Wiślackie klany
Z Historia Wisły
(Różnice między wersjami)
(→Inne więzy pokrewieństwa:) |
(→Ojciec i syn:) |
||
Linia 105: | Linia 105: | ||
*[[Jan Sarna]] i [[Marian Sarna]] | *[[Jan Sarna]] i [[Marian Sarna]] | ||
*[[Ryszard Sarnat]] i [[Artur Sarnat]] - piłkarze | *[[Ryszard Sarnat]] i [[Artur Sarnat]] - piłkarze | ||
+ | *[[Zdzisław Strojek]] i [[Rafał Strojek]] - piłkarze | ||
*[[Józef Szaflik]] (działacz sekcji koszykówki) i koszykarz [[Andrzej Szaflik]] | *[[Józef Szaflik]] (działacz sekcji koszykówki) i koszykarz [[Andrzej Szaflik]] | ||
*[[Henryk Szymanowski]] (piłkarz) i [[Łukasz Szymanowski]] (futsalowiec) | *[[Henryk Szymanowski]] (piłkarz) i [[Łukasz Szymanowski]] (futsalowiec) |
Wersja z dnia 13:07, 28 paź 2012
„Od kołyski aż po grób - jedna wiara jeden klub” - śpiewają kibice na polskich stadionach. Powinni także na tym przy ul. Reymonta w Krakowie. Bo nigdzie te słowa nie są tak prawdziwe jak właśnie wśród sympatyków i sportowców TS Wisła. Wiślacki bakcyl przekazywany jest bowiem z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to zarówno kibiców jak i zawodników tej najjaśniejszej z gwiazd na firmamencie polskiego sportu. Jako ciekawostkę przedstawiamy rodzinne związki łączące sportowców „Białej Gwiazdy”.
W porządku alfabetycznym:
Spis treści |
Wiślaccy bracia:
- Kazimierz Biel i Włodzimierz Biel - bokserzy.
- Wiesław Bodzoń i Piotr Bodzoń - pływacy.
- Piotr Brożek i Paweł Brożek.
- Stanisław Cholewa i Wiktor Cholewa?
- Jan Ciechanowski i Stefan Ciechanowski - zapaśnicy.
- Franciszek Danz i Marian Danz.
- Antoni Dzierwa i Władysław Dzierwa – ten ostatni był działaczem Wisły.
- Eugeniusz Feret i Tadeusz Feret.
- Michał Filek i Władysław Filek.
- Jarosław Francuz i Sławomir Francuz - bokserzy.
- Andrzej Gąsienica-Daniel i Franciszek Gąsienica Daniel - narciarze
- Jerzy Kaliski i Maciej Kaliski - judocy.
- Włodzimierz Kękuś i Tadeusz Kękuś - pływacy.
- Adam Kiliński, Szczęsny Kiliński i Marian Kiliński - najsłynniejszy i najmłodszy z trzech braci:
- Walerian Kisieliński i Stefan Kisieliński, który był w szerokiej kadrze Wisły w 1930 r.
- Alfred Konkiewicz, Władysław Konkiewicz i Tadeusz Konkiewicz – stopień pokrewieństwa nie jest pewny?
- Mieczysław i Zbigniew Koprowscy - motocykliści.
- Jan Kotlarczyk i Józef Kotlarczyk .
- Stanisław Kowalski i Władysław Kowalski.
- Władysław Krupa i Józef Krupa.
- Antoni Łyko i Andrzej Łyko.
- Stanisław Marcinkowski i Marian Marcinkowski.
- Stanisław Marzec i Władysław Marzec - bokserzy]].
- Andrzej Michaliszyn (działacz) i jego bracia Tadeusz Michaliszyn oraz Zbigniew Michaliszyn (piłkarze).
- Dariusz Miękina i Przemysław Miękina - bokserzy.
- Adam Mróz, Stanisław Mróz i Władysław Mróz – nie jest pewny stopień pokrewieństwa.
- Adrian Ozymko i Michał Ozymko - bokserzy.
- Grzegorz Pater i Marcin Pater - piłkarze.
- Antoni Pawlak i Jan Pawlak - judocy.
- Jacek Pietrzyk i Maciej Pietrzyk - koszykarze.
- Henryk Reyman, Stefan Reyman i Jan Reyman.
- Władysław Polaczek i Leon Polaczek – stopień pokrewieństwa nie jest pewny.
- Jerzy Potocki i Mieczysław Potocki - piłkarze, działacze.
- Leszek Potoczny i Zygmunt Potoczny - judocy.
- Artur Rado i Kamil Rado - piłkarze.
- Oliwier Romaniuk i Oskar Romaniuk - zawodnicy sekcji judo.
- Grzegorz Rusek i Mateusz Rusek - bokserzy.
- Kamil Tondera i Dawid Tondera - zawodnicy sekcji judo.
- Witold Rutkowski i Tadeusz Rutkowski.
- Jerzy Smoter i Józef Smoter.
- Władysław Stefaniuk i Aleksander Stefaniuk .
- Marian Stolczyk i Bogusław Stolczyk.
- Władysław Stopa, Stanisław Stopa i Jacek Stopa – nie jest pewny stopień pokrewieństwa Jacka.
- Kazimierz Sworzeniowski i Sworzeniowski II - zapaśnicy.
- Antoni Szymanowski i Henryk Szymanowski.
- Adam Wapiennik i Jan Wapiennik.
- Artur Woźniak i Andrzej Woźniak.
- Stefan Wójcik i Stanisław Wójcik.
- Stefan Wójcik jr. i piłkarz Wiesław Wójcik.
- Mieczysław Żbik i Stefan Żbik - bokserzy.
Wiślackie siostry:
- Stanisława Bäcker i Helena Bäcker - narciarki.
- Julia Barbaszewska i Łucja Barbaszewska - siatkarki
- Karolina Batko i Aleksandra Batko - gimnastyczki
- Aleksandra Biskup i Sonia Biskup - gimnastyczki
- Aleksandra Król i Gabriela Król - gimnastyczki
- Barbara Cyrońska i Małgorzata Cyrońska - gimnastyczki
- Helena Gąsienica-Daniel i Maria Gąsienica-Daniel-Szatkowska - narciarki.
- Klaudia Janota i Marika Janota - siatkarki
- Aneta Kluza i Beata Kluza - gimnastyczki (bliźniaczki)
- Patrycja Kowal i Karolina Kowal - gimnastyczki
- Barbara Mirus i Izabela Mirus - judo
- Beata Obratańska i Marzena Obratańska - gimnastyczki
- Krystyna Likszo i Zdzisława Ogłozińska - koszykówka
- Monika Targosz i Agnieszka Targosz - siatkarki
- Ewelina Warzecha i Agnieszka Warzecha - siatkówka (bliźniaczki)
Bracia i siostry:
- Józef Adamek – jego siostry Anna Adamek i Stefania Adamek były lekkoatletkami Wisły.
- Michał Czekaj - piłkarz i Agnieszka Czekaj - siatkarka.
- Anna Fryc i Krzysztof Fryc - gimnastycy.
- Helena Gąsienica-Daniel i Maria Gąsienica-Daniel-Szatkowska oraz Andrzej Gąsienica-Daniel i Franciszek Gąsienica Daniel - narciarze.
- Andrzej Kowalówka i Maria Kowalówka - koszykarze.
- Aleksander Kowalski i Maria Kowalska - rodzeństwo narciarzy.
- Tadeusz Kubik- piłkarz, Aniela Kubik - pływaczka i Danuta Kubik-Sokół - koszykarka.
- Janina Lewkowicz (lekkoatletka) i Eugeniusz Wójcik (piłkarz).
- Aleksander Szczerbiński - lekkoatleta i Lidia Szczerbińska - gimnastyczka.
Ojciec i syn:
- Cleber i Lucas Guedes - piłkarze
- Wojciech Dworczyński i Tomasz Dworczyński - judocy
- Andrzej Iwan i Bartosz Iwan - piłkarze
- Zdzisław Janik i Sebastian Janik - piłkarze
- Franciszek Janowski i Jan Janowski - działacze Wisły
- Valery Kowalenko i Maksim Kowalenko - trenerzy gimnastyki
- Kazimierz Kmiecik i Grzegorz Kmiecik- piłkarze
- Jan Kotlarczyk i Tadeusz Kotlarczyk - piłkarze
- Władysław Kowalski i Wacław Kowalski pływak
- Maksymilian Koźmin i Andrzej Koźmin
- Bronisław Michaliszyn (działacz) i synowie: Andrzej Michaliszyn (działacz),Tadeusz Michaliszyn i Zbigniew Michaliszyn (piłkarze)
- Kazimierz Moskal i Kamil Moskal - piłkarze
- Adam Musiał (piłkarz) i Maciej Musiał (trener)
- Marian Orzelski i Tadeusz Orzelski - prezesi Wisły
- Jerzy Płonka i Paweł Płonka
- Józef Romanow - trener boksu i Roman Romanow - bokser
- Lucjan Sadok (działacz sekcji koszykówki) i Marek Sadok, koszykarz
- Jan Sarna i Marian Sarna
- Ryszard Sarnat i Artur Sarnat - piłkarze
- Zdzisław Strojek i Rafał Strojek - piłkarze
- Józef Szaflik (działacz sekcji koszykówki) i koszykarz Andrzej Szaflik
- Henryk Szymanowski (piłkarz) i Łukasz Szymanowski (futsalowiec)
- Piotr Wawro i Kamil Wawro - działacze
- Stefan Wójcik oraz koszykarz Stefan Wójcik i piłkarz Wiesław Wójcik
- Stanisław Voigt i Piotr Voigt - działacze Wisły
- Edward Szczerbiński - trener i Aleksander Szczerbiński - lekkoatleta
Ojciec i córka:
- Andrzej Michaliszyn (działacz) i Anna Michaliszyn (gimnastyczka)
- Sławomir Kaliszewski i Katarzyna Kaliszewska - gimnastyka
- Krzysztof Fikiel i Agnieszka Fikiel - koszykówka
- Jacek Międzik i Elżbieta Międzik - koszykówka
- Marek Żochowski (koszykarz) i Magdalena Żochowska (siatkarka)
Matka i syn:
Matka i córka:
- Agnieszka Hollman i Izabela Grot
- Mariola Frandofert (trener gimnastyki) i Monika Frandofert (gimnastyczka)
- Małgorzata Solarz–Kulbicka (instruktor gimnastyki) i Julia Solarz (gimnastyczka)
- Wiesława Lech (gimnastyczka) i Patrycja Czepiec (koszykarka)
- Halina Kaluta i Katarzyna Krężel - koszykarki
- Magdalena Śliwa i Izabela Śliwa - siatkarki
- Małgorzata Gawor i Katarzyna Gawor - koszykówka
- Anna Libera-Porębska (kierownik sekcji gimnastyki) i Anna Libera (gimnastyczka)
Mąż i żona:
- Irena Bieniak i Eugeniusz Paul - akrobaci
- Władysław Borkowski i lekkoatletka Anna Adamek
- Stefan Cięszki i Aniela Kubik - pływacy
- Mieczysław Dudek i koszykarka Danuta Otolińska
- Mieczysław Gwiżdż i koszykarka Anna Czechelska
- Franciszek Hapek (założyciel sekcji judo) i Lidia Dallinger, lekkoatletka
- Andrzej Horba i koszykarka Danuta Matejko
- Katarzyna Kenig i Filip Kenig, koszykarze
- Halina Kotyna, gimnastyczka i Władysław Kaim, bokser
- Bohdan Likszo i Krystyna Pabiańczyk - koszykarze
- Ludwik Miętta-Mikołajewicz (koszykarz, trener, prezes klubu) i Zofia Miętta-Mikołajewicz, koszykarka
- Henryk Maculewicz i siatkarka Krystyna Mioduszewska
- Stanisław Owca i koszykarka Małgorzata Pacula
- Piotr Langosz i koszykarka Renata Wrona
- Jadwiga Smagur, strzelczyni i Fabian Smagur, działacz
- Tadeusz Sułkowski (działacz i trener) i koszykarka Ewa Czuwaj
- Józef Szaflik (działacz sekcji koszykówki) i koszykarka Irena Górka
- Barbara Szpyt (siatkarka) i Zbigniew Szpyt (trener siatkarek)
- Antoni Szymanowski, piłkarz i gimnastyczka Wanda Werbiłowicz
- Maciej Wężyk i Elżbieta Żółtowska - koszykarze
- Stefan Wójcik jr. i Barbara Król-Wójcik - koszykarze
- Paulina Węglarz i Krzysztof Węglarz - judocy
- Katarzyna Kłys i Artur Kłys - judocy
- Kazimierz Lenczowski i Wanda Czuwaj - koszykarze
- Małgorzata Solarz–Kulbicka i Mariusz Kulbicki - gimnastycy
- Barbara Wilk (gimnastyczka) i Kazimierz Ślizowski (piłkarz)
Mąż, żona i dzieci:
- Marek Holocher, siatkarki Wiesława Holocher i Katarzyna Holocher, Ewa Holocher
- Bogumiła Stawowska-Cichowicz, strzelczyni i Aleksander Cichowicz, działacz oraz ich córka Katarzyna Cichowicz-Biernacka, strzelczyni
- Wojciech Downar-Zapolski, Małgorzata Downar-Zapolska oaz ich syn Jakub Downar-Zapolski
Inne więzy pokrewieństwa:
- Janusz Adamczyk spokrewniony z Maksymilianem Koźminem.
- Józef Adamek i szwagier Władysław Borkowski (mąż Anny Adamek).
- Ryszard Budka – spokrewniony z Władysławem Szumilasem i Krzysztofem Budką.
- Franciszek Hausner i bratanek Krzysztof Hausner.
- Jan Jałocha i bratanek Marcin Jałocha.
- Ryszard Jędrys spokrewniony z Kazimierzem Obtułowiczem i Stanisławem Obtułowiczem – siostrzeniec Kazimierza Obtułowicza.
- Kazimierz Kościelny i kuzyn Włodzimierz Kościelny.
- Józef Kotlarczyk i bratanek Tadeusz Kotlarczyk.
- Klaudia Krawczyk, kuzynka Izabela Śliwa
to kuzynki. Magdalena Śliwa jest ciotką Klaudii.
- Tadeusz Kubik, koszykarka Danuta Kubik, pływaczka Aniela Cięszka - rodzeństwo.
- Stefan Mazur i spokrewniony Mieczysław Dudek.
- Bronisław Michaliszyn (działacz) i synowie: Andrzej Michaliszyn (działacz),Tadeusz Michaliszyn i Zbigniew Michaliszyn (piłkarze) oraz wnuczka Anna Michaliszyn (gimnastyczka).
- Stanisław Motyka i Zdzisław Motyka - (narciarze) bracia stryjeczni.
- Tadeusz Polak i kuzyn Karol Pstruś.
- Bracia Rutkowscy i bracia Reyman – kuzyni.
- Witold Rutkowski i wnuk Witold Rutkowski zawodnik i działacz sekcji strzeleckiej.
- Władysław Stefaniuk i Aleksander Stefaniuk – kuzynka Jadwiga Ciepłówna-Gablankowska.
- Magdalena Śliwa jest ciotką Klaudii Krawczyk.
- Antoni Talik – szwagier Eugeniusza Wandasa.
- Krzysztof Węglarz i kuzyn Aleksander Wrona - judocy.
- Marian Woźniak i wnuk Jan Woźniak, judoka Wisły.
- Stanisław Wójcik – bratanek Stefan Wójcik, syn Stefana.
- Karol Żelazny i Barbara Szydłowska (koszykarka) - teść i synowa.