna kołem się toczy: 19 października zakończyła się passa 11 meczów Wisły bez porażki. Zawodnicy wrócili na tarczy z Bydgoszczy. Pod koniec miesiąca swój jubileusz święcił trener Białej Gwiazdy, prowadząc drużynę trzynastokrotnego Mistrza Polski po raz setny w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ostatnie dni października połączyły też jedną z wiślackich rodzin. Do Wisły wrócił Piotr Brożek, dołączając do swojego brata.

Listopad:

• Odszedł Gerard Cieślik (3 listopada)

• Thriller przy Roosevelta -2:3 z Górnikiem (8 listopada)

• Wyzwanie dla kibiców (14 listopada)

• Szlachetna paczka (27 listopada)

• Wygrana ze Śląskiem, ósmy mecz pod rząd bez straconej bramki (29 listopada) Listopad rozpoczął się smutnym wydarzeniem w świecie futbolu. Odszedł bowiem człowiek, którego każdy kibic piłkarski zna i ceni: Gerard Cieślik. 8 listopada Wisła wybrała się do Zabrza, gdzie po pełnym emocji meczu i prowadzeniu już 2:0 Biała Gwiazda jednak musiała uznać wyższość rywala, nie przywożąc do Krakowa nawet punktu. W następnych dniach piłkarze otwarli po raz kolejny swe serca i dołączyli do akcji „Szlachetna Paczka”. Na koniec miesiąca, wygranym 3:0 meczem ze Śląskiem, pobity został klubowy rekord meczów u siebie bez straconej bramki – 8 spotkań.

Grudzień:

• Gala plebiscytu Białe Gwiazdy (13 grudnia)

• Zwycięstwo z Pogonią Szczecin 2:1 (16 grudnia)

• Piłkarze Wisły dominują w plebiscycie Canal + (23 grudnia)

• Baza w Myślenicach prawie gotowa (27 grudnia)

W grudniu po raz pierwszy odbył się plebiscyt „Białe Gwiazdy”. Kibice w głosowaniu wybrali m.in. najlepszy mecz w wykonaniu Wisły w mijającym roku, bramkę, najlepszego piłkarza drużyny Franciszka Smudy, ale także najgorsze spotkanie. Trzecie miejsce Białej Gwiazdy w tabeli oraz doskonała gra w twierdzy Kraków przy R22 nie umknęły ani kibicom z całej Polski, ani komentatorom. W konkursie Canal + Sport na największe plusy jesieni zawodnicy Wisły nie mieli sobie równych, zajmując sześć z jedenastu miejsc w „jedenastce na +” jesieni 2013. Piłkarski rok zakończył się zwycięstwem Wisły nad Pogonią 2:1, a pod choinkę wiślacki Mikołaj przyniósł, gotową do przyjęcia gości, bazę treningową w Myślenicach, w której od nowego roku przygotowywać się będzie trzynastokrotny Mistrz Polski – Wisła Kraków.


Damian Urbaniec

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA



Źródło: wisla.krakow.pl