Puchar Polski

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Trofeum_Puchar_Polski.jpg‎|100px|right|thumb|Puchar Polski]]
[[Grafika:Trofeum_Puchar_Polski.jpg‎|100px|right|thumb|Puchar Polski]]
-
'''Puchar Polski''' - jest to najbardziej prestiżowy puchar w Polsce. Organizowane przez [[PZPN]] rozgrywki przeznaczone są dla wszystkich drużyn w Polsce, nie tylko profesjonalnych ale także amatorskich. Mało tego drużyna, chcąca wziąć udział w zawodach nie musi grać nawet w żadnej lidze (jedynie wpłaca wpisowe). Z uwagi na wielką ilość drużyn, często, potocznie nazywany jest "Pucharem tysiąca drużyn". Każda edycja tegoż pucharu trwa dwa sezony. Rozpoczyna go rywalizacja na szczeblu okręgowym, a później wojewódzkim. Po tej wstępnej selekcji do rywalizacji włączają się drużyny ekstraklasowe. Od rozpoczęcia pierwszego meczu, aż do finału rozgrywek gra się systemem pucharowym, czyli potocznie "przegrywający odpada".
+
'''Puchar Polski''' to najbardziej prestiżowe rozgrywki pucharowe w Polsce. Organizowane przez [[PZPN]], przeznaczone są dla wszystkich drużyn w Polsce, nie tylko profesjonalnych, ale także amatorskich. Mało tego - drużyna, która chce wziąć udział w zawodach, nie musi nawet grać w żadnej lidze (jedynie wpłaca wpisowe). Z uwagi na wielką liczbę drużyn, często potocznie nazywany jest "Pucharem tysiąca drużyn". Każda edycja tegoż pucharu trwa dwa sezony. Rozpoczyna go rywalizacja na szczeblu okręgowym, a później wojewódzkim. Po wstępnej selekcji do rywalizacji włączają się drużyny ekstraklasy. Od rozpoczęcia pierwszego meczu, aż do finału rozgrywek gra się systemem pucharowym, czyli zgodnie z zasadą, że "przegrywający odpada".
-
Do sezonu 1998/1999 zwycięzca miał możliwość zaprezentowania się w [[PZP|Pucharze Zdobywców Pucharów]]. Po jego likwidacji, na zwycięzcę czekała walka w [[Puchar UEFA|pucharze UEFA]]. Od 2009 roku natomiast zwycięzca startuje w [[Liga Europejska UEFA|Lidze Europejskiej UEFA]]
+
 
 +
Do sezonu 1998/1999 zwycięzca miał możliwość zaprezentowania się w [[PZP|Pucharze Zdobywców Pucharów]]. Po jego likwidacji, na zwycięzcę czekała walka w [[Puchar UEFA|Pucharze UEFA]]. Od 2009 roku natomiast zwycięzca startuje w [[Liga Europejska UEFA|Lidze Europejskiej UEFA]]
 +
==Historia==
==Historia==
-
[[Grafika:Puchar_Polski._Finał1926.jpg‎|250px|thumb|left|Drużyna Wisły przed meczem finałowym pierwszych w historii rozgrywek o Puchar Polski.]]'''Pierwszym tryumfatorem Pucharu Polski została Wisła Kraków''', w 1926 roku ([[1925/1926|Więcej]]). Wie to niemal każdy kibic w Polsce, ale już nie każdy wie, że historia rozgrywek sięga 1921 roku. Wtedy to dziennikarze "Tygodnika Sportowego" zaproponowali stworzenie rozgrywek o puchar Polski. Inicjatywa spotkała się niewielkim zainteresowaniem i sam pomysł przepadł.
+
[[Grafika:Puchar_Polski._Finał1926.jpg‎|250px|thumb|left|Drużyna Wisły przed meczem finałowym pierwszych w historii rozgrywek o Puchar Polski.]]'''Pierwszym tryumfatorem Pucharu Polski została Wisła Kraków''', w 1926 roku ([[1925/1926|Więcej]]). Wie to niemal każdy kibic w Polsce, ale już nie każdy wie, że historia rozgrywek sięga 1921 roku. Wtedy to dziennikarze "Tygodnika Sportowego" zaproponowali stworzenie rozgrywek o Puchar Polski. Inicjatywa spotkała się niewielkim zainteresowaniem i sam pomysł przepadł.
-
Dwa lata później, w grudniu 1923 roku, [[PZPN]] ogłosił że zamierza przeprowadzić rozgrywki o puchar okręgów w 1924 roku. Początkowo rywalizacja zakończyć się miała na rozgrywkach okręgowych. Zmagań na szczeblu centralnym nie planowano. Pomysł samych rozgrywek wziął się stąd, że sezon piłkarski 1924 w Polsce, trzeba było mocno zmodyfikować w związku z nadchodzącą Olimpiadą paryską. Mistrzostwa Polski zostały ograniczone jedynie do fazy eliminacyjnej, toteż zorganizowano dodatkowe zawody. Więcej o początkach rozgrywek [[1925/1926|tutaj]].
+
 
 +
Dwa lata później, w grudniu 1923 roku, [[PZPN]] ogłosił że zamierza przeprowadzić rozgrywki o puchar okręgów w 1924 roku. Początkowo rywalizacja zakończyć się miała na rozgrywkach okręgowych. Zmagań na szczeblu centralnym nie planowano. Pomysł samych rozgrywek wziął się stąd, że sezon piłkarski 1924 w Polsce trzeba było mocno zmodyfikować w związku z nadchodzącą Olimpiadą paryską. Mistrzostwa Polski zostały ograniczone jedynie do fazy eliminacyjnej, toteż zorganizowano dodatkowe zawody. Więcej o początkach rozgrywek [[1925/1926|tutaj]].
-
Pierwszą edycję "Pucharu Polski PZPN", bo tak go wówczas nazwano, wygrała, jak już wiemy '''Wisła''', która pokonała w finale [[Sparta Lwów|lwowską Spartę]] ([[1926.09.05 Wisła Kraków – Sparta Lwów 2:1|2:1]]). Na kolejną edycję pucharu czekać trzeba było do... 1949 roku. Kluby piłkarskie nie były zainteresowane dodatkowymi rozgrywkami i zaniechano na czas nieokreślony rywalizacji o puchar Polski.
+
Pierwszą edycję "Pucharu Polski PZPN", bo tak go wówczas nazwano, wygrała, jak już wiemy '''Wisła''', która pokonała w finale [[Sparta Lwów|lwowską Spartę]] ([[1926.09.05 Wisła Kraków – Sparta Lwów 2:1|2:1]]). Na kolejną edycję pucharu trzeba było czekać do... 1949 roku. Kluby piłkarskie nie były zainteresowane dodatkowymi rozgrywkami i zaniechano na czas nieokreślony rywalizacji o Puchar Polski.
-
4 grudnia 1949, podczas 32. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZPN w Warszawie, uchwalono stworzenie pucharu. System rozgrywek miał być identyczny jak w Związku Radzieckim. Rozgrywki miały trwać dwa lata, natomiast ich zwycięzca, w myśl regulaminu, miał zostać również mistrzem Polski. Finał pucharu 1950/1951, rozegrał się na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. [[Ruch Chorzów]] pokonał w nim '''Wisłę''' [[1951.09.16 Wisła Kraków - Ruch Chorzów 0:2|2:0]] i tym samym został mistrzem polski. Tę absurdalną sytuację, działacze '''Wisły''' postanowili rozwiązać. Stało się dopiero 1989 roku, bowiem za czasów PRL taki wniosek nie miałbym cienia szansy na sukcesu. Na 62. Walnym Zgromadzeniu PZPN, wniosek o przyznanie '''Wiśle''' mistrzostwa Polski został rozpatrzony negatywnie, tym samym do dziś, jak się wydaje, niesłusznie mistrzostwo Polski 1951 jest w posiadaniu [[Ruch Chorzów|Ruchu]]. Absurd trwał jedynie rok, już w kolejnej edycji wszystko powróciło do normy. Puchar rozgrywano systematycznie aż do 1957 roku, kiedy to na 41. Walnym Zgromadzeniu PZPN go zlikwidowano.
+
4 grudnia 1949, podczas 32. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZPN w Warszawie, uchwalono stworzenie pucharu. System rozgrywek miał być identyczny jak w Związku Radzieckim. Rozgrywki miały trwać dwa lata, natomiast ich zwycięzca, w myśl regulaminu, miał zostać również mistrzem Polski. Finał pucharu 1950/1951, rozegrał się na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. [[Ruch Chorzów]] pokonał w nim '''Wisłę''' [[1951.09.16 Wisła Kraków - Ruch Chorzów 0:2|2:0]] i tym samym został mistrzem Polski. Tę absurdalną sytuację działacze '''Wisły''' postanowili rozwiązać. Stało się dopiero 1989 roku, bowiem za czasów PRL taki wniosek nie miałby cienia szansy na sukcesu. Na 62. Walnym Zgromadzeniu PZPN wniosek o przyznanie '''Wiśle''' mistrzostwa Polski został rozpatrzony negatywnie, tym samym do dziś, jak się wydaje, niesłusznie mistrzostwo Polski 1951 jest w posiadaniu [[Ruch Chorzów|Ruchu]]. Absurd trwał jedynie rok, już w kolejnej edycji wszystko powróciło do normy. Puchar rozgrywano systematycznie aż do 1957 roku, kiedy to na 41. Walnym Zgromadzeniu PZPN go zlikwidowano.
-
Na wniosek Przeglądu Sportowego i Sportu, 14 lutego 1959, Puchar Polski powrócił do kalendarza rozgrywek i trwa w nim do dziś. Za czasów PRL, rozgrywki (tak samo jak ligę) zdominowały kluby śląskie. [[Górnik Zabrze]] w latach 1968-1972, pięciokrotnie z rzędu wywalczył trofeum, dzięki czemu przeszło na jego własność (dotychczas puchar był przechodni). Od 1973 kluby walczą o nowy puchar.
+
Na wniosek Przeglądu Sportowego i Sportu, 14 lutego 1959, Puchar Polski powrócił do kalendarza rozgrywek i trwa w nim do dziś. Za czasów PRL, rozgrywki (tak samo jak ligę) zdominowały kluby śląskie. [[Górnik Zabrze]] w latach 1968-1972 pięciokrotnie z rzędu wywalczył trofeum, dzięki czemu przeszło na jego własność (dotychczas puchar był przechodni). Od 1973 kluby walczą o nowy puchar.
-
W annałach pucharu Polski, obok [[Górnik Zabrze|Górnika]] zaszczytne miejsce piastuje [[Legia Warszawa]], która w rozgrywkach wygrała aż 13 razy
+
W annałach Pucharu Polski, obok [[Górnik Zabrze|Górnika]], zaszczytne miejsce piastuje [[Legia Warszawa]], która w rozgrywkach wygrała aż 13 razy
Od 1999 roku finał pucharu rozgrywany był dwumeczem. Stan ten utrzymywał się do sezonu 2005/2006. W 2007 roku patronat nad pucharem objęła firma Remes. Pierwszy raz w historii puchar zyskał sponsora tytularnego.
Od 1999 roku finał pucharu rozgrywany był dwumeczem. Stan ten utrzymywał się do sezonu 2005/2006. W 2007 roku patronat nad pucharem objęła firma Remes. Pierwszy raz w historii puchar zyskał sponsora tytularnego.
Linia 485: Linia 488:
*Najdłuższy mecz w Pucharze Polski odbył się 30 listopada 1952. W ćwierćfinale spotkały się [[Lechia Gdańsk]] i [[Szombierki Bytom]], a mecz trwał aż 148 minut!. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. Zarządzono dogrywkę, jednak rzutów karnych w tamtym okresie nie rozgrywano.
*Najdłuższy mecz w Pucharze Polski odbył się 30 listopada 1952. W ćwierćfinale spotkały się [[Lechia Gdańsk]] i [[Szombierki Bytom]], a mecz trwał aż 148 minut!. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. Zarządzono dogrywkę, jednak rzutów karnych w tamtym okresie nie rozgrywano.
*Najpóźniej rozegranym finałem był ten z 21 grudnia 1952 roku, w którym zwyciężyła [[Polonia Warszawa]].
*Najpóźniej rozegranym finałem był ten z 21 grudnia 1952 roku, w którym zwyciężyła [[Polonia Warszawa]].
-
*W sezonie 1961 odbył się mecz o 3. miejsce Pucharu Polski. Wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i chyba tez jedyne na świecie. Mecz wygrała [[Odra Opole]] 2:1. Jej przeciwnikiem była [[Cracovia]].
+
*W sezonie 1961 odbył się mecz o 3. miejsce Pucharu Polski. Wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i chyba też jedyne na świecie. Mecz wygrała [[Odra Opole]] 2:1. Jej przeciwnikiem była [[Cracovia]].
-
*W sezonie 1964/1965 do finału awansował trzecioligowy klub, [[Czarni Żagań]]. Po drodze eliminują m.in. '''Wisłę''' ([[1965.03.14 Czarni Żagań - Wisła Kraków 1:1|więcej tutaj]]). W finale [[Czarni Żagań|Czarni]] ulegli [[Górnik Zabrze|Górnikowi Zabrze]]. Sytuacja powtórzyła się w 1967 roku. Przeciwnikiem '''Wisły''' w finale był [[Raków Częstochowa]] ([[1967.07.09 Raków Częstochowa - Wisła Kraków 0:2|więcej tutaj]]), a także w sezonie 1982/1983, kiedy to również trzecioligowa [[Lechia Gdańsk]] wywalczyła puchar.
+
*W sezonie 1964/1965 do finału awansował trzecioligowy klub, [[Czarni Żagań]]. Po drodze eliminując m.in. '''Wisłę''' ([[1965.03.14 Czarni Żagań - Wisła Kraków 1:1|więcej tutaj]]). W finale [[Czarni Żagań|Czarni]] ulegli [[Górnik Zabrze|Górnikowi Zabrze]]. Sytuacja powtórzyła się w 1967 roku. Przeciwnikiem '''Wisły''' w finale był [[Raków Częstochowa]] ([[1967.07.09 Raków Częstochowa - Wisła Kraków 0:2|więcej tutaj]]), a także w sezonie 1982/1983, kiedy to również trzecioligowa [[Lechia Gdańsk]] wywalczyła puchar.
*Najwyższe zwycięstwo odnieśli piłkarze rezerw [[Górnik Zabrze|Górnika Zabrze]] w 1995 roku. Pokonali wówczas Wartę Sieradz 14:0 (7:0).
*Najwyższe zwycięstwo odnieśli piłkarze rezerw [[Górnik Zabrze|Górnika Zabrze]] w 1995 roku. Pokonali wówczas Wartę Sieradz 14:0 (7:0).
Linia 492: Linia 495:
*W finale 9 maja 1980 w Częstochowie spotkały się drużyny [[Legia Warszawa|Legii]] oraz [[Lech Poznań|Lecha]]. Przed w trakcie i po meczu doszło do chuligańskich ekscesów. Był to pierwszy taki przypadek w Polsce, toteż milicja nie była przygotowana do działania. Choć bilans ofiar został utajniony, wiadomo, że wśród setek ofiar były również przypadki śmiertelne. W ferworze walk ucierpiały, też kobiety i dzieci.
*W finale 9 maja 1980 w Częstochowie spotkały się drużyny [[Legia Warszawa|Legii]] oraz [[Lech Poznań|Lecha]]. Przed w trakcie i po meczu doszło do chuligańskich ekscesów. Był to pierwszy taki przypadek w Polsce, toteż milicja nie była przygotowana do działania. Choć bilans ofiar został utajniony, wiadomo, że wśród setek ofiar były również przypadki śmiertelne. W ferworze walk ucierpiały, też kobiety i dzieci.
*18 czerwca 1995 roku znów doszło do starcia kibiców. Na stadionie [[Legia Warszawa|Legii]], jej fani starli się z fanami [[GKS Katowice|GKS-u Katowice]]. W efekcie część Stadionu Wojska Polskiego został zdemolowana.
*18 czerwca 1995 roku znów doszło do starcia kibiców. Na stadionie [[Legia Warszawa|Legii]], jej fani starli się z fanami [[GKS Katowice|GKS-u Katowice]]. W efekcie część Stadionu Wojska Polskiego został zdemolowana.
-
*13 czerwca 1998, [[Amica Wronki]] pokonała [[Aluminium Konin]] 5:3, co jest najwyższym finałowym wynikiem w historii całego pucharu. Byłoby to nie lada osiągnięciem, gdyby nie fakt, że mecz ten znalazł się na liście podejrzanych w aferze korupcyjnej. Prezesem Amici był wówczas Ryszard Forbrich (Fryzjer).
+
*13 czerwca 1998, [[Amica Wronki]] pokonała [[Aluminium Konin]] 5:3, co jest najwyższym finałowym wynikiem w historii całego pucharu. Byłoby to nie lada osiągnięciem, gdyby nie fakt, że mecz ten znalazł się na liście podejrzanych w aferze korupcyjnej. Prezesem Amiki był wówczas Ryszard Forbrich (Fryzjer).
*W finale w roku 2008 spotkały się w Bełchatowie zespoły [[Legia Warszawa|Legii]] oraz '''Wisły'''. Podczas spotkania warszawscy fani natarli na sektor Wisły, depcząc przy tym kilkanaście razy Mercedesa, który przeznaczony był przez firmę Remes, na nagrodę dla najlepszego piłkarza finału. Do akcji wkroczyła policja, natomiast mecz został przerwany na kilka minut.
*W finale w roku 2008 spotkały się w Bełchatowie zespoły [[Legia Warszawa|Legii]] oraz '''Wisły'''. Podczas spotkania warszawscy fani natarli na sektor Wisły, depcząc przy tym kilkanaście razy Mercedesa, który przeznaczony był przez firmę Remes, na nagrodę dla najlepszego piłkarza finału. Do akcji wkroczyła policja, natomiast mecz został przerwany na kilka minut.

Wersja z dnia 09:20, 9 sty 2010

Puchar Polski
Puchar Polski

Puchar Polski to najbardziej prestiżowe rozgrywki pucharowe w Polsce. Organizowane przez PZPN, przeznaczone są dla wszystkich drużyn w Polsce, nie tylko profesjonalnych, ale także amatorskich. Mało tego - drużyna, która chce wziąć udział w zawodach, nie musi nawet grać w żadnej lidze (jedynie wpłaca wpisowe). Z uwagi na wielką liczbę drużyn, często potocznie nazywany jest "Pucharem tysiąca drużyn". Każda edycja tegoż pucharu trwa dwa sezony. Rozpoczyna go rywalizacja na szczeblu okręgowym, a później wojewódzkim. Po wstępnej selekcji do rywalizacji włączają się drużyny ekstraklasy. Od rozpoczęcia pierwszego meczu, aż do finału rozgrywek gra się systemem pucharowym, czyli zgodnie z zasadą, że "przegrywający odpada".

Do sezonu 1998/1999 zwycięzca miał możliwość zaprezentowania się w Pucharze Zdobywców Pucharów. Po jego likwidacji, na zwycięzcę czekała walka w Pucharze UEFA. Od 2009 roku natomiast zwycięzca startuje w Lidze Europejskiej UEFA

Spis treści

Historia

Grafika:Puchar Polski. Finał1926.jpg
Drużyna Wisły przed meczem finałowym pierwszych w historii rozgrywek o Puchar Polski.
Pierwszym tryumfatorem Pucharu Polski została Wisła Kraków, w 1926 roku (Więcej). Wie to niemal każdy kibic w Polsce, ale już nie każdy wie, że historia rozgrywek sięga 1921 roku. Wtedy to dziennikarze "Tygodnika Sportowego" zaproponowali stworzenie rozgrywek o Puchar Polski. Inicjatywa spotkała się niewielkim zainteresowaniem i sam pomysł przepadł.

Dwa lata później, w grudniu 1923 roku, PZPN ogłosił że zamierza przeprowadzić rozgrywki o puchar okręgów w 1924 roku. Początkowo rywalizacja zakończyć się miała na rozgrywkach okręgowych. Zmagań na szczeblu centralnym nie planowano. Pomysł samych rozgrywek wziął się stąd, że sezon piłkarski 1924 w Polsce trzeba było mocno zmodyfikować w związku z nadchodzącą Olimpiadą paryską. Mistrzostwa Polski zostały ograniczone jedynie do fazy eliminacyjnej, toteż zorganizowano dodatkowe zawody. Więcej o początkach rozgrywek tutaj.

Pierwszą edycję "Pucharu Polski PZPN", bo tak go wówczas nazwano, wygrała, jak już wiemy Wisła, która pokonała w finale lwowską Spartę (2:1). Na kolejną edycję pucharu trzeba było czekać do... 1949 roku. Kluby piłkarskie nie były zainteresowane dodatkowymi rozgrywkami i zaniechano na czas nieokreślony rywalizacji o Puchar Polski.

4 grudnia 1949, podczas 32. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZPN w Warszawie, uchwalono stworzenie pucharu. System rozgrywek miał być identyczny jak w Związku Radzieckim. Rozgrywki miały trwać dwa lata, natomiast ich zwycięzca, w myśl regulaminu, miał zostać również mistrzem Polski. Finał pucharu 1950/1951, rozegrał się na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Ruch Chorzów pokonał w nim Wisłę 2:0 i tym samym został mistrzem Polski. Tę absurdalną sytuację działacze Wisły postanowili rozwiązać. Stało się dopiero 1989 roku, bowiem za czasów PRL taki wniosek nie miałby cienia szansy na sukcesu. Na 62. Walnym Zgromadzeniu PZPN wniosek o przyznanie Wiśle mistrzostwa Polski został rozpatrzony negatywnie, tym samym do dziś, jak się wydaje, niesłusznie mistrzostwo Polski 1951 jest w posiadaniu Ruchu. Absurd trwał jedynie rok, już w kolejnej edycji wszystko powróciło do normy. Puchar rozgrywano systematycznie aż do 1957 roku, kiedy to na 41. Walnym Zgromadzeniu PZPN go zlikwidowano.

Na wniosek Przeglądu Sportowego i Sportu, 14 lutego 1959, Puchar Polski powrócił do kalendarza rozgrywek i trwa w nim do dziś. Za czasów PRL, rozgrywki (tak samo jak ligę) zdominowały kluby śląskie. Górnik Zabrze w latach 1968-1972 pięciokrotnie z rzędu wywalczył trofeum, dzięki czemu przeszło na jego własność (dotychczas puchar był przechodni). Od 1973 kluby walczą o nowy puchar. W annałach Pucharu Polski, obok Górnika, zaszczytne miejsce piastuje Legia Warszawa, która w rozgrywkach wygrała aż 13 razy

Od 1999 roku finał pucharu rozgrywany był dwumeczem. Stan ten utrzymywał się do sezonu 2005/2006. W 2007 roku patronat nad pucharem objęła firma Remes. Pierwszy raz w historii puchar zyskał sponsora tytularnego.

Wisła w pucharze polski

  • Ilość startów: 55
  • Ilość meczów: 173
  • Bilans: 96-25-52
  • Bramki: 308-169 (nie wliczono karnych)
Wszyscy strzelcy Wisły:
20 bramek: Maciej Żurawski
14 bramek: Tomasz Frankowski
13 bramek: Paweł Brożek
10 bramek: Antoni Rogoza
8 bramek: Mauro Cantoro
7 bramek: Michał Wróbel, Józef Gach, Józef Kohut, Grzegorz Pater
6 bramek: Marek Zieńczuk, Henryk Reyman, Stanisław Adamczyk, Włodzimierz Kościelny
5 bramek: Andrzej Sykta, Czesław Studnicki, Marcin Kuźba, Zbigniew Jaskowski, Janusz Krupiński, Marian Machowski, Andrzej Iwan
4 bramki: Andrzej Targosz, Wiesław Rusin, Kamil Kosowski, Kazimierz Moskal, Mariusz Jop, Mieczysław Gracz, Zdzisław Mordarski, Leszek Lipka
3 bramki: Kazimierz Kościelny, Hubert Skupnik, Maciej Stolarczyk, Tomasz Kłos, Kazimierz Kmiecik, Józef Adamek, Stanisław Czulak, Branko Radovanović, Waldemar Dzierżanowski, Wiesław Gamaj, Marek Kusto
2 bramki: Wiesław Lendzion, Ryszard Sarnat, Henryk Maculewicz, Marek Motyka, Damian Gorawski, Zdzisław Strojek, Radosław Kałużny,, Marek Świerczewski, Marian Morek, Jan Jałocha, Arkadiusz Głowacki, Patryk Małecki, Marek Penksa, Zdzisław Janik, Jan Reyman, Mieczysław Balcer, Kazimierz Budek, Stanisław Flanek, Zbigniew Kotaba, Mirosław Szymkowiak, Tomasz Kulawik, Dudu, Bogdan Zając, Artur Bożek*
1 bramka: Zbigniew Lach, Władysław Kawula, Ryszard Wójcik, Tadeusz Kotlarczyk, Tadeusz Polak, Zbigniew Krawczyk, Zdzisław Konior, Janusz Surowiec, Leszek Pawlikowski, Antoni Szymanowski, Zbigniew Płaszewski, Zdzisław Kapka, Jerzy Kowalik, Janusz Nawrocki, Zenon Małek, Tomasz Dziubiński, Grzegorz Lewandowski, Dariusz Wójtowicz, Zbigniew Gręda, Paweł Gościniak, Zbigniew Świętek, Grzegorz Szeliga, Grzegorz Kaliciak, Janusz Świerad, Dariusz Marzec, Łukasz Surma, Brasilia, Ryszard Czerwiec, Olgierd Moskalewicz, Marek Zając, Kalu Uche, Jacek Paszulewicz, Daniel Dubicki, Marcin Baszczyński, Jakub Błaszczykowski, Jacek Kowalczyk, Jean Paulista, Paweł Kryszałowicz, Tomas Jirsak, Junior Diaz, Piotr Ćwielong, Adam Michel, Ryszard Jędrys, Władysław Kowalski

Uwagi:

  • *- Artur Bożek strzelił jedną bramkę w przerwanym meczu, który później powtórzono.
  • - Kursywą zaznaczono zawodników, którzy nadal grają w Wiśle.
  • - Strzelcy 7 bramek nie znani (96/97, 98/99).
Samobóje na korzyść Wisły
Edycja Il. meczów Z-R-P Br Wynik
1925/1926 6 6-0-0 20-1 1 Grafika:Puchar.png
1950/1951 5 4-0-1 15-3 2
1951/1952 5 3-1-1 9-2 1/2
1953/1954 8 6-1-1 16-6 2
1954/1955 2 1-0-1 2-1 1/8
1955/1956 4 3-0-1 12-7 1/2
1956/1957 3 2-0-1 16-2 1/4 *
1961/1962 2 1-0-1 1-2 1/8
1962/1963 1 0-0-1 0-2 1/16
1963/1964 3 2-0-1 6-3 1/4
1964/1965 5 3-2-0 12-6 1/4
1965/1966 1 0-0-1 1-4 1/16
1966/1967 5 5-0-0 9-1 1 Grafika:Puchar.png
1967/1968 1 0-0-1 1-2 1/16
1968/1969 2 1-0-1 3-2 1/8
1969/1970 1 0-0-1 0-1 1/16
1970/1971 2 1-0-1 3-3 1/8
1971/1972 2 1-0-1 2-2 1/8
1972/1973 1 0-0-1 0-1 1/16
1973/1974 2 0-0-1 2-3 1/8
1974/1975 2 1-1-0 3-2 1/8
1975/1976 1 0-0-1 0-1 1/16
1976/1977 3 2-0-1 4-3 1/4
1977/1978 3 1-1-1 3-4 1/4
1978/1979 5 4-0-1 10-4 2
1979/1980 2 0-1-1 0-1 1/8
1980/1981 1 0-0-1 0-1 1/16
1981/1982 3 2-0-1 5-2 1/4
1982/1983 3 1-1-1 3-3 1/4
1983/1984 7 5-1-1 12-8 2
1984/1985 1 0-1-0 0-0 1/16
1985/1986 1 0-0-1 0-2 1/16
1986/1987 8 3-3-2 8-6 1/2
1987/1988 2 0-1-1 2-3 III rd.
1988/1989 1 0-0-1 2-4 II rd.
1989/1990 2 1-0-1 4-3 1/8
1990/1991 1 0-0-1 2-3 1/16
1991/1992 1 0-0-1 1-2 1/16
1992/1993 2 1-0-1 4-4 1/8
1993/1994 1 0-0-1 1-2 1/16
1994/1995 1 0-0-1 0-2 1/16
1995/1996 3 2-0-1 7-4 1/16
1996/1997 4 3-0-1 6-4 1/8
1997/1998 1 0-0-1 0-2 1/16
1998/1999 2 1-0-1 4-4 1/8
1999/2000 8 4-2-2 12-9 2
2000/2001 1 0-0-1 1-2 1/16
2001/2002 8 7-1-0 28-9 1 Grafika:Puchar.png
2002/2003 8 5-2-1 21-6 1 Grafika:Puchar.png
2003/2004 1 0-0-1 0-2 1/16
2004/2005 12 9-2-1 27-6 2
2005/2006 4 2-1-1 7-2 1/8
2006/2007 2 1-0-1 6-3 1/8
2007/2008 7 3-4-0 8-4 2
2008/2009 4 2-0-2 6-4 1/4
* - Dodatkowo jeden mecz który się nie odbył



Zwycięzcy

  1. Legia Warszawa (13): 1955, 1956, 1964, 1966, 1973, 1980, 1981, 1989, 1990, 1994, 1995, 1997, 2008
  2. Górnik Zabrze (6): 1965, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972
  3. Lech Poznań (5): 1982, 1984, 1988, 2004, 2009
  4. Wisła Kraków (4): 1926, 1967, 2002, 2003
  5. Zagłębie Sosnowiec (4): 1962, 1963, 1977, 1978
  6. GKS Katowice (3): 1986, 1991, 1993
  7. Ruch Chorzów (3): 1951, 1974, 1996
  8. Amica Wronki (3): 1998, 1999, 2000
  9. Dyskobolia Grodzisk Wlkp. (2): 2005, 2007
  10. Polonia Warszawa (2): 1952, 2001
  11. Śląsk Wrocław (2): 1976, 1987
  12. Gwardia Warszawa (1): 1954
  13. Lechia Gdańsk (1): 1983
  14. ŁKS Łódź (1): 1957
  15. Wisła Płock (1): 2006
  16. Arka Gdynia (1): 1979
  17. Miedź Legnica (1): 1992
  18. Stal Rzeszów (1): 1975
  19. Widzew Łódź (1): 1985

Ciekawostki

  • Najdłuższy mecz w Pucharze Polski odbył się 30 listopada 1952. W ćwierćfinale spotkały się Lechia Gdańsk i Szombierki Bytom, a mecz trwał aż 148 minut!. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. Zarządzono dogrywkę, jednak rzutów karnych w tamtym okresie nie rozgrywano.
  • Najpóźniej rozegranym finałem był ten z 21 grudnia 1952 roku, w którym zwyciężyła Polonia Warszawa.
  • W sezonie 1961 odbył się mecz o 3. miejsce Pucharu Polski. Wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i chyba też jedyne na świecie. Mecz wygrała Odra Opole 2:1. Jej przeciwnikiem była Cracovia.
  • W sezonie 1964/1965 do finału awansował trzecioligowy klub, Czarni Żagań. Po drodze eliminując m.in. Wisłę (więcej tutaj). W finale Czarni ulegli Górnikowi Zabrze. Sytuacja powtórzyła się w 1967 roku. Przeciwnikiem Wisły w finale był Raków Częstochowa (więcej tutaj), a także w sezonie 1982/1983, kiedy to również trzecioligowa Lechia Gdańsk wywalczyła puchar.
  • Najwyższe zwycięstwo odnieśli piłkarze rezerw Górnika Zabrze w 1995 roku. Pokonali wówczas Wartę Sieradz 14:0 (7:0).

Afery

  • W finale 9 maja 1980 w Częstochowie spotkały się drużyny Legii oraz Lecha. Przed w trakcie i po meczu doszło do chuligańskich ekscesów. Był to pierwszy taki przypadek w Polsce, toteż milicja nie była przygotowana do działania. Choć bilans ofiar został utajniony, wiadomo, że wśród setek ofiar były również przypadki śmiertelne. W ferworze walk ucierpiały, też kobiety i dzieci.
  • 18 czerwca 1995 roku znów doszło do starcia kibiców. Na stadionie Legii, jej fani starli się z fanami GKS-u Katowice. W efekcie część Stadionu Wojska Polskiego został zdemolowana.
  • 13 czerwca 1998, Amica Wronki pokonała Aluminium Konin 5:3, co jest najwyższym finałowym wynikiem w historii całego pucharu. Byłoby to nie lada osiągnięciem, gdyby nie fakt, że mecz ten znalazł się na liście podejrzanych w aferze korupcyjnej. Prezesem Amiki był wówczas Ryszard Forbrich (Fryzjer).
  • W finale w roku 2008 spotkały się w Bełchatowie zespoły Legii oraz Wisły. Podczas spotkania warszawscy fani natarli na sektor Wisły, depcząc przy tym kilkanaście razy Mercedesa, który przeznaczony był przez firmę Remes, na nagrodę dla najlepszego piłkarza finału. Do akcji wkroczyła policja, natomiast mecz został przerwany na kilka minut.

Zobacz też

Źródła

wikipedia