Reprezentanci innych państw
Z Historia Wisły
(Różnice między wersjami)
Linia 1: | Linia 1: | ||
- | Na przestrzeni lat, | + | Na przestrzeni lat, 35 zawodników Wisły występowało w oficjalnych meczach reprezentacji 24 innych państw niż Polska. Najwięcej zawodników - czterech - wystąpiło w meczach kadry Słowacji, po dwóch broniło zaś barw Białorusi, Hondurasu, Serbii, Kamerunu, Węgier, Australii, Haiti i Słowenii. |
{|class="wikitable sortable" style="text-align:center" rules=all cellspacing=1 cellpadding=1 align="center" | {|class="wikitable sortable" style="text-align:center" rules=all cellspacing=1 cellpadding=1 align="center" | ||
Linia 118: | Linia 118: | ||
|- | |- | ||
|19. | |19. | ||
+ | |[[Boban Jović|Jović Boban]] | ||
+ | |style="text-align:left"|[[Grafika:Słowenia.png|25px]] Słowenia | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |20. | ||
|[[Andraž Kirm|Kirm Andraż]] | |[[Andraž Kirm|Kirm Andraż]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Słowenia.png|25px]] Słowenia | |style="text-align:left"|[[Grafika:Słowenia.png|25px]] Słowenia | ||
|występy na mundialu w RPA 2010 | |występy na mundialu w RPA 2010 | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |21. |
|[[Maor Melikson|Melikson Maor]] | |[[Maor Melikson|Melikson Maor]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Izraela.jpg|25px]] Izrael | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Izraela.jpg|25px]] Izrael | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |22. |
|[[Lantame Sakibou Ouadja|Ouadja Lantame]] | |[[Lantame Sakibou Ouadja|Ouadja Lantame]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Togo.png|25px]] Togo | |style="text-align:left"|[[Grafika:Togo.png|25px]] Togo | ||
|uczestnik Pucharu Narodów Afryki (1998, 2000 i 2002), kapitan reprezentacji | |uczestnik Pucharu Narodów Afryki (1998, 2000 i 2002), kapitan reprezentacji | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |23. |
|[[Emmanuel Sarki|Sarki Emmanuel]] | |[[Emmanuel Sarki|Sarki Emmanuel]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Haiti.jpg|25px]] Haiti | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Haiti.jpg|25px]] Haiti | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |24. |
|[[Sergei Pareiko|Pareiko Sergei]] | |[[Sergei Pareiko|Pareiko Sergei]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga estonii.jpg|25px]] Estonia | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga estonii.jpg|25px]] Estonia | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |25. |
|[[Rudolf Patkolo|Patkolo Rudolf]] | |[[Rudolf Patkolo|Patkolo Rudolf]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Węgier.png|25px]] Węgry | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Węgier.png|25px]] Węgry | ||
|jeden z niewielu w historii piłkarzy grających w reprezentacjach dwóch państw | |jeden z niewielu w historii piłkarzy grających w reprezentacjach dwóch państw | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |26. |
|[[Marek Penksa|Penksa Marek]] | |[[Marek Penksa|Penksa Marek]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Słowacji.png|25px]] Słowacja | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Słowacji.png|25px]] Słowacja | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |27. |
|[[Arūnas Pukelevičius|Pukelevicius Arunas]] | |[[Arūnas Pukelevičius|Pukelevicius Arunas]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Litwy.png|25px]] Litwa | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Litwy.png|25px]] Litwa | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |28. |
|[[Romell Quioto|Quioto Romell]] | |[[Romell Quioto|Quioto Romell]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Hondurasu.png|25px]] Honduras | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Hondurasu.png|25px]] Honduras | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |29. |
|[[Peter Šinglár|Singlar Peter]] | |[[Peter Šinglár|Singlar Peter]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Słowacji.png|25px]] Słowacja | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Słowacji.png|25px]] Słowacja | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |30. |
|[[Michaił Siwakow|Siwakow Michaił]] | |[[Michaił Siwakow|Siwakow Michaił]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga_Białorusi.png|25px]] Białoruś | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga_Białorusi.png|25px]] Białoruś | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |31. |
|[[Semir Stilić|Stilić Semir]] | |[[Semir Stilić|Stilić Semir]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga_Bośni i Hercegowiny.jpg|25px]] Bośnia i Hercegowina | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga_Bośni i Hercegowiny.jpg|25px]] Bośnia i Hercegowina | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |32. |
|[[Ostoja Stjepanović|Stjepanović Ostoja]] | |[[Ostoja Stjepanović|Stjepanović Ostoja]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Macedonii.png|25px]] Macedonia | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Macedonii.png|25px]] Macedonia | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |33. |
|[[Michael Thwaite|Thwaite Michael]] | |[[Michael Thwaite|Thwaite Michael]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Australii.png|25px]] Australia | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Australii.png|25px]] Australia | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |34. |
|[[Ivan Trabalík|Trabalik Ivan]] | |[[Ivan Trabalík|Trabalik Ivan]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Słowacji.png|25px]] Słowacja | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Słowacji.png|25px]] Słowacja | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |35. |
|[[Kalu Uche|Uche Kalu]] | |[[Kalu Uche|Uche Kalu]] | ||
|style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Nigerii.png|25px]] Nigeria | |style="text-align:left"|[[Grafika:Flaga Nigerii.png|25px]] Nigeria | ||
Linia 269: | Linia 274: | ||
|- | |- | ||
|13. | |13. | ||
- | |||
- | |||
- | |||
- | |||
- | |||
| [[Michael Lamey|Lamey Michael]] | | [[Michael Lamey|Lamey Michael]] | ||
| Holandia | | Holandia | ||
|U-21 | |U-21 | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |14. |
| [[Nikola Mijailović|Mijailović Nikola]] | | [[Nikola Mijailović|Mijailović Nikola]] | ||
| Serbia i Czarnogóra | | Serbia i Czarnogóra | ||
|U-21, wicemistrz Europy z 2004 roku | |U-21, wicemistrz Europy z 2004 roku | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |15. |
| [[Zdeněk Ondrášek|Ondrášek Zdeněk]] | | [[Zdeněk Ondrášek|Ondrášek Zdeněk]] | ||
| Czechy | | Czechy | ||
|U-21 | |U-21 | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |16. |
| [[Andrés Ríos|Ríos Andrés]] | | [[Andrés Ríos|Ríos Andrés]] | ||
| Argentyna | | Argentyna | ||
|U-20 | |U-20 | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |17. |
| [[Daniel Sikorski|Sikorski Daniel]] | | [[Daniel Sikorski|Sikorski Daniel]] | ||
| Austria | | Austria | ||
|U-18, U-19, U-20, U-21 | |U-18, U-19, U-20, U-21 | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |18. |
| [[Wiktor Sydorenko|Sydorenko Wiktor]] | | [[Wiktor Sydorenko|Sydorenko Wiktor]] | ||
| ZSRR | | ZSRR | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
- | | | + | |19. |
| [[Vlastimil Vidlička|Vidlička Vlastimil]] | | [[Vlastimil Vidlička|Vidlička Vlastimil]] | ||
| Czechy | | Czechy |
Wersja z dnia 20:43, 30 maj 2016
Na przestrzeni lat, 35 zawodników Wisły występowało w oficjalnych meczach reprezentacji 24 innych państw niż Polska. Najwięcej zawodników - czterech - wystąpiło w meczach kadry Słowacji, po dwóch broniło zaś barw Białorusi, Hondurasu, Serbii, Kamerunu, Węgier, Australii, Haiti i Słowenii.
Lp. | Nazwisko i imię | Kraj | Uwagi |
---|---|---|---|
1. | Alvarez Pablo | Urugwaj | |
2. | Ba Issa | Senegal | |
# | Biton Dudu | Izrael | powoływany do reprezentacji, nie wystąpił jednak w żadnym spotkaniu |
3. | Boukhari Nourdin | Maroko | |
4. | Branco Serge | Kamerun | Mistrz Olimpijski 2000 |
# | Bunoza Gordan | Bośnia i Hercegowina | powoływany do reprezentacji, nie wystąpił jednak w żadnym spotkaniu |
5. | Burns Jacob | Australia | |
6. | Chávez Osman | Honduras | uczestnik Mistrzostw Świata RPA 2010 |
7. | Cebanu Ilie | Mołdawia | |
8. | Chlebosołow Andriej | Białoruś | |
# | Christow Georgi | Bułgaria | powoływany do reprezentacji, nie wystąpił jednak w żadnym spotkaniu |
9. | Cikos Erik | Słowacja | |
10. | Diaz Junior | Kostaryka | ćwierćfinał Mistrzostw Świata 2014 |
11. | Dolha Emilian | Rumunia | |
12. | Feutchine Guy | Kamerun | eliminacje Mistrzostw Świata 2006, Puchar Narodów Afryki 2006 |
# | Frederiksen Jan | Dania | wystąpił w meczu uznawanym za nieoficjalny przez duńską federację, będącym jednak na liście FIFA |
13. | Genkow Cwetan | Bułgaria | |
14. | Guerrier Wilde-Donald | Haiti | |
15. | Guzmics Richárd | Węgry | |
16. | Iliev Ivica | Serbia | |
17. | Jaliens Kew | Holandia | |
18. | Jovanić Milan | Serbia | |
19. | Jović Boban | Słowenia | |
20. | Kirm Andraż | Słowenia | występy na mundialu w RPA 2010 |
21. | Melikson Maor | Izrael | |
22. | Ouadja Lantame | Togo | uczestnik Pucharu Narodów Afryki (1998, 2000 i 2002), kapitan reprezentacji |
23. | Sarki Emmanuel | Haiti | |
24. | Pareiko Sergei | Estonia | |
25. | Patkolo Rudolf | Węgry | jeden z niewielu w historii piłkarzy grających w reprezentacjach dwóch państw |
26. | Penksa Marek | Słowacja | |
27. | Pukelevicius Arunas | Litwa | |
28. | Quioto Romell | Honduras | |
29. | Singlar Peter | Słowacja | |
30. | Siwakow Michaił | Białoruś | |
31. | Stilić Semir | Bośnia i Hercegowina | |
32. | Stjepanović Ostoja | Macedonia | |
33. | Thwaite Michael | Australia | |
34. | Trabalik Ivan | Słowacja | |
35. | Uche Kalu | Nigeria | występy na mundialu w RPA 2010 |
- Opracowano na podstawie informacji własnych portalu Historia Wisły i poprzez kwerendę bazy danych www.national-football-teams.com
- Lista zawiera nazwiska wszystkich reprezentantów innych państw związanych z Wisłą, nawet jeżeli w reprezentacji swojego kraju grali tylko przed lub po pobycie w Wiśle
Reprezentacje młodzieżowe
Lp. | Nazwisko i imię | Kraj | Uwagi |
---|---|---|---|
1. | Bałaszow Witalij | Ukraina | U-16, U-17, U-18, U-21 |
2. | Belotte Wyn | Kanada | U-17, U-20, U-23 |
3. | Beto | Brazylia | U-18, U-20 |
4. | Biton Dudu | Izrael | U-17, U-19, U-21 |
5. | Brlek Petar | Chorwacja | U-15, U-16, U-17, U-18, U-19, U-20, U-21 |
6. | Bunoza Gordan | Bośnia i Hercegowina | U-17, U-19, U-21 |
7. | Cantoro Mauro | Argentyna | U-17 |
8. | Chiacu Hristu | Rumunia | U-17, U-19, U-21, U-23 |
9. | Christow Georgi | Bułgaria | U-19 |
10. | Edno | Brazylia | U-20 |
11. | Jirsak Tomas | Czechy | U-21 |
12. | Jovanović Marko | Serbia | U-19, U-21, Olimpijska |
13. | Lamey Michael | Holandia | U-21 |
14. | Mijailović Nikola | Serbia i Czarnogóra | U-21, wicemistrz Europy z 2004 roku |
15. | Ondrášek Zdeněk | Czechy | U-21 |
16. | Ríos Andrés | Argentyna | U-20 |
17. | Sikorski Daniel | Austria | U-18, U-19, U-20, U-21 |
18. | Sydorenko Wiktor | ZSRR | |
19. | Vidlička Vlastimil | Czechy | U-17, U-18, U-20, U-21 |
- Lista zawiera nazwiska tych piłkarzy, którzy występowali tylko w reprezentacjach młodzieżowych
Trenerzy
- Karel Kolský – reprezentant Czechosłowacji
- Károly Kósa – reprezentant Rumunii (informacja niepewna)
- Josef Kuchynka – reprezentant Czechosłowacji (1 mecz w 1924 roku)
- Werner Lička - reprezentant Czechosłowacji (9m, 1g), 3 miejsce ME 1980, złoty medal olimpijski 1980
- Otto Mazal-Škvajn – reprezentant Czechosłowacji (6m, 3g), olimpijczyk z Antwerpii
- Vilmos Nyúl – reprezentant Węgier (3m, 1924-25)
- Dragomir Okuka - reprezentant Jugosławii (drużyny młodzieżowa i olimpijska)
- Dan Petrescu - reprezentant Rumunii (95m, 12g)
- Imre Schlosser – reprezentant Węgier (68 meczów i 59 goli), olimpijczyk ze Sztokholmu 1912
- Gyula Teleký – reprezentant Węgier (3m, 1954-58)