Wiślacy na Mistrzostwach Świata
Z Historia Wisły
Zestawienie niepełne. Będzie systematycznie uzupełniane i weryfikowane.
Jeśli zauważyłeś jakieś nieścisłości, bądź pragniesz uzupełnić tę listę skontaktuj się z: redakcja@historiawisly.pl.
Data | Dyscyplina | Miejsce | Uczestnicy | Wynik | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1927.02.02-05 | Narciarstwo | Cortina d'Ampezzo | Aleksander Rozmus | bieg na 18 km: 38. miejsce kombinacja norweska: 24. miejsce skoki: 24. miejsce | Debiut zawodnika Wisły na Mistrzostwach Świata |
1929.02.05-10 | Narciarstwo | Zakopane | Eugeniusz Król | bieg na 50 km: 18. miejsce bieg na 18 km: 25. miejsce | Były to zarazem Mistrzostwa Polski brak szczegółowych wyników Artur Kasprzyk reprezentował Wojsko Polskie – wyjaśnić status tej konkurencji na Mistrzostwach. Podobnie występu W. Dubieńskiej. |
Zygmunt Rajski | kombinacja norweska: 32. miejsce bieg na 18 km: 39. miejsce | ||||
Władysław Mietelski | kombinacja norweska: ? skoki: 23. miejsce | ||||
Artur Kasprzyk | bieg patrolowy: 2. miejsce | ||||
Wanda Dubieńska | bieg na 5 km: 7. miejsce | ||||
1930.02.27-03.01 | Narciarstwo | Oslo | Zdzisław Motyka | bieg na 17 km: 80. miejsce bieg na 50 km: nie ukończył | |
1933.02.07-12 | Narciarstwo | Innsbruck | Izydor Łuszczek | skoki: 8. miejsce kombinacja norweska: 35. miejsce bieg na 18 km: 109. miejsce | |
Piotr Kolesar | skoki: 61. miejsce | ||||
1934.02.20-25 | Narciarstwo | Solleftea | Izydor Łuszczek | skoki: 24. miejsce kombinacja norweska: 19. miejsce bieg na 18 km: 102. miejsce | |
Piotr Kolesar | skoki: 34. miejsce | ||||
1935.02.13-18 | Narciarstwo | Wysokie Tatry | Izydor Łuszczek | skoki: 48. miejsce | |
Piotr Kolesar | skoki: 27. miejsce | ||||
Michał Górski | bieg na 18 km: 23. miejsce kombinacja norweska: 18. miejsce sztafeta 4x10 km: 7. miejsce | ||||
Marian Woyna-Orlewicz | bieg na 18 km: 80. miejsce kombinacja norweska: 17. miejsce sztafeta 4x10 km: 7. miejsce | ||||
Tadeusz Wowkonowicz | bieg na 18 km: 98. miejsce | ||||
1937.02.12-18 | Narciarstwo | Chamonix | Jan Schindler | bieg zjazdowy: 23. miejsce slalom: 21. miejsce kombinacja alpejska: 20. miejsce skoki: 30. miejsce | |
1938.02.24-28 | Narciarstwo | Lahti | Mieczysław Wnuk | bieg na 18 km: 150. miejsce kombinacja norweska: 21. miejsce | |
1938.03.05-07 | Narciarstwo | Engelberg | Jan Lipowski | bieg zjazdowy: 30. miejsce slalom: 18. miejsce kombinacja alpejska: 23. miejsce | Drużynowo w biegu zjazdowym Polska zajęła 6. miejsce (startowali Jan Schindler i Karol Zając. |
Karol Zając | bieg zjazdowy: 32. miejsce slalom: 23. miejsce kombinacja alpejska: 28. miejsce | ||||
Jan Schindler | bieg zjazdowy: 36. miejsce slalom: 1827 miejsce kombinacja alpejska: 32. miejsce | ||||
1938.06.04-19 | Piłka nożna | Francja | Bolesław Habowski | występy 0 | Polska odpadła w 1/8 finału Habowski i Łyko nominowani do kadry 22 zawodników zgłoszonych na turniej ostatecznie znaleźli się w gronie tych, którzy zostali w kraju Edward Madejski oficjalnie był zawodnikiem niezrzeszonym |
Antoni Łyko | występy 0 | ||||
Edward Madejski | występy 1 | ||||
1939.02.12-19 | Narciarstwo | Zakopane | Jan Bobowski | bieg na 18 km: 85. miejsce kombinacja norweska: 31. miejsce | Niejasny status klubowy H. Backer i M. Zająca. |
Marian Zając | bieg zjazdowy: 32. miejsce slalom: 16. miejsce kombinacja alpejska: 22. miejsce | ||||
Karol Zając | bieg zjazdowy: 26. miejsce kombinacja alpejska drużynowo: 6. miejsce Polska | ||||
Jan Schindler | bieg zjazdowy: 22. miejsce slalom: 15. miejsce slalom drużynowo: 5. miejsce Polska kombinacja alpejska: 15. miejsce kombinacja alpejska drużynowo: 6. miejsce Polska | ||||
Anatol Grandfeld | bieg na 18 km: 80. miejsce kombinacja norweska: 18. miejsce | ||||
Franciszek Gut-Szczerba | bieg na 18 km: 93. miejsce kombinacja norweska: 30. miejsce skoki: 18. miejsce | ||||
Ludwik Gabryś | bieg na 50 km: 37. miejsce | ||||
Marian Woyna-Orlewicz | sztafeta 4x10 km: 8. Polska bieg na 18 km: 63. miejsce kombinacja norweska: 11. miejsce | ||||
Michał Górski | bieg na 18 km: 70. miejsce kombinacja norweska: 17. miejsce | ||||
Mieczysław Wnuk | bieg na 18 km: 59. miejsce kombinacja norweska: 8. miejsce | ||||
Piotr Kolesar | skoki: 22. miejsce | ||||
Tadeusz Wowkonowicz | bieg na 18 km: 91. miejsce | ||||
Wacław Doroba | bieg na 50 km: 32. miejsce | ||||
Władysław Roj | bieg na 18 km: 84. miejsce kombinacja norweska: 16. miejsce skoki: 19. miejsce | ||||
Helena Bäcker | bieg zjazdowy: 24. miejsce | ||||
Adam Giewont | bieg na 18 km: 104. miejsce kombinacja norweska: 21. miejsce skoki: 30. miejsce | ||||
1947.02.13 | Narciarstwo | Engelberg | Marian Woyna Orlewicz | bieg sztafetowy 3x10 km | Polska zajęła 5. miejsce – niejasny status mistrzostw. |
Tadeusz Kwapień | bieg sztafetowy 3x10 km | ||||
1947.02.15-23 | Hokej | Praga | Tomasz Jasiński | 5. spotkań, 2 gole | Polska zajęła 6. miejsce statystyki niepełne - do weryfikacji |
Bolesław Kolasa | 3. spotkań, 4 gole | ||||
Mieczysław Palus | 6. spotkań, 1 gol | ||||
Kazimierz Sokołowski | 2. spotkania | ||||
Zenon Peter | najprawdopodobniej nie zagrał w żadnym meczu | ||||
1948.01.30-02.08 | Narciarstwo | Sankt Moritz | Tadeusz Kwapień | bieg na 18 km: 47. miejsce kombinacja norweska: 25. miejsce sztafeta 4x 10 km: 10. miejsce Polski | W kadrze znaleźli się również: Mieczysław Gąsienica-Samek i Marian Woyna Orlewicz. Igrzyska Olimpijskie były zarazem Mistrzostwami Świata. |
Stanisław Bukowski | bieg na 18 km: 70. miejsce sztafeta 4x 10 km: 10. miejsce Polski | ||||
Jerzy Schindler | bieg zjazdowy: 67. miejsce | ||||
1948.01.30-02.08 | Hokej | Sankt Moritz | Tomasz Jasiński | 6. spotkań, 2 gole | Polska zajęła 6. miejsce statystyki do weryfikacji |
Bolesław Kolasa | 4. spotkań, 2 gole | ||||
Mieczysław Palus | 6. spotkań, 3 gole | ||||
1950.07.14-16 | Gimnastyka | Bazylea | Barbara Wilk | wielobój: 27. miejsce | Polska zajęła 5. miejsce |
Stefania Reindl | wielobój: 38. miejsce | ||||
1952.02.14-25 | Narciarstwo | Oslo | Tadeusz Kwapień | bieg na 18 km: 41. miejsce | Igrzyska Olimpijskie były zarazem Mistrzostwami Świata. |
Maria Kowalska | bieg na zjazdowy: 34. miejsce slalom specjalny: 34. miejsce | ||||
1952.08-17-28 | Siatkówka | Moskwa | Urszula Figwer | występy: 7 | Polska zajęła 2. miejsce |
1954.02.27-03.07 | Narciarstwo | Aare | Maria Kowalska | bieg na zjazdowy: 28. miejsce slalom gigant: 23. miejsce slalom specjalny: 21. miejsce kombinacja alepjska: 25. miejsce | |
1954.07.27-30 | Gimnastyka | Rzym | Lidia Szczerbińska | wielobój: 27. miejsce | Polska zajęła 6. miejsce wyjaśnić czy były zawodniczkami Wisły |
Stefania Reindl | wielobój: 59. miejsce | ||||
1956.01.26-02.05 | Narciarstwo | Cortina d’Ampezzo | Maria Gąsienica-Daniel | bieg na zjazdowy: nie ukończony slalom: wycofanie z biegu slalom gigant: 25. miejsce | Igrzyska Olimpijskie były zarazem Mistrzostwami Świata w konkurencjach alpejskich |
Maria Kowalska | bieg na zjazdowy: 19. miejsce slalom: 22. miejsce slalom gigant: 20. miejsce | ||||
1956.08.30-09.12 | Siatkówka | Paryż | Wanda Starzyk-Tumidajewicz | występy: 11 | Polska zajęła 3. miejsce |
Barbara Szpyt | występy: 11 | ||||
1959.10.10-18 | Koszykówka | Moskwa | Krystyna Pabiańczyk | występy: 7 (41 pkt) | Polska zajęła 5. miejsce |
Barbara Kowalczyk | występy: 7 (22) | ||||
Alina Szostak | występy: 7 (57) | ||||
1960.10.28-11.15 | Siatkówka | Sao Paulo | Mirosława Kotula | występy: 7 | Polska zajęła 4. miejsce |
Barbara Szpyt | występy: 7 | ||||
1962.10.13-25 | Siatkówka | Ryga, Moskwa | Józefa Ledwig | występy: 8 | Polska zajęła 3. miejsce |
Barbara Szpyt | występy: 8 | ||||
1966.09.21-25 | Gimnastyka | Dortmund | Łucja Ochmańska | wielobój: 47. miejsce | Polska zajęła 11. miejsce |
Wiesława Lech | wielobój: 59. miejsce | ||||
Barbara Zeman | wielobój: 68. miejsce | ||||
1967.05.27-06.11 | Koszykówka | Urugwaj | Czesław Malec | występy: 9 | Polska zajęła 6. miejsce Prawdopodobnie Malec zagrał tylko w 4 pierwszych meczach. |
Wiesław Langiewicz | występy: 9 | ||||
Bohdan Likszo | występy: 9 | ||||
1970.09.22-10.02 | Siatkówka | Burgas | Józefa Ledwig | występy: 8 | Polska zajęła 9. miejsce |
Elżbieta Porzec-Nowak | występy: 8 | ||||
Wanda Wiecha-Wanot | występy: 8 | ||||
1970.10.22-27 | Gimnastyka | Lublana | Barbara Zięba | wielobój: 38. miejsce | Polska zajęła 9. miejsce |
Halina Daniec | wielobój: 58. miejsce | ||||
1971.09.02 | Judo | Ludwigshafen | Wojciech Dworczyński | odpadł w eliminacjach | |
1973.06.24 | Judo | Lozanna | Wojciech Dworczyński | odpadł w eliminacjach | |
1973.08.31-09.09 | Pływanie | Belgrad | Piotr Dłucik | 100 m stylem klasycznym: 14. miejsce 100 m stylem grzebietowym :24. miejsce | |
1974.06.13-07.07 | Piłka nożna | RFN | Kazimierz Kmiecik | występy 2 | Polska zajęła 3. miejsce |
Zdzisław Kapka | występy 1 | ||||
Antoni Szymanowski | występy 7 | ||||
Marek Kusto | występy 0 | ||||
Adam Musiał | występy 6 | ||||
1974.10.20-27 | Gimnastyka | Warna | Ewa Hamulewicz | uczestniczka | Polska zajęła 10. miejsce |
1975.10.23 | Judo | Wiedeń | Dariusz Nowakowski | odpadł w eliminacjach | |
Wojciech Dworczyński | odpadł w eliminacjach | ||||
1978.06.01-25 | Piłka nożna | Argentyna | Andrzej Iwan | występy 2 | Polska zajęła 5-6. miejsce |
Marek Kusto | występy 0 | ||||
Henryk Maculewicz | występy 6 | ||||
Adam Nawałka | występy 4 | ||||
Antoni Szymanowski | występy 6 | ||||
1978.06.17-30 | Brydż | Nowy Orlean | Andrzej Wilkosz | drużynowo | Polska zajęła 1. miejsce |
1978.06.17-30 | Brydż | Nowy Orlean | Andrzej Wilkosz i Łukasz Lebioda | MŚ par: 4. miejsce | |
1978.08.25-09.07 | Siatkówka | Ryga, Leningrad | Wiesława Holocher | występy: 9 | Polska zajęła 11. miejsce |
Lucyna Kwaśniewska | występy: 9 | ||||
1978.10.22-29 | Gimnastyka | Strasburg | Małgorzata Sosin | wielobój: 34. miejsce | Polska zajęła 11. miejsce |
1979.12.12 | Judo | Paryż | Dariusz Nowakowski | plus 95 kg: 7. miejsce | |
Wojciech Dworczyński | odpadł w eliminacjach | ||||
1981.10.19-30 | Brydż | Nowy Jork | Aleksander Jezioro | drużynowo | Polska zajęła 3. miejsce |
1982.06.13-07.11 | Piłka nożna | Hiszpania | Andrzej Iwan | występy 2 | Polska zajęła 3. miejsce |
Jan Jałocha | występy 3 | ||||
Piotr Skrobowski | występy 0 | ||||
1983.07.24-08.06 | Koszykówka | Sao Paulo | Grażyna Seweryn | występy: 9 (88 pkt) | Polska zajęła 7. miejsce |
Halina Iwaniec | występy: 7 (86) | ||||
1986 | Strzelectwo | Holandia | Jerzy Pietrzak | pd 60: 14. miejsce | wyjaśnić |
1993.09.30 | Judo | Hamilton | Bogdan Przystasz | 60 kg: odpadł w eliminacjach | |
Krzysztof Wojdan | 65 kg: odpadł w eliminacjach | ||||
1986 | Brydż | Andrzej Wilkosz | drużynowo | Polska zajęła 9. miejsce | |
1993.12.02-05 | Pływanie (25m) | Palma de Mallorca | Konrad Gałka | 200 m stylem motylkowym: 16 i 18. miejsce - 1:59:42 | wyjaśnić za wynik na 200 m (w eliminacjach 1:59:87) |
1994.09.01-11 | Pływanie | Rzym | Konrad Gałka | 200 m stylem motylkowym: 5. miejsce - 1:58.66 100 m stylem motylkowym: 37. miejsce - 56.35 | |
1995.11.30-12.03 | Pływanie (25m) | Rio de Janeiro | Konrad Gałka | 200 m stylem motylkowym: 4. miejsce - 1:57:70 100 m stylem motylkowym: 55.26 | |
1998 | Gimnastyka | Sankt Petersburg | Monika Łężniak | uczestniczka | wyjaśnić rangę zawodów |
1999.10.08-16 | Gimnastyka | Tiencin | Monika Łężniak | uczestniczka | |
2000.03.16-19 | Pływanie (25m) | Ateny | Filip Wroński | 200 m stylem klasycznym 8. miejsce - 2:13:01 100 m stylem klasycznym: odpadł w eliminacjach -1:02:09 | w eliminacjach 200 m stylem klasycznym 2:12:84 |
2001.10.21-11.02 | Brydż | Paryż | Andrzej Wilkosz, Wit Klapper, Stefan Szenberg, Włodzimierz Wala | drużynowo | Polska zajęła 2. miejsce wśród seniorów |
2001.10.24-11.04 | Gimnastyka | Gandawa | Joanna Baczyńska | uczestniczka | |
2002.05.31-06.30 | Piłka nożna | Korea i Japonia | Arkadiusz Głowacki | występy 1 | Polska zajęła ostatnie miejsce w Grupie D |
Maciej Żurawski | występy 3 | ||||
2005.10.22-11.05 | Brydż | Estoril | Aleksander Jezioro | Polska 5-8. miejsce wśród seniorów | |
2006 | Piłka nożna | Niemcy | Dariusz Dudka | występy 1 | Polska zajęła 3. miejsce w Grupie A Kamil Kosowski był w trakcie wypożyczenia z Wisły |
Marcin Baszczyński | występy 3 | ||||
Kamil Kosowski | występy 1 | ||||
Paweł Brożek | występy 3 | ||||
Radosław Sobolewski | występy 2 | ||||
2006.10-13-21 | Gimnastyka | Aarhus | Marta Tajduś | uczestniczka | Polska zajęła 21. miejsce |
Paula Koza | uczestniczka | ||||
Anna Turczyńska | uczestniczka | ||||
2007.09.01-05 | Gimnastyka | Stuttgart | Katarzyna Jurkowska | uczestniczka | Polska zajęła 22. miejsce |
Monika Frandofert | uczestniczka | ||||
2007.09.13 | Judo | Rio de Janeiro | Krzysztof Węglarz | odpadł w eliminacjach | |
2009.10-13-18 | Gimnastyka | Londyn | Katarzyna Jurkowska | wielobój: 52. miejsce | |
2010.06.11-07.11 | Piłka nożna | RPA | Andraż Kirm | występy 3 | Słowenia zajęła 3. miejsce w Grupie C Pierwszy Wiślak-obcokrajowiec na MŚ w piłce nożnej |
2010.09.09-13 | Judo | Tokio | Krzysztof Węglarz | 90 kg: odpadł w eliminacjach | |
2010.10.16-24 | Gimnastyka | Rotterdam | Gabriela Janik | uczestniczka | Polska zajęła 17. miejsce |
Katarzyna Jurkowska | uczestniczka | ||||
Monika Frandofert | uczestniczka | ||||
2011.08.23-26 | Judo | Paryż | Krzysztof Węglarz | 90 kg: 1/16 | |
Katarzyna Kłys | 70 kg: odpadła w eliminacjach | ||||
2011.10.07-16 | Gimnastyka | Tokio | Gabriela Janik | wielobój: 22. miejsce | |
2015.10.23-11.01 | Gimnastyka | Glasgow | Katarzyna Jurkowska oraz Klara Kopeć. | dryżynowo: 11. miejsce i indywidualnie | |
2017.07.19 | Szermierka | Lipsk | Renata Knapik-Miazga | uczestniczka: 29. w szpadzie | Polska zajęła 3. miejsce |
2018.10.25-11.03 | Gimnastyka | Doha | Katarzyna Jurkowska | dryżynowo: 22. miejsce | |
2022.08.19-09.03 | Brydż | Wrocław | drużynowo (seniorzy): 7. miejsce; ind. występy w finałach | ||
2022.10.01-09 | Amp futbol | Turcja | (z udziałem 7. Wiślaków) | drużynowo: 13. miejsce | |
2023.09.30-10.08 | Gimnastyka | Antwerpia | Kaja Skalska. | indywidualnie |