Trenerzy (piłka nożna)
Z Historia Wisły
(Różnice między wersjami)
(Nie pokazano 23 wersji pośrednich.) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
- | Przedstawiamy biogramy wszystkich trenerów pierwszej drużyny Wisły oraz część trenerów drużyn młodszych, rezerw, asystentów i sztabu medycznego. Pierwszy zespół Wisły w jej ponad stuletniej historii prowadziło | + | Przedstawiamy biogramy wszystkich trenerów pierwszej drużyny Wisły oraz część trenerów drużyn młodszych, rezerw, asystentów i sztabu medycznego. Pierwszy zespół Wisły w jej ponad stuletniej historii prowadziło 54 trenerów, którzy na tym stanowisku zmieniali się 81 razy. Największymi osiągnięciami może poszczycić się [[Henryk Kasperczak]]. Z Wisłą zdobył dwa mistrzostwa Polski, wicemistrzostwo, dwa Puchary Polski oraz Superpuchar. |
[[Grafika:Przegląd Sportowy 1922-02-10b.JPG|thumb|right|200px]] | [[Grafika:Przegląd Sportowy 1922-02-10b.JPG|thumb|right|200px]] | ||
[[Grafika:Przegląd Sportowy 1922-04-28.JPG|thumb|right|200px]] | [[Grafika:Przegląd Sportowy 1922-04-28.JPG|thumb|right|200px]] | ||
[[Grafika:Przegląd Sportowy 1922-08-25.JPG|thumb|right|200px]] | [[Grafika:Przegląd Sportowy 1922-08-25.JPG|thumb|right|200px]] | ||
- | Gros wszystkich trenerów stanowią Polacy. Z zagranicznych trenerów najczęściej sięgano po Czechów - siedmiu prowadziło pierwszą drużynę Wisły osiem razy ([[Josef Kuchynka]] dwa razy). Ponadto na stołku trenerskim zasiadało jeszcze czterech Węgrów, Serb, Rumun | + | Gros wszystkich trenerów stanowią Polacy. Z zagranicznych trenerów najczęściej sięgano po Czechów - siedmiu prowadziło pierwszą drużynę Wisły osiem razy ([[Josef Kuchynka]] dwa razy). Ponadto na stołku trenerskim zasiadało jeszcze czterech Węgrów, Serb, Rumun, Holender oraz Hiszpan. |
==Trenerzy Wisły== | ==Trenerzy Wisły== | ||
Linia 333: | Linia 333: | ||
|width=100px|Polska | |width=100px|Polska | ||
|width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
- | |1996 | + | |1996 |
| | | | ||
|- | |- | ||
Linia 508: | Linia 508: | ||
|width=100px|Polska | |width=100px|Polska | ||
|width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
- | |03.10.2012 - | + | |03.10.2012 - 11.06.2013 |
| | | | ||
+ | |- | ||
+ | |70. | ||
+ | |[[Franciszek Smuda]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |11.06.2013 - 09.03.2015 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |71. | ||
+ | |[[Kazimierz Moskal]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |10.03.2015 - 30.11.2015 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |72. | ||
+ | |[[Marcin Broniszewski]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |30.11.2015 - 22.12.2015 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |73. | ||
+ | |[[Tadeusz Pawłowski]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |01.01.2016 - 29.02.2016 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |74. | ||
+ | |[[Marcin Broniszewski]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |29.02.2016 - 12.03.2016 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |75. | ||
+ | |[[Dariusz Wdowczyk]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |12.03.2016 - 10.11.2016 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |76. | ||
+ | |[[Kazimierz Kmiecik]]<Br>[[Radosław Sobolewski]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |11.11.2016 - 05.01.2017 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |77. | ||
+ | |[[Francisco Ramírez González]] | ||
+ | |width=100px|Hiszpania | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Hiszpania.png|25px]] | ||
+ | |05.01.2017 - 10.12.2017 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |78. | ||
+ | |[[Radosław Sobolewski]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |11.12.2017 - 31.12.2017 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |79. | ||
+ | |[[Joan Carrillo]] | ||
+ | |width=100px|Hiszpania | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Hiszpania.png|25px]] | ||
+ | |01.01.2018 - 12.06.2018 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |80. | ||
+ | |[[Maciej Stolarczyk]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |18.06.2018 - 14.11.2019 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |81. | ||
+ | |[[Artur Skowronek]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |14.11.2019 - 28.11.2020 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |82. | ||
+ | |[[Peter Hyballa]] | ||
+ | |width=100px|Holandia/Niemcy | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga Niemiec.jpg|25px]][[Grafika:Flaga Holandii.png|25px]] | ||
+ | |02.12.2020 - 14.05.2021 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |83. | ||
+ | |[[Kazimierz Kmiecik]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |14.05.2021 - 06.06.2021 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |84. | ||
+ | |[[Adrián Guľa]] | ||
+ | |width=100px|Słowacja | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga Słowacji.png|25px]] | ||
+ | |07.06.2021 - 13.02.2022 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |85. | ||
+ | |[[Jerzy Brzęczek]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |14.02.2022 - 03.10.2022 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |86. | ||
+ | |[[Radosław Sobolewski]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |04.10.2022 - 02.12.2023 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |87. | ||
+ | |[[Mariusz Jop]] | ||
+ | |width=100px|Polska | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Flaga pol.JPG|25px]] | ||
+ | |03.12.2023 - 28.12.2023 | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |88. | ||
+ | |[[Albert Rudé]] | ||
+ | |width=100px|Hiszpania | ||
+ | |width=30px|[[Grafika:Hiszpania.png|25px]] | ||
+ | |29.12.2023 - | ||
+ | | | ||
+ | |- | ||
+ | |||
|} | |} | ||
'''''Uwagi:''''' | '''''Uwagi:''''' | ||
Linia 525: | Linia 660: | ||
*[[Ryszard Czerwiec]] | *[[Ryszard Czerwiec]] | ||
*[[Branko Davidović]] | *[[Branko Davidović]] | ||
+ | *[[Adrian Filipek]] | ||
*[[Krzysztof Gąsienica]] | *[[Krzysztof Gąsienica]] | ||
*[[Marek Gój]] | *[[Marek Gój]] | ||
Linia 531: | Linia 667: | ||
*[[Marcin Jałocha]] | *[[Marcin Jałocha]] | ||
|valign=top| | |valign=top| | ||
+ | *[[Patryk Jałocha]] | ||
*[[Rafał Janas]] | *[[Rafał Janas]] | ||
+ | *[[Michał Jania]] | ||
*[[Ryszard Jankowski]] | *[[Ryszard Jankowski]] | ||
*[[Piotr Kaganek]] | *[[Piotr Kaganek]] | ||
Linia 539: | Linia 677: | ||
*[[Ryszard Kruk]] | *[[Ryszard Kruk]] | ||
*[[Rafał Krupa]] | *[[Rafał Krupa]] | ||
+ | *[[Szymon Krzysztań]] | ||
*[[Tomasz Kulawik]] | *[[Tomasz Kulawik]] | ||
*[[Grzegorz Kurdziel]] | *[[Grzegorz Kurdziel]] | ||
*[[Witold Lis]] | *[[Witold Lis]] | ||
+ | |valign=top| | ||
*[[Artur Łaciak]] | *[[Artur Łaciak]] | ||
*[[Dariusz Marzec]] | *[[Dariusz Marzec]] | ||
- | + | *[[Konrad Matysiek]] | |
*[[Kazimierz Moskal]] | *[[Kazimierz Moskal]] | ||
*[[Mariusz Mucharski]] | *[[Mariusz Mucharski]] | ||
*[[Robert Orłowski]] | *[[Robert Orłowski]] | ||
+ | *[[Paweł Paczka]] | ||
*[[Krystian Pać]] | *[[Krystian Pać]] | ||
*[[Paweł Palusiński]] | *[[Paweł Palusiński]] | ||
+ | *[[Maciej Papież]] | ||
*[[Bogusław Pietrzak]] | *[[Bogusław Pietrzak]] | ||
+ | *[[Jacek Piszczek]] | ||
+ | *[[Bartosz Podlewski]] | ||
*[[Cristinel Pojar]] | *[[Cristinel Pojar]] | ||
+ | |valign=top| | ||
*[[Paweł Primel]] | *[[Paweł Primel]] | ||
*[[Paweł Regulski]] | *[[Paweł Regulski]] | ||
+ | *[[Jakub Sage]] | ||
*[[Rafał Skórski]] | *[[Rafał Skórski]] | ||
*[[Dumitru Stângaciu]] | *[[Dumitru Stângaciu]] | ||
- | + | *[[Mateusz Stolarski]] | |
*[[Maciej Szczęsny]] | *[[Maciej Szczęsny]] | ||
*[[Ryszard Szul]] | *[[Ryszard Szul]] | ||
Linia 563: | Linia 709: | ||
*[[Paolo Terziotti]] | *[[Paolo Terziotti]] | ||
*[[Andrzej Turczyński]] | *[[Andrzej Turczyński]] | ||
+ | *[[Piotr Wijata]] | ||
*[[Marek Wilk]] | *[[Marek Wilk]] | ||
*[[Rafał Wisłocki]] | *[[Rafał Wisłocki]] | ||
Linia 568: | Linia 715: | ||
==Sztab medyczny, specjaliści od fizjoterapii i odnowy:== | ==Sztab medyczny, specjaliści od fizjoterapii i odnowy:== | ||
- | *[[ | + | *[[Marcin Bisztyga]] |
- | *[[ | + | *[[Agnieszka Cyran]] |
+ | *[[Krzysztof Darmoń]] | ||
+ | *[[Kamila Dyrda]] | ||
*[[Jacek Jurka]] | *[[Jacek Jurka]] | ||
*[[Daniel Michalczyk]] | *[[Daniel Michalczyk]] | ||
*[[Filip Pięta]] | *[[Filip Pięta]] | ||
- | |||
- | |||
- | |||
- | |||
*[[Zbigniew Szczotka]] | *[[Zbigniew Szczotka]] | ||
+ | *[[Janusz Trytek]] | ||
+ | *[[Mariusz Urban]] | ||
+ | *[[Zbigniew Woźniak]] | ||
+ | *[[Jerzy Zając]] | ||
==Prasowe zgadywanki== | ==Prasowe zgadywanki== |
Aktualna wersja
Przedstawiamy biogramy wszystkich trenerów pierwszej drużyny Wisły oraz część trenerów drużyn młodszych, rezerw, asystentów i sztabu medycznego. Pierwszy zespół Wisły w jej ponad stuletniej historii prowadziło 54 trenerów, którzy na tym stanowisku zmieniali się 81 razy. Największymi osiągnięciami może poszczycić się Henryk Kasperczak. Z Wisłą zdobył dwa mistrzostwa Polski, wicemistrzostwo, dwa Puchary Polski oraz Superpuchar.
Gros wszystkich trenerów stanowią Polacy. Z zagranicznych trenerów najczęściej sięgano po Czechów - siedmiu prowadziło pierwszą drużynę Wisły osiem razy (Josef Kuchynka dwa razy). Ponadto na stołku trenerskim zasiadało jeszcze czterech Węgrów, Serb, Rumun, Holender oraz Hiszpan.
Spis treści |
Trenerzy Wisły
L.p. | Imię i nazwisko | Narodowość | Okres pracy | Sukcesy | |
---|---|---|---|---|---|
1. | Imre Schlosser | Węgry | wrzesień 1924 - sierpień 1925 | III. miejsce w MP | |
2. | František Koželuh | Czechy | 03.1929 - 1929 | III. miejsce w MP | |
3. | Vilmos Nyúl | Węgry | 04.1934 - 11.1934 | III. miejsce w MP | |
4. | Otto Mazal-Škvajn | Czechy | 1939 | ||
5. | Jan Kotlarczyk | Polska | 1945-1946 | ||
6. | Artur Walter | Polska | 15.02.1947- 21.05.1948 | V-cz MP | |
7. | Josef Kuchynka | Czechy | 22.05.1948-01.12.1950 | 2x MP, V-cz MP, mistrz. Ligi | |
8. | Michał Matyas | Polska | 01.12.1951-31.07.1954 | V-ce MP, III. miejsce w MP | |
9. | Czesław Skoraczyński Mieczysław Gracz | Polska | 1954 (jesień 1954) | ||
10. | Mieczysław Gracz | Polska | 1954-1955 | ||
11. | Artur Woźniak | Polska | 12.01.1956-12.1957 | ||
12. | Josef Kuchynka | Czechy | 1958 | ||
13. | Károly Kósa | Węgry | 01.1959 - 25.11.1960 | ||
14. | Karel Finek | Czechy | 26.11.1960 - 21.05.1961 | ||
15. | Mieczysław Gracz | Polska | 22.05.1961 - 31.12.1962 | ||
16. | Karel Kolský | Czechy | styczeń 1963 - 05.06.1964 | ||
17. | Czesław Skoraczyński | Polska | 06.06.1964 - 30.06.1967 | V-ce MP, PP | |
18. | Mieczysław Gracz | Polska | 01.07.1967 - 28.02.1969 | ||
18. | Gyula Teleký | Węgry | 01.03.1969 - 30.11.1970 | ||
19. | Michał Matyas | Polska | 01.12.1970 - 15.08.1971 | ||
20. | Marian Kurdziel | Polska | 16.08.1971 - 19.07.1972 | ||
21. | Jerzy Steckiw | Polska | 20.07.1972 - 20.10.1974 | ||
22. | Henryk Stroniarz | Polska | 1974-1975 (do lipca) | ||
23. | Aleksander Brożyniak | Polska | 1975-1977 (do czerwca) | III. miejsce w MP | |
24. | Orest Lenczyk | Polska | 1977-1979 (do czerwca) | MP | |
25. | Lucjan Franczak | Polska | 1979-1981 (do września) | ||
26. | Wiesław Lendzion | Polska | 1981-1982 (do czerwca) | ||
27. | Roman Durniok | Polska | 1982-1983 (do czerwca) | ||
28. | Edmund Zientara | Polska | 1983-1984 (do września) | ||
29. | Orest Lenczyk | Polska | 1984-1985 (do czerwca) | ||
30. | Stanisław Chemicz | Polska | 1985 (czerwiec-lipiec) | ||
31. | Lucjan Franczak | Polska | 1985-1986 (do czerwca) | ||
32. | Stanisław Cygan | Polska | 1986-1987 (do czerwca) | ||
33. | Aleksander Brożyniak | Polska | 1987-1989 (do czerwca) | ||
34. | Stanisław Chemicz | Polska | 1989 (czerwiec-lipiec) | ||
35. | Adam Musiał | Polska | 1989 (do 4.10) | ||
36. | Bogusław Hajdas | Polska | 1989 (do końca roku) | ||
37. | Adam Musiał | Polska | 29.03.1990-1992 | III. miejsce w MP | |
38. | Kazimierz Kmiecik | Polska | 1992 (do czerwca) | ||
39. | Karol Pecze | Słowacja | 1992-1993 (do czerwca) | ||
40. | Marek Kusto | Polska | 1993-24.04.1994 | ||
41. | Orest Lenczyk | Polska | 1994 (do czerwca) | ||
42. | Marek Kusto | Polska | 1994 (lipiec-sierpień) | ||
43. | Lucjan Franczak | Polska | 1994-10.04.1996 | ||
44. | Kazimierz Kmiecik | Polska | 1996 (do 26.04) | ||
45. | Henryk Apostel | Polska | 1996 | ||
46. | Kazimierz Kmiecik | Polska | 1997 | ||
47. | Wojciech Łazarek | Polska | 1997-1998 | ||
48. | Jerzy Kowalik | Polska | 1998 | ||
49. | Franciszek Smuda | Polska | 29.06.1998 - 13.09.1999 | MP, III. miejsce w MP | |
50. | Marek Kusto | Polska | 07.10.1999 - 14.02.2000 | ||
51. | Wojciech Łazarek | Polska | 14.02.2000 - 19.03.2000 | ||
52. | Adam Nawałka | Polska | 20.03.2000 - 30.06.2000 | V-ce MP | |
52. | Orest Lenczyk | Polska | 01.07.2000 - 06.04.2001 | ||
53. | Adam Nawałka | Polska | 06.04.2001 - 22.06.2001 | MP, p. Ligi | |
54. | Franciszek Smuda | Polska | 26.06.2001 - 15.03.2002 | ||
55. | Henryk Kasperczak | Polska | 16.03.2002 - 14.12.2004 | 2x MP, V-ce MP, 2x PP, SPP | |
56. | Werner Lička | Czechy | 14.12.2004 - 29.06.2005 | MP | |
57. | Jerzy Engel | Polska | 30.06.2005 - 24.10.2005 | ||
58. | Tomasz Kulawik | Polska | 24.10.2005 - 7.12.2005 | ||
59. | Dan Petrescu | Rumunia | 1.01.2006 - 18.09.2006 | V-ce MP | |
60. | Dragomir Okuka | Serbia | 20.09.2006 - 31.12.2006 | ||
61. | Adam Nawałka | Polska | 2007 | ||
62. | Kazimierz Moskal | Polska | 2007 | ||
63. | Maciej Skorża | Polska | 13.06.2007 - 15.03.2010 | 2x MP | |
64. | Henryk Kasperczak | Polska | 15.03.2010 - 06.08.2010 | V-ce MP | |
65. | Tomasz Kulawik | Polska | 06.08.2010 - 23.08.2010 | ||
66. | Robert Maaskant | Holandia | 23.08.2010 - 07.11.2011 | MP | |
67. | Kazimierz Moskal | Polska | 07.11.2011 - 01.03.2012 | ||
68. | Michał Probierz | Polska | 01.03.2012 - 02.10.2012 | ||
69. | Tomasz Kulawik | Polska | 03.10.2012 - 11.06.2013 | ||
70. | Franciszek Smuda | Polska | 11.06.2013 - 09.03.2015 | ||
71. | Kazimierz Moskal | Polska | 10.03.2015 - 30.11.2015 | ||
72. | Marcin Broniszewski | Polska | 30.11.2015 - 22.12.2015 | ||
73. | Tadeusz Pawłowski | Polska | 01.01.2016 - 29.02.2016 | ||
74. | Marcin Broniszewski | Polska | 29.02.2016 - 12.03.2016 | ||
75. | Dariusz Wdowczyk | Polska | 12.03.2016 - 10.11.2016 | ||
76. | Kazimierz Kmiecik Radosław Sobolewski | Polska | 11.11.2016 - 05.01.2017 | ||
77. | Francisco Ramírez González | Hiszpania | 05.01.2017 - 10.12.2017 | ||
78. | Radosław Sobolewski | Polska | 11.12.2017 - 31.12.2017 | ||
79. | Joan Carrillo | Hiszpania | 01.01.2018 - 12.06.2018 | ||
80. | Maciej Stolarczyk | Polska | 18.06.2018 - 14.11.2019 | ||
81. | Artur Skowronek | Polska | 14.11.2019 - 28.11.2020 | ||
82. | Peter Hyballa | Holandia/Niemcy | 02.12.2020 - 14.05.2021 | ||
83. | Kazimierz Kmiecik | Polska | 14.05.2021 - 06.06.2021 | ||
84. | Adrián Guľa | Słowacja | 07.06.2021 - 13.02.2022 | ||
85. | Jerzy Brzęczek | Polska | 14.02.2022 - 03.10.2022 | ||
86. | Radosław Sobolewski | Polska | 04.10.2022 - 02.12.2023 | ||
87. | Mariusz Jop | Polska | 03.12.2023 - 28.12.2023 | ||
88. | Albert Rudé | Hiszpania | 29.12.2023 - |
Uwagi:
- W tabeli sukcesów nie uwzględniono rotacji trenerów. Np w roku 2001 Orest Lenczyk został zwolniony ze stanowiska po 19 kolejkach ligowych. Wisła wówczas prowadziła w tabeli. Jego miejsce zajął Adam Nawałka i "dowiózł" mistrzostwo do końca sezonu. Oznaczenie [MP] przypisaliśmy więc Nawałce.
Asystenci trenerów, trenerzy bramkarzy, drużyn rezerwowych, juniorskich i młodzieżowych, eksperci od przygotowania fizycznego:
Sztab medyczny, specjaliści od fizjoterapii i odnowy:
- Marcin Bisztyga
- Agnieszka Cyran
- Krzysztof Darmoń
- Kamila Dyrda
- Jacek Jurka
- Daniel Michalczyk
- Filip Pięta
- Zbigniew Szczotka
- Janusz Trytek
- Mariusz Urban
- Zbigniew Woźniak
- Jerzy Zając
Prasowe zgadywanki
- Józef Kałuża trenerem Wisły?
- Wisła zakontraktowała Kałużę na trenera - 1922
- Kałuża na Wiśle - 1922
- Węgier (Szabo Peter) trenerem Wisły - 1946