Adam Musiał

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Galeria)
Linia 2 957: Linia 2 957:
==Galeria==
==Galeria==
<gallery>
<gallery>
 +
Grafika:1967.11.29 HSV Hamburg - Wisła Kraków.JPG|Z trenerem Mieczysławem Graczem w Hamburgu, [[Grafika:1967.11.29 HSV Hamburg - Wisła Kraków.JPG|mecz z HSV]]
Grafika:1968.09.29 Wisła Kraków - Górnik Zabrze2.jpg|Musiał (nr 4) gratuluje gola Januszowi Spucie, mecz z Górnikiem Zabrze, 1968 rok
Grafika:1968.09.29 Wisła Kraków - Górnik Zabrze2.jpg|Musiał (nr 4) gratuluje gola Januszowi Spucie, mecz z Górnikiem Zabrze, 1968 rok
Grafika:1970.09.13 Wisła Kraków - Gwardia Warszawa.jpg|Musiał (a także Sarnat - nr 9) śpieszy z gratulacjami do Lendziona, który właśnie zdobył bramkę. Przygląda się obrońca Gwardii Warszawa Kielak (nr 5), 1970 rok
Grafika:1970.09.13 Wisła Kraków - Gwardia Warszawa.jpg|Musiał (a także Sarnat - nr 9) śpieszy z gratulacjami do Lendziona, który właśnie zdobył bramkę. Przygląda się obrońca Gwardii Warszawa Kielak (nr 5), 1970 rok

Wersja z dnia 16:02, 21 lis 2013

Adam Musiał
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 18.12.1948, Wieliczka
wzost/waga 175/75
pozycja obrońca
reprezentacja 34A (0)
sukcesy 3. miejsce MŚ: 1974
Mistrz Polski: 1978
Puchar Polski: 1979
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1955-1967 Górnik Wieliczka
1967/68 Wisła Kraków 23 0
1968/69 Wisła Kraków 24 0
1969/70 Wisła Kraków 25 0
1970/71 Wisła Kraków 25 1
1971/72 Wisła Kraków 22 0
1972/73 Wisła Kraków 24 0
1973/74 Wisła Kraków 25 0
1974/75 (j) Wisła Kraków 10 0
1975/76 Wisła Kraków 30 0
1976/77 Wisła Kraków 17 0
1977/78 (j) Wisła Kraków 2 0
1977/78 (w) Arka Gdynia 9 0
1978/79 Arka Gdynia 25 0
1979/80 Arka Gdynia 23 1
1980/81 Hereford United FC 16 0
1981/82 Hereford United FC 24 0
1982/83 Hereford United FC 6 0
1985 Eagle Yonkers New York
1986 Eagle Yonkers New York
1987 Eagle Yonkers New York
Suma   284 2
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.
Trener roku 1991 w plebiscycie "Piłki nożnej".

Spis treści

"Po mojej stronie bali się grać" - Adam Musiał dla historiawisly.pl, wywiad z 12.10.2013

Legendy Białej Gwiazdy. "Ligę można było odpuścić, z Cracovią należało wygrać"

Adam Musiał urodzony 18 grudnia 1948 roku w Wieliczce. Do Wisły trafił w wieku 19 lat, jako utalentowany junior. Był ulubieńcem kibiców. Podziwiano go za niesłychaną ambicję i waleczność na boisku. Miał wielkie serce do gry. Znany był ze swoich rajdów la lewej obronie. Posiadał niesłychaną kondycję, rzadko przeżywał fizyczne słabości. W drużynie Białej Gwiazdy rozpoczął grę w 1967 roku, zdobył Mistrza Polski w 1978. Po zakończeniu kariery w Wiśle Kraków, kontynuował karierę w Arce Gdynia(1978-1980), Hereford United(1980-1983), Eagles Yonkers Nowy Jork(1985-1987) gdzie zakończył piłkarską karierę. Objawiał się niemałym talentem trenerskim. Szkolił kilka drużyn: Wanda Kraków, Clepardia Kraków, Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Stal Stalowa Wola, GKS Katowice.

W jaki sposób i za czyją namową rozpoczął Pan przygodę z piłką nożną? Czy miał Pan już jakieś pierwsze sukcesy, jako trampkarz bądź junior?

Wcześniej każdy chłopak grał w piłkę, nie było większego zainteresowania innymi dyscyplinami. Mieszkałem zaraz przy szkole, boisko było pod nosem. Wystarczyło przejść na drugą stronę ulicy. Poważnie zacząłem grać w Górniku Wieliczka za namową mojego kuzyna. Tak się to wszystko zaczęło. Pierwszym moim sukcesem było powołanie do reprezentacji juniorów Krakowa. Grałem także w reprezentacji Polski juniorów. Szczebel po szczebelku przeszedłem całą karierę tzn. reprezentacja juniorów Krakowa, reprezentacja Polski juniorów i następny krok to reprezentacja młodzieżowa juniorów. Z niej trafiłem już do pierwszej drużyny reprezentacji. Ciekawostką jest, że w reprezentacji młodzieżowej Polski prowadził mnie trener Kazimierz Górski. Objął on stanowisko po trenerze Koncewiczu. Nas młodych, zdolnych piłkarzy pociągnął do pierwszej reprezentacji.

Jak doszło do transferu z Górnika Wieliczka do Wisły Kraków?

Nie przypominam sobie już sumy, jaką za mnie zapłacili. Wiem, że mama dostała na tamte czasy 5 tys. złotych. Nie były to duże pieniądze. Na samym początku mama nie chciała przyjąć tej kwoty. Rozpłakała się ze względu na koleżanki, które powiedziały jej, że sprzedaje syna. Później jednak te pieniądze naprawdę się nam przydały. Pamiętam jak dziś, pokupowaliśmy ubrania dla wszystkich. Sam pamiętam, że mama kupiła mi białą koszulę "New Narton". To był szał w tamtych czasach. Wspominam to wszystko miło i sympatycznie.

Dziesięć lat gry w Wiśle - który moment najmilej Pan wspomina?

Najmilej wspominam występy w pucharach oraz momenty, gdy osiągaliśmy sukcesy... Ale wrócę do tego, jak trafiłem do Wisły. Graliśmy w reprezentacji juniorów. Mecz odbywał się w Nowym Sączu przeciwko reprezentacji Związku Radzieckiego. Przyjechało dwóch działaczy z Wisły namówić mnie do gry w Wiśle. Mieli czarną Wołgę. Po meczu podeszli do mnie i powiedzieli, że chcą mnie zabrać do Krakowa z Wieliczki, właśnie tym samochodem. Skorzystał na tym mój serdeczny przyjaciel, śp. Stasiu Gonet. Zwrócił się z prośbą o podrzucenie go do rodzinnego miasta, Tarnowa. W drodze z Nowego Sącza do Tarnowa namówili również i jego do gry w krakowskiej drużynie i tak razem ze Stasiem trafiliśmy do Wisły.

Który z boiskowych rywali dał się Panu najbardziej we znaki?

Może jednego, dwóch zawodników w ten sposób mogę wspominać. Janusz Sybis, który grał w Śląsku Wrocław. Był to zawodnik szczupły, filigranowy, dobry technik- nie można było się o niego oprzeć, ani trafić.

Drugi to Maniuś Koterski ze Stali Rzeszów. Z reguły zawodnicy, którzy grali na mnie uciekali na drugą stronę. Byłem bardzo agresywnie i ostro grającym zawodnikiem.

Jak wspomina Pan relacje w drużynie Białej Gwiazdy? Czy spotykaliście się poza boiskiem? Można powiedzieć o jakichś trwałych przyjaźniach?

Przedtem było całkiem inne życie. Godzinę przed treningiem zbierała się cała drużyna (nieobowiązkowo). Spotykaliśmy się na kawie. Gospodarz robił nam kawę, a my opowiadaliśmy sobie, co się stało wczoraj. Później, pół godziny przed treningiem, wychodziliśmy na tzw. "dziadka". Z czasem trenerzy zabronili nam w niego grać. Chociaż była to przyjemna gra, dochodziło do różnych spięć, nawet do rękoczynów. Każdy z nas był ambitny i traciliśmy dużo energii. Trenerzy na podstawowych zajęciach nie mogli wydusić z nas tego, co chcieli, ponieważ "dziadek" nas wykończył. Po meczu spotykaliśmy się w kawiarni "Kopciuch". Jest to kawiarnia Wisły, mieszcząca się na ulicy Karmelickiej [obecnie "Czarodziej" - przyp. red.]. Tam ustalaliśmy plan na dalszą część dnia. Wszyscy razem byliśmy kumplami. Graliśmy mecze z Fabikiem, do którego chodzili piłkarze Cracovii oraz Garbarni. Następna taka sprawa nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach to fakt, że na mecze przychodziło czasem nawet do dwudziestu siedmiu tysięcy ludzi (np. mecz z Celtikiem). Pili wódkę, pożyczali kieliszki i był spokój, bez burd, awantur. Dzisiaj niestety są inne czasy i musimy się do tego złego zachowania kibiców przyzwyczaić. Było całkiem inne życie. Nie było tylu rozrywek, co teraz i ta piłka była naszym oczkiem w głowie.

Zgrana ekipa, wiele talentów i tylko jeden Mistrz Polski. Nie było apetytu i możliwości na więcej?

Piłka była na pewno na wyższym poziomie niż teraz. Dużo wyrównanych zespołów - Legia, Górnik Zabrze, Zagłębie Sosnowiec... Ciężko było się przebić. Nie mieliśmy aspiracji ze względu na warunki finansowe. Mistrz Polski dużo kosztuje. Klub nie posiadał wystarczających środków finansowych, żeby ściągnąć najlepszych zawodników, chociaż było paru z zewnątrz, nie tylko wychowanków. Ale jak powiedziałem, nie było większych aspiracji na "bicie się o mistrza".


Czy przykładał Pan wagę do spotkań derbowych? Jest jakieś, które utkwiło szczególnie w Pana pamięci?

Bardzo. Jak każdy zawodnik, zarówno z naszej jak i z ich strony. Były to mecze na poziomie "świętej wojny". Ligę można było odpuścić, ale z Cracovią trzeba było wygrać. Takie było nastawienie wszystkich piłkarzy. Po meczu spotykaliśmy się w kasynie lub w innym lokalu. Obie drużyny wspominały, co się działo. Było bardzo sympatycznie, bez żadnych animozji. Opłatki przed Bożym Narodzeniem razem urządzaliśmy. Była inna atmosfera, inni ludzie.

Proszę nam teraz przybliżyć etap kariery po zakończeniu gry w Wiśle Kraków.

Do Arki namówił mnie trener Jerzy Stecki, który był na MŚ w nagrodę, że występowało sześciu zawodników z Wisły. Objął on później Arkę i namówił mnie do gry w Gdyni. Chciał, żebym mu pomógł. Udało się stworzyć dobrą atmosferę. Byłem rozrywkowym i lubianym chłopakiem. Do dzisiaj mam satysfakcję z faktu, że zawsze jestem dobrze goszczony w Gdyni. Stworzyliśmy taką atmosferę, jaka była u nas w Wiśle. Przydało się to. Arka grała w czubie tabeli i zdobyła Mistrza Polski. W finale Pucharu Polski przeciwko Wiśle grałem, a koledzy podejrzewali mnie o to, że odpuściłem mecz na rzecz Wisły. Nie byłem typem zawodnika, który odpuszcza. Wówczas moja postawa na boisku była bardzo słaba i zdaję sobie z tego sprawę. Etap w Anglii. Uniknąłem stanu wojennego, urodził mi się syn - Tomek. Na większe sukcesy nie mogłem liczyć. Grałem w Hereford United (czwarta liga). Polskie miasteczko, gdzie po wojnie część Polaków, którzy walczyli w Armii Andersa została tam na zawsze. Nie nauczyłem się języka angielskiego, ponieważ fryzjer, rzeźnik, pani w banku, prezes klubu - byli Polakami. Wszyscy mówili po polsku, nawet był polski kościół. Nie potrzebowałem używać angielskiego, wszystko załatwiałem w swoim rodzimym języku. USA - był to ostatni etap, kiedy skończyłem karierę. Było to jednak spowodowane nie osiąganiem sukcesów, ale zarabianiem pieniędzy. W tamtych czasach można było zarobić parę groszy. Po powrocie wystarczały one na życie. W Polsce niestety za różowo wynagrodzenia i gaże piłkarzy nie wyglądały. Grałem w Eagles Yonkers Nowy Jork. Dużo chłopaków nasprowadzaliśmy z Polski. Adaś Nawałka, Szymanowski, Adamus, Jasiu Surowiec. Mieliśmy swoją fajną, zgraną paczkę. W Stanach zakończyłem karierę i wróciłem do kraju. Zająłem się trenowaniem i ukończyłem specjalne kursy. Zostałem trenerem roku, dawno to było, ale nawet na tej płaszczyźnie się sprawdziłem.

Czas wspomnieć i nawiązać do "Orłów Górskiego". Opowie nam Pan coś ciekawego?

W 1973 roku w Anglii zrobiłem karnego. Podczas pobytu w Hereford trener i prezes wspominali często tego karnego. Ja mówiłem, że zrobiłem, co mogłem i to my pojechaliśmy na mistrzostwa, a nie wy. Był to przełomowy mecz w historii polskiego futbolu. Zakwalifikowaliśmy się do finałów mistrzostw świata. Od pamiętnych Niemiec Polska zaczęła się liczyć na arenie międzynarodowej.

Jak doszło do trenowania Wisły Kraków i dlaczego był to tak krótki okres?

Byłem asystentem Bogusława Hajdasa. W pewnym momencie wyjechał za granicę i przejąłem jego obowiązki. Nie było to aż tak krótko.

Jak Adam Musiał z dystansem starszego zawodnika spogląda na Wisłę?

Nie można porównywać Wisły za moich czasów i Wisły teraźniejszej. Na pewno warunki do uprawiania sportu są najlepsze w Polsce. Jest właściciel, Pan Cupiał, który włożył duże pieniądze, opłaciło się. Zdobyła Wisła dużo tytułów Mistrza Polski, to liczy się w dalszym prosperowaniu tego klubu. Jest on znany, a o to chodzi w piłce nożnej. W przyszłości to się zwróci. Jeżeli chodzi o zespół, to teraz inaczej patrzę, niż w przeszłości. Mam inną pracę i nie oglądam spotkań pod kątem piłkarza lub trenera. Teraz jestem odpowiedzialny za porządek na stadionie i to mnie interesuje. Nie oceniam krytycznie gry i postawy zawodników. Oglądam mecze, jako zwyczajne spotkania piłkarskie.


Adam Musiał występował w Kadrze Narodowej:

1968- NRD, Irlandia, Argentyna; 1969 - Turcja; 1970 - Irlandia, Albania; 1971 - Turcja, RFN, Turcja; 1972 - Szwajcaria, Czechy; 1973 - Stany Zjednoczone, Jugosławia, Irlandia, Anglia, Kanada, Stany Zjednoczone, Meksyk, Meksyk, Stany Zjednoczone, Bułgaria, Walia, Holandia, Anglia; 1974 - Belgia, Grecja, Argentyna, Haiti, Włochy, Jugosławia, RFN, Brazylia, Finlandia NRD.

Artykuł ukazał się w listopadowo-grudniowym numerze Forza Wisła, rok 2006. Autor P.T.

Źródło: wislalive.pl

1988 rok, jako asystent trenera Brożyniaka
1988 rok, jako asystent trenera Brożyniaka
Gala na 100-lecie. Trzej przyjaciele z boiska:Ryszard Sarnat, Lucjan Franczak i Adam Musiał
Gala na 100-lecie. Trzej przyjaciele z boiska:Ryszard Sarnat, Lucjan Franczak i Adam Musiał
Gala na 100-lecie. Trzej przyjaciele z boiska:Ryszard Sarnat, Lucjan Franczak i Adam Musiał
Gala na 100-lecie. Trzej przyjaciele z boiska:Ryszard Sarnat, Lucjan Franczak i Adam Musiał

Zdjęcia, medale i inne pamiątki Adama Musiała

Historia występów w barwach Wisły Kraków

Podział na sezony:

Sezon Rozgrywki M 0-90 grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
1967/1968 Ekstraklasa 23 22 1        
1967/1968 Puchar Zdobywców 2 2          
1967/1968 Puchar Polski 1 1          
1968/1969 Ekstraklasa 24 24          
1968/1969 Puchar Intertoto 4 4          
1968/1969 Puchar Polski 2 2          
1969/1970 Ekstraklasa 25 24 1        
1969/1970 Puchar Intertoto 3 3          
1969/1970 Puchar Polski 1 1          
1970/1971 Ekstraklasa 25 24 1   1    
1970/1971 Puchar Polski 2 2          
1971/1972 Ekstraklasa 22 22          
1971/1972 Puchar Intertoto 3 3          
1971/1972 Puchar Polski 2 2          
1972/1973 Ekstraklasa 24 24          
1972/1973 Puchar Intertoto 4 4          
1973/1974 Ekstraklasa 25 25       2  
1973/1974 Puchar Intertoto 1 1          
1973/1974 Puchar Polski 1 1          
1974/1975 Ekstraklasa 10 10       3  
1975/1976 Ekstraklasa 30 25 5        
1975/1976 Puchar Polski 1 1          
1976/1977 Ekstraklasa 17 13 4     1  
1976/1977 Puchar Ligi 4 4         1
1976/1977 Puchar Polski 2 2          
1976/1977 Puchar UEFA 2 2       1  
1977/1978 Ekstraklasa 2 1   1      
1977/1978 Puchar Polski 1     1      
Razem Ekstraklasa (I) 227 214 12 1 1 6  
Puchar Intertoto (IT) 15 15          
Puchar Polski (PP) 13 12   1      
Puchar Ligi (PL) 4 4         1
Puchar Zdobywców (PZ) 2 2          
Puchar UEFA (PU) 2 2       1  
RAZEM 263 249 12 2 1 7 1


Lista wszystkich spotkań:

Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
I 1967.08.12 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0    
I 1967.08.19 Dom Gwardia Warszawa 0-1      
I 1967.09.02 Wyjazd GKS Katowice 1-0      
I 1967.09.10 Wyjazd ŁKS Łódź 0-1      
PZ 1967.09.20 Wyjazd HJK Helsinki 4-1      
I 1967.09.24 Dom Polonia Bytom 3-0      
I 1967.09.27 Wyjazd Górnik Zabrze 2-4      
PZ 1967.10.04 Dom HJK Helsinki 4-0      
I 1967.10.15 Wyjazd Stal Rzeszów 0-1      
I 1967.10.18 Dom Legia Warszawa 0-2      
I 1967.10.22 Dom Ruch Chorzów 2-2      
I 1967.11.05 Wyjazd Odra Opole 1-1      
PP 1967.11.19 Wyjazd Baildon Katowice 1-2      
I 1968.03.10 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-1      
I 1968.03.17 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-2      
I 1968.03.24 Dom Pogoń Szczecin 1-0      
I 1968.03.31 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-0      
I 1968.04.07 Dom GKS Katowice 0-0      
I 1968.04.20 Dom ŁKS Łódź 0-1      
I 1968.04.28 Wyjazd Polonia Bytom 0-0      
I 1968.05.19 Dom Górnik Zabrze 0-0      
I 1968.05.25 Wyjazd Legia Warszawa 0-1      
I 1968.06.02 Dom Stal Rzeszów 1-1      
I 1968.06.13 Wyjazd Ruch Chorzów 0-0      
I 1968.06.16 Dom Odra Opole 2-2      
I 1968.06.23 Wyjazd Szombierki Bytom 2-0      
I 1968.08.10 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0      
I 1968.08.18 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-2      
I 1968.08.25 Dom Odra Opole 1-0      
I 1968.08.31 Wyjazd Ruch Chorzów 1-4      
I 1968.09.05 Dom Legia Warszawa 1-1      
I 1968.09.07 Wyjazd Polonia Bytom 0-3      
I 1968.09.22 Wyjazd Szombierki Bytom 3-3      
I 1968.09.29 Dom Górnik Zabrze 1-1      
I 1968.10.06 Wyjazd Śląsk Wrocław 3-2      
I 1968.10.13 Dom Zagłębie Wałbrzych 1-0      
I 1968.10.27 Dom GKS Katowice 0-0      
PP 1968.11.03 Wyjazd Warszawianka Warszawa 3-0      
I 1968.11.10 Wyjazd ROW Rybnik 0-0      
I 1968.11.17 Dom Stal Rzeszów 1-0      
PP 1968.11.24 Wyjazd Unia Tarnów 0-2      
I 1969.03.09 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-1      
I 1969.03.16 Dom Pogoń Szczecin 2-2      
I 1969.03.23 Wyjazd Odra Opole 0-1      
I 1969.03.29 Dom Ruch Chorzów 1-0      
I 1969.04.27 Dom Polonia Bytom 1-0      
I 1969.05.11 Wyjazd Górnik Zabrze 1-3      
I 1969.05.18 Dom Śląsk Wrocław 0-2      
I 1969.05.25 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 0-1      
I 1969.05.31 Wyjazd GKS Katowice 1-1      
I 1969.06.04 Dom ROW Rybnik 1-0      
I 1969.06.19 Wyjazd Stal Rzeszów 4-0      
IT 1969.06.28 Wyjazd Esbjerg fB Esbjerg 1-0      
IT 1969.07.05 Dom VSS Koszyce 4-0      
IT 1969.07.12 Wyjazd Koninklijke Lierse 1-1      
IT 1969.08.02 Wyjazd VSS Koszyce 0-4      
I 1969.08.09 Wyjazd Stal Rzeszów 3-2      
I 1969.08.17 Dom Szombierki Bytom 0-0      
I 1969.08.20 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1969.08.24 Dom GKS Katowice 1-0      
I 1969.09.10 Wyjazd Legia Warszawa 0-3      
I 1969.09.13 Wyjazd Górnik Zabrze 0-1      
I 1969.09.20 Dom Odra Opole 2-0      
I 1969.09.24 Wyjazd Cracovia Kraków 3-2      
I 1969.09.28 Dom Pogoń Szczecin 1-1      
I 1969.10.19 Wyjazd Ruch Chorzów 0-5      
PP 1969.11.16 Wyjazd Górnik Wałbrzych 0-1      
I 1969.11.23 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 1-1      
I 1969.11.30 Dom Polonia Bytom 0-1      
I 1970.03.15 Dom Stal Rzeszów 0-0      
I 1970.04.05 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0      
I 1970.04.18 Wyjazd GKS Katowice 0-0      
I 1970.04.26 Dom Legia Warszawa 0-0      
I 1970.05.10 Dom Górnik Zabrze 0-0      
I 1970.05.13 Wyjazd Odra Opole 0-1    
I 1970.05.23 Dom Cracovia Kraków 2-0      
I 1970.05.28 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-2      
I 1970.05.31 Wyjazd Szombierki Bytom 0-2      
I 1970.06.06 Dom Ruch Chorzów 1-1      
I 1970.06.13 Wyjazd Gwardia Warszawa 1-2      
I 1970.06.17 Dom Zagłębie Wałbrzych 1-1      
I 1970.06.21 Wyjazd Polonia Bytom 1-2      
IT 1970.07.04 Dom DOS Utrecht 1-0      
IT 1970.07.11 Wyjazd Hvidovre IF Hvidovre 1-0      
IT 1970.07.25 Dom Hvidovre IF Hvidovre 1-0      
I 1970.08.09 Wyjazd Stal Mielec 2-5      
I 1970.08.12 Dom GKS Katowice 1-0      
I 1970.08.16 Wyjazd Szombierki Bytom 2-2      
I 1970.08.23 Dom Ruch Chorzów 2-2      
I 1970.08.26 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-1      
I 1970.09.13 Dom Gwardia Warszawa 1-0      
I 1970.09.20 Wyjazd Górnik Zabrze 2-2      
I 1970.09.27 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 1-1      
I 1970.10.04 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-3      
PP 1970.11.01 Wyjazd Urania Ruda Śląska 3-1      
I 1970.11.07 Dom Stal Rzeszów 1-1      
I 1970.11.14 Wyjazd Legia Warszawa 1-3      
I 1970.11.21 Dom ROW Rybnik 2-0      
PP 1970.11.29 Wyjazd Ruch Chorzów 0-2      
I 1971.03.21 Dom Stal Mielec 1-2    
I 1971.03.28 Wyjazd GKS Katowice 3-1      
I 1971.04.04 Dom Szombierki Bytom 0-0      
I 1971.04.07 Wyjazd Ruch Chorzów 1-1      
I 1971.04.17 Dom Pogoń Szczecin 2-0      
I 1971.04.25 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-1      
I 1971.04.29 Dom Górnik Zabrze 1-0      
I 1971.05.16 Dom Zagłębie Wałbrzych 2-0      
I 1971.05.29 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-1      
I 1971.06.12 Dom Polonia Bytom 0-0      
I 1971.06.16 Wyjazd Stal Rzeszów 0-6    
I 1971.06.20 Dom Legia Warszawa 1-0      
I 1971.06.23 Wyjazd ROW Rybnik 0-4      
I 1971.08.07 Wyjazd ŁKS Łódź 0-3      
I 1971.08.14 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-0      
I 1971.08.22 Wyjazd Szombierki Bytom 1-3      
I 1971.08.29 Wyjazd Stal Mielec 0-1      
I 1971.09.05 Dom Ruch Chorzów 1-1      
I 1971.09.08 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 0-0      
I 1971.09.12 Wyjazd Pogoń Szczecin 2-1      
PP 1971.09.26 Wyjazd Star Starachowice 2-0      
I 1971.10.13 Dom Polonia Bytom 3-0      
I 1971.10.16 Wyjazd Legia Warszawa 1-1      
I 1971.10.24 Dom Stal Rzeszów 1-0      
PP 1971.10.31 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-2      
I 1971.11.06 Wyjazd Górnik Zabrze 2-3      
I 1971.11.21 Dom Odra Opole 1-0      
I 1972.03.25 Dom ŁKS Łódź 1-1      
I 1972.04.22 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1972.04.30 Dom Szombierki Bytom 3-0      
I 1972.05.14 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-3      
I 1972.05.17 Dom Stal Mielec 0-0      
I 1972.05.21 Wyjazd Ruch Chorzów 1-3      
I 1972.05.27 Dom Zagłębie Wałbrzych 1-1      
I 1972.06.01 Dom Pogoń Szczecin 2-1      
I 1972.06.07 Wyjazd Polonia Bytom 1-1      
I 1972.06.11 Dom Legia Warszawa 1-1      
IT 1972.07.15 Dom Young Boys Berno 8-0      
IT 1972.07.22 Dom Saint-Étienne Loire 0-1      
I 1972.07.26 Dom Zagłębie Wałbrzych 3-1      
IT 1972.07.29 Wyjazd Atvidabergs FF Atvidabergs 2-0      
I 1972.08.02 Wyjazd Pogoń Szczecin 3-1      
I 1972.08.06 Dom Górnik Zabrze 1-0      
I 1972.09.30 Dom ŁKS Łódź 1-2      
I 1972.10.04 Wyjazd Legia Warszawa 1-1      
I 1972.10.08 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-2      
I 1972.10.18 Dom Lech Poznań 2-0      
I 1972.10.22 Dom Ruch Chorzów 0-1      
I 1972.10.29 Wyjazd Gwardia Warszawa 1-0      
I 1972.11.04 Dom Odra Opole 2-0      
I 1972.11.12 Wyjazd Polonia Bytom 4-1      
I 1973.03.11 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 1-0      
I 1973.03.18 Dom Pogoń Szczecin 2-1      
I 1973.04.01 Wyjazd Górnik Zabrze 1-0      
I 1973.04.08 Dom Legia Warszawa 2-1      
I 1973.04.15 Wyjazd Lech Poznań 0-3      
I 1973.04.29 Dom ROW Rybnik 0-0      
I 1973.05.06 Wyjazd Stal Mielec 0-2      
I 1973.05.09 Wyjazd ŁKS Łódź 1-1      
I 1973.05.20 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-0      
I 1973.05.27 Wyjazd Ruch Chorzów 0-2      
I 1973.06.16 Dom Gwardia Warszawa 1-1      
I 1973.06.21 Wyjazd Odra Opole 0-3      
I 1973.06.24 Dom Polonia Bytom 2-0      
IT 1973.06.30 Wyjazd BK 1903 Kopenhaga 3-1      
IT 1973.07.07 Dom Kickers 1901 Offenbach 1-1      
IT 1973.07.14 Dom Wacker Innsbruck 3-2      
IT 1973.07.21 Wyjazd Kickers 1901 Offenbach 2-0      
I 1973.08.25 Wyjazd Gwardia Warszawa 2-0      
I 1973.08.28 Dom Legia Warszawa 1-0      
I 1973.09.07 Wyjazd Szombierki Bytom 3-1      
I 1973.09.12 Dom Polonia Bytom 1-1      
I 1973.09.16 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-1      
I 1973.09.30 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-0      
I 1973.10.07 Wyjazd Lech Poznań 1-3      
I 1973.11.14 Dom ŁKS Łódź 1-0      
I 1973.11.24 Wyjazd Ruch Chorzów 0-1      
PP 1973.11.28 Wyjazd Stal Rzeszów 1-2      
I 1973.12.02 Dom Górnik Zabrze 1-1      
I 1973.12.08 Wyjazd Odra Opole 2-0      
I 1974.03.09 Dom Gwardia Warszawa 0-1      
I 1974.03.17 Wyjazd Legia Warszawa 2-1      
I 1974.03.23 Dom Szombierki Bytom 1-0      
I 1974.03.31 Wyjazd Polonia Bytom 0-0      
I 1974.04.03 Dom Śląsk Wrocław 1-1      
I 1974.04.06 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1974.04.21 Wyjazd ROW Rybnik 0-1     grafika:Zk.jpg
I 1974.04.24 Dom Lech Poznań 0-0      
I 1974.04.27 Dom Stal Mielec 0-0      
I 1974.05.01 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-3      
I 1974.05.05 Dom Zagłębie Wałbrzych 2-1      
I 1974.05.11 Wyjazd ŁKS Łódź 2-2      
IT 1974.07.27 Wyjazd AIK Solna 3-0      
I 1974.07.31 Dom Ruch Chorzów 0-0      
I 1974.08.04 Wyjazd Górnik Zabrze 2-3     grafika:Zk.jpg
I 1974.08.18 Wyjazd ROW Rybnik 0-0      
I 1974.08.21 Dom Śląsk Wrocław 3-0      
I 1974.08.25 Wyjazd Arka Gdynia 1-1      
I 1974.09.14 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-0     grafika:Zk.jpg
I 1974.09.21 Dom Polonia Bytom 2-1      
I 1974.09.28 Wyjazd ŁKS Łódź 2-0      
I 1974.10.13 Dom Stal Mielec 1-1      
I 1974.10.16 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-2     grafika:Zk.jpg
I 1974.10.20 Wyjazd Lech Poznań 1-4     grafika:Zk.jpg
I 1974.10.27 Dom Górnik Zabrze 0-2      
I 1975.08.02 Wyjazd Stal Mielec 1-1    
I 1975.08.06 Dom ROW Rybnik 2-0      
I 1975.08.10 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0    
I 1975.08.16 Wyjazd Legia Warszawa 2-1    
I 1975.08.20 Dom Pogoń Szczecin 0-1    
PP 1975.08.23 Wyjazd GKS Jastrzębie 0-1      
I 1975.09.13 Wyjazd ŁKS Łódź 0-2      
I 1975.09.20 Dom Górnik Zabrze 1-0      
I 1975.09.24 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0      
I 1975.09.27 Dom Śląsk Wrocław 1-0      
I 1975.10.05 Wyjazd Stal Rzeszów 1-0      
I 1975.11.09 Wyjazd GKS Tychy 1-2      
I 1975.11.16 Dom Widzew Łódź 0-0      
I 1975.11.23 Wyjazd Lech Poznań 0-3      
I 1975.11.26 Dom Ruch Chorzów 0-0      
I 1975.11.30 Dom Polonia Bytom 0-1      
I 1976.02.29 Dom Stal Mielec 1-1      
I 1976.03.07 Wyjazd ROW Rybnik 3-1      
I 1976.03.14 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-2      
I 1976.03.20 Dom Legia Warszawa 2-0      
I 1976.03.27 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-1      
I 1976.03.31 Dom ŁKS Łódź 2-0    
I 1976.04.04 Wyjazd Górnik Zabrze 2-0      
I 1976.04.10 Dom Szombierki Bytom 1-0      
I 1976.04.18 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-1      
I 1976.04.30 Dom Stal Rzeszów 0-1      
I 1976.05.15 Wyjazd Ruch Chorzów 1-1      
I 1976.05.19 Dom GKS Tychy 5-0      
I 1976.05.22 Wyjazd Widzew Łódź 1-0      
I 1976.05.30 Dom Lech Poznań 8-0      
I 1976.06.02 Wyjazd Polonia Bytom 2-0      
PP 1976.08.18 Wyjazd Sparta Zabrze 2-0      
I 1976.08.21 Dom Pogoń Szczecin 1-1      
I 1976.08.25 Wyjazd Legia Warszawa 0-1      
I 1976.08.29 Dom GKS Tychy 3-1      
I 1976.09.01 Wyjazd ROW Rybnik 3-3      
I 1976.09.04 Dom Lech Poznań 4-1    
I 1976.09.25 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0      
PU 1976.10.20 Dom RWD Molenbeek 1-1      
PU 1976.11.03 Wyjazd RWD Molenbeek 1-1     grafika:Zk.jpg
I 1977.02.27 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-2    
I 1977.03.13 Wyjazd GKS Tychy 0-5      
PP 1977.03.16 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-3      
I 1977.03.26 Wyjazd Lech Poznań 1-2    
I 1977.04.02 Wyjazd ŁKS Łódź 0-2      
I 1977.04.17 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1977.04.20 Wyjazd Odra Opole 0-2      
I 1977.05.04 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-2     grafika:Zk.jpg
I 1977.05.07 Dom Szombierki Bytom 3-1      
I 1977.05.10 Wyjazd Ruch Chorzów 1-0      
I 1977.05.18 Dom Stal Mielec 1-1    
I 1977.05.22 Wyjazd Widzew Łódź 0-1      
PL 1977.05.28 Wyjazd ROW Rybnik 5-0      
PL 1977.06.04 Dom Zagłębie Sosnowiec 5-0      
PL 1977.06.09 Wyjazd Górnik Zabrze 5-4      
PL 1977.06.12 Wyjazd Widzew Łódź 1-2     grafika:Cz.jpg
I 1977.11.06 Wyjazd Arka Gdynia 2-2      
PP 1977.11.09 Wyjazd Bałtyk Gdynia 2-1    
I 1977.11.26 Dom Widzew Łódź 1-1    

Kącik poetycki

Na Adama M.


Groziło bolesnym interwałem
Bliskie spotkanie z Adamem Musiałem.

— Dariusz Zastawny, Stuletnia nasza historia, czyli Wisła Kraków, Biała Gwiazda w słów orszaku i obrazkach


Musiał w prasie

Galeria

Trenerska kariera

Klub Lata Kraj
Wisła Kraków - asystent 1989 Polska
Wisła Kraków 1989-1992 Polska
Lechia Gdańsk 1992-1993 Polska
Stal Stalowa Wola 1993-1995 Polska

Sukcesy

Trenerskie:

  • 1990/1991 - III miejsce w Mistrzostwach Polski z Wisłą
  • 1991 - Trener roku w plebiscycie "Piłki nożnej"


Poprzednik Okres pracy:
6.07.1989 - 4.10.1989
Następca
. .Stanisław Chemicz Grafika:1.png‎ Grafika:2.png‎ Bogusław Hajdas. .


Poprzednik Okres pracy:
01.1990 - 29.03.1992
Następca
. .Bogusław Hajdas Grafika:1.png‎ Grafika:2.png‎ Kazimierz Kmiecik. .


Adam Musiał wśród legend Wisły Kraków

2011-12-15 15:00:54

Koszulki z jego imieniem i nazwiskiem nie mogło zabraknąć w wiślackiej Galerii Sław. Jest przecież postacią szczególną w historii nie tylko piłkarskiej "Białej Gwiazdy". Mówimy lub piszemy "Adam Musiał" i w zasadzie wszystko winno być jasne!

Rocznik 1948. W najbliższą niedzielę będzie obchodził 63. urodziny. A przyszedł na świat w Wieliczce. I w tamtejszym klubie Wieliczanka zaczął kopać piłkę. Za sprawą kuzyna, który uparcie ciągnął na boisko przyszłego medalistę mistrzostw świata. A ten chętnie trenował, z zazdrością oglądając mecze zespołu seniorów.

- I siedząc raz na kameralnej drewnianej trybunie, znalazłem między rzędami sto złotych. Na owe czasy naprawdę sporo pieniędzy. Tak się tym przejąłem, że nie czekając na koniec spotkania, wręcz zapominając o nim, pobiegłem do domu i dałem banknot mamie.

Ucieszyła się bardzo, gdyż w domu się nie przelewało i każdy grosz miał swoją wartość.

Nie każdy chyba wie, że Adamowi Musiałowi zdarzało się czasami nie znać wyniku meczu, w którym... brał udział.

- Nie potrafiłem nie iść na całość. Podchodziłem do gry emocjonalnie. I tak się niekiedy "gotowałem", że w pierwszej chwili po zejściu do szatni nie wiedziałem, jaki był rezultat danego spotkania. Ale nigdy się na boisku nikogo nie bałem! Moja dewiza to - ja bez strachu, to rywal miał go odczuwać! Cóż, po prostu wiedziałem, jak i co mam grać.

Jednakże słynne opuszczanie getrów nie wynikało z manifestacji siły ani też z fanaberii, jak chcieliby niektórzy.

- Miałem najzwyklejsze uczulenie na gumę, która była w getrach i miała je trzymać na łydkach. Poza tym nie mogłem dłużej ściskać nóg, gdyż doznawałem skurczów, mrowienia, po prostu źle się czułem. Nie cierpiałem też grać z deskami pod getrami. Wyciągało się więc z tych desek drewniane wkładki, ale dla sędziów wyglądało, jakby wszystko było po staremu.

A wracając do emocjonalnego podejścia pana Adama do gry, to zdarzyło się np., że Wisła straciła gola. W maju 1976 roku, w Chorzowie z Ruchem (1:1). Przy prowadzeniu krakowian 1:0 w 49 min sędzia Świstek podyktował wolnego dla "niebieskich" za to, że krakowski defensor zbyt ostro potraktował słownie... jednego z kolegów z drużyny.

- A później, już jako trener, przekonałem się, że bez kontrolowania własnych emocji daleko się nie zajedzie. Po prostu nie wytrzymałem obciążeń nie tyle fizycznie, ile głównie psychicznie. Przecież trener powinien być także pedagogiem, psychologiem. A u mnie to zaczęło zawodzić. Stawałem się dla zawodników zbyt dużym obciążeniem. Dla siebie zresztą też. Powiedziałem więc sobie kategorycznie - stop, koniec! Żeby w nerwach nie zwariować... I absolutnie nie żałuję tej decyzji sprzed ponad piętnastu lat Zresztą ja niczego, co w życiu zrobiłem, nie żałuję!

Mówimy Musiał - myślimy Wisła? Oczywiście, nie ma żadnych wątpliwości!

- Mogę być wdzięczny panu Bogusławowi Cupiałowi za to, że mogę być w Wiśle, mogę dla niej dalej pracować, być jakąś tam postacią tego klubu. Cóż, to są wartości bezcenne. A że ludzie mnie poznają na ulicy, że o mnie pamiętają? Jest mi bardzo miło. I tak ciepło na sercu.

Źródło: gazetakrakowska.pl
Autor: Wojciech Batko

Projekt "Powrót Legend"

Powrót Legend Wisły Kraków

Zdjęcia

Symboliczna koszulka Adama Musiała. [Foto: Tomasz Burda/wislakrakow.com]
Symboliczna koszulka Adama Musiała.
[Foto: Tomasz Burda/wislakrakow.com]
Adam Musiał w towarzystwie wiślackiego Smoka odbiera symboliczną koszulkę. [Foto: Tomasz Burda/wislakrakow.com]
Adam Musiał w towarzystwie wiślackiego Smoka odbiera symboliczną koszulkę.
[Foto: Tomasz Burda/wislakrakow.com]