Kategoria:Zawodnicy testowani (piłka nożna)

Z Historia Wisły

Prezentujemy listę piłkarzy testowanych przez Wisłę w meczach sparingowych i towarzyskich, którzy jednak nigdy nie podpisali z klubem kontraktów. Lista jest niepełna.

Testy w Wiśle rozpoczęły się po 1990 roku, a proceder ten rozwinął się po 1998 roku. Do Krakowa przejeżdżali zawodnicy z pięciu kontynentów, aby zaprezentować swoje umiejętności. Najwięcej testowanych piłkarzy było Polakami (43), spoza naszego kraju natomiast - Nigeryjczykami (18).

Jednoznacznie nie da się określić jakości testowania piłkarzy przez Wisłę. Zdawało się, że na treningu pojawiali się zawodnicy mający umiejętności i tzw. "papiery na granie", jednak nie zyskali angażu w klubie. Takim zawodnikiem był np. Félix Dja Ettien albo Kemy Agustien. Wisła testowała też reprezentantów (młodzieżowych i seniorskich) liczących się państw: Nigerii, Argentyny, czy Portugalii. Niektórzy z piłkarzy przebywających w Krakowie byli wychowankami wielkich europejskich firm - Realu Madryt, AC Milan, Juventusu Turyn.

Jest też druga strona medalu. Wiele razy na testowanych piłkarzach sztab szkoleniowy nie poznał się. Niewielu kibiców już pamięta, że na testach w Wiśle był np. Dickson Choto (późniejsza, wieloletnia podpora warszawskiej Legii), albo Mouhamadou Traore (piłkarz robiący następnie furorę w Zagłębiu Lubin). Jednak najbardziej kuriozalnym przypadkiem testów były te, które klub zaproponował Wojciechowi Ernestowi. Zawodnik ten, na co dzień grający w piątej lidze, zadzwonił do klubu i spytał czy może na testy przyjechać. Kilka dni później trenował już z Wiślakami...

Poniżej przedstawiamy geograficzny podział testowanych zawodników (12 piłkarzy nie zostało zidentyfikowanych). W nawiasach liczba piłkarzy z danego kraju:

  • Europa (87): Bośnia i Hercegowina (4), Niemcy (2), Holandia (1), Ukraina (3), Polska (43), Serbia (8), Łotwa (1), Czechy (1), Włochy (6), Węgry (2), Słowacja (1), Słowenia (1), Chorwacja (4), Hiszpania (1), Francja (1), Czarnogóra (1), Belgia (1), Białoruś (1), Finlandia (2), Litwa (1), Rumunia (1).
  • Ameryka Płd. (25): Brazylia (17), Argentyna (5), Chile (1), Honduras (1), Ekwador (1).
  • Afryka (34): Nigeria (18), Togo (2), Zimbabwe (1), Senegal (6), Wybrzeże Kości Słoniowej (2), Kamerun (3), Botswana (2),
  • Azja (1): Gruzja (1).
  • Australia (1): Australia (1).

(poprzednie 200) (następne 200)

Artykuły w kategorii "Zawodnicy testowani (piłka nożna)"

W tej kategorii jest 200 artykułów.

A

B

C

D

E

E c.d.

F

G

H

I

J

K

L

M

M c.d.

N

O

P

(poprzednie 200) (następne 200)