Władysław Kawula

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Mecze w Reprezentacji Polski)
(Kawula w prasie)
Linia 4 245: Linia 4 245:
==Kawula w prasie==
==Kawula w prasie==
 +
*Kawula w Chicago [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=54806 2]
*[[:Grafika:Niezidentyfikowane.jpg|Bombardier z Wisły]]
*[[:Grafika:Niezidentyfikowane.jpg|Bombardier z Wisły]]
*[[:Grafika:1995-02-28a.JPG|Egzekutor na emeryturze cz.1 - 1995]]
*[[:Grafika:1995-02-28a.JPG|Egzekutor na emeryturze cz.1 - 1995]]
Linia 4 250: Linia 4 251:
*[[:Grafika:Tempo 1971-06-21.JPG|Atomówki Kawuli w Chicago - 1971]]
*[[:Grafika:Tempo 1971-06-21.JPG|Atomówki Kawuli w Chicago - 1971]]
*[[:Grafika:Gazeta Krakowska 1971-02-21.JPG|Wł. Kawula zmienił barwy klubowe - 1971]]
*[[:Grafika:Gazeta Krakowska 1971-02-21.JPG|Wł. Kawula zmienił barwy klubowe - 1971]]
-
 
==Przechodniu, powiedz Wiśle, tu leżym, jej syny...==
==Przechodniu, powiedz Wiśle, tu leżym, jej syny...==

Wersja z dnia 12:33, 20 lis 2013

Władysław Kazimierz Kawula
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 27.09.1937, Kraków
zmarł 1.02.2008, Kraków
miejsce pochówku Cmentarz Rakowicki
wzost/waga 184/82
pozycja obrońca
reprezentacja 5A
sukcesy PP 1967
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
Prądniczanka
1951-1971 Wisła Kraków 358(400) 33(36)
1971-1973 White Eagles Chicago
1973-1974 Victoria Jaworzno
1974-1977 Kalwarianka
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.

Spis treści

Legendy Białej Gwiazdy - Władysław Kawula

Dodano: 2012-10-15 22:27:31 (aktualizacja: 2012-10-21 12:46:07)

Marco / WislaLive.pl / Forza Wisła


Władysław Kawula, urodzony w 1937 roku, znakomity piłkarz Białej Gwiazdy, wychowany na Olszy. Z zawodu tokarz, jednak nigdy nie pracował w wyuczonym fachu. W pełni poświęcił swoje życie dla sportu.

POCZĄTKI PRZYGODY Z FUTBOLEM...

Piłka nożna od zawsze była obecna w jego domu. Ojciec był zawodnikiem Rakowiczanki. To on pierwszy zaprowadził pana Władysława na mecze i treningi. Właśnie tacie zawdzięcza swoją piłkarską przygodę. Pierwsze piłkarskie szlify otrzymał w Wiśle Kraków. Tutaj od najmlodszych lat osiągał spore sukcesy. Błyskawicznie powołany do młodzieżowej reprezentacji Polski, zaliczył w niej sześćdziesiąt występów. Czynnie brał udział w życiu klubowym. Na meczach naszej drużyny obecny był nie tylko jako piłkarz, ale również jako wierny kibic. W czasie wolnym od treningów lubił grać w tenisa oraz koszykówkę.

20 LAT W BARWACH BIAŁEJ GWIAZDY

W drużynie Białej Gwiazdy przez prawie dwadzieścia lat rozegrał 329 spotkań ligowych, najwięcej w historii spośród wszystkich piłkarzy grających w barwach Wisły. Przez wszystkie lata gry pana Władysława, w drużynie występowało wielu świetnych zawodników, trenujących pod okiem wysokiej klasy trenerów, między innymi Węgrów, Czechów oraz Słowaków. Najbardziej jednak Kawula cenił swojego bliskiego kolegę, wyśmienitego napastnika, Stanisława Adamczyka.

W I lidze debiutował pod okiem trenera Artura Woźniaka, u boku takich graczy jak Snopkowski, Machowski, Rogoza, Kościelny, czy wspomniany wyżej Adamczyk. Pierwszy mecz rozegrał 17 czerwca 1956 roku. Grał wówczas w pomocy podczas wyjazdowego meczu z Gwardią. Po raz pierwszy do protokołu jako strzelec bramki wpisał się w swoim trzydziestym piątym spotkaniu w barwach Wisły, zdobywając gola z rzutu karnego w 19. minucie wyjazdowego meczu z Polonią w Bydgoszczy. Znany z mocnych uderzeń, był etatowym wykonawcą rzutów karnych i wolnych. Po jednym z takich strzałów złamał grubą drewnianą poprzeczkę bramki przeciwnika. Nawiązując do wielkiej siły jego uderzeń, można przytoczyć anegdotę o zakładach pomiędzy pikarzami z drużyny. Konkurencja polegała na wykopywaniu futbolówki z linii środkowej przez "Bramę Brandenburską". Zakładali się o skrzynkę oranżady. Tylko Władysław Kawula był w stanie podołać zadaniu.

Tydzień po zdobyciu swojej pierwszej bramki Kawula mógł odnotować w swym życiorysie dziwną sytuację. W przegranym u siebie meczu z Polonią Bytom od 46. minuty bronił w bramce. Zapytany o to zdarzenie odpowiedział, że wówczas w ogóle nie dokonywano zmian(!). Mecz ten zakończył się przegraną w stosunku 1:4. W towarzyskim meczu z czeską drużyną również stał na bramce, gdyż bramkarz nie stawił się na mecz. Niemniej jednak tym razem spotkanie zakończyło się wygraną 2:0. Władysław Kawula, poza tymi dwoma sytuacjami, nie bronił już nigdy więcej. Przyznaje, że nie chciałby być bramkarzem, ze względu na odpowiedzialność, jaka ciąży na zawodniku grającym na tej pozycji. Lubił natomiast grać w polu. Z dwudziestu lat gry w drużynie Wisły najmilej wspomina wygraną 8:3 z Garbarnią. Były to wygrane derby. W beczce miodu musiała znaleźć się łyżka dziegciu. Była nią dotkliwa porażka z Legią w Warszawie, która wyniosła aż 12:0! Trzeba jednak pamiętać, iż ówczesna "jedenastka wojskowych" stanowiła większą część kadry Polski. Z tych gorszych momentów można także wymienić sezon 63/64, kiedy to Wisła po raz pierwszy w swojej ponad półwiecznej historii zaliczyła spadek do drugiej ligi. Rok po tym smutnym wydarzeniu jako beniaminek zanotowała udany powrót w szeregi pierwszoligowców i pod wodzą trenera Skoraczyńskiego zdobyła wicemistrzostwo kraju oraz Puchar Polski. Mistrzostwo zdobył Górnik Zabrze niewielką przewagą punktową. Teraz otwarcie można powiedzieć, że stało się to za sprawą nieczystych układów.

Władysław Kawula z Białą Gwiazdą na piersi wraz ze swymi kolegami z drużyny wprowadził Wisłę na salony europejskiego futbolu w sezonie 67/68. Podczas pucharowego meczu z HJK Helsinki zdobył bramkę. Spotkanie zakończyło się wygraną 4:1. Kolejny etap zmagań z europejskimi drużynami to wyjazd do Hamburga, który szczególnie utkwił w pamięci Panu Władysławowi. W wyznaczonym na rozegranie meczu terminie, pogoda nie sprzyjała grze w piłkę. Ze względu na fatalne warunki atmosferyczne spotkanie zostało przełożone. W ponownym terminie jedynie zawodnicy Wisły mieli problemy z poruszaniem się po boisku ze względu na prymitywny sprzęt. Brak korków powodował, iż ślizgali się na mokrej murawie, co w dalszej konsekwencji przyczyniło się do porażki. Kawula jako jedyny był posiadaczem obuwia firmy PUMA, które otrzymał w prezencie z Anglii i nie miał problemów ze sprawnym poruszaniem się po boisku, w przeciwieństwie do swych kolegów z drużyny. Na pomeczowym przyjęciu jeden z Niemców obiecał dostarczyć nowocześniejszy sprzęt dla polskich zawodników, lecz zdania nie dotrzymał...


KADRA NARODOWA

Zaliczył pięć spotkań w kadrze narodowej. Z meczu z Francją, który był jego debiutem na stadionie X-lecia przy 55-tysięcznej publiczności wspomina wspaniałą atmosferę i doping. Drugi mecz odbył się w Budapeszcie, z Wegrami, i zakończył się przegraną jeden do czterech - Kawula grał wówczas na lewej obronie. Zagrał również przeciwko Irlandii Północnej (porażka 0:2, mecz w Chorzowie) oraz Jugosławii w Belgradzie - 1:2. Wspomnienia z odległych podróży, na które nie nogli sobie pozwolić w owych czasach przeciętni mieszkańcy naszego kraju zapełniają kartę jego życiowej historii związaną z reprezentacją. Odwiedził między innymi Maroko, Casablancę i Francję.

POŻEGNANIE Z WISŁĄ

Ostatni mecz w trójkolorowych barwach rozegrał 22 listopada 1970 roku przeciwko drużynie ROW Rybnik, wygranym dwa do zera. Niedługo później dostał zaproszenie do Stanów Zjednoczonych. Rozgrywał mecze w drużynie White Eagles Chicago (Białe Orły). Występował również w reprezentacji stanu Illinois, gdzie przyszło mu się zmagać z drużynami z różnych krajów, m.in. Niemiec, Francji, a także z drużynami klubowymi, w tym z Wisłą Kraków, która zawitała na tournee za Ocean. Po powrocie do Polski na rok został trenerem Victorii Jaworzno, by później grać i trenować przez 7 sezonów Kalwariankę. Z nią to awansował do trzeciej ligi. Trenował również Lechię Sędziszów oraz Polanę Przemyśl. Na emeryturę odszedł, gdy zakończył pracę w Zarządzie Dróg Miejskich. Jest ojcem dwóch już dorosłych synów, z których tylko jeden poszedł w jego ślady. Podczas pobytu w wojsku trafił nawet do rezerw Legii, lecz nie został powołany do pierwszego składu. Grał również z ojcem w Kalwariance. Żywa legenda naszego klubu regularnie uczęszcza na mecze, najczęściej zasiadając na sektorze E. Jest również członkiem Rady Seniorów.

Uważa, że piłka nożna dzięki sponsorom jest zupełnie inna niż za jego czasów. Obecnie piłkarze dostają zawodowe kontrakty i jest to ich jedyny sposób utrzymania, żyją z piłki. Natomiast w czasach legendarnego Kawuli dostawali tylko "dożywianie" i czasem jakieś niewielkie kwoty za wygrane lub remisy. Ocenia pozytywnie współczesną Wisłę. Dużą estymą darzy Henryka Kasperczaka, który przez niego uważany jest za jednego z lepszych trenerów.

W zwycięstwo Wisły wierzy zawsze i jest jej oddanym kibicem.

Legendę Białej Gwiazdy prezentowaliśmy na łamach magazynu FORZA WISŁA w sierpniu 2006 roku.

Władysław Kawula zmarł 1 lutego 2008.

Źródło: wislalive.pl

Stoper bramkarzem

Kawuli zdarzyło się grać na... bramce. Sytuacja taka miała miejsce 07.07.1963 roku w meczu ze Spartakiem Martin. Podstawowy bramkarz Wisły, Bronisław Leśniak był kontuzjowany. Jego miejsce miał zająć Andrzej Dąbroś, ale w drodze na mecz zranił się w nogę na motorze. Trzeci bramkarz Wisły, Błażej Karczewski nie spodziewał się tego dnia występu, pojechał więc na wycieczkę. W takich okolicznościach między słupkami stanął stoper. Dopiero w przerwie meczu Kawulę zastąpił golkiper drużyny rezerw Ryba, który przyszedł obejrzeć spotkanie. Z trybun ściągnięto go do szatni i wprowadzono na boisko. Kawula mógł powrócić na swoją nominalną pozycję.


Odszedł Bombardier

Rzut wolny dla Wisły. Do bramki rywali jakieś trzydzieści, trzydzieści pięć metrów. Ustawiają oni mur, lecz jakoś bez przekonania. Bo po cóż go formować, skoro i tak wiadomo, że wysiłki te skazane są na klęskę. Cały stadion skanduje bowiem głośno: „Kawula! Kawula!”. Władek oczywiście nie daje się długo prosić. Spogląda spokojnie na futbolówkę, potem na mur i bramkarza przeciwników, wydaje się, że przymyka lekko oczy, podbiega do piłki, i... I gromkie – „JEST!” – wyrywa się z gardeł tysięcy kibiców. Po raz kolejny Biała Gwiazda zdobywa gola za sprawą swego niezawodnego bombardiera.

Gdy dowiedziałem się dziś rano o śmierci Władysława Kawuli, taki właśnie obraz stanął mi przed oczami. Władek słynął bowiem z wielu rzeczy, lecz to właśnie atomowa siła jego strzału była powodem, że już za życia stał się postacią legendarną. Przed jego „petardami” drżeli najlepsi polscy bramkarze. Ze względu zaś na fakt, że na boisku występował na pozycji stopera, także napastnicy musieli się mieć przed nim na baczności. Nie raz i nie dwa można było dostrzec, że widząc Go na swej drodze, odczuwali chyba coś więcej aniżeli tylko respekt.

Był wiślakiem z krwi i kości. Z białą gwiazdą na piersi występował przez - uwaga - dwadzieścia lat! Był wicemistrzem kraju i zdobywcą Pucharu Polski, wieloletnim kapitanem drużyny. Prywatnie nie był człowiekiem zbyt wylewnym, lecz może właśnie dzięki temu potrafił kumulować swą energię na tym, co potrafił robić najlepiej - na grze w piłkę, na walce o chwałę najjaśniejszej ze wszystkich gwiazd.

Zagrałeś dla nas, Władysławie, w kilkuset meczach ligowych. Za Wisłę wylałeś hektolitry potu, oddałeś jej swe serce. Biała Gwiazda nigdy o Tobie nie zapomni. Za wszystko, co dla niej zrobiłeś, usłysz moje DZIĘKUJĘ. Płynące z głębi wiślackiego serca – DZIĘKUJĘ.

Jerzy Fedorowicz

wislakrakow.com

Wspomnienia

Wspomnienia Kazimierz Kościelnego:


Ja go tak poznałem, że pojechaliśmy z Michałem Matyasem na takie krótkie zgrupowanie do Myślenic. Kawula był młodszy o parę lat ode mnie – zabrali go jako obiecującego juniora. Okazało się, że ten chłopak już tam sporo umiał. Jak się grało w tę tak zwaną siatkonogę, to umiał piłkę przebijać, uderzać zupełnie nieźle, a poza tym to on był ambitny i wskoczył szybko do składu. Jak trener Artur Woźniak objął Wisłę w 1956 to przesunął Snopkowskiego na pomoc a Kawulę dał na tak zwanego stopera. I chłopak zaczął tam naprawdę swoje zadanie spełniać. A że właśnie słynął z tego uderzenia, to on był silny fizycznie i miał ten dobry techniczne strzał. Bił rzuty wolne i zdarzało mu się nie raz strzelić bramkę.



Reprezentacja Krakowa w biało-niebieskich strojach. Kawula stoi trzeci z prawej
Reprezentacja Krakowa w biało-niebieskich strojach. Kawula stoi trzeci z prawej
Kawula z lewej, dalej Wójcik i Skupnik. Tylko gdzie piłka?
Kawula z lewej, dalej Wójcik i Skupnik. Tylko gdzie piłka?
Kawula (w środku), obok Monica i Budka
Kawula (w środku), obok Monica i Budka

Suplement

Był niegdyś taki mecz...

0:0 z Gwardią. Początek niesamowitej serii Władysława Kawuli

Dodano: 2012-02-10 20:58:20 (aktualizacja: 2012-02-13 14:16:36)

(MARCIN) / WislaLive.pl

17 czerwca 1956 roku krakowska Wisła w 11. kolejce sezonu rozgrywanego systemem wiosna - jesień zagrała na 0:0 z warszawską Gwardią.

Po bardzo dobrym początku rozgrywek (5 zwycięstw w 7 pierwszych meczach) i rozgromieniu m.in u siebie Górnika Zabrze 7:1, Białą Gwiazdę dopadł mały kryzys. 0:1 na wyjeździe z Odrą i 0:1 u siebie z Lechią spowodowało, iż trenerski duet Artur Woźniak - Mieczysław Gracz zdecydował się dokonać w swojej ekipie małych korekt.

Jedną z nich było dokooptowanie do doświadczonego Snopkowskiego i rokującego spore nadzieje na przyszłość Ryszarda Budki kolejnego ważnego "elementu" trójkolorowej defensywy, którym tego dnia stał się po raz pierwszy Władysław Kawula.

Urodzony w 1937 roku (już niestety ś.p. - zmarł bowiem 4 lata temu) piłkarz miał w dniu debiutu niespełna 19 lat. Uchodził za spory talent, o czym najlepiej świadczy fakt, że był powoływany do reprezentacji Polski juniorów, a potem "młodzieżówki" (61 gier z orzełkiem na piersi w przedseniorskich kadrach).

Wchodził do drużyny, o sile której stanowiły tak nietuzinkowe postaci jak: Marian Machowski, Kazimierz Kościelny czy Stanisław Adamczyk. Ten ostatni - poza boiskiem bardzo dobry kolega Kawuli - był przez pana Władysława najbardziej cenionym piłkarzem ówczesnej Wisły.

Żaden z w/w graczy, ani też obserwatorów bezbramkowego remisu z Gwardią, nie przypuszczał zapewne, że Kawula w najwyższej rodzimej klasie rozgrywkowej koszulkę klubu z Reymonta założy jeszcze 328 razy, zostając z wynikiem 329 meczów (a w nich 26 goli) wiślackim rekordzistą w tym względzie.

By zaliczyć tak wiele potyczek potrzebował 15 lat. W ich trakcie uczestniczył w wywalczeniu przez Wisłę wicemistrzostwa Polski (1966 rok), Pucharu Polski (1967), w debiucie Białej Gwiazdy w europejskich pucharach (1967), jak rownież w pierwszym spadku trójkolorowego teamu do II ligi (rok 1964).

Jego dobrą grę docenili trenerzy dorosłej reprezentacji Polski, pozwalając mu zagrać w 5 oficjalnych meczach.

...

Źródło: WislaLive.pl

Historia występów w barwach Wisły Kraków

Podział na sezony:

Sezon Rozgrywki M 0-90 grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
1956 Ekstraklasa 12 12          
1957 Ekstraklasa 22 22          
1957 Puchar Polski 2 2          
1958 Ekstraklasa 22 22     2    
1959 Ekstraklasa 22 22     2    
1960 Ekstraklasa 22 22     2    
1961 Ekstraklasa 25 25     4    
1962 Ekstraklasa 14 14     1    
1962 Puchar Polski 1 1          
1962/1963 Ekstraklasa 26 26     6    
1962/1963 Puchar Polski 1 1          
1963/1964 Ekstraklasa 26 26     1    
1963/1964 Puchar Polski 3 3          
1964/1965 II Liga 29 29     7    
1964/1965 Puchar Polski 5 5     1    
1965/1966 Ekstraklasa 26 25 1        
1965/1966 Puchar Intertoto 6 6     2    
1965/1966 Puchar Polski 1 1          
1966/1967 Ekstraklasa 26 26     4    
1966/1967 Puchar Polski 4 4          
1967/1968 Ekstraklasa 26 26     2    
1967/1968 Puchar Zdobywców 4 4          
1967/1968 Puchar Polski 1 1          
1968/1969 Ekstraklasa 26 26     1    
1968/1969 Puchar Intertoto 6 6          
1968/1969 Puchar Polski 2 2          
1969/1970 Ekstraklasa 26 26     1    
1969/1970 Puchar Intertoto 3 3          
1969/1970 Puchar Polski 1 1          
1970/1971 Ekstraklasa 8 8          
1970/1971 Puchar Polski 2 2          
Razem Ekstraklasa (I) 329 328 1   26    
II Liga (II) 29 29     7    
Puchar Polski (PP) 23 23     1    
Puchar Intertoto (IT) 15 15     2    
Puchar Zdobywców (PZ) 4 4          
RAZEM 400 399 1   36    


Lista wszystkich spotkań:

Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
I 1956.06.17 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-0      
I 1956.08.05 Wyjazd Polonia Bydgoszcz 0-2      
I 1956.08.12 Dom Ruch Chorzów 1-2      
I 1956.08.19 Wyjazd Legia Warszawa 0-12      
I 1956.09.02 Dom Garbarnia Kraków 8-3      
I 1956.09.09 Wyjazd ŁKS Łódź 2-0      
I 1956.09.16 Dom Zagłębie Sosnowiec 6-0      
I 1956.09.23 Wyjazd Górnik Zabrze 0-2      
I 1956.10.14 Dom Lech Poznań 1-3      
I 1956.10.21 Dom Odra Opole 0-0      
I 1956.11.11 Wyjazd Lechia Gdańsk 0-2      
I 1956.11.25 Dom Gwardia Warszawa 2-1      
PP 1957.03.17 Dom Błękitni Kielce 9-0      
PP 1957.03.24 Wyjazd ŁKS Łódź 1-2      
I 1957.03.31 Dom Gwardia Warszawa 0-2      
I 1957.04.07 Wyjazd Ruch Chorzów 2-0      
I 1957.04.14 Dom Odra Opole 2-3      
I 1957.04.28 Wyjazd Lech Poznań 1-0      
I 1957.05.12 Dom Górnik Zabrze 1-1      
I 1957.05.26 Wyjazd Lechia Gdańsk 0-0      
I 1957.05.30 Wyjazd Polonia Bytom 2-4      
I 1957.06.02 Dom Legia Warszawa 2-2      
I 1957.06.09 Dom Górnik Radlin 5-1      
I 1957.06.13 Wyjazd ŁKS Łódź 2-4      
I 1957.06.30 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-2      
I 1957.08.10 Wyjazd Gwardia Warszawa 1-3      
I 1957.08.18 Dom Ruch Chorzów 4-4      
I 1957.08.24 Wyjazd Odra Opole 3-1      
I 1957.08.31 Dom Lech Poznań 1-2      
I 1957.09.04 Wyjazd Górnik Zabrze 0-1      
I 1957.09.07 Dom Lechia Gdańsk 2-0      
I 1957.09.14 Dom Polonia Bytom 2-0      
I 1957.09.21 Wyjazd Legia Warszawa 2-2      
I 1957.11.05 Dom ŁKS Łódź 1-7      
I 1957.11.10 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-1      
I 1957.11.17 Wyjazd Górnik Radlin 0-4      
I 1958.03.16 Wyjazd Polonia Bydgoszcz 1-2    
I 1958.03.23 Dom Polonia Bytom 1-4      
I 1958.03.30 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 2-2      
I 1958.04.13 Dom Odra Opole 3-1      
I 1958.04.20 Dom Cracovia Kraków 1-2      
I 1958.04.27 Wyjazd Gwardia Warszawa 2-4      
I 1958.05.04 Wyjazd Lechia Gdańsk 0-2      
I 1958.05.18 Dom ŁKS Łódź 1-1      
I 1958.06.04 Dom Legia Warszawa 2-1    
I 1958.06.08 Wyjazd Górnik Zabrze 4-3      
I 1958.06.15 Wyjazd Ruch Chorzów 0-2      
I 1958.07.20 Dom Polonia Bydgoszcz 4-2      
I 1958.07.27 Wyjazd Polonia Bytom 1-5      
I 1958.08.02 Dom Zagłębie Sosnowiec 4-3      
I 1958.08.10 Wyjazd Odra Opole 1-2      
I 1958.08.14 Wyjazd Cracovia Kraków 1-1      
I 1958.08.17 Dom Gwardia Warszawa 3-0      
I 1958.08.24 Dom Lechia Gdańsk 2-1      
I 1958.09.07 Wyjazd ŁKS Łódź 0-5      
I 1958.10.12 Wyjazd Legia Warszawa 0-4      
I 1958.10.19 Dom Górnik Zabrze 3-3      
I 1958.10.26 Dom Ruch Chorzów 3-0      
I 1959.03.15 Wyjazd Polonia Bydgoszcz 0-1      
I 1959.03.22 Dom Górnik Radlin 1-1      
I 1959.04.05 Dom Gwardia Warszawa 1-2      
I 1959.04.12 Wyjazd Górnik Zabrze 0-4      
I 1959.04.19 Dom Pogoń Szczecin 4-0      
I 1959.04.26 Wyjazd Cracovia Kraków 1-0      
I 1959.05.03 Dom Lechia Gdańsk 2-0      
I 1959.05.10 Wyjazd Polonia Bytom 0-4      
I 1959.05.24 Dom Legia Warszawa 2-2      
I 1959.06.06 Wyjazd ŁKS Łódź 0-2      
I 1959.06.14 Dom Ruch Chorzów 2-2      
I 1959.08.01 Dom Polonia Bydgoszcz 4-0      
I 1959.08.08 Wyjazd Górnik Radlin 3-1    
I 1959.08.13 Wyjazd Gwardia Warszawa 1-1      
I 1959.09.06 Dom Górnik Zabrze 1-3    
I 1959.09.09 Wyjazd Pogoń Szczecin 3-0      
I 1959.09.13 Dom Cracovia Kraków 2-3      
I 1959.09.20 Wyjazd Lechia Gdańsk 0-1      
I 1959.10.04 Dom Polonia Bytom 0-3      
I 1959.10.25 Wyjazd Legia Warszawa 3-1      
I 1959.11.01 Dom ŁKS Łódź 4-1      
I 1959.11.15 Wyjazd Ruch Chorzów 1-2      
I 1960.03.13 Wyjazd Gwardia Warszawa 2-0      
I 1960.03.20 Dom Pogoń Szczecin 2-2      
I 1960.03.27 Wyjazd Polonia Bytom 2-2      
I 1960.04.03 Dom Polonia Bydgoszcz 2-0      
I 1960.05.08 Wyjazd Górnik Zabrze 0-4      
I 1960.05.15 Dom Lechia Gdańsk 2-1      
I 1960.05.22 Wyjazd Legia Warszawa 1-1      
I 1960.05.29 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-1      
I 1960.06.01 Wyjazd Odra Opole 0-4      
I 1960.06.04 Wyjazd ŁKS Łódź 1-2      
I 1960.06.12 Dom Ruch Chorzów 1-2      
I 1960.06.19 Dom Gwardia Warszawa 0-0      
I 1960.07.24 Wyjazd Pogoń Szczecin 5-0      
I 1960.07.30 Dom Polonia Bytom 0-5      
I 1960.08.07 Wyjazd Polonia Bydgoszcz 0-0      
I 1960.09.18 Wyjazd Lechia Gdańsk 2-2      
I 1960.09.25 Dom Legia Warszawa 2-1      
I 1960.10.02 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 2-1      
I 1960.10.09 Dom Górnik Zabrze 1-4      
I 1960.10.16 Dom Odra Opole 1-3    
I 1960.10.23 Dom ŁKS Łódź 2-1    
I 1960.10.30 Wyjazd Ruch Chorzów 1-2      
I 1961.03.19 Wyjazd Polonia Bytom 0-3      
I 1961.03.26 Dom Lechia Gdańsk 1-1      
I 1961.04.08 Wyjazd Ruch Chorzów 0-4      
I 1961.04.15 Wyjazd Odra Opole 2-4      
I 1961.04.23 Dom ŁKS Łódź 2-1      
I 1961.05.10 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0      
I 1961.05.14 Dom Polonia Bydgoszcz 4-0      
I 1961.05.25 Wyjazd Górnik Zabrze 0-3      
I 1961.05.28 Wyjazd Legia Warszawa 1-0      
I 1961.06.11 Dom Cracovia Kraków 1-0      
I 1961.07.02 Dom Stal Mielec 3-1    
I 1961.07.05 Dom Zawisza Bydgoszcz 5-1    
I 1961.07.08 Wyjazd Lech Poznań 0-0      
I 1961.08.05 Dom Polonia Bytom 2-5    
I 1961.08.09 Wyjazd Lechia Gdańsk 1-1      
I 1961.08.13 Dom Ruch Chorzów 3-1      
I 1961.08.20 Dom Odra Opole 1-1      
I 1961.08.26 Wyjazd ŁKS Łódź 3-0      
I 1961.09.02 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1961.09.06 Wyjazd Polonia Bydgoszcz 1-3      
I 1961.09.10 Wyjazd Zawisza Bydgoszcz 4-1    
I 1961.09.17 Dom Legia Warszawa 0-0      
I 1961.09.24 Wyjazd Cracovia Kraków 1-0      
I 1961.10.15 Dom Górnik Zabrze 2-1      
I 1961.11.19 Dom Lech Poznań 2-2      
PP 1962.03.04 Wyjazd Lechia Zielona Góra 1-0      
I 1962.03.11 Wyjazd Lechia Gdańsk 1-2      
I 1962.03.18 Dom Polonia Bytom 1-0      
I 1962.03.25 Wyjazd Lech Poznań 1-0      
I 1962.04.22 Dom Stal Mielec 1-1      
I 1962.04.29 Wyjazd Arkonia Szczecin 2-0      
I 1962.05.06 Dom Odra Opole 0-0      
I 1962.05.13 Dom Lechia Gdańsk 1-0      
I 1962.05.20 Wyjazd Polonia Bytom 0-2      
I 1962.05.27 Dom Lech Poznań 0-0      
I 1962.06.06 Wyjazd Stal Mielec 1-0      
I 1962.06.10 Dom Arkonia Szczecin 0-1      
I 1962.06.16 Wyjazd Odra Opole 1-1      
I 1962.06.21 Dom Legia Warszawa 1-1      
I 1962.06.27 Wyjazd Legia Warszawa 1-4    
I 1962.08.12 Wyjazd Ruch Chorzów 1-2      
I 1962.08.15 Dom Stal Rzeszów 2-0    
I 1962.08.19 Wyjazd Odra Opole 1-3      
I 1962.08.26 Dom Lech Poznań 4-0    
I 1962.09.09 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-1      
I 1962.09.16 Dom Górnik Zabrze 0-3      
I 1962.09.23 Wyjazd Arkonia Szczecin 1-2      
I 1962.10.14 Wyjazd Lechia Gdańsk 1-0    
I 1962.10.17 Dom Polonia Bytom 1-1      
I 1962.10.21 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 2-4      
I 1962.11.04 Dom ŁKS Łódź 2-1      
I 1962.11.11 Wyjazd Legia Warszawa 1-2    
I 1962.11.18 Dom Pogoń Szczecin 1-1      
PP 1962.12.09 Wyjazd Szombierki Bytom 0-2      
I 1963.03.17 Dom Ruch Chorzów 1-1      
I 1963.03.24 Wyjazd Stal Rzeszów 1-2      
I 1963.03.31 Dom Odra Opole 1-1      
I 1963.04.07 Wyjazd Lech Poznań 2-0    
I 1963.04.21 Dom Gwardia Warszawa 2-0      
I 1963.04.28 Wyjazd Polonia Bytom 1-2      
I 1963.05.05 Dom Arkonia Szczecin 1-1      
I 1963.05.11 Wyjazd Górnik Zabrze 1-2      
I 1963.05.18 Dom Lechia Gdańsk 3-0      
I 1963.06.06 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0      
I 1963.06.09 Wyjazd ŁKS Łódź 0-3      
I 1963.06.13 Dom Legia Warszawa 2-0    
I 1963.06.16 Wyjazd Pogoń Szczecin 2-1      
I 1963.08.10 Dom ŁKS Łódź 1-1      
I 1963.08.17 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-0      
I 1963.08.21 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-2      
I 1963.08.25 Wyjazd Ruch Chorzów 0-0      
I 1963.08.31 Dom Unia Racibórz 3-2      
I 1963.09.08 Wyjazd Arkonia Szczecin 1-0      
I 1963.09.14 Dom Szombierki Bytom 0-2      
I 1963.09.29 Dom Legia Warszawa 1-2      
I 1963.10.20 Dom Polonia Bytom 1-3      
I 1963.10.27 Wyjazd Stal Rzeszów 2-2      
I 1963.11.03 Dom Odra Opole 1-0      
I 1963.11.06 Wyjazd Górnik Zabrze 0-4      
I 1963.11.10 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-6      
PP 1963.11.17 Wyjazd Kabel Kraków 2-1      
PP 1963.11.24 Dom Gwardia Warszawa 3-0      
PP 1964.03.08 Wyjazd Polonia Bytom 1-2      
I 1964.03.15 Wyjazd ŁKS Łódź 0-1      
I 1964.03.22 Dom Gwardia Warszawa 1-1      
I 1964.04.05 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-3      
I 1964.04.12 Dom Ruch Chorzów 0-2      
I 1964.04.19 Wyjazd Unia Racibórz 0-1      
I 1964.04.26 Dom Arkonia Szczecin 2-0      
I 1964.05.03 Wyjazd Szombierki Bytom 3-3    
I 1964.05.17 Wyjazd Legia Warszawa 2-2      
I 1964.05.23 Dom Pogoń Szczecin 0-0      
I 1964.05.28 Wyjazd Odra Opole 4-2      
I 1964.05.31 Dom Stal Rzeszów 3-0      
I 1964.06.03 Wyjazd Polonia Bytom 0-3      
I 1964.06.07 Dom Górnik Zabrze 3-3      
II 1964.08.15 Wyjazd GKS Katowice 1-0      
II 1964.08.22 Dom Warmia Olsztyn 3-0      
II 1964.08.30 Wyjazd Arka Gdynia 0-1      
II 1964.09.02 Dom Polonia Bydgoszcz 4-2      
II 1964.09.05 Wyjazd Garbarnia Kraków 3-3      
II 1964.09.15 Dom Górnik Wałbrzych 5-1      
II 1964.09.27 Wyjazd Victoria Jaworzno 1-2      
II 1964.09.30 Dom Stal Mielec 1-0      
II 1964.10.04 Wyjazd Lublinianka Lublin 6-1    
II 1964.10.11 Wyjazd Arkonia Szczecin 2-0    
PP 1964.10.14 Wyjazd Karpaty Krosno 2-2      
II 1964.10.18 Dom Lechia Gdańsk 2-0      
PP 1964.10.21 Dom Karpaty Krosno 2-0      
II 1964.10.25 Wyjazd Start Łódź 2-1      
PP 1964.11.01 Wyjazd Piast Cieszyn 4-1    
II 1964.11.08 Dom Raków Częstochowa 3-2    
II 1964.11.15 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 1-1      
PP 1964.11.21 Wyjazd Górnik Świętochłowice 3-2      
II 1964.11.22 Dom Cracovia Kraków 4-1      
PP 1965.03.14 Wyjazd Czarni Żagań 1-1      
II 1965.03.21 Dom GKS Katowice 2-0    
II 1965.03.28 Wyjazd Warmia Olsztyn 1-0      
II 1965.04.04 Dom Arka Gdynia 3-0    
II 1965.04.11 Wyjazd Polonia Bydgoszcz 1-0      
II 1965.04.18 Dom Garbarnia Kraków 0-0      
II 1965.04.25 Wyjazd Górnik Wałbrzych 3-1      
II 1965.05.02 Dom Victoria Jaworzno 2-1      
II 1965.05.09 Wyjazd Stal Mielec 1-1      
II 1965.05.23 Dom Lublinianka Lublin 1-0      
II 1965.05.27 Dom Arkonia Szczecin 1-1    
II 1965.06.12 Dom Start Łódź 5-1      
II 1965.06.17 Wyjazd Raków Częstochowa 3-1      
II 1965.06.19 Dom Zagłębie Wałbrzych 1-1      
II 1965.06.27 Wyjazd Cracovia Kraków 0-1      
I 1965.08.08 Dom Zawisza Bydgoszcz 4-1      
I 1965.08.14 Wyjazd Legia Warszawa 0-0      
I 1965.08.22 Dom Szombierki Bytom 2-1      
I 1965.08.26 Wyjazd Górnik Zabrze 0-3      
I 1965.08.29 Dom Ruch Chorzów 2-2      
I 1965.09.05 Wyjazd ŁKS Łódź 1-1      
I 1965.09.11 Dom Odra Opole 1-0      
I 1965.09.15 Wyjazd Gwardia Warszawa 2-1      
I 1965.09.19 Dom Polonia Bytom 2-0      
I 1965.10.03 Wyjazd GKS Katowice 0-0      
I 1965.10.17 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-1    
I 1965.11.07 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-1      
I 1965.11.14 Dom Stal Rzeszów 1-0      
PP 1965.11.18 Wyjazd Szombierki II Bytom 1-4      
I 1966.03.20 Wyjazd Zawisza Bydgoszcz 0-1      
I 1966.03.27 Dom Legia Warszawa 0-0      
I 1966.04.03 Wyjazd Szombierki Bytom 0-2      
I 1966.04.10 Dom Górnik Zabrze 1-1      
I 1966.04.17 Dom ŁKS Łódź 3-1      
I 1966.04.20 Wyjazd Odra Opole 1-1      
I 1966.04.24 Wyjazd Ruch Chorzów 1-0      
I 1966.05.11 Wyjazd Polonia Bytom 2-2      
I 1966.05.21 Dom GKS Katowice 1-1      
I 1966.05.28 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 2-1      
I 1966.06.01 Dom Gwardia Warszawa 1-0      
I 1966.06.14 Dom Śląsk Wrocław 0-1      
IT 1966.06.18 Wyjazd 1.FC Kaiserslautern 4-2    
I 1966.06.22 Wyjazd Stal Rzeszów 0-0      
IT 1966.06.25 Dom Malmo FF Malmo 4-0      
IT 1966.07.02 Wyjazd Inter Bratysława 0-3      
IT 1966.07.09 Dom Inter Bratysława 3-2      
IT 1966.07.16 Wyjazd Malmo FF Malmo 1-1    
IT 1966.07.23 Dom 1.FC Kaiserslautern 1-2      
I 1966.08.06 Wyjazd GKS Katowice 0-0      
I 1966.08.14 Dom Polonia Bytom 3-1    
I 1966.08.17 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-1      
I 1966.08.21 Dom Zawisza Bydgoszcz 2-2      
I 1966.08.27 Wyjazd Ruch Chorzów 1-4    
I 1966.09.18 Wyjazd Pogoń Szczecin 2-1      
I 1966.09.21 Dom ŁKS Łódź 2-0      
I 1966.09.24 Wyjazd Górnik Zabrze 1-2      
I 1966.10.09 Dom Szombierki Bytom 3-1    
I 1966.10.30 Wyjazd Stal Rzeszów 1-1      
PP 1966.11.06 Wyjazd Stal Mielec 2-0      
I 1966.11.13 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-4      
I 1966.11.20 Wyjazd Cracovia Kraków 2-1      
I 1966.11.27 Dom Legia Warszawa 0-1      
I 1967.03.12 Dom GKS Katowice 1-0      
I 1967.03.19 Wyjazd Polonia Bytom 0-1      
PP 1967.03.26 Wyjazd Ruch Chorzów 1-0      
I 1967.04.02 Dom Śląsk Wrocław 0-0      
I 1967.04.09 Wyjazd Zawisza Bydgoszcz 1-1    
I 1967.04.23 Dom Ruch Chorzów 0-2      
I 1967.05.03 Dom Pogoń Szczecin 1-1      
I 1967.05.07 Wyjazd ŁKS Łódź 0-1      
I 1967.05.14 Dom Górnik Zabrze 0-0      
I 1967.05.25 Wyjazd Szombierki Bytom 2-4      
I 1967.05.28 Dom Stal Rzeszów 4-0      
I 1967.06.04 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-2      
I 1967.06.10 Dom Cracovia Kraków 3-0      
I 1967.06.17 Wyjazd Legia Warszawa 0-5      
PP 1967.06.28 Dom GKS Katowice 1-0      
PP 1967.07.09 Wyjazd Raków Częstochowa 2-0      
I 1967.08.12 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0      
I 1967.08.19 Dom Gwardia Warszawa 0-1      
I 1967.08.27 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-2      
I 1967.08.30 Dom Śląsk Wrocław 0-1      
I 1967.09.02 Wyjazd GKS Katowice 1-0      
I 1967.09.10 Wyjazd ŁKS Łódź 0-1      
PZ 1967.09.20 Wyjazd HJK Helsinki 4-1      
I 1967.09.24 Dom Polonia Bytom 3-0      
I 1967.09.27 Wyjazd Górnik Zabrze 2-4      
PZ 1967.10.04 Dom HJK Helsinki 4-0      
I 1967.10.15 Wyjazd Stal Rzeszów 0-1      
I 1967.10.18 Dom Legia Warszawa 0-2      
I 1967.10.22 Dom Ruch Chorzów 2-2      
I 1967.11.05 Wyjazd Odra Opole 1-1      
I 1967.11.12 Dom Szombierki Bytom 1-1      
PZ 1967.11.15 Dom HSV Hamburg 0-1      
PP 1967.11.19 Wyjazd Baildon Katowice 1-2      
PZ 1967.11.29 Wyjazd HSV Hamburg 0-4      
I 1968.03.10 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-1    
I 1968.03.17 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-2      
I 1968.03.24 Dom Pogoń Szczecin 1-0      
I 1968.03.31 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-0      
I 1968.04.07 Dom GKS Katowice 0-0      
I 1968.04.20 Dom ŁKS Łódź 0-1      
I 1968.04.28 Wyjazd Polonia Bytom 0-0      
I 1968.05.19 Dom Górnik Zabrze 0-0      
I 1968.05.25 Wyjazd Legia Warszawa 0-1      
I 1968.06.02 Dom Stal Rzeszów 1-1    
I 1968.06.13 Wyjazd Ruch Chorzów 0-0      
I 1968.06.16 Dom Odra Opole 2-2      
I 1968.06.23 Wyjazd Szombierki Bytom 2-0      
I 1968.08.10 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0      
I 1968.08.18 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-2      
I 1968.08.25 Dom Odra Opole 1-0      
I 1968.08.31 Wyjazd Ruch Chorzów 1-4    
I 1968.09.05 Dom Legia Warszawa 1-1      
I 1968.09.07 Wyjazd Polonia Bytom 0-3      
I 1968.09.22 Wyjazd Szombierki Bytom 3-3      
I 1968.09.29 Dom Górnik Zabrze 1-1      
I 1968.10.06 Wyjazd Śląsk Wrocław 3-2      
I 1968.10.13 Dom Zagłębie Wałbrzych 1-0      
I 1968.10.27 Dom GKS Katowice 0-0      
PP 1968.11.03 Wyjazd Warszawianka Warszawa 3-0      
I 1968.11.10 Wyjazd ROW Rybnik 0-0      
I 1968.11.17 Dom Stal Rzeszów 1-0      
PP 1968.11.24 Wyjazd Unia Tarnów 0-2      
I 1969.03.09 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-1      
I 1969.03.16 Dom Pogoń Szczecin 2-2      
I 1969.03.23 Wyjazd Odra Opole 0-1      
I 1969.03.29 Dom Ruch Chorzów 1-0      
I 1969.04.13 Wyjazd Legia Warszawa 0-3      
I 1969.04.27 Dom Polonia Bytom 1-0      
I 1969.05.11 Wyjazd Górnik Zabrze 1-3      
I 1969.05.18 Dom Śląsk Wrocław 0-2      
I 1969.05.25 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 0-1      
I 1969.05.31 Wyjazd GKS Katowice 1-1      
I 1969.06.04 Dom ROW Rybnik 1-0      
I 1969.06.19 Wyjazd Stal Rzeszów 4-0      
I 1969.06.22 Dom Szombierki Bytom 1-2      
IT 1969.06.28 Wyjazd Esbjerg fB Esbjerg 1-0      
IT 1969.07.05 Dom VSS Koszyce 4-0      
IT 1969.07.12 Wyjazd Koninklijke Lierse 1-1      
IT 1969.07.19 Dom Esbjerg fB Esbjerg 2-1      
IT 1969.07.26 Dom Koninklijke Lierse 2-1      
IT 1969.08.02 Wyjazd VSS Koszyce 0-4      
I 1969.08.09 Wyjazd Stal Rzeszów 3-2      
I 1969.08.17 Dom Szombierki Bytom 0-0      
I 1969.08.20 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1969.08.24 Dom GKS Katowice 1-0      
I 1969.09.10 Wyjazd Legia Warszawa 0-3      
I 1969.09.13 Wyjazd Górnik Zabrze 0-1      
I 1969.09.20 Dom Odra Opole 2-0      
I 1969.09.24 Wyjazd Cracovia Kraków 3-2      
I 1969.09.28 Dom Pogoń Szczecin 1-1      
I 1969.10.12 Dom Gwardia Warszawa 1-0    
I 1969.10.19 Wyjazd Ruch Chorzów 0-5      
PP 1969.11.16 Wyjazd Górnik Wałbrzych 0-1      
I 1969.11.23 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 1-1      
I 1969.11.30 Dom Polonia Bytom 0-1      
I 1970.03.15 Dom Stal Rzeszów 0-0      
I 1970.04.05 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0      
I 1970.04.18 Wyjazd GKS Katowice 0-0      
I 1970.04.26 Dom Legia Warszawa 0-0      
I 1970.05.10 Dom Górnik Zabrze 0-0      
I 1970.05.13 Wyjazd Odra Opole 0-1      
I 1970.05.23 Dom Cracovia Kraków 2-0      
I 1970.05.28 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-2      
I 1970.05.31 Wyjazd Szombierki Bytom 0-2      
I 1970.06.06 Dom Ruch Chorzów 1-1      
I 1970.06.13 Wyjazd Gwardia Warszawa 1-2      
I 1970.06.17 Dom Zagłębie Wałbrzych 1-1      
I 1970.06.21 Wyjazd Polonia Bytom 1-2      
IT 1970.07.04 Dom DOS Utrecht 1-0      
IT 1970.07.11 Wyjazd Hvidovre IF Hvidovre 1-0      
IT 1970.07.18 Wyjazd DOS Utrecht 0-1      
I 1970.08.09 Wyjazd Stal Mielec 2-5      
I 1970.09.20 Wyjazd Górnik Zabrze 2-2      
I 1970.09.27 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 1-1      
I 1970.10.04 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-3      
I 1970.10.18 Wyjazd Polonia Bytom 0-0      
PP 1970.11.01 Wyjazd Urania Ruda Śląska 3-1      
I 1970.11.07 Dom Stal Rzeszów 1-1      
I 1970.11.14 Wyjazd Legia Warszawa 1-3      
I 1970.11.21 Dom ROW Rybnik 2-0      
PP 1970.11.29 Wyjazd Ruch Chorzów 0-2      


Mecze w Reprezentacji Polski

Pogrubiono występy Kawuli jako Wiślaka.

Kącik poetycki

Na wiślacką obronę


Wiślackiej bramki przyłbica
Budka, Kawula, Monica.

— Dariusz Zastawny, Stuletnia nasza historia, czyli Wisła Kraków, Biała Gwiazda w słów orszaku i obrazkach


Galeria

Kawula w prasie

Przechodniu, powiedz Wiśle, tu leżym, jej syny...

Grób Władysława Kawuli na Cmentarzu Rakowickim
Grób Władysława Kawuli na Cmentarzu Rakowickim
Grób Władysława Kawuli na Cmentarzu Rakowickim
Grób Władysława Kawuli na Cmentarzu Rakowickim
Grób Władysława Kawuli na Cmentarzu Rakowickim
Grób Władysława Kawuli na Cmentarzu Rakowickim
Grób Władysława Kawuli na Cmentarzu Rakowickim
Grób Władysława Kawuli na Cmentarzu Rakowickim